Fitness Faydaları

Fitness’ın Faydaları

Fitness bir egzersiz sporudur. Fitness sporunda vücudu geliştirmek ya da sıklaştırmak için aletler kullanılabildiği gibi, bu sporda vücudunuzu aletsiz de güçlendirebilirsiniz.

 

Fitness Yapmanın Faydaları

 • Fitness Kalp Sağlığını Güçlendiriyor: Hafta da en az iki kere yapmanız gereken fitness sporu kalp ritminizin düzenlenmesini sağlayarak, kalbinizin eskisinden daha güçlü ve daha sağlıklı olmasını sağlıyor.
 • Tansiyon Hastalığı Fitness İle Tedavi Ediliyor: Eğer tansiyon hastalığınız varsa ve bu durumu spor yaparak tedavi etmek istiyorsanız fitness tam da size göre bir spor. Fitness’ın tansiyonu düzenleyen etkisi sizin eskisinden daha dinç olmanıza yardımcı oluyor.
 • Kolesterol Dengesini Fitness İle Sağlayın: Fitness, vücutta bulunan iyi kolesterolün artmasını sağlarken, kötü kolesterolün de azalmasına yardımcı olmaktadır. Eğer kolesterolünüz varsa hafta da iki kere fitness sporuyla ilgilenebilirsiniz.
 • Fitness Kilo Problemini Ortadan Kaldırıyor: Kilolu insanların başvurduğu ilk yöntem diyet yapmaktır. Ancak son zamanlarda yapılan araştırmalar, fitness sporunun kilo vermeye yardımcı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Fitness yaparak kaslarınızı ve yağlı bölgelerinizi çalıştırabilir, bu sayede hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeye başlayabilirsiniz.
 • Uyku Problemini Fitness İle Aşın: Fitness dinç ve enerjik olmanızı sağladığı kadar geceleri başınızı yastığa koyduğunuz zaman hemen uykuya dalmanıza yardımcı olur. Geceleri uyku probleminizi bayan escort ile fitness ile aşabilirsiniz.
 • Metabolizma Probleminiz Varsa Fitness’ı Deneyin: Bazı insanların metabolizma problemi yaşadığını hepimiz biliyoruz. Metabolizma problemi kilo vermeyi yavaşlatarak, sindirim sisteminde farklı sorunlar yaratmaktadır. Aynı zamanda ortaya hazımsızlığı çıkartarak bireylerin gün içerisinde rahat nefes alıp vermelerine engel olmaktadır.
 • Fitness Kemikleri Güçlendirir: Fitness yaparak kemik sağlığınızı güçlendirebilir yaşlılıkta daha dinç ve daha esnek görünerek kemik erimesi rahatsızlığını önlersiniz.

 

Fitness’ın Diğer Faydaları

 1. Fitness sağlıklı bir yaşam sunarak kaliteli hayat sürmenizi sağlar.
 2. Fitness yaparak sosyal yaşamanızı hareketlendirir, sosyal ve aile ilişkilerinizi olumlu yönde geliştirebilirsiniz.
 3. Fitness sporunu uyguladığınızda vücudunuz şekillendikçe özgüveniniz artar.
 4. Kasların gücünü çoğaltmaktadır.
 5. Daha esnek ve dengede olursunuz.
 6. Testosteron seviyesini arttıran spor cinsel hayatınızı düzenler.
 7. Arterit hastalığına karşı vücudu korur.
 8. Kronik oluşan baş ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur.
 9. Toksinler hızlıca dışarıya atılır ve sağlıklı bir vücut oluşturur.

 

 Fitness Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Fitness yapmadan önce fitness yaparken karşılaşacağınız riskleri öğrenmelisiniz.
 • Fitness sporuna uygun kıyafetler seçerek spor ayakkabılarınızı da ona göre tercih etmelisiniz.
 • Daima eğitimcilerinizin verdiği programları uygulamalısınız.
 • Adalenin streching hareketleriyle antreman yapılmadan önce ısıtılması, fitness sırasında oluşabilecek sakatlanmaların da önüne geçmektedir.
 • Fitness faydalarından yararlanmak istiyorsanız ağırlık hareketlerini denerken, hareketlerinizin nizami olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Eğer bu spora yeni başladıysanız antremanınızı bir anda hızlandırmamalı yavaş, yavaş yaparak daha sonra ağır hareketlere geçmelisiniz.

 

Temel Fitness Hareketleri Nelerdir?

Jump Burpees Hareketi

Zıplama ve şınav çekme hareketi bu egzersizde birleşiyor. Kolayca yağ yakımı sağlayan hareketi yapmak ise zamanla kolaylaşıyor.

Fitness Jump Burpees Hareketi Faydaları
Jump Burpees Hareketi
 • Yere yatarak şınav çekin ve ara vermeden ayağa kalkarak kolları yukarı kaldırarak zıplayın ve aynı hareketi düzenli olarak tekrarlayın. Yeni başlayanlar için 15’erden 3 set yapılması tavsiye edilir.

 

Squat Hareketi

Squat özellikle bacak kaslarının kuvvetlenmesi için yapılan bir harekettir.

Squat Hareketi Faydaları
Squat Hareketi
 • Ayakta düz bir şekilde durun ve ellerinizi ensenizde birleştirerek sandalye de oturur pozisyonuna geçin. Sırtınızın dik olması ve kalçanızın dışa dönük olması önemlidir. Yeni başlayanlar için ilk seferde 15 tekrar yeterlidir. Eğer bacak kaslarınız çok ağrımadı ise 1 dakika ara vererek 15’lik bir set daha yapabilirsiniz.

 

Lunge Hareketi

Ön ve arka bacak kaslarını çalıştıran fitness hareketidir. Lunge hareketini dilerseniz ağırlıklı dilerseniz ağırlıksız uygulayabilirsiniz.

Lunge Hareketi Faydaları
Lunge Hareketi
 • 90 derece açı ile sağ bacağınızı öne doğru atın ve sol bacağınızı yere 45 derce açı ile sabitleyin. Daha sonra sol ayağınızı öne doğru atın ve sağ ayağınızı sabitleyin bu şekilde 12 tekrar ve 3 set olarak hareketi uygulayın. Bu hareketi uygularken kollar yanda ve sırt bölgesi dik olmalıdır.

 

Jumping Jack Hareketi

Aerobik ve fitness hareketlerinin temelinde olan bu hareket tüm vücudun çalışmasını sağlar.

Aerobik ve fitnessın faydaları
Jumping Jack Hareketi
 • Ayakta düz bir şekilde durun ve yukarıya zıplayınca kollarınızı başınızın tam hizasında olacak şekilde birleştirin aynı zamanda ayaklarınızı da aynı açı ile açın. 3 set halinde 15 tekrar uygulamalısınız.

Yüzmenin Faydaları

Yüzmenin Faydaları

Yüzmenin sağlık açısından faydaları, obeziteyi azaltması, kas sistemini güçlendirmesi ve stresi, sırt ağrılarını ve hatta meme kanserini dindirmesi gücünü kapsamaktadır. Ayrıca hamilelik süreci için de faydalıdır. İster havuza girmek olsun ister denize girmek, herkes suya dalmayı sever. Yüzme başlı başına keyif vericidir. Ancak bunun yanında bu eşsiz egzersizin sağlık açısında da faydaları bulunmaktadır.

 

Yüzme, zihnin yanında vücut için de harikadır. Tüm vücudun çalışmasını sağlar ve böylece kas sistemi ve kalp-damar direncini güçlendirir.

 

Yüzmenin faydaları, eğlence, rahatlama ve zevk ile ilişkilidir. Ayrıca vücut mekanizması için de yüksek derece de faydalıdır. Yaz mevsiminde, vücut sıcaklığını düşürmeye yardımcı olur ve insanı rahatlatarak enerjiyi yeniler. Diğer hiçbir egzersizin yapamayacağı kadar güç ve enerji verir. İspanya’daki Extremadura Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre yüzme vücudu ağrılardan bile kurtarır.

Yüzmenin Faydaları Maddeler Halinde

 • Aşırı Şişmanlık: Yüzme, kiloyu azaltma ve aşırı şişmanlığı yok etmek için aşırı derecede faydalıdır. Yüzme, yüzme sürecinde vücudun birçok farklı bölgesinin çalışmasından dolayı çok fazla kalori yakar. Bir saatlik bir yüzmede 800 veya 900 kalori yakar. Birçok insan fit ve zayıf kalmak için yüzmektedir.
 • Stres: Bu aerobik egzersiz sizi rahatlatır ve enerji seviyenizi artırır. Birçok insan yüzmeyi stresten kurtarıcı olarak görür.
 • Kas Sistemi: Düzenli bir şekilde yüzen insanlar, güçlü bir kalp ve iyi bir kas dayanıklılığına sahip olurlar. Ayrıca sakatlanan kaslarının daha hızlı iyileşmesini sağlarlar.
 • Sırt Ağrısı: Yüzme bağ dokularını zorlamadığından dolayı iyi bir spordur. Kireçlenme ve kemik erimesi yanında, kol ve bacak ağrısı çeken insanları rahatlatır.
 • Hamilelik: Yüzme, karın ve omuz kaslarını güçlendirir. Böylece hamile kadınlar için çok faydalı bir egzersiz çeşididir. Bundan dolayı su egzersizleri, hamilelikle ilişkili eklem ağrıları ve diğer rahatsızlıkları giderir. Bir araştırma, hamile kadınların düzenli olarak yüzme seanslarına katılarak düşük yapmaya daha az meyilli olacağını onaylamıştır.
 • Meme Kanseri: Tıp uzmanları, meme kanseri hastalarının zayıflayan kasları güçlendireceği için ameliyat sonrası için faydalı bir egzersiz olduğunu dile getirmektedirler. Buna karşılık, yüzmeden önce bütün meme kanseri hastalarının bir doktora danışması tavsiye edilmektedir.

Yan Etkileri

Yüzme, cilt, kulak ve göz enfeksiyonu, ishal ve yüksek ateş gibi yan etkiler içermektedir. Bir egzersiz olarak yüzmeye doktorunuza danıştıktan sonra başlamalısınız. Eğer dışarıda yüzüyorsanız, yüzmeye başlamadan önce güneş kremi uygulamanız önemlidir. Böylece su içerisindeyken cildinizin güneş yanığını daha az hissetmesi sağlanır. Ayrıca kendinizi, deniz suyunda, gölde ve havuzda bulunan çeşitli bakteri, su mikropları ve diğer mikro organizmalardan korumanız gerekmektedir.

Pharmaton Faydaları

Pharmaton faydaları incelendiği zaman gerçekten de bu vitamin desteğinin çıktığı günden bu yana vitamin takviyesi ürünleri arasında nasıl bu kadar popüler olduğu daha rahat bir şekilde anlaşılabilir. Yeni çağın enerji ürünü Pharmaton’un en önemli faydalarına ise bazı örnekler verilebilir.

Günümüzde iç ve dış etkenler nedeniyle kişiler zaman zaman kendilerini yorgun, halsiz ve mutsuz hissedebilirler. Böyle durumlarda gelişen teknolojinin nimetlerinden birisi olan vitamin takviyelerinden faydalanmak mümkün olur. Piyasada yer alan çok sayıda vitamin takviyesi arasında son zamanlarda en popüler ürünlerden Pharmaton ise, 12 yaşın üzerindeki herkesin gönül rahatlığı ile kullanabileceği bir besin destek ürünü olarak dikkat çekmektedir.

Pharmaton Faydaları Nelerdir?

Pharmaton faydalarına bakıldığında motivasyon kayıpları ve yorgunluğa bağlı dikkat dağınıklıklarında etkili bir ek tedavi seçeneği olduğu görülmektedir. Özellikle yoğun konsantrasyon gerektiren dönemlerden birisi olan lise çağlarında gençlerin derslerine çok daha iyi konsantre olabilmeleri adına her gün düzenli olarak Pharmaton kullanmalarının, genel dikkat durumları ve ruh halleri üzerinde büyük etkisi olduğu bilinir. Pharmaton faydaları ile ilgili yapılan araştırmalarda, eğitim dönemlerinde düzenli olarak Pharmaton tüketen gençlerin derslerine çok daha rahat çalışabildiği ve buna bağlı olarak da daha başarılı bir eğitim süreci geçirebildiği tespit edilmiştir.

Pharmaton faydaları yalnızca dikkat dağınıklığı, konsantrasyon eksikliği ya da halsizlik ile ilgili değildir. Birçok vitamin ve minerali içerisinde barındıran bu enerji deposu, vücuda gerekli olan pek çok besin değerinin tek bir seferde alınabilmesine olanak vererek bireylerin çok daha sağlıklı bir yaşam sürebilmelerine destek sağlar. Stresi azaltan ve daha fazla mutluluk hormonu salgılanmasına imkân veren Pharmaton, bu açıdan da ideal bir besin desteği olarak önerilebilmektedir.

Ginseng G115 Ekstresi ile Daha Zinde Bir Hayat

İçerdiği Gingseng G115 ekstresi sayesinde vücutta yer alan bütün hücrelerin oksijeni çok daha verimli bir şekilde kullanabilmesine olanak veren Pharmaton, böylece çok daha zinde bir vücuda sahip olunmasını da sağlaması ile bilinir. Kesinlikle doping içermeyen bir ürün olan Pharmaton’u 12 yaşın üzerindeki tüm bireylerin kullanabileceği söylenmektedir. Günlük tüketim şeklinin ise her sabah aç karnına 1 kapsül olacak şekilde alınması en idealidir.

Yürümenin faydaları

Yürümenin sağlık açısından faydalarından bazıları, iyi fiziksel ve zihinsel sağlığa sahip olma, kalp hastalığı, şeker hastalığı, kanser ve kronik rahatsızlıkların diğer türlerinden korumayı içermektedir. İleri araştırmalar, yürümenin kemiklerin mineral yoğunluğunu artırdığı ve kemik erimesini önlediğini göstermektedir. Ayrıca kalın bağırsak kanseri ve kireçlenme riskini azaltır.

Yürüme, vücut için çok iyi bir egzersizdir. Bu egzersiz çeşidi herhangi bir maliyet yüklemez ve herkesin yaşam tarzına uyabilir. Yoğun olmanız durumunda ise; iş yerinizin etrafında ya da evde tempolu yürüyüş oldukça yaralı bir egzersizdir.

Yürümenin Faydaları

Yürüme insanoğlu için zorunlu bir aktivitedir. Ne kadar fazla yürürseniz, o kadar iyidir. Yürümenin bazı faydaları şunlardır:

 • Kilo kontrolü: Hafif tempolu bir yürüyüş, fazla kalorileri ve yağı yakmak için ihtiyacınız olan şeydir. Yürüme, yiyerek kazanılan fazla kalorileri dengelemekte yardımcı olur. Bir mil yürüme yaklaşık 100 kalori yakar. Böylece günde 3-4 kilo yürüme sizi daha ince hale getirir.
 • Formda Olma: Günlük yürüyüş sizi fit tutar ve uzun süre sağlıklı kalmanızı sağlar. Günlük 30 dakikalık orta tempolu yürüyüş ince ve zinde kalmanıza yardımcı olur. Tempolu yürüyüş temel seçenektir. Ancak bunun size fazla efor harcatmaması gerekmektedir.
 • Zihinsel Form: Herkesin bildiği gibi yürüyüş fiziksel vücut için harikadır. Ya zihinsel esenlik? Yürüme ayrıca haleti ruhiye için de faydalıdır. Yürüme ruh halini güçlendirir, depresyonu azaltır ve stres seviyesini düzeltir. Ayrıca kendine güveni ve özsaygıyı güçlendirir.

Diğer Faydaları

Tıbbi araştırma ve çalışmalar yürümenin, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterolü düşürdüğünü, böylece felç ve kalple ilgili diğer problemlerin riskini azaltacağını ortaya koymuşlardır. Yürüme zihinsel form için çok iyidir ve esnek kilo kontrolünü sağlamada yardımcı olur. Kemik yoğunluğunu artırır ve kronik kemik erimesini önler. Ayrıca diğer hastalıkları engeller ve vücudun bağışıklığını güçlendirir.

İyi bir yürüyüş sizi terletir ve vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar. Ayrıca cildinize parıltı kazandırır.

Kondisyon Bisikleti Faydaları

Kondisyon Bisikletinin Faydaları

Kondisyon bisikletini haftada beş gün yarımşar saat kullanarak hayatınızda ciddi bir değişikliğe adım atabilirsiniz. Spor yapmanın insan sağlığına her bakımdan faydalı olduğunu biliyoruz. Spor yapmak aynı zamanda kişinin kendini genç ve zinde hissetmesini sağlar. Spor yaparak kemik ve kas yapınızı güçlendirebilir, stresinizi atabilir ve çok daha rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.

 

Kondisyon Bisikleti Faydaları

 1. Kondisyon bisikleti ile kalça ve bacak kaslarınızı güçlendirip zayıflayabilirsiz.
 2. Etkili ve kalıcı bir zayıflama için kondisyon bisikleti iyi bir çözümdür.
 3. Düzenli ve sık yapılan spor hastalanmayı engeller, vücut direncini arttırır.
 4. Kemik ve kas yapısının gelişmesini sağlar.
 5. Yüksek tansiyon riskini azaltır.
 6. Sırt ağrısı ve şişmanlıktan korunmuş olursunuz.
 7. Eklemleri güçlendirir.
 8. Vücutta endorfin salgılanması oluşur ve bu sayede daha mutlu olursunuz.
 9. Tüm metabolizma hastalıklarından korunmanızı sağlar.
 10. Ağırlıklı olarak bacak kaslarını çalıştırdığı için vücudun uyumlu çalışmasını sağlar.
 11. Tempolu bir egzersiz size bir saatte 400 ile 600 arası kalori yaktıracaktır.
 12. Kondisyon bisikletiniz evde ise, evden çıkmadan form tutmanız mümkün olacaktır.
 13. Düzenli çalışıldığında tüm vücut kaslarını ideal seviyeye getirir.
 14. LCD panelden vücut hız, kalp ritmi, mesafe, aksiyon gibi özellikleri görebilirsiniz.
 15. Ter yolu ile kalori yakılmasına yardımcı olur.
 16. Vücudun tüm noktalarının hareket etmesi sağlanır.
 17. Kalıplaşmış yağlar parçalanır ve rahat kilo verirsiniz.
 18. Soğuk havalarda dışarıda yürümek ya da bisiklet sürmektense evde egzersizinizi kolayca yapabilir bu sayede zamandan kazanabilirsiniz.

 

Kondisyon Bisikletlerinin Çeşitleri

Kondisyon bisikletlerinin iki türü bulunmaktadır. Bunlar:

 • Ev tipi kondisyon bisikleti,
 • Spor salonu tipi kondisyon bisikleti.

Kondisyon bisikletlerini gerek internetten gerekse bazı alışveriş merkezlerindeki yetkili firmalardan rahatlıkla bulabilirsiniz. Kondisyon bisikleti seçerken istediğiniz özellikleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Ev tipi kondisyon bisikletlerinde seçeneğin çok olması sizi yanıltmasın. Mümkünse bu konuda bir uzman yardımı alın ve size en çok uyacak kondisyon bisikletini seçin.

 

Kondisyon Bisikletinden En Fazla Yararı Almak için Yapmanız Gerekenler

 1. Kondisyon bisikleti faydalarından yararlanmak istiyorsanız, ilk kural özen göstermeli ve disiplini bir çalışma programı hazırlamaktır.
 2. Etkili ve kalıcı zayıflamanın kuralı kendinize bir program oluşturmak ve buna sadık kalmaktır. Haftanın beş günü yarım saat başlangıç için idealdir. Bu şekilde altı ayda hedefinize ulaşabilirsiniz.
 3. Eğer yoğun bir tempoda çalışıyorsanız evde spor yapabilirsiniz elbette; ancak disiplinli ve iyi bir programa sahip olmak için bir personal trainer ile çalışmak daha hızlı sonuç almanızı sağlayacaktır.
 4. Şu anda gelişen fitness koçluğu sistemi ile birlikte, eve dahi hoca çağırma imkanınız mevcuttur. Bu sebeple ihtiyaç ve önceliklerinizi belirleyip kendinize buna göre bir çalışma prensibi belirlemenizde fayda var.

Basketbolun Faydaları

Basketbolun Faydaları Nelerdir?

Basketbol sahada 5 kişilik iki takım arasında oynanan, sosyal ve fiziksel gelişimine katkı sağlayan bir spor dalıdır. Basketbolda diğer sporlar gibi vücut için oldukça faydalıdır özellikle en geç 12 yaşlarında başlanan basketbol çocukların boyunun daha fazla uzamasını sağlıyor.

 

Basketbolun Faydaları

 1. Sağlıklı bir vücuda kavuşmanızı sağlar.
 2. Yaşam kalitenizi arttırır.
 3. Eğlenerek yapılan bu spor sıkıntılarınızı unutmanıza yardımcı olur.
 4. Fiziksel açıdan gelişimi destekler.
 5. Solunum hastalıklarında etkilidir.
 6. Kalp hastalıkları riskini azaltır.
 7. Yorgunluğu alarak daha dinç hissetmenizi sağlar.
 8. Oksijen seviyenizi yükseltir.
 9. Bağ dokularını kuvvetlendirir.
 10. Yüksek tansiyondan sizi korur.
 11. Kemiklerin güçlenmesine ve kemik yoğunluğunun artmasına yardımcı olur.
 12. Kanda bulunan HDL ( kolesterol ) arttırır.
 13. Yeni insanlar tanımınıza yardımcı olur.
 14. Kalp ve damarların dolaşımını geliştirir.
 15. Enerji vererek hareketlilik sağlar.
 16. Kalp rezervlerinin artmasına destek verir.
 17. Kalp krizi sonrası hayatta kalma şansınızı yükseltir.
 18. Kendinize olan güveninizi arttırarak daha başarılı olmanıza yardımcı olur.
 19. Kanda oluşan yoğunlaşmanın azalmasına yardımcı olur.
 20. Fiziksel görünümünüzü düzeltir.
 21. Kasların kandan oksijen çıkarmasına destek verir.
 22. Kalp çarpıntılarını azaltır.
 23. Şeker hastalığı riskini azaltır.
 24. Bağırsak ve prostat kanserinin oluşma riskini en aza indirir.
 25. Sigara bırakmayı kolaylaştırır.
 26. Eklem bozulma riskini hafifletir.
 27. Stresten kişiyi uzak tutar.
 28. Soğuk ortamlara alışma sürecini azaltır.
 29. Kabızlık sorununu azaltır.
 30. Bel ağrılarını azaltır.
 31. Kilo vermede etkilidir.
 32. İştahın kapanmasına yardımcı olur.
 33. Rahat uyku uyumaya ve sabahları rahatlıkla uyanmaya yardımcı olur.
 34. Kemik kırılmalarının korunmasını sağlar.

 

Kasları Geliştirir

Kasların gelişmesi uzun ve meşakatli bir iştir. Fakat basketboldan keyif alarak kas gelişiminizi de arttırabilirsiniz. Her kas grubunun çalışmasını sağlayan basketbol sporunu haftada 3 kere oynamak yeterlidir.

 

Kondisyonu Arttırır

Düzenli olarak basketbol oynayan kişiler de fiziksel gelişimi arttırarak daha iyi performans sergiler.

 

Basketbol Kalori Yaktırır

Sürekli hareket halinde olunması istenen basketbol sporu kalp ritmini hep hızlandırdığı için kalori yakımını kolaylaştırır. 1 saat süresince basketbol oynayan kişiler ortalama olarak 750 kalori yakmaktadır.

 

Basketbol, Oynayan Kişiye Hız ve Esneklik Kazandırır

Pas verme, top sürme, koşu ve zıplama ile bütünleşen basketbol daha hızlı, daha çevik ve daha esnek olmanızı sağlar.

 

Basketbol Oynarken Bilinmesi Gerekenler

 1. Kapalı ortamlarda basketbol oynamak yerine açık alanları tercih etmelisiniz.
 2. Maç öncesi sakatlanmamak için vücudunuzu ısıtmalısınız.
 3. Basketbol oynarken metal eşyalarınızı çıkartmaya özen göstermelisiniz.

Kick Boks’un Faydaları

Kick boks, spor ve kilo verme programı olarak yapıldığında, kalp ve damar dayanıklılığı ile kas düzenlemelerinde iyileştirmeler hedefleyen tam bir vücut antrenmanı sağlar. Buna ek olarak, düzenli bir egzersiz olarak yapıldığında eğlenceli ve enerjik bir biçimde tüm kas gruplarını çalıştırır ve denge, koordinasyon, esneklik ve öz güveni geliştirir. Boks, dövüş sanatları ve aerobik kombinasyonu olan kickboks, böylece tüm egzersiz türlerinden oluşan büyük bir çeşitlilik içermektedir. Antrenman seansı başına yakılan kalori miktarı, ağırlığa, yoğunluk düzeyine, antrenman süresine ve gerçekleştirilen hareket türlerine göre değişiklik gösterir. Genel olarak 30 dakikalık bir antrenman boyunca 275 ila 450 arası kalori yakılır.

 

Kickboks’un Faydaları

 

 • Dayanıklılık, Çeviklik ve Koordinasyonu Artırır: Kickboks Fiziksel olarak şaşırtıcı biçimde kardio yoğunluklu tüm vücudun çalışmasıdır. Güzel bir atmosfer oluştururken bol miktarda kalori yakar. Göbek kısmı teste tabi tutulur, çünkü yumruk ve tekme atarken karın bölgesindeki damarlar kullanılmaktadır. Böylece daha iyi bir duruş geliştirir ve dengeyi artırır. Çok sayıdaki bu hareketler, esnekliği artırmadan dayanıklılık gücünün gelişmesine değişen birçok faydaya sahiptir. Sonuç itibariyle, hem aktivitesizlik yüzünden hem de yaşlanmadan kaynaklanan çeviklik kaybıyla mücadele etmeye yardımcı olur. Dersler boyunca deneyimli öğreticiler ders üyelerine esneme ve kum torbası gibi seviyeler ile rehberlik ederler. Komut ve durumlara hızlı bir şekilde reaksiyon gösterme yeteneği katılımcılara koordinasyon ve refleksleri hızlı bir şekilde geliştirme imkanı verir.
 • Stres ve Gerilimi Azaltır:Daha çok değer odaklı olan diğer sporların bazılarının mental fayda sağlarken kickboks yoğun bir fiziksel fayda listesine sahiptir. Kickboks kana keyif arttırıcı ve stresi azaltıcı hormon görevi gören endorfin salgılar. Kum torbasına vurma hareketi stres atma aracıdır.
 • Kararlılığı ve Kendine Güveni Artırır: Ders eğitmenlerinden öğrenilen teknikler kendine olan özgüven artırımı sağlar. Çünkü her ne durum ortaya çıkarsa çıksın doğru savunma tekniği ile bu durum ile başa çıkılabilir. Karatenin dayandığı temel prensiplerden biri olarak öz-disiplin kickbokstan ortaya çıkmıştır ve ders dönemi boyunca katılımcılar tarafından elde edilir. Akabinde bu dersler ruh gücünü ve özellikle kararlılığı geliştirmeyi öğretir.
 • Egzersiz Yapma Motivasyonunu Canlandırır: Kickboks dâhil egzersiz dersleri jimnastik salonundan sıkılma probleminden kurtulmak için harika bir yoldur. Kas idmanı ile kardio ağırlıklı çalışmayı birleştirme yoluyla kickboksun çok yönlü doğası egzersiz yapma motivasyonunu canlandırır ve asıl olarak eğlencelidir. Buna ek olarak kardio ve vücut kondisyonununiki biçiminin birleştirilmesi uzun dönem spor salonuna giderek harcanacak önemli bir zaman kaybını önler.
 • Esnekliği Artırır: Tipik bir hafif ısınma dersi boyunca sırt ve omuz germe hareketleri yapılır. Buna ek olarak idman boyunca yapılan hareketler yüksek tekmeleri içinde barındırır. Bunlar kalçalardaki hareket çeşidini artırır.
 • Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Antrenman VO2max’ı (Maksimal Oksijen Tüketimi) Artırır: Kickboks rauntlar halinde yapılır ve bir raunt eğitmenin istediği yoğunluğa bağlı olarak 30-60 saniyelik aralıklarla takip eden 2-3 dakikalık uzunluktadır. Laktat seviyesinin başlangıcına yakın aralıklı çalışma yaparak (hala oksijen kullanarak çok çok sıkı çalışma) veya havasız bölgeye (oksijensiz çok yoğun çalışma) göz atarak kalp daha etkili çalıştırılabilir. Bu da maksimal oksijen tüketimini artırır.
 • Kas Dayanıklılığını Artırır: Kickbokstaki hareketlerin çoğu tekrarlanan ve hızlı tempodadır. Bu kas idmanları uzun süre çalışmak dayanıklılığı artırır.
 • Stresi Azaltır ve Zihinsel Sağlığı Artırır: Yumruk ve tekmeler güçlü bir nefes alıp vermeyle ve sesle dışa vurulur. Bu teşvik edilir ancak insanları kaçıracak şekilde çılgınca sesler çıkarmamak gerekir. Dersin ardından daha iyi hissedilir.
 • Yüksek Kalori Harcama: Kickboks saatte 600-800 kalori yakar. Sadece kalori yakmakla kalmaz, dayanıklılık oluşturur, formu artırır ve stresi yok eder.
 • Koordinasyon ve Kas Dengesini Artırır: Normal bir ders sağ taraf kadar sol tarafında çalışmasını temin etmek için iyi bir şekilde düzenlenmiştir. Bazı hareketler diğer tarafa karşılık bir tarafta daha kolay yapılmaktadır. Zamanla geri kalan taraf daha iyi koordine olmayı öğrenir. Bu da vücutta bir denge oluşturur. Kickboks’un yanında koşma, futbol gibi diğer sporların da yapılması kas dengesini artırır.
 • Tüm Vücudu Güçlendirir: Yumruk ve tekmeden başka dambıl ve bandın yanında eğilme, şınav ile karıştırılan tüm jimnastik çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar bütün kasları çalıştırarak tüm vücudu güçlendirir.

 

Kickboks Dersleri

 

Bir fitnes ve kilo verme programı olarak gerçekleştirildiğinde, kickboks hem kalp-damar direncini hem de kas gücünü artırmayı hedefleyen tam vücut idmanı sağlar. Buna ek olarak düzenli bir biçimde kickboks yapmak tüm temel kas gruplarını eğlenceli ve enerjik bir yolla çalıştırır ve dengeyi, koordinasyonu, esnekliği ve özgüveni artırır. Kickboks, boks, dövüş sanatı ve aerobiklerin bir kombinasyonudur ve çok fazla çeşitlilikte egzersiz şekillerini kapsar. İdmanlar oldukça eğlenceli ve çeşitliyken ayrıca tam vücut antrenmanı sağlamada etkilidir. Sadece önemli ölçüde kalori yakmakla kalmaz, ayrıca bunun yanında kasları kuvvetlendirir. Yakılan kalorinin miktarı ağırlığa, seviyenin yoğunluğuna, antrenmanın süresine ve yapılan egzersiz çeşitlerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Genel olarak her 30 dakikalık performansta 275-400 kalori arası yakılmaktadır.

 

Kickboks İçin Gereken Ekipmanlar

 

Kickboks yapmak için gerekli ekipman, kickboks sınıfının biçimi ve türüne göre değişiklik gösterir. Çoğu kickboks ders düzeninde gerekli ekipmanlar sizin için tedarik edilir. Ancak, sakin, kuru ve kısıtlamayan elbiseler hazırlanmalıdır. Buna ek olarak, beraberinde bir çift kickboks eldiveni, bir şişe su ve küçük bir havlu getirilmelidir. Eğer evde kickboks yapılmak istenirse, görece daha ucuz olarak bir DVD temelli program alınabilir. Evde yapılan çoğu kickboks egzersiz programı, kum torbası satın alınmasını gerektirir ve bunun sonucu olarak da buna boş bir yer tahsis edilmesi gerekmektedir.

 

Kickboks’un Yan Etkileri

 

Kickboksun bazı yan etkileri vardır. Daha çok hareketsiz yaşam tarzına sahip olup kickboksa yeni başlayanlar, hızlı kilo vermek için daha fazla egzersiz yapmaya çalışmaktadırlar. Hareketlerdeki bu ani artış, kas sakatlıkları riskini artırmaktadır. Sakatlıkları ve kas zorlanmalarını önlemek için, yeni başlayanlar bir saat boyunca antrenman yapmamalıdır. Öncelikle başlangıç derslerinde ısınma hareketlerine katılmalı ve 15-20 dakika boyunca temel hareketleri yapmalıdır. Kireçlenme, sırt ve eklem problemleri yaşayan kişiler kickboks yapmaktan kaçınmalıdır.

 

Kickboks Yaparken Kaçınılması Gereken Hatalar

 

Yumruk veya tekme atarken, herhangi bir eklem tam olarak açılmamalıdır. Yumruk atarken, ağırlık tutulmamalı ya da takılmamalıdır. Eklem veya kaslar henüz en alt seviye esneklikteyken, özellikle başlangıç derslerinde olanlar, çok yüksek tekme atmaktan kaçınılmalıdır. Yorgunluk başladığında antrenman yarıda bırakılmalıdır.

Koşmanın Faydaları

Koşmanın Faydaları

Koşu sporu para harcamadan yapılan ve vücuttaki tüm kasları aynı anda çalıştıran sağlıklı bir spor türüdür. Bir eşofman ve bir spor ayakkabı ile kendinizi doğaya bırakın, koşmak sizin için bir yaşam tarzı haline gelirse sağlıklı bir ömrün kapılarını aralamış sayılırsınız. Koşmanın 14 faydasını ve zayıflamaya etkilerini sizler için yazdık.

 

Koşmanın Faydaları Nelerdir?

 1. Koşmak stresi azaltır. Bu sebeple kendinizi daha zinde, iyi ve mutlu hissedersiniz. Koşarak bütün toksinlerinizden kurtulabilir, daha sağlıklı günler geçirebilirsiniz.
 2. Koşmak yağ yakımını hızlandırır. Kalp sağlığınız için koşmak bir hayli önemlidir. Bu bakımdan pek tabi koşarak kilo da verebilirsiniz.
 3. Koşmak insan nabzının düzene girmesini sağlar.
 4. Koşu sırasında büyüme hormonu salgılanır. Bu sebeple de koşmanın boy uzaması üzerine doğrudan etkisi vardır. Özellikle büyüme çağında çocukların koşması gelişimlerine büyük fayda sağlayacaktır.
 5. Harika bir kondisyon sağlar, düzenli koşan kişiler kolay kolay yorulmaz ve çok fazla dinlenme ihtiyacı duymaz.
 6. Koşmak fit olmanızı sağlar, vücutta göbek, kalça, kol, basen, ayak ve sırt bölgesinde genişlemiş olan yağ dokusunu inceltir.
 7. Koşmak beynin gri hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Konsantrasyon ve dikkat işte bu noktaya devreye giriyor.
 8. Herhangi bir sinir bozukluğu durumunda koşu yaparsanız, kendinizi daha rahat ve huzurlu hissedersiniz. Zira adrenalin damarların iç duvarlarından kertikler açar ve onları gözenekli duruma getirir. Buraya kireç, yağ ve kir birikir. Damarlarda tıkanıklılar meydana gelir. Bu sebeple koşu bu gibi problemleri ortadan kaldırır.
 9. Kan şekerini düşüren düzeni koşu özellikle diyabet hastalarına tavsiye edilmektedir.
 10. Koşarak kendinize meditasyon uygulayabilirsiniz.
 11. Stanford Üniversitesi Tıp Merkezi koşmakla ilgili bir araştırma yaptı. Bu araştırmaya göre, yetişkinlerin erken ölme, kanser gibi sağlık problemleri hiç koşmayanlara göre yarı yarıya daha azdır.
 12. Ayrıca Almanya Ulm Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre koşmak insan zekasının gelişmesini sağlıyor.
 13. Yapılan araştırmalar düzenli koşmaya başlayan insanların dikkatinin artığını göstermektedir.
 14. Basit ve ekonomik bir spor olduğu için herkes koşabilir. Sadece disipline olmanız ve düzenli aralıklarla koşmanız yeterli.

 

Koşmanın Zayıflamaya Etkileri

Koşmanın faydaları sadece sağlıkla alakalı değildir, kilo vermek isteyenler içinde en etkili spor olarak görülür.

 1. Orta tempoda bir saat yapmış oluğunuz koşu ile 550 kalori yakabilirsiniz.
 2. Koşu bandından ziyade, açık alanda koşu yapmak her zaman daha iyi ve etkilidir. Temiz havada koşup, sakatlanmaları önlemek için de toprak zemin tercih edebilirsiniz.
 3. Koşmak bacakları kalınlaştırmaz ve bacaklarda aşırı kas oluşturmaz. Bu tamamen yanlış bir bilgidir. Koşu temponuzu siz belirleyebilirsiniz. Yeni başlıyorsanız jogging ( ağır tempo koşu ) sizin için uygun olacaktır ki, bu koşu biçimini her zaman uygulayabilirsiniz.
 4. Eğer koşmak ile ilgili bir sağlık sorununuz var ise, önceden bir hekimle konuşmanızda fayda var.

 

Önemli Hatırlatma

 1. Haftada en fazla 3 saatten fazla koşmak bünyeye zararlı olabilir.
 2. 40 yaşını geçmiş bireyler koşmak yerine tempolu yürüyüşleri tercih etmelidir.

Koşu Bandı Faydaları

Koşu Bandının Faydaları

Zayıflamak istiyorsunuz; ancak buna nereden başlayacağınızı bilemiyorsunuz. Koşu bantları işte bu noktada daha çok talep görmektedir. Zayıflamak söz konusu olduğunda koşu bandı ve yürüyüşün yeri tamamen ayrıdır.

 

Koşu Bantları Neden Gerekli?

 • Yoğun bir işte çalışıyorsanız ve yolda çok vakit geçiriyorsanız bu konuda yapmanız gereken bir hayli basit. Öncelikle koşu bandı almaya karar vermeniz gerekir.
 • Koşu bandını aldıktan sonra kendinize uygun bir program yapmalısınız. Tabi bunun için bir uzmandan yardım alabilirsiniz ya da internetteki çeşitli spor kanallarından destek alabilirsiniz.
 • Koşu bandını evde kullanmak başta size cazip gelse de sonraları durum farklı olabilir. Zira disiplinli bir şekilde çalışmanız önem taşımaktadır. Haftada beş gün koşu bandında geçireceğiniz zaman ile altı ayda forma girebilirsiniz.
 • Koşu bandında geçireceğiniz süre tamamen size bağlıdır. Bunun için hafif bir programla başlamanızda fayda var. Daha sonra programınızda çeşitli güncellemelere gidebilirsiniz.
 • Evde koşmak hem zamandan hem paradan tasarruf etmenizi sağlar. Spor salonları genelde yoğun iş tempolarında sadece para ödenen bir yer haline gelmiş durumda. O sebeple durumu buna gör değerlendirmenizde fayda var.

 

Koşu Bandı Faydaları

Dışarıda spor yapmaya ve spor alanlarında koşmaya zaman ayıramayanlar kişilerin, evde spor yapmalarını sağlayan Koşu bandının faydaları hakkında şu detayları sıralayabiliriz.

 1. Koşu bandında birçok kas çalışmaktadır. Düzenli koşu bandından egzersiz yaptığınızda; Kol, göğüs ve kalça kaslarınızın çalıştığını göreceksiniz.
 2. Yüksek miktarda kalori yaktığınız için koşarken bir yandan da kondisyonuzu dengelersiniz.
 3. Ter atımı ile yağlarınızın yakılmasını sağlar bu sayede kendinizi fit ve zinde hissedersiniz.
 4. Koşu bandı faydaları arasında en önemlisi stresi azaltmasıdır. Koşu bantları ile günlük stresinizi atar, daha mutlu olabilir ve kaslarınız çalıştığı için rahat bir uyku çekebilirsiniz.
 5. Ayrıca kalp krizi riski, kolesterol ve yüksek tansiyon riski de koşu bandı sayesinde azalır.

 

Koşu Bantları Eklemlere Zarar Veriyor mu?

Bazıları evet bazıları hayır diyerek yanıt verebiliriz. Esnek zeminli koşu bantları yani kantarlı olanlar dizlere dikkat edildiğinde zarar vermiyor. Fakat sert zeminli koşu bantlarından uzak durmanızda fayda vardır. Zira dizleriniz zamanla hasar görecek ve ağrılar sürekli nüksedecektir.

 1. Koşu Bandı Üzerinde Ayakkabısız Koşmayın: Evinizdeki koşu bantlarında çıplak ayak, terlik veya çorapla değil mutlaka spor ayakkabı ile çıkılmalıdır.
 2. Koşma Süresini Abartmayın: 2 günde 1 kez yarım saat yürümek veya koşmak yeterlidir. Fazlası dizlerinizi aşırı yük binmesine neden olur.
 3. Koşu Bandından Önce Isının: Koşu bantlarına çıktıktan sonra herhangi bir sakatlık oluşmaması için ısınma, esneme ve germe hareketleri uygulamalısınız.

 

Esnek Olmayan Koşu Bantlarının Zararları

 1. Ayak ve dizlerde sorunlar baş gösterir.
 2. Sırt bölgesinde ağrılar hissedilir.
 3. Kıkırdak ve bilek bölgesinde hasar meydana gelir.
 4. Kalçada rahatsızlıklar başlar.
 5. Omurilik ve kas rahatsızlıkları görülür.

İp Atlamanın Faydaları

İp Atlamanın Faydaları

Hem keyifli hem de sağlıklı egzersiz arıyorsanız ip atlamak en doğru karardır. Sağlıklı bir vücut için ayakların aktif şekilde hareket halinde olması gerekir İp atladığınız sürece bel, ayak, kalça ve kol kaslarınız aktif şekilde çalışır.

 

İp Atlamak Kilo Verdirir mi?

İp atlamak kilo vermeyi kolaylaştırır. İp atlayarak kalıcı bir şekilde inceli ve fit bir vücuda sahip olabilirsiniz. Fakat ip atlarken amacınız kilo vermek ise temponuz her gün biraz arttırarak günde 1 saat süresince ip atlamanız gerekmektedir.

 

İp Atlamak Kaç Kalori Yaktırır?

İp atlamanın hızı ile yakılan kalori değişkenlik göstermektedir. 15 dakika süresince tempolu bir şekilde ip atlıyorsanız ortalama 200 kalori harcamış olursunuz. Fakat ip atlama hızınız oldukça yüksek ise harcadığınız kalori miktarı çok daha fazladır.

 

İp Atlamanın Faydaları

 1. İp atlayarak vücuttaki tüm kaslarınızı çalıştırabilirsiniz.
 2. Diyet yapıyorsanız ip atlama egzersiz ile sağlıklı ve kalıcı şekilde kilo verebilirsiniz.
 3. Efor ve hızınızı ip atlayarak kolay bir şekilde sağlarsınız.
 4. Metabolizmanın hızlanmasında önemli bir rol oynar.
 5. Kas ve beyin arasındaki iletişimi ip atlamak artırır.
 6. Stresli ve sinirli bir anda ip atlayarak vücudunuzda rahatlama sağlayabilirsiniz.
 7. Lenf sistemi fonksiyonlarını düzenlemede etkilidir.
 8. Her alan ve zamanda ip atlama egzersizini kolaylıkla yapabilirsiniz.
 9. Kardiyo gibi zorlu olan egzersizle eşit efor harcanmaktadır.
 10. İp atlayarak kılcal damar dolaşımı aktifleşir ve varis oluşumu azalır.
 11. Selülit olan kişiler ip atlamalıdır.
 12. Masrafı en az olan spor dallarından birisidir.
 13. Kalçanızın daha dik ve yuvarlak olmasını istiyorsanız ip atlamalısınız.
 14. 1 dakika ip atladığınızda 20 kalori yakmış olursunuz.
 15. Kalp ve damar hastalıklarından bünyeyi korur.
 16. Kan dolaşımını artırır.

 

İp Atlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

 1. İp atladığınız zemin beton değil yumuşak olmalıdır.
 2. Ayağınız mutlaka spor ayakkabı olmalıdır.
 3. İp atlamadan önce ısınma hareketleri yapın.
 4. Bel fıtığı ve eklemlerinizde sorun varsa başka egzersiz uygulayın.
 5. İp atlarken sırtınızı dik tutmaya özen gösterin.
 6. İp atlarken gözleriniz yerde değil tam karşıya bakmalı.
 7. İp atlarken karın kaslarınızı sıkın ve nefes alıp vermenizi ayarlayın.
 8. Atlarken sadece parmak uçlarınızın yere değmesi gerekiyor.
 9. İp atlarken kollarınızı aşırı şekilde hareket ettirmeyin.

 

İp Atlama Teknikleri Nelerdir?

 1. Normal ip atlama
 2. Çift ayak ile ip atlama
 3. Çaprak şekilde ip atlama
 4. Tek ayakla ip atlama
 5. Tersine ip atlama
 6. Çift ayak ile ip atlama
 7. Çekirge gibi ip atlama

 

İp Atlayarak Zayıflama Formülü

10 dakika ile başlayarak bu egzersizleri arttırabilir zayıflamanıza katkıda bulunabilirsiniz.

 • Çift Bacak ( 3 dakika ): Bacaklarınızı birleştirerek ip atlamaya başlayın. 3 dakika süresince bu hareketle ısınmalısınız. Çok yorulursanız yürüme moduna geçin ve dirseklerinizi çok açmadan bileklerinizi kullanarak ipi çevirin.
 • Alçak Zıplama ( 2 dakika ): Vücudunuzu mümkün olduğunda alçaltın karın kaslarınızı sıkarak kalça ve omurgayı sabit tutmaya çalışın.
 • Zıplayın ( 1 dakika ): Her ip adımınızda bir bacağınızı öne atarak ipten bu şekilde atlayın. Her ip yukarıya geldiğinde bacak değiştirin ve bacak kaslarınızı bu sayede çalıştırın. İlk denemede zor olsa da alıştığınızda kolayca yapabileceğiniz bir harekettir.
 • Çift Bacak ( 2 dakika ): Bu süre zarfında normal düzende ip atlamalısınız. 2 dakika boyunca ip atladıktan sonra ise bacaklarınızla esneme hareketleri yapmalısınız.
 • Tek Dizle İp Atlama ( 2 dakika ): Tek dizinizi 90 derece açı ile havaya kaldırın ve bu şekilde bacak değiştirerek ip atlayın. Bu hareketi yaparken ayağınız sert bir şekilde zemine iniyorsa zıplamadan sonra hafif alçalarak yere basın.

Amino Asit Faydaları

Amino Asit Faydaları

Amino asit; Proteinlerin oluşturduğu temel yapı taşlarıdır. Kasların gelişmesine yardımcı olurlar, 2 tür kas geliştiren amino asit bulunur. Esansiyel ve esansiyel olmayan amino asittir.

 

Esansiyel amino asitlerVücudun üretmediği dışarıdan takviye ile alınan amino asittir. Esansiyel olmayan amino asit ise; besinlerle doğru orantılı alınır ve kasların kalitesini arttır.

 

Amino Asit Kullanmanın Faydaları

 1. Hastalıkların iyileşmesinde tedaviye yardımcı olur.
 2. İnsülin direncini arttırmak için.
 3. Kilo kontrolünde ve obezite tedavisinde
 4. Ciltte; sarkma, kırışıklık ve anti aging amaçlı kullanılır.
 5. Saçların dökülmesini engeller.
 6. Çabuk kırılan tırnakların tedavisinde etkilidir.
 7. Bağışıklığın güçlenmesini sağlar.
 8. Sporcuların sağlıklı ve yüksek performans göstermeleri için.
 9. Kas kaybını önlemede etkili olduğu için kanser tedavisinde kullanılır.
 10. Yatalak hastalarda ve ameliyat sonrası iyileşme sürecini hızlandırmada
 11. Stresin azalmasını sağlar.
 12. Okul çağındaki çocukların zihin ve beden gelişimini destekler.
 13. Kronik ağrı ve yorgunluğa iyi gelir.
 14. Panik atak, anksiyete ve depresyon gibi ruhsal durumlarda etkilidir.
 15. Saç çekme hastalıklarında
 16. Bağırsak sorunlarında
 17. Madde ve alkol bağımlısı olan kişilerde
 18. Huzursuz bacak sendromlarında
 19. Hiperaktif olan ve dikkat eksikliği olan kişilerde
 20. Migren tedavisinde
 21. Uykusuzluk sorunlarında
 22. Parkinson hastalığında
 23. Alzheimer’da etkilidir.

 

Amino Asit Türleri Nelerdir?

 • Sıvı olarak alınabilen amino asitler ( en çok tercih edilenlerdir ).
 • Toz olarak alınan amino asitler ( su ile karıştırılarak tüketilir ).
 • Tablet olarak alınabilen amino asitler ( emilimi en geç olanlarıdır ).

 

Amino Asitler Neden Kullanılır?

 • Dengeli ve düzenli beslenme sonucunda dahi vücudun amino asit takviyesine ihtiyacı vardır.
 • Çevresel kirlilik, endüstriyel hayat ve gıdalar amino asit ihtiyacını arttırmıştır.
 • Düşük proteinli diyet uygulaması durumunda mutlaka vücuda alınması gerekir.
 • Yanık, ameliyat ve kronik rahatsızlıklarda amino asit tedavisine gereksinim duyulur.

 

Amino Asit Nasıl Kullanılır?

Yapılan antreman zamanına ve süresine göre değişiklik gösterebilir.

 • BCAA grubu amino asitleri antremandan önce ve hemen sonra kullanmalısınız.
 • İlk 6 aylık kullanım sonucunda kaslar hızlıcı gelişmektedir. 6. ay sonrasında ise kasların gelişmesinde yavaşlama başlar.
 • Kreatin kullanımı sonucunda ağırlık bir tık arttırılır ve kendinizi daha iyi ve enerjik hissetmenizi sağlar.

Yoganın faydaları

Yoganın sağlığa olan faydaları; şeker hastalığının kontrol altına alınması, yüksek tansiyonun kontrol altına alınması, daha güçlü bir kalp, sırt ağrılarının azalması, osteoartritten kurtulma, mide ile ilgili durumlarda gelişme, astım ve bronşitin kontrolü ve sağlıklı bir yolla kilo vermeyi içermektedir. Yoga, izleri binlerce yıl öncesine kadar uzanan kanıtlanmış bir bilimdir ve teori ile gözlemlerden oluşur.

Yoga, manevi gelişmenin ilk adımıdır. Yoganın kelime anlamı bölünmüş ruhların birliği veya birlik olmasıdır. Yoganın babası olan Patanjali’ye göre yoga, insan ruhu üzerindeki maddi dünya kontrolünün elimine edildiği bir yoldur. Yoga, kaotik dış dünyadan ayrı olarak iç barış ve dengenin sağlanması anlamına gelir. Zihin ve bedeni içeren bir pratiktir sağlık ve rahatlamanın gelişimi için kullanılır.

 

Patanjali yogayı Ashtanga veya 8 kol olarak tanımlar.

Birinci kol ahlak ve erdem üzerinedir. Uygulayıcılar günlük işlerini mümkün olan en ahlaki yolla yürütmelidirler.

İkinci kol gözetim ile ilgilidir. Uygulayıcılar beden ve zihinlerin arınmadan sonra kirlenmemesinden emin olmalıdır. Bu kısım daha çok insan zihni ve bedeninin üzerindeki dünyevi etkiler hakkındadır.

Üçüncü kol asana veya fiziksel durum ile ilgilidir. Bu asana çeşitli hastalıklara karşı gücü, dayanıklılığı ve direnci artırır. Böylece bedeni, zihni ve ruhu güçlendirir.

Dördüncü kol olan Pranayama yoganın en önemli bölümüdür. Prana yaşam gücüdür ve ayama ise talimdir. Pranayama nefes talimi anlamına gelmektedir. Antik zamanlardaki bilgeler titreşimli nefes almanın zihin üzerinden iyi bir etki bıraktığını bulmuşlardır.

Beşinci kol duyguların geri çekilmesi süreci olan pratyahara olarak adlandırılır. Duyu organları çevremizdeki dünya tarafından doldurulur. Bu da ağrı ve acılara neden olur.

Dharna veya konsantrasyon ise altıncı koldur ve en zor adımlardan birdir. Yoga uzmanları ve gurular nefes alma üzerinde konsantrasyon sağlanmayı önerir. Çünkü bu tek bir noktaya odaklanmada yardımcı olmaktadır.

Yedinci kol olan meditasyon, konsantrasyondan ayrılır. Konsantrasyonda bir kişi bir şeye odaklanır ancak meditasyonda odak herhangi bir obje ya da düşünce üzerine değildir.

Sekizinci ve son kol ise Samadhi’dir. Bu uygulayıcının son adımıdır. Uygulayıcılar derin bir uykudaymış gibi sükûnet durumuna girerler ancak aslında tamamen uyanıktırlar ve çevresindekilerin farkındadırlar.

Patanjali’ye göre meditasyon ne kadar kompleks olursa ruhsal mükemmellik de o kadar iyi olur.

 

Yoganın Faydaları

 1. Depresyon ve Stres: Yoganın depresyon ve stres üzerine etkisi ile ilgili yapılan testlerde pozitif bir karşılık alınmıştır. Katılımcılar depresyon seviyelerinde gözle görülür bir azalma olduğunu bildirmiştir.
 2. Yüksek Tansiyonun Kontrol Edilmesi: Yoga egzersizi ve rahatlama tekniklerinin kan basıncı üzerinde olumlu etkileri vardır. Yoga aşamalarının düzenli bir şekilde yapılması tansiyonu azaltmada yardımcı olur.
 3. Sağlıklı Bir Kalp: Yoga ve yaşam tarzındaki bir değişiklik kalbi ve vücudu sağlıklı tutmada yardımcı olur.
 4. Şeker Hastalığını Kontrol Edilmesi: Düzenli yoga egzersizi şeker hastalığını kontrol etmede yardımcı olur. Şeker hastaları üzerine yapılan kontrollü bir test, hastaların çoğunun şeker hastalığı durumlarında iyileşme ile sonuçlanmıştır.
 5. Sırt Ağrılarından Kurtulma: Yoga ayrıca sırt ağrısı olan insanlar için de faydalıdır. Bazı yoga pozisyonları (dağ pozisyonu, güvercin pozisyonu gibi) düşük sırt ağrılarından kurtulmayı sağlar.
 6. Mide Rahatsızlıkları: Mide ile ilgili problemlerden yoga yaparak kurtulmak mümkündür. Yoganın belirli adımları mide suyunu artırır ve sindirimi geliştirir.
 7. Osteoartritten Kurtulma: Yoga iskelet kası ağrılarının kontrolünde de (özellikle ostoartrit) iyi çalışmaktadır.
 8. Astım ve Bronşit: Yogadaki Pranayama ya da nefes egzersizleri astım hastaları için iyidir. Bazı yoga pozisyonları astım ve bronşit için tedavi görevi görür.
 9. Kilo Verme: Önemli yoga türlerinden biri olan Surya Namaskara, kilo vermek için faydalı olarak düşünülmektedir.
 10. Sinir Başı Sendromu: Sinir başı sendromu, el bileğindeki sinirler üzerinde baskı ile tanımlanan bir durumdur. Bu sinirler elde his ve hareket sağlar. Bu durum zayıflığa, uyuşukluk ve karıncalanmaya neden olur ve ayrıca el veya parmaklarda kas zedelenmesine sebep olur. Yoga sinir başı sendromunun etkilerini önemli ölçüde azaltır.
 11. Esnekliği Artırır: çeşitli eklem ve vücudun stres noktalarını pozitif olarak etkileyen belirli yoga pozisyonları vardır. Yoga; eklem, bağ ve tendon yağlanmasını artırır. Bu da onları esnek ve fonksiyonel hale getirir.
 12. Zehirden Arındırır: Yoga, optimum kan akışını geliştiren kapsamlı bir iç organ idmanıyla birlikte kas ve eklemlerin esnemesini sağlar. Sağlıklı bir kan akışı toksinlerin atılması ve canlı bir yaşantı için tüm hücrelerin beslenmesini sağlamada önemlidir. Yoga ayrıca yaşlanma hızını yavaşlatır ve zindelik kazandırır.
 13. Hamilelik: Yoga hamilelik süreci için de faydalıdır. Birleşik Krallıktaki araştırmacılar yoganın hamile kadınlar üzerindeki ektisi üzerine çalışmışlar ve endişe ve depresyonun gelişme risklerini azalttığını bulmuşlardır.

Aletli Pilates Faydaları

Zayıflama konusunda her geçen gün yepyeni öneriler ve incelme yöntemleri ortaya atılmaya devam edilse bile, aletli pilates her daim en çok tercih edilen kilo verme ve sıkılaşma teknikleri arasında gelmektedir. Vücuda sağladığı fiziksel yararların yanı sıra ruhsal faydaları ile de ön plana çıkan bu yöntem ile dileyen herkesin kolaylıkla fazla kilolarından kurtulabilmesi ve hep hayal ettiği gibi çekici bir vücuda sahip olması mümkün olabilir. Neredeyse her semtte açılan aletli pilates salonları sayesinde artık çok daha rahat bir şekilde uygulanabilecek olan aletli pilates hareketleri, uzman kişilerin desteğinin alınması halinde gerçekten de istenen olumlu sonuçları kısa sürede göstermeye başlayabilir. Tüm bunların yanı sıra aletli pilates faydalarını tam anlamıyla öğrenmek isteyen ve bu pilates türü ile alakalı daha ayrıntılı bilgi almak isteyenlere de yazımızın devamında bazı bilgilendirmeler yapılabilir.

Aletli Pilates Nedir?

Bir mat üzerinde, direnç bantları ya da top gibi destekleyici aletler kullanılarak yapılan ve normal pilatese nazaran çok daha fazla kalori yakılmasını sağlayan özel egzersiz türüne aletli pilates yani reformer pilates ismi verilir. Günümüzde birçok spor salonunda ders olarak öğretilen aletli pilates egzersizleri ayrıca internetten ya da DVD’ler aracılığı ile de rahatlıkla öğrenilebilmektedir.

Pilates için özel olarak tasarımı yapılan aletler ile vücudun belli ağırlıklar kullanılarak farklı derecelerdeki direnç seviyelerine maruz bırakılmasını sağlayan aletli pilates, bu şekilde kasların çalışmasına olanak vermektedir. İlk olarak 1. Dünya Savaşı zamanında Alman bir hekim olarak bilinen Joseph Pilates’in ortaya çıkardığı ve aslında bir tür rehabilitasyon metodu şeklinde geliştirilen aletli pilates, temel olarak 6 prensip ile şekillenmektedir.

 • Kontrol
 • Doğruluk
 • Akıcılık
 • Konsantrasyon
 • Stabilizasyon
 • Nefes

Tüm bunların yanı sıra aletli pilates nedir sorusuna bu şekilde yanıt verdikten sonra merak edenler için aletli pilates faydalarından da biraz daha detaylı olarak söz edilebilir.

Aletli Pilates Faydaları Nelerdir?

Kilo verme, form tutma ve sağlıklı yaşam konusunda pek çok önemli faydası bulunan aletli pilatesin tüm yararlarına kısa kısa başlıklar eşliğinde değinebilmek mümkündür. İlk başta bir tür fizik tedavi olarak ortaya çıkan bu egzersiz çeşidi, en çok da iskelet sisteminin ve omurganın sağlığı için fayda göstermektedir. Bunun dışında aletli pilates,

 • Omurganın hizalanmasına olanak verir ve bu sayede vücut postürünü düzeltir.
 • Omurga eğriliği problemi yaşayan kişilere destek olabilecek bir tedavi seçeneğidir.
 • Yaşam kalitesini fazlasıyla yükseltir.
 • Vücudun esnekliğini arttırır.
 • Kaslarda yer alan bağ dokularının direncini arttırır. Bu sayede kas zedelenmelerini önler.
 • Spor sakatlanmalarında rehabilitasyon amacıyla kullanılabilir.
 • Sırt ve bel bölgesinde meydana gelen ağrıları en aza indirir.
 • Daha hızlı kilo verilmesine olanak verir.
 • Güçlü bir bel ve güçlü bir karna sahip olunmasını sağlar.
 • Konsantrasyonu geliştirir.
 • Stresi ve gerginliği azaltır.
 • Vücudun denge merkezini güçlendirir.
 • Kişilerin hayata çok daha pozitif bakabilmelerine imkan verir.
 • Masa başı çalışan kişilerin duruş bozukluklarını düzeltir.
 • Nefes alış verişini düzenler.
 • Tüm vücudu aynı anda çalıştırabilen nadir egzersizlerden birisidir.
 • Kandaki oksijen miktarını arttırır.
 • Kasların şekillenmesini sağlar.

Aletli Pilates Egzersizleri Kaç Çeşittir?

Aletli pilates faydalarını öğrenen pek çok kişinin aklına takılan sorulardan birisi de aletli pilates egzersizlerinin kaç farklı türde olabileceğidir. Bu konuda aslında aletli pilatesin tamamen bu egzersizden faydalanmak isteyen kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda şekillenebilecek kadar esnek ve mükemmel bir egzersiz çeşidi olduğu söylenebilmektedir. Özellikle aletli pilates konusunda hizmet veren spor salonlarında çok sayıda pilates aletinin yer alması, zengin bir çeşitliliği pilates yapmak isteyen kişilere sunabilmektedir.

Aletli pilates faydalarından tam anlamıyla yararlanabilmek isteyenlere spor salonlarında sık sık karşılarına çıkabilecek olan Allegro türü pilates aletlerini tercih etmeleri tavsiye edilebilir. Bu aletlerde 1500’ün üzerinde hareket kombinasyonu yapılabilmekte ve yardımcı birkaç ekipmanın da eklenmesi ile muhteşem bir pilates egzersiz serisi haline gelebilmektedir. Cadillac ise aletli pilates yaparken biraz daha heyecanlı ve farklı bir şeyler denemek isteyenlerin akrobasi hareketleri yapabilmelerine olanak vermesi ile ünlü bir tür çelik bar olarak da tanımlanabilmektedir ve bu alet pilates egzersizlerinde sıkça tercih edilenlerden birisidir. Tüm bunların yanı sıra barrel ya da chair de yine aletli pilates egzersizlerinde değerlendirilebilecek olan diğer yardımcı aletlerdendir.

Squat Hareketinin Faydaları

Squat hareketinin faydaları arasındaki en önemli kısım kalça kaslarını harekete geçirerek çok daha formda bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olan bir hareket olmakla beraber karın kaslarınızı en çok da bacak kaslarınızı çalıştırarak çok daha düzgün bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olan bir spor hareketidir. Squat hareketlerini koltuğa çömelme ve ya oturup kalkma ile bile yapabileceğiniz bir hareket olduğundan dolayı günlük aktivitelerinizin içinde, oldukça kolay yapılabilen bir harekettir.

Squat hareketinin yapılışı

Çömelme hareketinden oluşmakta olan squat hareketi özellikle de spor aletlerine ihtiyaç duyulmamasından dolayı çok fazla tercih edilmektedir. Lakin squat taşınan ağırlıklarla beraber, spor koçu eşliğinde de yapılabilinir. Yani squat hareketi iki şekilde yapılabilinir. Ağırlıklarla beraber yapılan squat antrenmanı ve aletsiz yapılan squat antrenmanı.

1) İlk önce squat hareketini ağırlıksız bir şekilde yapıp ve kalça, basenlerinizi biraz toparlamaya başlayın.

2) Ayaklarınızın 45 derece açıyla açıp ve bacaklarınızı kalçalarınızın genişliğinde açarak konumlandırın.

3) Başınızı dik tutun ve sırtınızı dümdüz tutup poponuzu dışarıya çıkartmaya çalışın sırtınızı bükmeden yere paralel olacak bir şekilde çömelin ve tekrar kalkın.

4) Yaptığınız hareketin doğru bir şekilde yapıldığından emin olmak istiyorsanız bir antrenörden yardım almalısınız. Ve ya hareketi ayna karşısında yaparak pozisyonunuzu ayarlayabilirsiniz.

5) Bu hareketi bir süre tekrarladıktan sonra kendimizi hazır hissettiğiniz zaman aletlerle yani ağırlıklarla çalışmalara başlamalısınız.

Squat hareketinin faydaları

 • Bacak, karın ve kalça kaslarınızı forma sokmakta olan squat hareketleri sizleri çok daha güzel bir görünüme kavuşturacağına emin olun.
 • Kalçalarınızdaki gevşek ve sarkık görüntüsünden çok daha sıkı çok daha formda bir görüntüye getirebilirsiniz. Squat hareketi aynı zamanda karın ve bacak kaslarınızı da sıkılaştıran bir harekettir. Aynı zamanda bütün kaslarınızı çalıştıran bir harekettir.
 • Günlük yaşamınızda birçok işimizi gerçekleştirmek için bacak kaslarımıza ihtiyaç duymaktayız. Lakin bacak kaslarımız gelişmediğinden günlük aktivitelerimizde eğilmekte kalkmakta herhangi bir şeye uzanmakta zorlanırız. Özellikle de bu gibi durumlara çözüm olabilmek adına squat hareketi günlük aktivitelerimizde daha rahat hareket etmemizi sağlar.
 • Spor yapmak aynı zamanda yağ yakımı için de oldukça büyük önem arz ettiğinden dolayı squat hareketi özellikle de kas kütlesini arttırdığından yağ yakımını da hızlandırarak çok daha formda görünmenizi sağlar. Squat bütün vücut kaslarımızı çalıştırdığından tüm vücudunuzda ki yağları yakabilme imkanına sahibiz.

Bunlarla birlikte diğer faydaları;

 • Testosteron üretimi artırmakta, daha fazla güçlü olmamızı sağlamaktadır.
 • Bacak ve baldır kaslarının şekillendirir.
 • Vücudun dik ve sağlam bir duruş kazanmasını sağlar.
 • Bel kısmının kuvvetlendirir.

 

 

Squat hareketini yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar

Ayaklarınızı yeterli olacak bir açıyla (omuz genişliği) açmaya fazlasıyla özen gösterin. Kollarınızı yere paralel olacak bir şekilde uzatırken, vücudunuz içinde yeterli bir eğim oluşturun. Çok fazla dik ya da kambur durmayın. Beliniz dik, kalçanız dışarıya doğru çıkık ve karnınız ön tarafa doğru çıkık olmalıdır. Ağırlık ile çalışıyorsanız ağırlığın altına girdiğiniz zaman dizlerinizi hafifçe kırın böylelikle kalkarken ağırlık omuzlarınızda kalacak bir hale gelmiş olursunuz. Yerden doğrulurken ayaklarınızı oynatmamaya ve de yüzünüzün hep karşıya doğru bakmasına özen gösterin.

Dikkat!!!

Squat hareketleri sayesinde çok güzel görünen popoya sahip olabilirsiniz. Lakin squat hareketi yaparken bir hocadan yardım almanızda her zaman fayda vardır. Bunun nedeni özellikle de herhangi bir bel ya da sırt rahatsızlığı bulunanların squat hareketi yaptığı esnada çok dikkatli ve de bilinçli olması gerekliliğindendir. Bu alanda uzman olmuş kişilerden yardım almanız hem doğru hem de daha etkili bir şekilde squat hareketi yapmanız konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Egzersiz, Sağlıklı İnsanlarda Kalp Krizini Önleyebilir

Avrupa Kalp Dergisi’nde yayınlanan yeni bir araştırma, kalp krizi geçirmemesi için kardiyovasküler hastalık belirtisi olmayan kişilerin bile egzersiz yapması gerektiğini göstermektedir. Kardiyorespiratuar fitness gelecekteki problemlerin bir göstergesi olabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl yaklaşık 610.000 kişinin ölümüne neden olan kadın ve erkeklerde kalp hastalığı önde gelen ölüm nedenidir. Bununla birlikte, sağlıklı insanlar bile kalp krizi riski taşıyor olabilir.

Birisinin kardiyovasküler problemlerle ilgili bir belirtisi olmasa bile, düşük kardiyorespiratuar fitness gelecekteki kalp hastalığını öngörebilir. Bu nedenle sağlıklı bireyler, kalp hastalığını düzenli olarak tutmak için düzenli egzersiz yapmalıdırlar.

Kardiyorespiratuvar Fitness Seviyelerinin İncelenmesi

Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (NTNU) ‘dan Jon Magne Letnes ve meslektaşları, 2006-2008 yıllarında büyük HUNT3 çalışmasına kayıt olan 4,527 “sağlıklı ve formda” bireylerin kardiyorespiratuvar uygunluğunu analiz ettiler.

Çalışmanın bir parçası olarak, katılımcılar bir oksijen maskesi ve bir kalp atış hızı monitörü takarken bir koşu bandı üzerinde koştular. Araştırmacılar, katılımcıların kardiyo-respiratuar kondisyonunu ölçtüler, bu da vücudun bir egzersiz sırasında kasları yeterli oksijenle besleyebildi.

Kardiyorespiratuvar uygunluğun standart ölçüsü VO2max’dır yani, “vücudun genellikle yoğun egzersiz sırasında belirli bir süre boyunca kullanabileceği maksimum oksijen miktarıdır.” Bu, bir kişinin ağırlığına ve ayrıca solunum sistemlerinin sağlığına ve gücüne bağlıdır.

Bilim adamları ayrıca katılımcıların sigara içme durumu, alkol alımı, aile öyküsü, kalp hastalığı, fiziksel aktivite, vücut kitle indeksi (BMI), kan basıncı ve kolesterol düzeyleri ile ilgili verilere erişebildi . Letnes ve ekibi yaklaşık 9 yıldır katılımcıları takip etti.

‘Koruyucu Hekimlik Olarak Egzersiz’

9 yıllık takip süresi boyunca, katılımcıların sadece 147’si (yüzde 3,3) kalp hastalığı geliştirdi, ondan öldü ya da koroner arter baypas tedavisi gerektirdi. Bu, arterleri tıkayan ve kan akışını kalbe giden bir cerrahi prosedürdür.

Bununla birlikte, Letnes ve meslektaşları, daha iyi kardiyorespiratuar uygunluğun, çalışma dönemi boyunca, kalp krizi riski de dahil olmak üzere, azalmış kardiyovasküler risk ile ilişkili olduğunu bulmuşlardır.

NTNU’da bir araştırmacı ve çalışmanın ilgili yazarı olan Bjarne Nes, bulguları şöyle özetliyor: “Daha fazla zindelik ve daha fazla koroner olay riski arasında güçlü bir bağlantı bulduk. “. “ Aslında, en yüksek kardiyorespiratuvar sporu olanların %25’inde olan katılımcılar, en düşük kondisyon düzeyine sahip %25 ile karşılaştırıldığında riske göre yaklaşık yarı yarıya sahipti.”

Daha spesifik olarak, kalp problemleri yaşama riski her metabolik eşdeğeri ile yüzde 15 azalmıştır. Bu, “istirahat metabolik oranının bir katı olarak fiziksel aktivitelerin maliyetini” ifade eden bir ölçü birimidir.

“Bu, daha fazla kardiyorespiratuvar kondisyonun hem kronik hem de akut kalp ve kan damarı problemlerine karşı koruduğunu gösteriyor” diyor Nes. “Zindelikte küçük bir artış bile sağlık üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.”

Çalışmanın baş yazarı, çalışmanın “önleyici ilaç olarak egzersizin kullanımını teşvik etmesi gerektiğini” de sözlerine ekliyor: Birkaç aylık düzenli egzersiz, kardiyovasküler riski azaltmanın etkili bir yolu olabilir.

Kaynak: https://www.medicalnewstoday.com/articles/323841.php

Mekik Çekmenin Faydaları

Mekik Çekmenin Faydaları Nelerdir?

Göbek yağlarını hızlı bir şekilde eritmek istiyorsanız mekik sizin için doğru bir hamle olacaktır. Ancak göbek yağlarından sadece mekik çekerek kurtulamazsınız, mekik çekmesin yanı sıra spor ve sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz.

 

Mekik Çekmenin Faydaları

 1. En çok karın ve göbek bölgesine faydası vardır.
 2. Düzenli mekik çeken birinin 3-4 ay içerisinde daha güçlü bir karın kaslarına sahip olması kaçınılmazdır.
 3. Göbek ya da karnınız azaldığı için egzersizlerinizi bırakırsanız başladığınız durumdan çok daha kötü bir duruma gelebilirsiniz.
 4. Göğüs kısmından pelvis kısmına kadar olan kasları çalıştırır.
 5. Kişiyi daha dinç ve daha hareketli yapar.
 6. Bel kısmında oluşabilecek hasarları önler.

 

Mekik Hareketleri Neden Önemlidir?

Mekik hareketlerini doğru ve düzenli olarak yapmanız durumunda bel kemiğinizi korur, bel bölgesinde bulunan abdominal kasları güçlendirir ve sertleştirirsiniz. Doğru yapılan bir hareket her zaman fayda sağlar; ancak yanlış hareket hem zaman kaybına neden olur hem de hareketin sonuçları alınmadığı için kişide hayal kırıklığına sebep olur.

 

Doğu Bir Mekik Hareketinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Mekik çekmenin faydaları olduğu kadar hareketin yanlış yapılması durumunda birtakım zararları da olabilir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken hususları şöyle sıralayabiliriz :

 • Egzersiz hayatınızda mekik yeni ise, hızlı davranmayın. Ters bir hareket belinizde bazı sorunlara neden olabilir.
 • Yeni başladıysanız sayı konusunda kendinizi zorlamayın. Yavaş, yavaş mekik sayısını arttırın.
 • Mekik çekerken tamamen aç ya da tamamen tok olmamanız gerekir. Buna dikkat edin.

 

Mekik Egzersizinde Yapılan Hareketler

Mekik egzersizinde yapılan hareketler sıra ile şunlardır :

 • Uzanıp doğrulma: Genel karın bölgesi egzersizidir. Ön karın kasları için yetersizdir. Büyük bel kasının çalışmasına yardımcı olan harekettir.
 • Zorlama: Üst karın kasları için kullanılan egzersizdir. Bel hareket ettirilmeden karın üst kısmı yukarı kaldırılarak yapılır.
 • Kalça kaldırma: Alt karın kaslarını çalıştırmak için yapılır. Vücudun üst kısmı oynatılmadan kalça aşağı yukarı hareket ettirilir.
 • Yana doğru mekik: Yan karın kaslarını çalıştıran harekettir.

 

Uyarılar

 1. Mekik hareketini kesinlikle yumuşak yerlerde yapmayın. Aksi taktirde beliniz zarar görebilir.
 2. mekik hareketi zayıflatmaz. Sadece karın kaslarınızın güçlenmesine destek verir.
 3. Mekik hareketi çekerken ellerinizi ensede birleştirmeyin. Elleri kilitlemek boyun bölgesine yüklenerek zarar verir.

Barfiksin Faydaları

Barfiks’in Faydaları

Barfiks nasıl çekilir? Faydaları nelerdir? Spor salonlarında bulunan ve vücut geliştirmek için kullanılan bir alettir. Bir spor aletinin adı olan barfiks ülkemizde de birçok kişi tarafından çeşitli malzemelerle hazırlanarak uygulanmaktadır.

 

Barfiks Nasıl Çekilir?

Barfiks aleti kolların yeteceği bir alana yerleştirilerek tüm vücudu çene hizasına kadar çekmektir. Kilolu insanların oldukça zorlandığı barfiks, düzenli uygulama sonucunda rahatlıkla yapılabilir.

 

Barfiks’in Faydaları Nelerdir?

 • Tüm kasların çalışmasında etkili bir spor aletidir.
 • Belden yukarısının gelişimine büyük katkı sağlar.
 • Sırt ve kol kaslarının güçlenmesinde etkilidir.
 • Ergenlik ve gelişim dönemindeki çocukların barfiks çekmeleri boylarının uzamasına katkı sağlar.
 • Şınavla barfiks desteklenirse göğüs, kol ve sırt kasları ciddi şekilde gelişir.
 • Üçgen vücut isteyenler için ideal bir spor aletidir.
 • Kanat kaslarının güçlenmesini ve gelişmesini sağlar.
 • Barfiks çekerken kendinizi mümkün olduğunca yavaş şekilde aşağıya bırakın.
 • Ağırlık takılarak çekilen barfiks aleti daha hızlı sonuçlar verecektir. Lakin bunu kendinizi geliştirdiğinizde uygulamalısınız.

 

Barfiks’in Zararları

Dikkatli ve bilinçsiz çekilen barfiks bel bölgesinin açılmasına neden olur.