Yürümenin faydaları

Yürümenin sağlık açısından faydalarından bazıları, iyi fiziksel ve zihinsel sağlığa sahip olma, kalp hastalığı, şeker hastalığı, kanser ve kronik rahatsızlıkların diğer türlerinden korumayı içermektedir. İleri araştırmalar, yürümenin kemiklerin mineral yoğunluğunu artırdığı ve kemik erimesini önlediğini göstermektedir. Ayrıca kalın bağırsak kanseri ve kireçlenme riskini azaltır.

Yürüme, vücut için çok iyi bir egzersizdir. Bu egzersiz çeşidi herhangi bir maliyet yüklemez ve herkesin yaşam tarzına uyabilir. Yoğun olmanız durumunda ise; iş yerinizin etrafında ya da evde tempolu yürüyüş oldukça yaralı bir egzersizdir.

Yürümenin Faydaları

Yürüme insanoğlu için zorunlu bir aktivitedir. Ne kadar fazla yürürseniz, o kadar iyidir. Yürümenin bazı faydaları şunlardır:

 • Kilo kontrolü: Hafif tempolu bir yürüyüş, fazla kalorileri ve yağı yakmak için ihtiyacınız olan şeydir. Yürüme, yiyerek kazanılan fazla kalorileri dengelemekte yardımcı olur. Bir mil yürüme yaklaşık 100 kalori yakar. Böylece günde 3-4 kilo yürüme sizi daha ince hale getirir.
 • Formda Olma: Günlük yürüyüş sizi fit tutar ve uzun süre sağlıklı kalmanızı sağlar. Günlük 30 dakikalık orta tempolu yürüyüş ince ve zinde kalmanıza yardımcı olur. Tempolu yürüyüş temel seçenektir. Ancak bunun size fazla efor harcatmaması gerekmektedir.
 • Zihinsel Form: Herkesin bildiği gibi yürüyüş fiziksel vücut için harikadır. Ya zihinsel esenlik? Yürüme ayrıca haleti ruhiye için de faydalıdır. Yürüme ruh halini güçlendirir, depresyonu azaltır ve stres seviyesini düzeltir. Ayrıca kendine güveni ve özsaygıyı güçlendirir.

Diğer Faydaları

Tıbbi araştırma ve çalışmalar yürümenin, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterolü düşürdüğünü, böylece felç ve kalple ilgili diğer problemlerin riskini azaltacağını ortaya koymuşlardır. Yürüme zihinsel form için çok iyidir ve esnek kilo kontrolünü sağlamada yardımcı olur. Kemik yoğunluğunu artırır ve kronik kemik erimesini önler. Ayrıca diğer hastalıkları engeller ve vücudun bağışıklığını güçlendirir.

İyi bir yürüyüş sizi terletir ve vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar. Ayrıca cildinize parıltı kazandırır.

“Yürümenin faydaları” üzerine 9 yorum

 1. Her gün belli bir sayının üzerinde adım atmak gerek. Gün içinde tempolu ve düzenli yürüyüşlere vakit ayırarak halledilecek işlere enerji bulabiliyorum daha dinç hissediyorum kendimi ve vücudumun düzgün şekillenmesi de cabası.

  Yanıtla
 2. Hayır birde amacalar teyzeler ablalar gömüyor tatlıları bisküvileri çayın yanında yediği 5 tabak yemeğin üstüne sonra birde parkta hızlı hızlı yürümeye çalışıyorlar çünkü yakmaları lâzım 🙂 Siz böyle yapmayın az yiyin, çok yürümeyin psikolojinizi düzeletecek kadar yürümeniz yeterli

  Yanıtla
 3. Yürüyerek tam 20 kilo verdim. Zayıfladım diye yürümeyi hiç bırakmadım çünkü yürüyüşe başladığımdan beri daha dinç hissediyorum, daha rahat uyanıyorum. Nefes alışım bile değişti, düzene girdi. Herkese tavsiye ederim bu alışkanlığı edinmesini.

  Yanıtla
 4. kilo fazlalarım vardı doktorumun önerisi ile günde 40 dakika yürüyorum. 4 haftada 1 kilo verdim. tabi bunun yanında verdiği ilaçları da kullanıyorum. yürümek kan dolaşımını hızlandırdığı için beyin sağlığı içinde çok önemli. zamanı olan bireyler günde 40 dakika yürümeli.

  Yanıtla
 5. Yürüyüşe çıkan insanların bir çoğu kilo vermek için çıkan kişiler bir kısmıda daha sağlıklı bir hayat yaşayabilmek için yapar her insanın günlük yürüyüşe çıkmasının öneririm.

  Yanıtla
 6. Yürümek güzel bir eylem fakat bunu deniz kıyısı ya da ormanlık alanlarda yapılmasını tavsiye ederim etkisi daha çok olmakta.

  Yanıtla
 7. Dikkat edilmesi gereken bir şey daha ekleyeyim. Koşu yapılırken orman yolunda veya deniz kenarında yapılmasını tavsiye ediyorum çünkü ne kadar oksijen varsa vücutta ki yağlar o kadar çabuk çözülür. Ayrıca kalp ritmini de düzene sokuyor.

  Yanıtla
 8. Yürümek insan sagligi için aşiri derece büyük bir etken daha saglikli olabilmek için günlük en az 10km yürümemiz lazım.

  Yanıtla
 9. Yürümek hem fiziksel hem de zihinsel sağlığımızı olumlu yönde etkileyen harika bir etkinliktir. Bu yazı ile de yürümenin önemini anlattığınız için çok teşekkürler.

  Yanıtla

Yorum yapın