Argan Yağının Şaşırtıcı Faydaları

Argan yağının faydaları arasında en belirgin olanı; içeriğindeki zengin besin değeri, saça ve cilde faydası vardır.

Argan yağı nedir hakkında genel bilgiler;

 • Argan yağı oldukça zor elde edilen, Fas’ta bir ağaç türünden yetiştirilen faydalı bir yağdır.
 • Argan yağı argan ağacındaki zeytine benzer meyvelerinden çıkarılır.
 • Argan yağının tümü neredeyse kuzey Afrika da yetişir.
 • Afrika’da eski çağlardan günümüze kadar kullanılan argan yağı bir çok cilt hastalığı ve saç problemini gidermektedir.

Argan Yağının Cilde Faydaları

 • Cilt Sağlığı
 • Erken yaşlanmayı azaltır
 • Güneşten koruma
 • Anti inflamatuar
 • Çatlak izlerini önler
 • Kırık uçları onarır
 • Cilt görünümünü güzelleştirir
 • Gece nemlendiricisi
 • Dudak kremi
 • Yara iyileşmesi
 • El yumuşatıcısı

Muhtemelen, argan yağının en önemli sağlık avantajları, yara iyileşmesini hızlandırma, cildi nemlendirme, yaşlanmayı yavaşlatma, kolesterol seviyesini düşürme, kanserle başa çıkma, saç sağlığını iyileştirme, sindirimi optimize etme, iltihabı azaltma, karaciğeri koruma, diyabeti yönetme yeteneğinden oluşur. tırnakları güçlendirir ve aynı zamanda kalp sağlığını da arttırır. Burada, Argon Yağının iyi bilinen birkaç avantajı vardır:

1. Cilt Sağlığı

Argan yağının en iyi bilinen ve en sık kullanılan işlevi cilt bakımıdır. Bu özel güçlü yağda bulunan triterpenoidler, yağda bulunan çeşitli diğer organik bileşiklerle birlikte, yaşlılık lekeleri ve izlerin görünüşünü ortadan kaldırabilir ve hatta dermatit gibi aknelerin ciddiyetini bile etkileyebilir. Ayrıca, herhangi bir tümörlü cilt hücreniz varsa, argan yağının uçucu bileşikleri, onları ortadan kaldırmanıza ve sizi hem gençleştirir hem de genç hissetmenize yardımcı olabilir. Erken yaşlanma çoğu insan için gerçekten ciddi bir konudur, ancak cilt elastikiyetini koruyarak, argan yağı bu tipik yaşlanma belirtilerini önleyebilir.

2. Erken Yaşlanmayı Azaltır

Argan yağı erken yaşlanma belirtileri ve semptomlarını gidermek için mucizelere yarayan yaklaşık% 80 yağ asitlerinden oluşur. Argan yağının düzenli kullanımının, cildin genç elastikiyetini geri yükleyerek ve ayrıca sağlıklı cilt hücrelerinin rejeneratif hızını artırarak, koyu lekelerin solmasına ek olarak kırışıklıkların derinliğini ve ciddiyetini azalttığı gösterilmiştir.

3. Güneşten Korunma

Güneş ışığında dışarıda olmak güzel olsa da, güneşten gelen UV ışınlarının cilt, saç ve tırnak üzerinde istenmeyen etkileri olabilir. Neyse ki, argan yağında bulunan bileşikler, yaşlanma sürecini önemli ölçüde hızlandırabilen ve ayrıca tehlikeli cilt kanserlerinde rol oynayabilen bu olumsuz etkilere karşı korunma sağlayabilir. Ek olarak, hücrelerin yenilenmesini teşvik eder, ayrıca tüm sağlık koşullarını yükseltir.

4. Anti-İnflamatuar

Argan yağında bulunan flavonoidler, hem dış hem de iç problemlerle başa çıkmak için kullanabileceğiniz etkili anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Ağrıyan kas ve eklemlerin dinlenmesi için, cildinizde etkilenen bölgeye birkaç damla saf Argan yağı masajı yapın. Polikistik Over Sendromu ile ilgili bir problemi olan, aşırı kilo alımı, zayıf sindirim ve hatta mesane problemleri olan insanlar, mutfak sınıfı Argan yağının dahili anti-enflamatuar yeteneklerinden de önemli ölçüde yararlanabilirsiniz.

5. çatlak izlerini önler

Argan yağının cilt üzerindeki iyileştirici gücü, kanser tedavilerinin yanı sıra yaşlanma ile kalmaz. Bu özel mucize yağ, hamilelikten, kalçaların yanı sıra memelilerde tüylü gelişme ya da cildi güçlendirmenin yanı sıra yumuşatmayla hızlı kilo alımından kaynaklanan çatlak izlerini önlemek için de kullanılabilir.

6. Kırık Uçları Onarır

Saçta kullanıldığında kurumayı önler, ayrıca saç milini kaplayarak çevresel korur. Yağ nemi sızdırmaz, aynı zamanda uçmayı yumuşatır, saçları kontrol edilebilir hale getirir ve fırçalama ve şekillendirmeden kırılmaya karşı daha az hassas hale getirir. Argan yağı ayrıca, kına ve amla gibi renklendiricilerin kaplanmasına yardımcı olabilir ve bu da renklendirmeler arasındaki sürenin uzunluğunu arttırır. Vitamin-E Dolu Argan yağı saçı besler, bölünmüş uçları onarır ve saçın parlaklığını ve genel olarak sağlıklı görünümünü artırır.

7. Cilt Görünümünü Güzelleştirir

Argan yağı yara izi, kırışıklık ve diğer cilt bozukluklarına sahip olmayan insanlar için bile cildinizi pürüzsüz ve yumuşak hale getirebilir. Argan yağındaki saponinler, cilt hücrelerinin yenilenme kabiliyetini harekete geçirerek en büyük ve en önemli vücut organlarını güçlü ve sağlıklı tutar.

8. Gece Nemlendirici

Argan yağı hızlı bir şekilde nemlendirir ve Gece Yağ İşlemi yağlı bir artık bırakmaz. Cildi tamamen doğal bir temizleyiciyle temizledikten hemen sonra, ılık olması için avucunuza bir damla dökün. Dairesel hareketlerle boynunuza ve yüzünüze uygulayın. Kışın veya belki de kurutucu iklimlerde, ikinci bir damlaya ihtiyacınız olabilir; ama orta derecede kullanmayı unutma. Bu özel yağ göz çevresinde nazik ve güvenlidir. Hem A vitamini hem de E vitamini ince kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur ve bu hassas bölgeyi nemli tutar.

9. Dudak kremi

Harika bir dudak tedavisi için 1-2 damla alın ve ovalarak dudağınıza sürün. Bu sadece çatlamış olan dudakları iyileştiremez, aynı zamanda dudakları yumuşatır, pürüzsüzleştirir.

10. Yara İyileşmesi

Cildinizde bir yara veya başka bir çizik varsa ve sadece iyileşmesini hızlandırmakla kalmayıp, ayrıca enfeksiyonları da önler. Deriye doğru topikal olarak birkaç damla argan yağı kullanın veya taşıyıcı yağa koyun. İç tüketim de aynı şekilde yara iyileşmesine yardımcı olur, ancak doğrudan uygulandığında çok daha etkilidir.

11. El Yumuşatıcı

Kuru, pürüzlü elleriniz varsa ve sağlıklı olduklarından emin olmak için yollar aradıktan sonra argon yağı kullanmayı deneyin. Evet, ellere argan yağıyla birlikte masaj yapmak da ellerinizi nemlendirebilir ve onları yumuşak ve esnek hale getirebilir.

Argan Yağının Cilde Faydaları

 • Cildi mikroplardan arındırır: Argan yağı cildin mikroplardan ve serbest radikallerden temizlenerek arınmasını sağlar. İçeriğinde antioksidan barındıran argan yağı cildin yaşlanmasını önleyerek erken yıpranmasını engeller.
 • Kuru ciltlere argan yağının faydaları: Özellikle kış aylarında ortaya çıkan cilt kurumaları argan yağı kullanılarak giderilebilir. Güçlü bir nemlendirici etkisi olan argan yağı E vitamini açısından zengindir. Özellikle kuru ciltlerde görülen pullanma ve dökülme argan yağı ile kolayca tedavi edilebilir. Her gece yatmadan argan yağı ile cilde masaj yapılarak yedirilmelidir.
 • Argan yağı akneleri giderir: Yağlar aknelerin artmasına sebep olurken argan yağında tam tersi bir etki oluşturur. Hasar gören ciltlerin yeniden yapılanmasını sağlayan argan yağı oluşan siyah nokta ve sivilcelerin giderilmesini sağlar. Her sabah ve her akşam cilde masaj yapılarak yedirilmelidir.
 • Cilt tahrişlerini önler: Hassas ve kuru ciltlerde oluşan tahrişlerin giderilmesini sağlayan argan yağı tüm cilt hastalıklarının giderilmesinde etkilidir.

Argan Yağlı Yenileyici Yüz Maskesi

 • Limon suyu ( 1 çorba kaşığı )
 • Yoğurt ( 3 çay kaşığı )
 • Argan yağı ( 4 damla )
 • Bal ( 1 çorba kaşığı )

Hazırlanışı: Yukarıda verilen tüm malzemeleri karıştırıp cildinize uygulayın ve 10 dakika süresince ciltte bekletip süre sonunda cildinizi ılık su ile temizleyin.

Gebelik Döneminde Kullanılmalıdır

E vitamini açısından zengin olan argan yağı hamilelik döneminde sık görülen çatlaklık, kilo alımından sebep oluşan sarkmalar ve buruşuk ten giderilir. Ciltte elastikiyet sağlayan argan yağı özellikle hamilelik süresi boyunca kullanılmalıdır.

Argan Yağının El ve Ayaklara Faydası

Topuklarda oluşan çatlakları azaltmak için her gece yatmadan masaj yaparak uygulanmalıdır. Ellerdeki katiküllerin yumuşayarak daha sağlıklı tırnakların oluşmasında etkilidir. Tırnakların esneyerek kırılmasını önleyen argan yağından 1 – 2 damla uygulamak yeterlidir.

Dudakları Nemlendirir

Yaz ve kış aylarında sık, sık karşılaşılan dudak çatlamaları argan yağı uygulanarak önlenebilir. Dudakların dolgunlaşmasını da sağlayan argan yağında dikkat etmeniz gereken 1 damla ile masaj yaparak 2 dakika sonra dudaklardaki fazlalıkları alın.

Argan Yağının Saça Faydaları

 • Saçlar için yıllardır kullanılan argan yağı saç tellerinin güçlenmesinde ve genel bakımında oldukça etkilidir.
 • Saç tellerinin yumuşamasını sağlar.
 • Her banyodan sonra saç uçlarına uygulandığında kırıkların azalmasına yardımcı olur.
 • Saçların banyo sonrasında kabarmasını önler.
 • Yazın güneşin ışınlarından saçlara kalkan oluşturur.
 • Her türlü şekillendirici kullanmadan önce argan yağı uygulayarak saçların kuruması engellenir.
 • Sprey olarak kullanıldığında saçlara parlaklık verir.
 • Saçların kırılmadan nemlenerek hızlı uzamasına yardımcı olur.

Argan yağı kiprik uzatır mı?

Kiprik uzunluğumuz genetiğimizle alakalıdır. Fakat kismi olarak dışarıdan müdahale ile kipriklerimizi uzatmamız mümkündür. Kipriğin uzaması için kullanılan en iyi yöntemlerden biri de argan yağı kullanmaktır. Bir iki damla argan yağını parmaklarımızla uygulamak suretiyle kullanabiliriz.

Argan yağını Nasıl Kullanılır?

Argan yağını banyo sonrası saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Fakat en etkili bakım için akşamdan argan yağını saçlara uygulayıp sabaha kadar bekletmektir. Sabah kalktığınızda saçlarınızı organik bir şampuanla yıkayarak temizleyebilirsiniz.

Argan Yağı Nereden Alınır?

İnternet sitelerinden, aktarlardan ve eczanelerden argan yağı satın alabilirsiniz fakat çok fazla sahtesi olduğu için eczanelerden almak en doğru olanıdır.

Argan Yağının Zararı Var mı?

Satın aldığınız yağ orjinal olduğu sürece bilinen bir yan etkisi yoktur. Yalnızca diğer her şey gibi kullanımında aşırıya kaçılırsa, ciltte aşırı yağlanma, saçlarda kepek gibi problemlere neden olabilir.

Kaynakça;https://www.healthbenefitstimes.com/health-benefits-of-argan-essential-oil/

Çam Terebentinin Faydaları

Çam Terebentin Faydaları

Çam Terebentin, buhar distilasyonu ile elde edilen bir üründür. Çam terebentinin faydaları sadece saç ile ilgili olmamasına rağmen; saçları besleyici ve güçlendirici etkisinden dolayı en çok saç bakım alanında kullanılır.

 

Çam Terebentinin Faydaları

 • Kılcal Damarlara Etkisi: Çam terebentin kılcal damarları uyarır. Bu uyarı vücudun kan dolaşımını düzenleyen bir etkiye sahiptir. Bu sayede vücut içerisindeki kan döngüsü sağlıklı bir şekilde gelişebilmektedir.
 • Bağışıklığı Güçlendirir: Çam terebentin kişiyi, kışın tüm olumsuz etkilerinden korur. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kişinin hasta olmasını engeller.
 • İdrar yolu ve sisteminde enfeksiyonları düzenler.
 • Kilo almak isteyenler için iştah açıcı bir özelliği bulunmaktadır.
 • Regl döneminin ağrısız ve sızısız geçmesine yardımcı olur.
 • Hamile bir kadının süt verebilmesini kolaylaştırır.
 • Romatizma rahatsızlığı tedavisinde kullanılır.
 • Şeker hastaları için düzenli kullanımda şeker oranını dengeler.
 • Vücudun performansını, dinçliğini yüksek bir formda kalmasını sağlamaktadır.

 

Çam Terebentinin Saça Faydaları

 • Saçların Dökülmesini Azaltır: Saçların uzamaması, saç köklerinin yeteri kadar minerallere sahip olmamasından beslenememesidir. Kısa bir zaman kullanımdan sonra Çam Terebentin, saç dökülmelerinde yarı yarıya bir azalma göstererek saçları derinlemesine besler.
 • Yeni Saç Çıkarır: Çam terebentin saç dökülmelerini önlediği gibi ayrıca saçları beslemektedir. Dökülen eski saç köklerinin yerini, yeni saçlar almaktadır. Böylece Çam terebentin saç oluşumu konusunda yüksek bir faydaya sahiptir. Bugün piyasada kullanılan ve en çok tercih edilen yöntemlerden biri çam terebentindir.
 • Saçları Besler: Çam terebentin, saç üzerinde devrim yaratan bir oluşumdur. Saçların dökülmesini önleyip uzatması gibi saç köklerini besleyerek, saçların mükemmel bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Saç konusundaki sonuç tespitleri, birçok bilim insanı tarafından onaylanmış ve milyonlarca insanın gerçekten saç uzattığı kesinleştiren doğal bir ürün olduğunu her açıdan kanıtlamıştır.

 

Çam Terebentin Maskesi

Saça uygulanan bu yöntem, saçların beslenmesine, saç köklerinin güçlenmesine, dökülmelerin azalmasına ve yeni saçların çıkmasına yardımcı olmaktadır. Çam Terebentin maskesini yapmak basittir.

 • Badem yağı
 • Çam terebentin yağı

Hazırlanışı: Bir şişe içerisinde eşit  miktarda bu yağlardan koyup iyice karıştırın. Sonrasında, bu karışımın saç diplerine iyice yedirilerek sürülmesi gerekmektedir. Saçın tümünü streç ile kaplayın ve ılık bir havlu ile saçları sarın. Ardından 2 saat bekleyerek, 2 saatin sonunda saçlarınızı duruladıktan sonra çam kokusunu ve saçlarınızın yenilendiğini hissedebilirsiniz.

 1. Saçlarınız kuvvetlenir,
 2. Yeni saçlar çıkar.
 3. Saç dökülmeleri bir daha görülmez,
 4. Saçlarınız uzun vadede güçlü ve dirençli kalır.
 5. Çam Terebentin Besin Değerleri
 6. Saçı besleyen B vitamini içerir,
 7. B2 vitaminini sağlar,
 8. A ve E vitaminleri eksikliklerini giderir.
 9. B6 vitaminini karşılar.

 

Çam Terebentinin Şampuanlarda Kullanımı

Çam terebentin kullanmak için 20 damla kadar Terebentin yağını şampuanınıza karıştırmanız yeterlidir. Fakat şampuanınıza karıştırmak istemiyorsanız, ayrı bir şekilde saçlarınıza damlatarak da çam terebentin şifalı etkilerinden yararlanabilirsiniz.

 

Çam Terebentinle İlgili Pratik Bilgiler

Çam Terebentini normal bir suya iki veya üç damla katarak tüketilmesi halinde birçok yararını vücudunuz içinde alabilirsiniz.

 • Direk olarak Terebentin yağı saça uygulanabilir fakat biraz yanma hissi olabilir.
 • Burun tıkanıklıkları için 1 veya 2 damla çam terebentin yağı kullanılabilir.

 

Çam Terebentinin Yan Etkileri ve Zararları

 • Göz Yanması: Çam terebentin yağının gözlerden uzak tutulması gerekmektedir. Yoksa duş sırasında yoğun bir yanma hissedebilirsiniz.
 • Koku Sorunu: Birçok kişi çam kokusundan rahatsız olabilir. Bunu giderebilmek için saç kremleri kullanabilir ya da tarağınıza parfüm sıkarak saçlarınızı tarayabilirsiniz.

Gül Yağının Faydaları

Gül Yağı Faydaları

Gül yağı kadınların güzelliklerine katkı sağlamaktadır. Kozmetik sektöründe gül ve gül yağı gibi doğal ürünlerden bolca faydalanılır, ayrıca gül yağı krem ve parfümlerde bol miktarda kullanılan doğal bir yağdır.

 

Gül Yağının Faydaları

 1. Ciltte biriken kir ve yağdan gül yağı vesilesi ile kurtulabilirsiniz.
 2. Hamilelikte oluşan cilt lekelerinden gül yağı ile kurtulabilirsiniz.
 3. Göz kanlanması ya da göz nezleniz var ise, gül yağı kullanımından sonra şikayetlerinizin birçoğunun geçtiğine şahit olabilirsiniz.
 4. Makyaj temizleyici olarak gül yağı kullanabilirsiniz.
 5. Kabızlık probleminiz var ise, gül yağı kullanabilirsiniz.
 6. Sabah ve akşam cildinize kullandığınız gül yağı, cildinizi canlandırır ve gençleştirir.
 7. Egzama, açık yara ve alerjik ciltlerin tedavisinde gül yağı kullanılır.
 8. Gül yağını su ile karıştırıp ağız gargarası olarak kullanabilirsiniz.
 9. Gül yağının antiseptik ve mikrop kırıcı özelliği vardır.

 

Gül Yağının Cilde Faydaları ve Kullanımı

Gül yağı faydaları konusunda size biraz bilgi verdik. Şimdi de gül yağının kullanım şekli ile ilgili bazı detayları sizlerle paylaşalım:

 • Cildinizin daha parlak ve canlı olmasını sağlamak için; Parmağınıza üç dört damla gül yağı dökerek cildinize masaj yapabilirsiniz.
 • Vazeline yedi sekiz damla gül yağ damlatarak bunu cildinizdeki çatlakları tedavi etmek için kullanabilirsiniz.
 • Saçlarınızda kepek problemi var ise, şampuanınızın içine on damla gül yağı damlatabilirsiniz. Böylece hem saçlarınız beslenecek, hem de kepek problemi ortadan kalkacaktır.
 • Banyo suyuna 15 damla gül yağı katarak aromaterapi etkisi yapabilirsiniz.
 • Gül yağı ve zeytinyağını karıştırarak cildinize masaj yapabilirsiniz. Böylece cildinizin ihtiyacı olan nemi almasını sağlarsınız.
 • On damla gül yağını bir bardak suya damlatıp doğal bir ağız gargarası elde edebilirsiniz.
 • Saç fırçasına dört damla gül yağı damlatıp, saçınızı bu tarakla taradığınız zaman saçlarınız canlanır ve beslenir.

 

Gül Yağının İyi Geldiği Hastalıklar

Gül yağı bazı hastalıklara da iyi gelmektedir. Bu hastalıkları şöyle sıralayabiliriz:

 1. Tahriş olmuş alerjik ciltler ya da egzamalı ciltler için gül yağı kullanabilirsiniz. Ciltteki kızarıklıkların zamanla azalır.
 2. Tıkanıklık, astım, öksürük, yüksek ateş gibi hastalıklara iyi gelen gül yağı, çok uzun zamandır bu hastalıkların tedavisi olarak tavsiye edilir.
 3. Burkulma, ödem, kramp ağrıları için soğuk ya da sıcak kompres uygulaması yapabilirsiniz. Bu kompreslerde suya dört ya da altı damla gül yağı damlatmanız yeterli olacaktır. Gül yağı ağrı kesici bir özelliğe sahiptir.
 4. Gül yağı kan dolaşımını hızlandırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Muhteviyatında gül yağı olan masaj yağlarını kullanabilirsiniz.
 5. Hafif derecedeki depresyonlar için gül yağı tavsiye edilir. Özellikle banyolarda aromaterapi gibi kullanılan gül yağı, huzurlu ve rahat olmanızı sağlayacaktır.

 

Gül Yağının Zararları

 1. Gül yağının alerjik sebepler olmadığı sürece bilinen bir zararı yoktur.
 2. Gül yağını gündüzleri cildinize sürmekten kaçınınız. El ve yüz kısmına sürdüğünüzde güneş görürse ciltte leke oluşturabilir.

Zeytinyağlı Sabunun Faydaları

Zeytinyağı, milattan önce 500’lü yıllardan bu yana bilinmektedir. Hepimiz zeytinyağının gıdalar ile birlikte tüketildiği zaman kolesterolü düşürdüğünü biliriz. Ancak zeytinyağının cilt için de faydalı olduğu herkes tarafından bilinmez. Zeytinyağı, linolenik, alfa-linolenik ve oleik asit içeren bir tekli doymamış yağ asididir. Bu da vücudun, cildi nemlendiren ve onu daha pürüzsüz ve sıkı hale getiren düzenleme enzimleri üretmesine yardımcı olur. Zeytinyağı, hücre dejenerasyonu ile savaşan antioksidanlar içerir. Hidroksitirosol, sadece zeytinyağında buluna çok güçlü bir antioksidandır.

Zeytinyağlı Sabunun Faydaları

 • Zeytinyağlı sabun cildi yumuşatır ve cilde pürüzsüzlük kazandırır. Ayrıca, muhteşem bir emoliyan (cildi yumuşatan ve pürüzsüz hale getiren bir madde) olmasından dolayı kuru ve hassas ciltler için çok iyidir.
 • Zeytinyağlı sabun, egzama ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıkları semptomlarından kurtulmak için birebirdir.
 • Akneden mustarip olanlar için zeytinyağını muhteşem bir seçenek haline getiren yapışkan olmaması özelliğinden dolayı zeytinyağlı sabun gözenekleri tıkamaz.
 • Zeytinyağı skualen ve skualan içerir. Skualen, ciltteki sebum et bezleri tarafından doğal olarak üretilir. Skulaen ve skualan, hücrelerin bozulmasına neden olan paslandırıcılara karşı cildin doğal yağını korumaya yardımcı olarak birlikte çalışır.
 • Hidroksitirosol, zeytinyağına aşınma, kızarıklık ve güneş yanığını iyileştirmede iyi olan iltihap önleyici özellik kazandırır. Ayrıca mikrop önleyici özelliklere de sahiptir.
 • Zeytinyağlı sabun aynı zamanda saç, cilt ve güzellik için kullanıldığında tam bir güç merkezidir. Zeytinyağlı sabun ile saçını yıkamaya alışkın kişiler dikkat ederseniz genelde şampuan kullananlara oranla saçları hem daha parlak hemde daha sık olduğunu söyleyebiliriz.

Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Doğanın en değerli hediyelerinden birisi olan zeytinyağı, sağlık için pek çok faydası ile de birçok ülkede olduğu kadar ülkemizde de neredeyse her yemekle birlikte tüketilmektedir. Ancak zeytinyağı satın alırken dikkatli olmak ve gerçekten de hakiki zeytinyağı almaya özen göstermek oldukça önemlidir. Bu bağlamda hakiki zeytinyağı nasıl anlaşılır diyen kişilere aşağıdaki bilgileri gözden geçirebilecekleri söylenebilir.

Gerçek ve Doğal Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Hakiki zeytinyağı nasıl anlaşılır diyenlere ilk olarak satın aldıklarını zeytinyağını buzdolabına koymaları tavsiye edilir. Buzdolabına yerleştirilen zeytinyağı soğuduğu zaman donuyorsa bu hakiki zeytinyağı olduğu anlamına gelir. Fakat zeytinyağının içerisinde donmayan bölümler yer alıyorsa bu da katkı maddesi içerdiği manasını taşır. Hakiki zeytinyağı ayrıca normal zeytinyağına nazaran taze ve meyvemsi kokusu ile ayırt edilebilir.

Hakiki zeytinyağını yutarken kişiler zeytinyağının kendisine özgü aromasını rahatlıkla ayırt edebilir. Dilin arka kısmın acı hissedilmesi ve bu acının bir müddet sonra geçmesi de yine tüketilen yağın hakiki zeytinyağı olduğu anlamına gelir.

Hakiki zeytinyağının maliyetleri diğer pek çok yağ türüne göre daha fazladır. Bu nedenle gerçek ve doğal zeytinyağının her daim daha pahalı olacağı göz önünde bulundurulmalı ve çok düşük fiyatlarla satılan zeytinyağlarından uzak durulmalıdır. Zira hakiki zeytinyağları üretilmesi zahmetli olan yağ türlerindendir ve bu nedenle fiyatlarının belirli bir rakamın üzerinde olması gerekir.

Hakiki zeytinyağı nasıl anlaşılır diyen kişilere bu yağın gerçek olması durumunda kabarcıklar halinde üste çıkacağı söylenebilir. Bir müddet sonra kalıp haline de gelebilecek olan zeytinyağı yan taraftan bakıldığında ise düz bir hat şeklinde görülmektedir.

Zeytinyağının koklanması durumunda ağır ve kötü bir koku alınması ya da tadıldığında aşırı tatlı olması alınan ürünün gerçek olmama ihtimalini yükseltir.

Zeytinyağı tüketildiğinde yemek borusunda bir tür yanma hissediliyorsa ya da yemeklerin arkasından mide yanması gibi problemler meydana geliyorsa yine tüketilen yağın hakiki zeytinyağı olmadığı anlaşılabilir.

Tüm bu bilgilerin dışında hakiki zeytinyağı nasıl anlaşılır diyenlere son olarak sadece rengine bakılarak hakiki zeytinyağını anlamanın mümkün olmadığı da ek olarak belirtilebilir.

Zeytinyağı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kanola yağı yapısı bakımından incelendiği zaman zeytinyağı ile benzer özellikler göstermektedir. Ancak zeytinyağının aksine kanola yağının herhangi bir rengi ya da kokusu bulunmamaktadır. Bundan dolayı da çoğu zaman zeytinyağı üreticileri kanola yağını zeytinyağı içerisine karıştırmakta ve bu sayede yağın maliyetini de düşürmeye çalışmaktadır.

Zeytinyağı her ne kadar hakiki olanlarından tercih edilse de güneş ışığı altında ve pet şişeler içerisinde bekletilmesi halinde çok kısa bir sürede tadını bozmakta ve özelliği yitirmektedir. Bu nedenle hakiki zeytinyağının mutlaka güneş görmeyen ve serin yerlerde ağzı sıkıca kapalı şekilde muhafaza edilmesi gereklidir. Ayrıca zeytinyağının raf ömrü de ortalama 18 ay olarak bilinmektedir.

Zeytinyağı genellikle Marmara Bölgesi ve Ege kıyılarında kullanılmaktadır. İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu’da ise zeytinyağı kullanım oranı Ege ve Marmara’ya göre çok daha düşüktür.

Sızma zeytinyağı üretiminde taş baskı yöntemi kullanılmaktadır. Bu sayede içerisinde yer alan besin değerleri korunmakta ve çok daha sağlıklı bir hale gelmesi sağlanmaktadır.

Zeytinyağının Faydaları

Hakiki zeytinyağı nasıl anlaşılır sorusunu yanıtladıktan ve zeytinyağıyla alakalı bazı önemli bilgileri verdikten sonra halen zeytinyağının faydalarını bilmeyenler için en önemli yararları üzerinden de bilgilendirme yapabilmek mümkün olmaktadır. Buna göre zeytinyağının faydalarının aşağıdaki gibi olduğu söylenebilir:

 • Kabızlık problemleri ile mücadele eden kişilere destek olabilir.
 • Kansızlığa karşı iyi bir destekleyici tedavi seçeneğidir.
 • Gut hastalığı ile mücadele eden kişilerde iyileşme sürecini hızlandırabilir.
 • Yüksek tansiyon problemleri ile mücadele konusunda yardımcı olabilir.
 • Deri çatlamalarına iyi gelir ve derinin yumuşamasına imkân verir.
 • Kolesterol problemleri konusunda ek bir tedavi seçeneğidir.
 • Damar sertliği ile mücadele ederek bu problemlerin giderilmesine destek verebilir.
 • Çocuklarda kemik gelişiminin yanı sıra beyin fonksiyonları üzerindeki olumlu etkileri ile de bilinir.
 • Hazmı kolaylaştırıcı özellikleri ile yemeklerden sonra tüketilebilir.
 • Cilt üzerinde kıl çıkmayan bölgelere sürüldüğünde kıl köklerini güçlendirici etki gösterir.
 • Kemik erimesine karşı en etkili doğal tedavi seçeneklerinden birisidir.
 • Depresyon ile mücadele konusunda iyi bir terapi opsiyonu olabilir.
 • Alzheimer hastalığından muzdarip olan kişilerde ilaç tedavisinin yanında kullanılabilir.
 • Zeytinyağının Diğer Faydaları

At Kestanesi Yağının Faydaları

Latince ismi ile Aesculus Hippocastanum şeklinde bilinen at kestanesinden çıkarılan at kestanesi yağı, günümüzde farklı pek çok hastalıkta tamamen doğal ve etkili bir tedavi yöntemi olarak tercih edilmektedir. Türkiye’de olduğu kadar dünyanın pek çok ülkesinde de tercih edilen bu yağın kan damarlarını koruyucu özelliği ise belki de at kestanesi yağının faydaları arasında en önemlilerinden birisi olarak nitelendirilebilmektedir. Bunun yanı sıra at kestanesi yağının en değerli diğer faydalarına ise yazımızın devamında ulaşabilmek mümkündür.

At Kestanesi Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Kan damarlarını korur ve kanın hücreler arasında geçişini kolaylaştırır.
 • Damar sertliği rahatsızlığında doğal bir tedavi yöntemi olarak tercih edilebilir.
 • Hemoroid ile mücadele eden kişilerde ilaç tedavisinin yanında destekleyici olarak kullanılabilir.
 • Güneş bakım ürünü olarak tercih edilebilir ve cildi güneşin zararlı etkilerinden koruması ile bilinir.
 • Traş losyonu yerine de geçebilir ve traş olduktan sonra tahriş olan cildin yenilenmesine olanak verir.
 • Duş esnasında doğal bir duş jeli olarak vücuda sürülebilir ve hoş kokusunun yanı sıra vücudu rahatlatıcı etki gösterir.
 • Kılcal damarların genişlemesine olanak verir ve bu sayede dolaşım sistemine doğrudan destek sağlar.
 • Balgam sökücü özelliği ile balgama neden olan hastalıklarda ek bir tedavi seçeneğidir.
 • Göğüs ağrılarını dindirir.
 • Romatizmal hastalıkların tedavisinde ilaç tedavisine yardımcı olarak vücuda sürülebilir.
 • Artrit gibi kemik rahatsızlıklarında kullanılabilir.
 • Bilek burkulması, kas gerilmesi, vücutta şişme ve morarma gibi sorunlarda at kestanesi yağının faydaları değerlendirilebilir.
 • Vücutta ödem oluşumunu engeller ve cildin altında var olan ödemi çözer.
 • Ağrıyan ve çabuk yorulan bacaklara iyi gelir.
 • Ayaklarda varis oluşumuna engel olur. Varis probleminden muzdarip olan hastalarda hızlı iyileşme sağlar.
 • Kuru ciltlerde iyi bir nemlendiricidir.
 • Uzun bir süre boyunca ayakta kalan kişilerde meydana gelen bacaklarda sıvı birikimi durumunda at kestanesi yağının kullanımı faydalı olmaktadır.
 • Damarların elastik ve kolajen yapısına destek olur.
 • Antioksidan özelliği sayesinde doğal bir yaşlanma karşıtı yağ olarak tercih edilebilir.
 • Selülitleri azaltır.
 • Yüzdeki kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur.

At Kestanesi Yağı Nasıl Kullanılır?

At kestanesi yağının faydalarından bahsettikten sonra bu yağın farklı kullanım amaçlarına göre farklı şekillerde kullanılabileceğinden de söz edilebilir. İlk olarak varisli damar problemi ile mücadele eden kişilere bir çay kaşığı ölçüsünde at kestanesi yağını yine bir çay kaşığı ölçüsünde üzüm çekirdeği yağı ile karıştırmaları ve sonrasında her gece yatmadan önce varisli bölgelerine sürmeleri tavsiye edilmektedir. Yaklaşık 1 hafta boyunca yapılması önerilen bu uygulamanın gece boyunca sorunlu bölgelerde kalması kısa sürede at kestanesi yağının faydalarını göstermesine imkan verebilecektir.

Romatizma kaynaklı ağrılarda, burkulmalarda ya da artrit gibi sorunlarda yarım yemek kaşığı kadar zeytinyağının bir yemek kaşığı at kestanesi yağı ile karıştırılması yeterlidir. Hazırlanan karışımın günde 2 kere ağrılı bölgeye hafif bir masaj eşliğinde sürülmesi, ağrıyı alacağı gibi problemli bölgede hızlı bir iyileşme de sağlayabilecektir.

At kestanesi yağının faydalarını cildinde görmek isteyenlere ise daha parlak ve daha sağlıklı bir cilt için 50 miligram ölçüsünde E vitamini yağını 10 damla at kestanesi yağı ile karıştırmaları ve geceleri yatmadan önce ciltlerine sürmeleri önerilebilir. Hassas bir cildi olanların da söz konusu karışımı 10 damla yerine 5 damla ile hazırlamaları yeterli olabilecektir.

At Kestanesi Yağının Yan Etkisi Var mı?

At kestanesi yağının faydalarından sonra yan etkilerinden de söz etmek gerekir. İlk olarak hamilelerin ve emziren annelerin bebeklerine herhangi bir zarar gelmemesi adına at kestanesi yağını kullanmamaları önerilmektedir. Kronik rahatsızlıklar ile mücadele eden kişilerin de yine at kestanesi yağını kullanmaya başlamadan önce uzman bir doktor ile görüşmeleri tavsiye edilmektedir.

Kantaron yağı nelere iyi gelir?

Halk arasında binbirdelik veya sarı kantaron olarak bilinen kantaron bitkisi sağlığa son dereceli faydalı bir bitkidir. Yeşilin fazla olduğu tepelerde, bayırlarda , yaylalarda yangın olarak bulunur. İlkbaharda filizlenir ve sonbaharda yaprakları dökülür.

Kantaron çiçeği, tanenin, uçucu yağların,  hipericin, flavon türevlerinin, karotenin,, acı maddelerin, zamk, c vitamininin, reçinenin ve resinin ouşturduğu bir içeriğe sahiptir. Bu maddeler, kantaron çiçeğinin araştırılmasıyla bilinen bileşenleridir ve tespit edilemeyen başka maddeler de içermektedir. Bu faydalı bitkiden ise birçok konuda bize yararlı olan kantaron yağı elde edilir.

Kantaron bitkisinin kurumuş çiçekleri kesilir. Yarım litre hacimli cam kavanozun içine koyulur. Daha sonra üzerini örtecek kadar sızma zeytinyağ doldurulur. Kavanozun ağzını bir bez ile gererek kapatıp, gün ışığında beş gün boyunca mayalanması için beklenilir. Beş günün sonunda da kavanozun kapağını kapatarak tekrar gün ışığında bir yerde 45 gün boyunca bekletilir. Ara sıra çalkalayıp karışması sağlanır. Kırk beş günün sonunda ise bezden ve süzgeçten geçirilerek süzülüp güneş geçirmeyen koyu renkli şişenin içinde saklanır. Cam kavanozun içerisinde saklanarak da  2-3 yıl kadar kullanılabilir.

Kantaron bitkisinden kantaron yağının nasıl elde edildiğini öğrendik. Peki kantaron yağını kullanmaya başladıktan sonra ne gibi faydalarını göreceğiz ?

 • Kantaron yağı, antiseptik özelliğiyle mikroplarla savaşır ve yaraların hızlıca iyileşmesini sağlar. Kantaron yağının balla karışımı ise antibiyotik özelliğindedir.
 • Kantaron yağının analjezik etkisi de vardır. Bu etki mide ağrılarını dindirme etkisidir. Bir tatlı kaşığı yağ bu ağrıları hafifletmede önemlidir.
 • Kantaron yağının insüline benzer etkisi de vardır. Bu etki kan şekerini düşürücü etkidir.
 • Kantaron yağının güneş yanıklarında kullanılması da söz konusudur. Yanıkların hafiflemesini sağlar.
 • Kantaron yağı hücrelerde yenilenme sağlar. Böylece oluşan yaralar daha kolay iyileşir.
 • Gut hastalığında
 • İshal sorunlarında
 • Romatizma ağrılarında
 • Sarılık vakalarında
 • Cilt hastalıklarında kullanılır. Melanin kaybının giderilmesinde kullanılır.
 • HIV virüsü dahil birçok virüs ve bakteriyle savaşmada etkilidir.
 • Uyku sorunlarının giderilmesinde beyinden melatonin salgılanmasını sağlayarak etki eder.
 • Alkol, sigara gibi zararlı alışkanlıkların tedavisinde kantaron çayı etkili olabilir.
 • Kanama durdurucu olarak kullanılabilir.
 • Cilt yağı olarak kullanılabilir ve bu özelliğiyle ciltte pürüzsüzleştirme sağlanır. Kozmetik konusunda da etkilidir.
 • Depresyon yaşayan kişilerde sedatif(sakinleştirici) olarak kullanılabilir.

Bu ve daha birçok yararlı özelliğiyle kantaron yağı alternatif tıbbın vazgeçilmez parçalarındandır. Tüm bunlarla beraber her bireyin vücudu ve bağışıklık sistemi farklı bir işleyişe sahip olduğundan doktora danışılarak kullanılmasında fayda vardır.

Kuru İncir Zeytinyağı Kürü Mucizesi

Kuru incir sağlımız açısından gerçek manada mucizeler yaratan bir besindir. Oldukça yüksek bir oranda kalsiyum ve aynı zamanda fosfor içermekte olan kuru incir kemiklerimizi ve dişimizi geliştirerek çok daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. İçermiş olduğu vitamin, protein ve mineral vasıtasıyla, hücrelerimizin yenilenmesini sağlamaktadır. Doğanın bizlere armağanı mucize besinlerin başında gelen zeytinyağları da, son derece şifalı ve bir o kadar da faydalı bir besindir. Bu iki mucizevi besinin beraber insan vücudu için çok fazlasıyla faydaları bulunmaktadır.

Zeytinyağı incir kürünün yapılışı

Bu kürlerin hazırlanışı ve de uygulanışı oldukça kolaydır. İlk önce iki tane inciri bir gün öncesinden saf zeytinyağının içine koyuyoruz ve bir gün boyunca bekletiyoruz. Bir gün sonrasındaysa incirleri içinden çıkarıp hemen tüketme faslına geçiyoruz. Sonrasında yeni incirlerimizi yediklerimizin yerine koyarak tekrardan bir gün boyunca bekletiyoruz. Bu kürlerin faydalı bir sonuç vermesini istiyor iseniz kesinlikle altı ay boyunca düzenli olacak bir şekilde uygulamalısınız. Süre biraz uzun geldiğinden bu kürler sizlere zor gözükebilir ancak hazırlaması oldukça kolay olduğundan kolay bir şekilde uygulama imkanına sahipsiz. Sadece incirleri unutmamanız gerek.

 

Astım ve öksürük hastaları için zeytinyağı ve incir mucizesi

Astım ve öksürük hastaları için saf ve doğal zeytinyağında bir süre bekletilmiş iki tane kuru incirleri sabah kahvaltısından önce tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bu kür bu şekilde en az altı ay boyunca devam ettirilmesi önerilir. Ara verilmeden uygulanacak olan bu formül öksürük ve astım problemleri olanlar için inanılmaz bir tedavi metodudur. Uygulanması mutlaka tavsiye edilir.

Sadece astım ve öksürük hastaları adına değil de akciğer hastalıklarında da oldukça önerilen bir formül konumundadır. Zeytinyağı incirinin mucizesinin bir diğer faydasıysa erkekler için sperm artırıcı bir etkisinin olmasıdır. Sadece erkekler için değil, bu karışım kadınlar için doğurganlığı artıran bir etkisi bulunmaktadır.

İncirin faydalarının en önemlisi bilindiği gibi midemizi çalıştırmasıdır. Bağırsaklarımızı yumuşatmasıyla birlikte sinir sistemlerimizi olumlu yönde etkilemektedir. Bunlarla birlikte incir ağaçlarının dallarında bulunan sütler sayesinde siğillerden de kurtulmamız mümkündür.

Zeytinyağlı kuru incirin sağlığımız açısından diğer faydaları ise şöyledir:

 • Kabızlığı giderir; lifli içeriği sahip incir, kabızlığı gidererek bağırsaklarımızın hızlı bir şekilde hareket etmesini sağlar. Zeytinyağıysa bağırsak iç yüzeyini yeniler.
 • Kalp sağlığını korur; kuru incirler, içerdikleri mineral ve de vitaminler sayesinde kalp sağlığını korumakla beraber güçlendirir.
 • Kolesterolü düzenler; mucizevi içeriği sahip kuru incirler, kanda bulunan kötü kolesterol seviyelerinin düşmesine yardımcı olmaktadır.
 • Hafızayı güçlendirir; b2 vitamini içermekte olan kuru incirler, zeytinyağının formülüyle hafızayı ve de sinir sistemlerimizi güçlendirir.
 • Zayıflamaya yardımcı olur; tatlı ihtiyacınızı doğal olan bir yolla karşılayan ve metabolizmanızı hızlandıran kuru incir aynı zamanda zayıflamanıza da yardımcı olmaktadır.

 

İncirlerin içeriği

 • İncirler, lif içermesi açısından fazlaca zengindir. Özellikle de kuru incirler su içermediklerinden, lif oranı anlamında çok daha zengindir. Ancak kalorisi de taze incirlere göre çok daha yüksektir.
 • 100g taze incir 70 kalori civarında enerji sağlar. Bu miktarlar oldukça düşüktür. Bu nedenle incirler oldukça sağlıklı bir atıştırmalık seçeneğidir.
 • İncirlerin içinde bulunan antioksidan miktarları, antioksidan bakımından fazlaca zengin olan
 • elmanınkine oldukça yakın bir durumdadır. Bununla birlikte antioksidan özelliği göstermekte olan A ve K vitaminleri gibi vitaminleri de içermektedir.
 • İncirler, kan şekerinizin yükselmesini önleyebilecek bir özelliğe sahiptir. Hatta bazı uzmanlar tarafından tip 2 şeker hastalığına sahip olan kişiler için kan şekerini fazlasıyla düzenlemek adına incirden faydalanabileceği ifade edilir.
 • İncir fazlaca iyi bir selenyum kaynağı konumundadır.

Kantaron Yağının Faydaları

Çok faydalı bir bitki olan kantaron gibi kantarondan elde edilen yağda şifa kaynağıdır. Ananelerimizden beri bitkisel tedavi amaçlı kullanılan kantaron yağı cilt üzerinde oluşan hasarları geçirmede etkilidir.

Kantaron son yılların en hızlı popüler olan bitkisi haline geldi. Bunda şifa kaynağı olmasının payı büyük; yapılan her araştırma kantaronun sayısız faydası olduğunu doğruladı. Bitkinin içeriği sadece geleneksel tıpta değil, modern tıpta da saygı duyulmasına sebep oluyor. Hypericumperforatum ismiyle bilinen kantaron, şimdilerde St. John’sWort yağı adıyla piyasada satışa sunuluyor. Amerika’da, Avrupa’da ve tüm Dünyada kullanılan bu mucize bitkinin yağı, uygulama kolaylığı sayesinde, şöhretini artıracak gibi görünüyor.

Kantaron yağı; antioksidanlar ve bioflavonoidler içerir. Bu içerik insan sağlığı için çok faydalıdır. Belirli sağlıklı sorunlarını ortadan kaldırabileceği için sıkça kullanılır ama yan etkiler içerdiği için doktora danışmadan başlanmaması gerekir.

Kantaron Yağının Faydaları

 • Mikropları Öldürür: Antiseptik etkisi olan kantaron yağı yaraları hızla iyileştirir, açık olan yaraların mikrop kapmasını engelleyerek olası riskleri azaltır. Kantaron yağı bal ile harmanlanarak yaraya uygulandığında antibiyotik etkisi oluşur ve olası kanamaları kolayca dindirir.
 • Mide Ağrılarını Azaltır: Midede ülserden veya başka mide rahatsızlığından dolayı kaynaklanan ağrıların azalmasında kantaron yağı etkilidir.
 • Hücreleri Yeniler: Kantaron yağı hücreleri yenilemesi ile meşhur yağlar arasındadır. Cildin ölü tabakadan arınmasını sağlayarak o bölgede varsa yaraları hızla iyileştirir.
 • Ağrıları Dindirir: Vücutta ağrıyan ve kasların kasıldığı bölgeye masaj yaparak uygulanırsa acı hafifleyerek giderilir. Romatizmal ağrılarda da etkili olan kantaron yağına ardıç ve kekik yağı eklenirse etkisi hızlıca artar.
 • Kan Şekerini Düşürür: Aç halde iken kantaron yağı haricen tüketilirse kan şekerinin düşmesine destek verir.
 • Pişiklere İyi Gelir: Tüm cilt sağlığına etkili olan kantaron yağı bebeklerde sık görülen pişikleri geçirmede de faydalıdır. Yalnız dikkat edilmesi gereken bebeklere uygularken kantaron yağını su ile karıştırarak inceltmelisiniz. Aksi taktirde vücutta tahrişe neden olabilir.
 • Yanıkları İyileştirir: Eskiden beri yanan yerlere sürülen kantaron yağı yanıkların oluşturduğu sızıyı alarak bu bölgenin mikrop kapmasını da engeller.

Kantaron Yağının Faydaları Kısaca

 • Yaralara sürülerek iltihap kapması önlenir.
 • Kış aylarında ayakları üşüyenler kantaron yağı sürerek ısıtabilir.
 • Kanamaları durdurur.
 • Varislere iyi gelir.
 • Güneş yanıklarının verdiği hasarı azaltır.
 • Sırt ağrılarını dindirir.
 • Vücudun kuvvetlenmesi sağlar.
 • Hazmın kolaylaşmasını sağlar.

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

 • Dahilen kullanımı: 1 fincan suyun içerisine en fazla 4 damla damlatılarak günde 3 kez içilmelidir.
 • Haricen Kullanımı: Elinize birkaç damla damlatarak ağrıyan yere uygulanabilir yada yara olan bölgeye gazlı beze dökülerek uygulanabilir.
 • Ülser için: Her sabah aç karnına 1 tatlı kaşığı kantaron yağı tüketilir.
 • Sinir sıkışması için: 1 litre saf zeytinyağına kantaron yağı eklenerek karıştırılır. Kasılan ve sinir sıkışması oluşan bölgeye masaj yaparak yedirilir.

Dilerseniz kantaronu çay olarak da tüketebilirsiniz. Kantaron çayının faydaları konumuzdan faydaları ve yapılışını öğrenebilirsiniz.

Kantaron yağının antidepresan özelliği bulunur ve bu sebeple nesiller boyunca depresyon ve anksiyete tedavisi için kullanılmıştır. Ayrıca vücuttaki hormonların salınımını dengeler ve böylece, uykusuzluğa, sinire ve kronik yorgunluğa neden olan kaygı durumunu hafifletebilir. Bu rahatlatıcı ve antidepresan etkileri sebebiyle, adet öncesi sendromunu azaltabilir ve menopoza bağlı ruh hali değişimlerini önleyebilir.

Bazı çalışmalar, sigara ve alkol bağımlılığı gibi şikayetleri olan insanlar için de yararlı olduğunu göstermiştir. Sigarayı ve alkolü bırakan insanların çektiği yoksunluk duygularını da azaltabilir. Ancak bunu destekleyecek daha çok çalışma yapılması gerekiyor. Antiviral özellikleri ile Aids, hepatit ve benzeri viral hastalıklara dair riski azaltabilir. İçerisindeki bileşenler yardımıyla, hipotiroidizm hastalarına yardımcı olabilir ve tiroid bezinin normal çalışmasına destek verebilir.

Sedatif ve antienflamatuvar özelliği ile, artrit ve eklem hastalıklarına bağlı ağrıları hafifletmek için kullanılır. Aslında halk arasında bacak ağrıları için en çok kullanılan üründür. Ayrıca bağırsak iltihabını azaltır, eklemlerdeki iltihaplanmanın etkileri ortadan kaldırır ve kan basıncını düşürerek; kalbin üzerindeki baskıyı azaltır. Kantaron yağı bölgesel olarak uygulanırsa kan dolaşımını hızlandırdığı için, cildi güzelleştirir ve yanık, çürük ve yaraların iyileşmesini hızlandırır. Ayrıca yapılan yeni araştırmaların sonucunda kanseri önleyebileceği ortaya çıkmıştır. Lösemi gibi belirli kanser türlerini önleyebilme yeteneğinin kanıtlanması için daha çok araştırma yapılması gerekse de, ilk bulgular insanlar için heyecan verici niteliktedir.

Kantaron yağını, şifalı bitkiler satan aktarlardan, internet üzerinden güvenilir mağazalardan ve bazı yerel dükkanlardan satın alabilirsiniz. Her durumda, doğal ve organik kantaron yağı almaya özen göstermelisiniz. En yaygın karşılaşılan yan etkisi, baş dönmesidir. Diğer yağlarla karıştırıp kullanmak güvenli olmayabilir ve siz kendinize ve cildinize uygulamadan önce muhakkak küçük bir bölge üzerinde denemeli; eğer alerji yapmazsa bölgesel olarak uygulamalısınız. Doktorunuza danışmadan kullanmayın.

Kantaron Yağının Zararları

 1. Günde haricen 1 tatlı kaşığından fazla tüketilmemelidir.
 2. Kantaron yağının raf ömrü 3 yıldır.

Kaynaklar:

http://sifalibitkiler.net/kantaron-yagi

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-329/st-johns-wort

Karanfil Yağının Faydaları

Karanfil Yağının Faydaları

Ülkemizde de dört mevsim yetişen karanfil şifalı bir bitkidir. Karanfilden elde edilen ve içerisinde mineral, demir, hidroklorik asit, potasyum, C ve A vitaminleri bulunan karanfil yağının faydaları, kullanım şekli ve zararları.

 

Karanfil Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Diş Bakımında Karanfil: En çok diş bakımında kullanılan karanfil yağı antiseptik özelliği sayesinde mikropları öldürür. Diş ağrılarında, ağız ülserine, diş eti iltihaplanmalarına, boğazda oluşan şişliğe ve tüm diş bakımına iyi gelir. Gargara yağını su ile karıştırarak ağza yapılan gargara dişlerin rahatlamasına yardımcı olur.
 • Parfüm Esansı Olarak: Birçok parfüm üreten firma baharatlı koku oluştururken karanfil yağından kullanırlar.
 • Enfeksiyonlara Doğal Çözüm: Yukarıda da karanfil yağının antiseptik özelliğinden bahsetmiştik. Antiseptik olarak kullanılan yağ, böcek sokmaları, yara, uyuz, mantar ve isilik sorunlarında doğal bir tedavi yöntemi. Fakat cildiniz hassas ise keskin olan karanfil yağını seyrelterek kullanınız.
 • Karanfil Yağının Saça Faydaları: Birçok saç bakımı için karanfil yağından faydalanılmaktadır. Saçların beslenmesini sağlayan karanfil yağı kuruluktan dolayı kırılan saçları da onarmaktadır. Karanfil yağını saç diplerine zeytinyağı ile incelterek uygulayın ve yarım saat süresince bekletip durulayın. Haftada 1 kere uygulanabilir.
 • Karanfil Yağının Cilde Faydaları: Karanfil yağı cilt sorunlarına da oldukça etkili bir yağdır. Özellikle sivilcelerin oluşturduğu şişlikleri azaltan karanfil yağı kırışıklık ve lekelerin giderilmesinde de etkilidir.
 • Depresyon ve Uykusuzluğu Yararı: Bitkisel uçucu yağ olan karanfil yağı hem stresi azaltır hem de afrodizyak etkisi bulunur. Dikkat dağılmalarına, uyku düzensizliklerine ve stresin azaltılmasında başarı sağlayan karanfil yağını yeterli miktarda kullanmak önemlidir.
 • Karanfil Yağının Baş Ağrılarına Yararı: Tuz ile karıştırarak ağrıyan baş bölgesi ovulduğunda ağrının hafiflediğini göreceksiniz. Vücuda verdiği serinlikle rahatlama sağlanmasına yarayan karanfil yağından 1 – 2 damla sürmek yeterlidir.

 

Karanfil Yağı Faydaları

 1. Mantar etkilerini azaltır.
 2. Saç köklerinde oluşan kepeklenmeleri azaltır.
 3. Yemek sonrası tüketildiğinde dişlerin ağrıması engellenir.
 4. Zeytinyağı ve karanfil yağını karıştırıp pamukla dişlere kompres yapabilirsiniz.
 5. Ciltte oluşan kabarmaların azalmasında etkilidir.
 6. Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar.
 7. Dilin ucuna çok az değdirdiğinizde kan şekerinin normale dönmesine yardımcı olur.
 8. Burun tıkanıklıklarında buğu ile etki sağlar.
 9. Karanfil yağı cilde uygulandığında kas ve romatizma ağrılarını dindirir.
 10. Uçuklara sürüldüğünde kısa zamanda iyileşmesini sağlar.

 

Karanfil Yağının Kullanım Şekilleri

 • Kozmetikte: Losyon ve kremlerde üreticilerin sıkça kullandığı bitkisel yağlardan biridir. Aromaterapi olarak kullanılan karanfil yağı ile cilde masaj yapmak kişiyi gevşeterek rahatlatır. Kasların yumuşamasını sağlar ve stresi üzerinizden alır.
 • Yemeklerde: Özellikle Hint mutfağında kullanılan karanfil yağı yemeklere lezzet vermesi amacı ile sıkça kullanılmaktadır.
 • Sigaralarda: Birçok ülkede sigara üretiminde kullanılan karanfil yağı artık ülkemizde de tercih ediliyor. Emsallerine göre daha az zararı olduğu düşünülerek tercih ediliyor.
 • Sabun üretiminde: Sabun üretiminde de kullanılan karanfil yağı kullanıldığında mikropların ölmesini sağladığı için antiseptik olarak tercih ediliyor.

 

Karanfil Yağı Nasıl Yapılır?

 • Zeytinyağı ( 100 ml )
 • Karanfil ( 100 gr )

Hazırlanışı: Cam bir kavanoza zeytinyağı ve karanfilleri ekleyin 2 hafta süresince ağzı kapalı halde güneş gören bir yerde bekletin. Süre sonunda ağzını açmadan tencereyi su ile doldurup içine kavanozu koyun ve ısınana kadar bekleyin. Ardından süzdürün ve temiz bir kavanoza ilave edin. Karanfil yağınız hazır. Pamukla cildinizi temizleyebilir ya da masaj yaparak cildinize uygulayabilirsiniz.

 

Karanfil Yağının Zararları

 • Hassas ciltlere sahip kişiler seyreltmeden karanfil yağını kullanmamalıdır.
 • Aşırı kullanım sonucunda karaciğere ve sindirime zarar verir.

 

Ceviz Yağı’nın Faydaları

Ceviz günlük kullanımınızda işlenmemiş hali ile bile oldukça faydalı bir besindir. İçerisinde omega-3, potasyum, magnezyum, bakır ve protein içermesi ile bilinir. Vücudumuz omega-3’ü kendisi üretemediği için dışarıdan alınmasına ihtiyaç duyar. Aynı zamanda A, E, V ve B vitaminleri açısından zengin bir depodur. Bir de yağ hali bulunur ki bunların yanında ayrıca antioksidan ellagic asit bulundurur içerisinde. Peki Ceviz Yağı’nın size faydaları nedir şeklinde bir sıralama yapsak ?

 •  Öncelikle iltihap gidererek egzama, mantar ve benzeri cilt hastalıklarındaki semptomlarınızı en aza indirgemeye yardımcı olur.
 •  Öncelikle iltihap gidererek egzama, mantar ve benzeri cilt hastalıklarındaki semptomlarınızı en aza indirgemeye yardımcı olur.
 • Antiageing özelliği sayesinde ciltte yaşlanmaya karşı durarak kırışıklıklarınızı azaltır. Yüz maskelerinizin içine azami oranda dahi ilave ederseniz cilde parlak bir görünüm sağlayacak ve besleyecektir.
 • Salgılanan hormonlarınızı normal bir seviyede tutulmasına yardımcı olacaktır. Özellikle safra ve müshil salgıları için bire bir şifadır.
 •  Grip ve soğuk algınıklıklarında kaptığınız öksürük krizlerini gidermeye yardımcı olur.
 • Saç maskelerinizin içerisine eklediğinizde saç köklerini güçlendirip dökülmelere karşı savaştığını göreceksiniz, aynı zamanda parlaklık da sağlayacaktır.
 • Hafızanızı güçlendirir, dikkat bozukluğunu toparlar.
 • Kan şekeri dengelemekte, kan dolaşımını düzenlemekte yardımcı besin ögelerinden bir tanesidir.Kalp basıncı düşürür.
 • Romatizma ağrılarına masaj eşliğinde iyi gelir.
 •  Cilt ve saç için iyi özelliklerinden ötürü bir çok kozmetik firmasının ilk tercihleri arasındadır. Kullandığınız ürünlerin genelde açıklama kısmında adını görmeniz mümkün.
 • Sindirim ve boşaltım sisteminizi olumlu etkiler.

Ceviz Yağı Nerelerde Ve Nasıl Kullanılır?

Ayak mantarı, sedef ve egzama hastalıklarına iyi geldiği için bölgelere uygulanabilmektedir yahut ceviz yağı içeren kremler kullanılabilir. Yüz ve saç maskelerinize ekleyerek parlaklık sağlarken aynı zamanda besleyici, doğal bir ürün kullanmış olursunuz.

Isıyla çok arası olmayan ceviz yağı sıcak tüketilen yiyeceklerden ziyade sos olarak salatalarda, soğuk yemek yanı aperatif ürünlerde tüketilebilir. Tadından şikayetçi olanlar kesme şeker üzerine, ekmek içi üzerine damlatıp hızlıca yutabilirler.

Cilde uygulanışına örnek vermek gerekir ise; ‘kırışıklıklara Karşı Ceviz Yağı Nasıl Kullanılır ?
Ceviz yağı’nın nemlendiren etkisi sayesinde ince bir tabaka halinde mesaj yardımı ile kuru ciltlerde kullanılabilir. Kırışıklıklar için yaşlanma karşıtı etkisi bulunan ceviz yağı yüksek oranda linoleik ait ve doymamış yağ asidi içeriği sayesinde özellikle kaz ayağı bölgesinde oldukça işe yarar . Az miktar ceviz yağını bir parça pamuğun yada temiz kulak çöpünün üzerine dökün ve kırışık bölgelere uygulayın. Cilt tipinize göre bir ya da 2 saat bekletin ve yıkayın.
Bronzlaşmak isteyenler için bir çözüm olarak ince tabaka halinde sürülürse güneşlenirken kullanılması mümkündür.

Ceviz Yağı’nın Zararları Nelerdir?

Ceviz yağının bilinen herhangi bir etkisi bulunmamakla beraber yine de kullandığınız reçeteli bir ilacınız var ise önce doktorunuza danışarak kullanmak en iyisi olacaktır. Özellikle kilo problemi yaşayan yahut diyetteki kişilerde iştah artışı gözlemlenebilir. Kullanım öncesinde ufak bir şekilde alerjik reaksiyonunuz olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Adaçayı Yağının Faydaları

Şifalı bitkilerin ve bitkisel yağların değeri her geçen gün önem kazanmaya devam ederken, adaçayı yağının faydalarının da son zamanlarda daha fazla kişi tarafından araştırıldığından ve bu yağın birçok alanda kullanıldığından söz edilebilir. Doğanın en şifalı bitkilerinden birisi olan adaçayının işlenmesi ile meydana gelen bir yağ çeşidi olan adaçayı yağı, doğru miktarlarda kullanılması halinde gerçekten de etkilerini tam anlamıyla gösterebilmektedir. Geçmişi uzun yıllar öncesine dayanan ve ülkemizde olduğu kadar dünyanın pek çok yerinde de doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri arasında yer alan adaçayı yağı, birçok hastalığı hızlı bir şekilde iyileştirmesi nedeniyle de tercih edilmektedir. İnsan sağlığı için yararları bilimsel olarak da kanıtlanan ve yapılan birçok araştırmadan sonra daha popüler bir hale gelen bu yağın bilinen en önemli faydalarına ise aşağıdan erişebilmek mümkündür.

Adaçayı Yağının Faydaları Nelerdir?

Güney Avrupa kökenli bir bitki olan adaçayı, günümüzde birçok yararı nedeniyle neredeyse tüm dünyada yetiştirilmektedir. Pek çok kremin, masaj yağının, losyonun veya daha farklı bitkisel birçok ürünün de ham maddelerinden olan adaçayı, doğanın en değerli bitkilerinden birisi olarak hem tedavi hem de koruma amaçlı çok sayıda rahatsızlıkta kullanılabilir. Adaçayından üretilen adaçayı yağının faydalarını öğrenmek isteyenlere ise kısa kısa maddeler halinde bilgilendirme yapılabilir. Buna göre adaçayı yağı,

 • Cildi temizleme özelliğine sahiptir.
 • Saçlarda meydana gelen kepeklenmeleri giderir.
 • Cilt yüzeyindeki sivilceleri giderir.
 • Doğal bir afyodizyaktır.
 • Saç dökülmesini önler.
 • Antibakteriyel özelliği ile bakteri öldürücü etkiye sahiptir.
 • Cilt lekelerine karşı etkilidir.
 • Antidepresan işlevi görerek olumsuz duyguları kişilerden uzaklaştırır.
 • Sinir sistemini düzenler.
 • Zihni tazeleyici etkilere sahiptir.
 • Aromaterapi masajı şeklinde uygulandığında rahatlama sağlar.
 • Saçları güçlendirir.
 • Saçlı derinin sağlıklı şekilde beslenmesini sağlar.
 • Cilt çatlaklarını iyileştirir.
 • Yara izleri ya da yeni oluşan yaralarda doğal bir tedavi seçeneğidir.
 • Cinsel hormonları uyararak libido artışı sağlar.
 • Bağırsakları temizleme özelliğine sahiptir.
 • Göz enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılabilir.
 • Diş eti sorunlarında tercih edilebilir.
 • Ağız içi yaraları üzerinde etkilidir.
 • Cildi sıkılaştırıcı etki gösterir.
 • Parlaklığını kaybeden ciltleri canlandırabilir.
 • Yaşlanma karşıtı etki gösterir.
 • Ciltte sarkma problemlerini engeller.
 • Adet döngüsünü düzenleyici etkisi vardır.
 • Adet dönemindeki baş ağrısı, bulantı, depresyon ve halsizlik gibi durumları en aza indirir.
 • Kış mevsiminde sık sık karşılaşılan göğüs ağrısı, solunum yollarında tıkanma ve öksürük problemlerine iyi gelir.
 • Balgam söktürücü olarak kullanılabilir.
 • Alzheimer hastalığında tedavi edicidir.
 • Ağız kokusunu engelleme özelliğine sahiptir.
 • Astıma iyi gelir.
 • Bronşit hastalığında ek bir tedavi seçeneği olarak kullanılabilir.

Yapılan pek çok araştırma adaçayı yağının faydaları arasında yer alan diş eti hastalıklarını iyileştirme konusunda özellikle gargara yönteminin fazlasıyla işe yaradığını göstermektedir. Gargara şeklinde adaçayı yağının kullanımı içinse eşit ölçülerde alınacak olan adaçayı, ekinezya, karanfil, nane ve papatya yağının karıştırıldıktan sonra sorunlu olan diş etleri üzerine sürülmeleri ve su ile gargara yapıldıktan sonra tükürülmeleri yeterlidir. Bunun yanı sıra adaçayı yağının faydaları arasında yer alan diğer önemli maddeler de aşağıdaki gibidir:

 • Mantar enfeksiyonlarına iyi gelir.
 • Dizanteriyi iyileştirir.
 • Mide ağrıları üzerinde etkilidir.
 • Ülser hastalığına karşı etkin koruma sağlar.
 • Terleme yolu ile vücuttan toksinlerin atılımını kolaylaştırır.
 • Sedef hastalığında ve dermatitte doğal bir tedavi seçeneği olarak kullanılabilir.
 • Bağırsakları uyararak boşaltım sisteminin sağlıklı şekilde çalışmasını sağlar.
 • Kanı temizler.
 • Kabızlığa engel olur.
 • İltihaplanma sonucunda meydana gelen ateşi azaltır.

Adaçayı Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

Adaçayı yağının faydalarından bahsettikten sonra bu bitkisel yağın oldukça şifalı bir yağ türü olmasına rağmen kullanımının kısıtlanması gerektiğinden söz edilebilir. Zira özellikle epilepsi hastalarının, migren sorunu yaşayanların ve hamilelerin yoğun miktarda adaçayı yağı tüketmeleri, istenmeyen yan etkilerin baş göstermesine neden olabilir. Bundan ötürü adaçayı yağının kullanımının aşırıya kaçılmamasının ve her şeyin dozunda olduğu gibi bu yağın da doğru oranlarda kullanılmasının fazlasıyla önemli olduğu söylenebilir.

Adaçayı Yağı Nasıl Kullanılır?

Oldukça yoğun içeriğe sahip bir yağ olan adaçayı yağının faydalarından söz ettikten sonra yoğunluğu sebebi ile mutlaka seyreltilerek kullanılması gerektiğinden de bahsedilebilir. Seyreltilmeden kullanılması halinde ciltte ciddi derecede tahrişe yol açabilen adaçayı yağı bu nedenle badem yağı ve hindistan cevizi yağı ile karıştırıldıktan sonra cilde ya da saç köklerine sürülmelidir. Farklı bir yol denemek isteyenlere ise bir fincan su içine en fazla 3 damla olacak şekilde adaçayı yağı damlatmaları ve sonrasında bu karışımı içecek olarak tüketmeleri tavsiye edilebilir.

Acı Badem Yağı Faydaları

Acı Badem Yağı Faydaları

Acı badem yağı bademlerin toplanması sonucunda soğuk pres ile üretilir. Ceviz tadında olan ve soluk sarı bir renge sahip olan acı badem yağı cansız ve mat saçlar için oldukça faydalı bir doğal yağdır. Acı badem yağının faydaları sadece saçlarla sınırlı kalmıyor idrarı temizliyor, strese iyi geliyor ve çatlakları gibi bir çok probleme çözüm oluyor.

 

Acı Badem Yağının Faydaları

 • Kış aylarında kuruyan cildi nemlendirmek için kullanılır.
 • Öksürüğün kesilmesinde etkilidir.
 • İdrarı arttırır.
 • Kurtların düşmesine yardımcı olur.
 • Kan şekerinin yükselmesini engeller.
 • Yorgunluğun giderilmesini sağlar.
 • Stresi ve siniri alır.
 • Cilt çatlaklarına iyi gelir.
 • Makyaj öncesi cildi hazırlar.
 • Makyajın temizlenmesinde kullanılır.
 • Erkekler tıraştan sonra kullanırsa ciltlerinde ferahlık hissederler.
 • Kuru ciltlerdeki pullanma ve dökülmeyi önler.
 • E vitamini içeren acı badem yağı cildin genç kalmasını sağlar.
 • Güneşten oluşan yanıkları tedavi eder.
 • Kabızlığı gidererek rahatlama sağlar.

 

Acı Badem Yağının Saça Faydaları

 • Saç köklerinde oluşan kepeklenmeyi giderir.
 • Saç diplerinde görülen pullanmaları önler.
 • Saç derisinin canlanmasını sağlar.
 • Saçların kolay şekil almasına yardımcı olur.
 • Saç tellerini güçlendirir.
 • Sert saçların yumuşamasını sağlayarak kırılmasını önler.
 • Saç diplerinde görülen enfeksiyonun iyileşmesine yardımcı olur.

 

Acı Badem Yağı İle Saç Maskesi Hazırlama

 • Acı badem yağı ( 1 yemek kaşığı )
 • Tatlı badem yağı ( 2 yemek kaşığı )

Hazırlanışı: Yağları bir kasede karıştırın ve saçlarınıza friksiyon şeklinde uygulayarak masaj yapın. 20 dakika saçlarınızda beklettikten sonra ılık su ile şampuanlayarak temizleyin. 2 haftada 1 kere saçlara acı badem yağı kürü uygulanabilir.

 

Acı Badem Yağının Zararları

 1. Acı badem yağı kullanımı yukarıda da belirttiğimiz gibi doktora danışılmalıdır.
 2. Zehirlenmelere neden olabilir.
 3. Her besinde olduğu gibi acı badem yağının da fazlası zarardır.

Uyarı: Acı badem yağının zehirleyici etkisi bulunduğundan doktora danışmadan kesinlikle kullanmamanızı öneriyoruz.

 

Acı Elma Yağı Faydaları

Günümüzde pek çok hastalığın tedavisinde yararlanılan doğal terapi yöntemleri ile ciddi sayılabilecek derecedeki rahatsızlıkların dahi kısa sürede giderilebilmesi mümkün olmaktadır. Önemli yararları ile ön plana çıkan bu doğal tedavi seçenekleri arasında son zamanlarda popüler olanlarından bir tanesine ise acı elma yağı örneği verilebilmektedir. Bu bağlamda her geçen gün daha fazla kişiden duymaya başladığımız acı elma yağı faydaları ile alakalı daha detaylı bilgi almak isteyenlere yazımızın devamını okumalarını tavsiye edebiliriz. Doğanın en şifalı yağlarından birisi olarak da nitelendirilen ve bebeklerde dahil kullanılabilen acı elma yağının faydalarını okuduğunuz zaman oldukça şaşıracağınıza emin olabilirsiniz.

Acı Elma Yağı Faydaları Nelerdir?

Çoğu yerde elma yağı olarak geçen ancak asıl ismi acı elma yağı olan bu yağa, Anadolu’nun pek çok yerinde adaçayı yağı denildiği bilinmektedir. Elma yağının içerisinde ayrıca sincol, piren, tüyon ve barneol gibi bileşenlerin bulunduğu da söylenebilir. Tamamen bitkisel bir yağ olarak da tanımlanabilecek acı elma yağı faydalarının tamamına ise aşağıdan erişilebilir. Buna göre acı elma yağı,

 • İyi bir antiseptik olarak vücuttaki iltihaplanmaları giderir.
 • Ciltte var olan akneleri iyileştirir ve yenilerinin oluşmasını engeller.
 • Antibakteriyel özelliği ile ufak çaplı enfeksiyonların hızlı tedavisi için tercih edilebilir.
 • Yaşlanma karşıtı etkisi ile ileri yaşlarda kullanılabilir.
 • Saçların çok daha kolay şekil alabilmesine imkan verir.
 • Saç derisinde meydana gelen mantarları iyileştirir.
 • Vücutta meydana gelen kesikleri iyileştirir ve iz kalmamasını sağlar.
 • Hamilelik döneminde meydana gelen çatlakları giderir.
 • Cilt yüzeyinin yağ dengesini ayarlar.
 • Cilt yüzeyindeki kırışıklık görünümünü en aza indirir.
 • Saç bakımı amacıyla kullanılabilir.
 • Saç derisini besler.
 • Siyah noktaların temizliğinde kullanılabilir.
 • Cilt lekelerini azaltır.
 • Ağız ve diş sağlığı amacı ile tercih edilebilir.
 • Daha beyaz dişlere sahip olunmasını sağlar.
 • Ağız içerisinde meydana gelen kötü kokuları giderir.
 • Genel cilt bakımı amacı ile kullanılabilir.
 • Cildin toksinlerden arınmasına yardımcı olur.
 • Rahim bölgesini temizlemek amacıyla tercih edilebilir.
 • Saçlarda koparak dökülmelere engel olur.
 • Yara izlerinin giderilmesini sağlar.
 • Ağız içi iltihaplanmalarına karşı etkili bir tedavi seçeneğidir.
 • Sindirim sistemini güçlendirir.
 • Gaz problemlerini en aza indirir.
 • Mide yanmasında doğal bir terapi yöntemi olarak tercih edilebilir.
 • Regl döneminde meydana gelen ağrıları en aza indirir.
 • Regl dönemindeki sinirlilik halini azaltır.
 • Çarpıntıyı giderir.
 • Hafif şiddetteki baş ağrılarını iyileştirir.
 • Bronşit hastalığında tercih edilebilir.
 • Astım rahatsızlığında ek bir tedavi seçeneği olarak değerlendirilebilir.
 • Antifungal olarak vücutta mantar oluşumunun önüne geçer.
 • 2 yaş ve üzeri bebeklerde oluşan gaz problemleri için iyi bir doğal tedavidir.
 • Cildi sıkılaştırıcı etki gösterir.
 • Soğuk algınlığı üzerinde iyileştirici etkileri ile bilinir.
 • Antioksidan etkisi ile kötü huylu tümörlerin vücuttan temizlenmesini sağlar.
 • Kepeklenme problemi için tercih edilebilir.
 • Mide ve mide çeperini temizleme görevini üstlenir.
 • Nedensiz karın ağrısı problemlerinde iyileştirici etki gösterir.
 • Ter attırıcı özelliği ile vücuttan toksinlerin atılmasına destek verir.
 • Ağrılı durumlarda ağrıyan bölge üzerine doğrudan uygulanabilir.
 • Cilde parlaklık kazandırır.
 • Boşaltım sistemini rahatlatarak bağırsakları temizlemesi ile bilinir.

Görüldüğü üzere farklı birçok yararı ile insan sağlığı için oldukça önemli olan bu yağın tüm avantajları elbette ki yalnızca bunlarla sınırlı kalmamaktadır. Buna göre acı elma yağı faydaları nelerdir sorusuna aşağıdaki yanıtlar da verilebilir. Acı elma yağı,

 • Zihni canlandırıcı etkisi ile tazeleme özelliğine sahiptir.
 • Güçlü aroması ile hafızayı kuvvetlendirir.
 • Ahzheimer hastalığına yakalanma riski en aza indirir. Alzheimer hastalarında ise anlama kapasitesini güçlendirir.
 • Vücudun genel halsizlik ve yorgunluğunu giderir.
 • Vücuda enerji verir.
 • Depresyona, strese ve endişeye iyi gelir.
 • Psikolojiyi olumlu yönde etkiler.
 • Sinirleri yatıştırır.
 • Uykusuzluk problemleri ile mücadele eden kişilere tavsiye edilebilir.
 • Cinsel isteği arttırır.
 • Libidoyu yükseltir.

Acı Elma Yağı Nasıl Kullanılır?

Acı elma yağı faydalarından tam anlamıyla yararlanabilmek için bu yağın kullanımı esnasında bazı hususlara dikkat edilmesi gerektiğinden söz edilebilir. Günlük ideal kullanım miktarını merak edenlere acı elma yağının 0,1 ila 0,3 gram arasında kullanılmasının yeterli olacağı söylenebilir. Bu miktar da yaklaşık olarak yarım çay kaşığı ölçüsündedir. Bu bağlamda 1 fincan su için 2-3 damla acı elma yağı kullanmak yeterli gelecektir. Tüm bunlara ek olarak acı elma yağının kullanımı esnasında ölçüyü fazla kaçırmamak amacıyla eczanede satılan ve yağ damlatma işlevi gören lastikli pompalar da tercih edilebilir.

Çuha Çiçeğinin Faydaları

Çuha Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve metabolizmayı hızlandıran çuha çiçeği; vücuttaki bulunan fazla toksinlerin dışarı atılmasın da da etkilidir. Çuha çiçeğinin faydaları bunlarla sınırlı olmayıp aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 

Çuha Çiçeğinin Faydaları Nelerdir ?

 • Bağışıklık Sistemine Faydası : Çuha çiçeği içermiş olduğu mineral ve vitaminler sayesinde vücudun bağışıklığını her daim dengede tutmasına yardımcı olmaktadır.
 • Adet Düzensizliklerine Faydası : Çuha çiçeği bayanların özel günlerinde yaşamış olduğu baş, karın ve mide ağrılarını  en aza indirerek, adet düzensizliği sorunlarını da ortadan kaldırmaktadır.
 • Menopoza Karşı Faydası : Menopoz semptomlarını azaltıcı etkisi olan çuha çiçeği düzenli kullanıldığı takdirde hanımların bu dönemlerini rahat geçirmesine yardımcı olmaktadır.
 • Cilt Hastalıklarına Karşı Faydası : Egzama ve sedef gibi cildi oldukça sıkıntıya sokmakta olan hastalıklar,düzenli çuha çiçeği kullanımı sayesinde derman bulabilir.
 • Aknelere Faydası : Özellikle de ergenlik sivilceleri için çinko ile alındığı takdirde % 100 faydalı etkiler göstermektedir.
 • Tırnak Sağlığına Faydası : Çuha çiçeğinin içerisindeki mineraller tırnak hastalıklarının giderilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Şeker Hastalığına Faydası: Düzenli kullanıldığı takdirde çuha çiçeği diyabetin önüne geçebilmektedir.
 • MS Hastalığına Faydası: Özellikle de tıp dilinde tanımı ve tedavisi oldukça zor bir hastalık türü olarak bilinen MS hastalığında çuha çiçeğinin rolü oldukça önemlidir. Nitekim, vücudun kas oranını dengede tutulmasını sağlayan çuha çiçeği sayesinde pek çok MS hastası rahata kavuşmuştur.

Çuha Çiçeğinin Diğer Faydaları

 1. İdrar ve balgam söktürmeye oldukça iyi gelir.
 2. Vücuda rahatlık vermektedir.
 3. Sinirleri yatıştırmaktadır.
 4. Rahat uyku sağlamaktadır.
 5. Yarım baş ağrılarına birebir iyi gelmektedir.
 6. Kireçlenme sonucunda oluşan eklem ağrılarının azalmasını sağlar.
 7. Yorgunluğu gidererek kişiyi daha iyi hissettirir.
 8. İştahsız kişiler çuha çayı tükettiğinde iştahları açılır.

Çuha Çiçeği Nasıl Kullanılır?

 1. Çuha çiçeği kökleri ve yaprakları kurutulduktan sonra suda kaynatılıp bitki çayı gibi tüketilebilir.
 2. Yapraklarını haşlayıp salatalarda da gönül rahatlığıyla kullanabiliriz. Yaprakları kurutularak elde edilen bu haşlamanın sinirleri rahatlatıcı bir etkisi vardır ve böylece kişi rahatça bir uyku çekebilmektedir.
 3. Ayrıca Çuha çiçeğinin köklerini haşlayarak tüketebilirsiniz. Haşlanarak tüketilen kökler böbrek taşlarının düşmesini ve idrarın sökülmesini sağlar.

Çuha Çiçeği Çayı Tarifi

Çuha Çiçeği çayı , kuru ya da haşlanmış bir şekilde tüketmek istemeyenler için ideal bir yöntemdir.

 • Yarım çay kaşığı çuha çiçeği kurusu
 • 1 bardak su

Hazırlanışı: Suyun içerisine çuha çiçeği kurusunu ekleyip ocağın altını kısın. Etkili bir verim için 8 – 10 dakika kaynamasını bekleyin ve hazırladığınız bitki çayını her gün mutlaka tüketin.

Çuha Çiçeği Yağının Faydaları

 1. Çuha çiçeği yağı bir çok açıdan kişinin kendisini hem fiziksel hem de ruhsal olarak iyi hissetmesine yardımcı olmaktadır.
 2. Özellikle de aşırı alkol kullanımından dolayı oluşan zehirli toksitlerin dışarı atılmasını sağlar.
 3. Yaşlılık etkilerinin geciktirilmesinde faydası olan Çuha Çayı, aynı zamanda da romatizma ve eklem iltihabı ağrılarının da azaltılmasına katkılar sağlamaktadır.
 4. Kireçlenme sonucu meydana gelen bel, sırt, kuruk sokumu ağrıları ve pek çok kulunçlanma sıkıntıları da çuha çiçeği yağı sayesinde tamamen ortadan kalkmaktadır.

Aynı zamanda Çuha çiçeğinin yağında;

 • %9.5 oranında Asit
 • %71 oranında omega_6
 • Potasyum
 • Magnezyum bileşimleri bulunmaktadır. İnsan vücudu için ciddi gereklilik taşıyan bu gibi doğal bileşimler, vücut için gerekli olan hormonların üretiminde büyük rol oynar. Aynı zamanda deri, dolaşım sistemi ve en önemlisi kalp için Çuha çiçeğinin çok faydalı olduğu bilinmektedir.

Çuha Çiçeğinin Zararları

Faydalarının yanında, nadiren de olsa Çuha Çiçeğinin zararları da bulunmaktadır.

 • Çuha çiçeğinin hormon tedavisi esnasında kullanılması tavsiye edilmez.
 • Hamile bayanlarında doğuma kadar çuha çiçeğinden uzak durmaları yararlı olacaktır.

Zeytinyağının Saça Faydaları

Zeytinyağı saç, cilt ve güzellik için kullanıldığında tam bir güç merkezidir. Zeytinyağının zengin nemlendirici özellikleri saç için kullanımda ideal hale getirmektedir. Zeytinyağını yemek pişirmek için düşünürken, banyonuzda elinizin altında bir şişe zeytinyağı bulundurmanız saçlarınızın daha sağlıklı, güçlü ve parlak görünmesine yardımcı olur.

Zeytinyağının Saça Faydaları

 • Kepeği Azaltır: Zeytinyağının limon ile karıştırılarak kullanılması kepeğin azalmasına yardımcı olur. Asitli limon suyu kepeği azaltmaya yardımcı olurken zeytinyağı yeni bir pul pul ayrılmış cilt katmanını nemlendirir. Eşit miktarlarda zeytinyağı, limon suyu ve suyu karıştırın (hepsinden birkaç yemek kaşığı yeterlidir). Nemli kafaya masaj olarak uygulayın, 20 dakika bekleyin, durulayıp şampuanla yıkayın. Bu karışımı iki haftada birden fazla uygulamayın.
 • Kırılmayı Ortadan Kaldırır: Zeytinyağı, kış ayları boyunca kuru saça güç ve nemlilik katar. Kurak kış aylarında saçlar, kırılmaya, kopmaya ve rüzgarda kırışmaya daha yatkındır. Bu da saçların dağınık ve bakımsız görünmesine neden olur. Az bir miktar zeytinyağı bu tür problemleri düzeltmeye yardımcı olur. Ayrıca saça güç ve nemlilik katar.
 • Kuvvet ve Parlaklık: Mevcut kullandığınız saç kremini zeytinyağı ile değiştirerek saçlarınıza yeniden parlaklık kazandırabilirsiniz. Ayrıca zeytinyağı saçların sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar. A vitamini, E vitamini ve antioksidanlar bakımından zengin olan zeytinyağı saçta bulunan keratini korumaya ve nemliliği muhafaza etmeye yardımcı olur.
 • Şekillendirmeye Yardımcı Olur: kuru ve besinsiz saçlar şekil vermeyi zorlaştırır. Zeytinyağı saça şekil verebilirliği yeniden kazandırmaya yardımcı olur. Saçınıza yarım fincan zeytinyağı sürüp 30 dakika bekletirseniz şekil vermeniz için gerekli olan nemi saçınıza sağlayacaktır.
 • Ekstra Yumuşaklık: Eğer saçınızın bulaşık teli gibi olmasından şikayet ediyorsanız, zeytinyağı saçınızı yumuşatmaya yardımcı olur, daha esnek görünmesini sağlar.

Aspir Yağının Faydaları

Hindistan, Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri gibi pek çok ülkede yaygın olarak yetiştirilen aspir, deve dikenine benzeyen yıllık bir bitki türüdür. Bilinen en eski bitkilerden birisi olan aspirden elde edilen tohumların preslenme yöntemi ile ezilmesinin ardından meydana getirilen aspir yağı ise besin değerleri açısından zengin içeriğinin yanı sıra sağlık için pek çok yararı ile de günümüzde alternatif tedavi yöntemleri arasında üst sıralarda gelmektedir. Güzellik ürünlerinin içerisine katılan ve pek çok evde yemeklere de konulan aspir yağının faydaları nelerdir sorusunun cevabını merak edenlere ise en önemli yararlarından bazı örnekler verilebilir.

Aspir Yağının Faydaları Nelerdir?

Son yıllarda yararları daha iyi anlaşılan aspir yağı, vücudun ihtiyaç duyduğu en değerli yağ türlerinden birisi olarak da nitelendirilebilmektedir. Her geçen gün daha da popüler bir hale gelen aspir yağının faydaları ise ilk olarak kalp ve damar sağlığı konusunda kendini göstermektedir. Bunun yanı sıra aspir yağının diğer faydalarına da aşağıdan ulaşabilmek mümkündür:

 • Omega 6 yağ asitlerini yüksek oranda barındıran aspir yağı, linoleik asit ismi ile de anılır ve kalp krizine karşı en iyi koruyuculardan birisidir.
 • Felç ve benzeri sorunlara karşı aspir yağı mucizesinden yararlanılabilir.
 • Vücudun kolesterol seviyesini dengede tutması ile bilinir.
 • Kan şekerini dengeler ve bu sayede diyabet gelişimine engel olur.
 • Kilo verme konusunda iyi bir destekçidir.
 • E vitamini bakımından en zengin kaynaklar arasında gelmektedir.
 • Hücreleri koruyan doğal bir antioksidan görevini üstlenir.
 • Sağlıklı bir bağışıklık sisteminin oluşumuna olanak verir.
 • Adet dönemindeki kadınlarda ağrıyı keser.
 • Adet kanaması boyunca hissedilen duygusal dalgalanmaları kontrol altına alır.
 • Üst solunum yollarında meydana gelen hastalıklarda doğal bir tedavi seçeneğidir.
 • Astıma iyi gelir.
 • Soğuk algınlığında ilaç tedavisine destek olarak kullanılabilir.
 • Öksürüğü hafifletir.
 • Çeşitli hastalıklara bağlı olarak meydana gelen balgamı giderir.
 • Boğmacayı tedavi eder.
 • Ruh sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunur.
 • Serotonin hormonunun salgısını arttırır ve kişilerin kendilerini daha mutlu hissetmelerine olanak verir.
 • Uykusuzluğa iyi gelir.
 • Alzheimer hastalığında doğal bir tedavi seçeneğidir.
 • Sindirim sistemini güçlendirir.
 • Dalak veya karaciğer büyümesi problemlerinde tercih edilebilir.
 • Saçlı deriyi güçlendirir. Saç köklerinin daha dayanıklı olmasına imkan verir.
 • Saç derisindeki kan dolaşımını arttırır ve bu sayede saçların daha hızlı uzamasını sağlar.
 • Cilt gözeneklerini açar.
 • Cilt yüzeyindeki sivilce ve akne problemlerini giderir.
 • Döküntülere iyi gelir.

Aspir yağının faydaları elbette ki yalnızca yukarıda sıralanan maddeler ile sınırlı değildir. Uzun yıllardır pek çok hastalıkta bitkisel bir terapi seçeneği olarak tercih edilen aspir yağının diğer yararları da aşağıdaki gibidir:

 • Anti bakteriyel özelliği ile bakterilere karşı mücadele eder.
 • Osteoklast ve benzeri kemik hastalıklarında doğal bir tedavi seçeneğidir.
 • Adet kanamalarının düzenli olmasını sağlar.
 • Meme kanseri ve prostat kanserinde ilaç tedavisine destek olarak kullanılabilir.
 • Vücuttaki kaslı doku sayısını arttırır ve yağ depolarını eriterek zayıflamaya katkıda bulunur.
 • Yaşlanma belirtilerini en aza indirir.
 • Cinsel isteksizliği azaltır. Libidoyu arttırır.
 • Nefes darlığı problemlerinde tercih edilebilir.
 • Göğüs tıkanıklığına iyi gelir.
 • Kan basıncını düşürür ve bu özelliği ile daha sağlıklı bir dolaşım sistemine olanak verir.
 • Egzama gibi cilt hastalıklarında doğal bir terapi seçeneği olarak kullanılabilir.

Aspir Yağının Zararı Var mı?

Aspir yağının faydalarından sonra bu yağ ile alakalı bazı uyarılarda da bulunmak gerekir. İlk olarak herhangi bir cerrahi müdahaleden önce aspir yağının kullanımı tavsiye edilmemektedir. Zira aspir yağı, kanın pıhtılaşmasına engel olduğu için cerrahi operasyon esnasında hastalara farklı problemler çıkarabilmektedir. Bunun yanı sura uterusta kasılmalara sebebiyet verme ihtimalinden ötürü hamile olan kadınların da yine aspir yağını kullanmamaları daha yerinde bir karar olabilecektir.

Ozon Yağı Faydaları Nelerdir?

Ozon yağı, “Ozon Enjeksiyonu” olarak adlandırılan bir üretim sürecinden geçirilen çok yüksek kaliteli soğuk preslenmiş safran yağı kullanılarak üretilir. Bu işlem, kullanıma hazır olana kadar ozonun oldukça uzun bir süre boyunca yağa karışmasını içerir. Bu yağın, 1904 senesinde Nicola Tesla tarafından faydaları bildirilmiştir. Bu zamandan itibaren de eczanelerde satılmaya başlanmıştır.

Ozon yağının faydaları nelerdir?

Ozon yağının cilde faydaları çok fazladır. Özellikle bu yağ cilt için kullanılır. Cildinize direk olarak cilt kremi gibi uygulayabilirsiniz. Özellikle gece yatmadan önce günde bir kez olacak şekilde uygulanabilir.

Yaraları sterilize edip temizleyebildiği gibi cilt hücrelerinin rejenerasyonunu uyarmaya yardımcı olabilecek özelliklere de sahiptir. Ozon yağı ayrıca inflamasyonu azaltabilir, tahrişi rahatlatabilir ve iyileşmeyi hızlandırabilir.

Ozon yağının cilt için faydaları

Daha önce de belirttiğimiz gibi, ozon yağı çoğunlukla sağlıklı cildi desteklemek ve çok çeşitli cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır.

 1. Akne ve egzamayı tedavi eder
 • Ozon yağı cildin temizlenmesini, kirlerden arınmasını, gözeneklerin açılmasını ve akne oluşumunu engeller. Harika bir temizleyici olduğu için egzama tedavisine de yardımcıdır.
 • Bu ve antibakteriyel nitelikleri, akne için yararlı bir doğal tedavi yöntemidir ve aynı zamanda egzama ve sedef hastalığı gibi birçok kronik cilt rahatsızlığının tedavisinde de etkili bir şekilde kullanılır.
 • Cildi temizlemenin yanı sıra, ozonlu yağ, tahrişi hafifletmeye ve cildin kızarmasını ve şişmesini azaltmaya yardımcı olur.

      2.Yaşlanma belirtilerini azaltır

Ozon yağının kırışıkları geçirmede etkili bir uygulama olduğu bilinmektedir.

Antioksidan etkileri nedeniyle ozon yağı kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerinin bir kısmını yok etmek ve yaşlılık lekelerinin görünümünü azaltmak için de kullanılabilir.

Ozon yağının dişlere faydaları

Yapılan çalışmalar ozon yağının diş yapısını korumaya ve diş köklerini güçlendirmeye destek olduğunu göstermiştir.

Ozon yağının sivilcelere ve uçuğa faydaları

Ozon yağının uçuk konusunda faydalarını ispatlayan bilimsel bir çalışma yoktur. Ancak bu yağı kullananlar arasında etkileri konusunda hem fikirlik vardır. Ozon yağını ilgili noktalara geçene kadar günde üç kere sürerek uygulayabilirsiniz.

Ozon yağının ayaklara faydaları

Ozon yağının ayağa faydaları da oldukça fazladır. Tüm doğal yağlarda olduğu gibi bu yağda da yumuşatıcı etkisi yüksektir. Düzenli spor yapan, tırnak batıkları gibi ayak probleri olanlar bu yağı düzenli olarak kullanabilirler.

Ozon yağının kaslara faydası

Spor yaptıktan sonra ortaya çıkan kas ağrısına en iyi ne gelir derseniz, cevabı ozon yağıdır. Ozon yağını hamlamış bölgelere sürerek bu ağrıdan kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz. Bu sebeple ozon yağı ağır spor yapan kişiler tarafından oldukça ilgi görür.

Ozonun kesiklere, yanıklara ve yaralara faydası

Ozonlu yağ genellikle küçük yaraları, lezyonları, yanıkları ve ısırıkları tedavi etmek için kullanılır. Kobaylar üzerinde yapılan yeni bir çalışmada, ozon yağı ile tedavi edilen hayvanların, ozon dışı gruptaki hayvanlara kıyasla yaralarında belirgin bir iyileşme yaşadıkları bulunmuştur. Böylece, araştırmacılar, ozonlu yağın ciltteki yara iyileşmesini arttırmak için kullanılabileceği sonucuna vardılar.

Ozon yağının bebekler için faydası

Bebek bezlerinin oluşturduğu popo pişiklerini iyileştirmek için harika bir çözüm, ozon yağı. Ozon yağı, reçeteli ilaçların bazılarında bulunan zararlı kimyasalların hiçbirini içermez ve bebeğinizin rahatsızlığını hafifletmesine yardımcı olur ve herhangi bir şişme veya cilt yaralanmasının iyileşmesini kolaylaştırır.

Ozon yağını deodorant gibi kullanabilirsiniz.

 • Kulağa tuhaf gelebilir ama koltuk altlarında ozon yağı kullanımı, daha uzun süre daha taze terlememenize ve terk kokmamanıza yardımcı olabilir.
 • Bir deodorant olarak kullanmak için, sadece kollarınızın altına ve terlemeye eğilimli diğer bölgelere uygulayın. Ozon yağı, vücut kokusuna yol açan bakterileri okside etmeye yardımcı olur.

Deneyin ve işe yarayıp yaramadığını bize bildirin.

Ozon yağı yüze sürülür mü?

Ozon yağı cilde faydaları denince akla ilk yüze faydaları akla gelir. Bu da bu yağın yüze sürülebilir olduğunu gösterir. Bu yağı sürdükten sonra ,nemlendirmesi için temizlemeden önce 20 dakika bekleyin.

Ozon yağı içilir mi?

Ozon yağının faydaları genel olarak sürmek ve uygulamak ile alakalıdır. Faydalı bir çok yağ ağız yolu ile vücuda alındığında çeşitli tepkimelere yol açabilir. Bu sebeple yenilmesi ve içilmesi faydalı değildir. Ozon yağının içilmesi konusunda da yeterli kanıt olmadığı için içilmemesi tavsiye edilir.

Ozon yağının zararları nelerdir?

Ozon yağı zararları denince aklımıza bir çok şey gelir. Çünkü her şeyin yararları olduğu gibi zararları da vardır. Ancak ozon yağının hiç bir zararı yoktur. Kanıtlanmış bir yan etkisi de yoktur. Ozon yağının yararları saymakla bitmez; ancak zararı şu an için yoktur.

Bir çok kimyasal dezenfetana göre çok daha faydalıdır. Bu sebeple de ozon tedavi merkezlerinde kullanılır.

Kaynak: https://ozonefactory.net/blogs/blog/benefits-of-ozonated-oils-for-skin-health

Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları

Ülkemizde yoğun olarak tüketilen kuruyemiş türleri arasında ilk sıralarda gelen kabak çekirdeği, yüksek kalorili bir yiyecek olmasına rağmen faydalı besin değerleri ile çok sevilen ve sık sık da uzmanlar tarafından tavsiye edilen bir besin türüdür. Türkiye’nin farklı pek çok kesiminde yaygın olarak yetiştirilen kabak çekirdeği, çok sayıda yararı ile tüketilmesi ideal olan kuruyemişlerden birisidir. Kabak çekirdeğinin işlenmesi sonucunda üretilen kabak çekirdeği yağı ise bugün hem sağlık sektöründe hem de kozmetik alanında en çok tercih edilen bitkisel yağ türleri arasındadır.

Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları

Kabak çekirdeği yağı faydalarına bakıldığında bu kuruyemiş türünün bünyesinde barındırdığı A, B ve E vitaminlerinin yanı sıra omega 3 ve omega 6 ile birçok hastalıkta yardımcı bir tedavi olarak tüketilebileceği söylenebilmektedir. Kabak çekirdeği yağında ayrıca bol miktarda selenyum ve çinko bulunduğu için de saç ve cilt sağlığında kabak çekirdeği yağı faydalarını maksimum seviyede görebilmek mümkün olur.

Kabak çekirdeği yağı soğuk preslenerek elde edilen doğal bir yağdır. En çok prostat ve idrar zorlanmalarında tercih edilen kabak çekirdeği yağının tüm faydaları, kullanım yöntemleri ve zararları hakkında bilgiler.

Kabak Çekirdeği Yağının Sağlığa Faydaları Neler?

 • Prostat Büyümesi İçin Kabak Çekirdeği Yağı: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kabak çekirdeği yağı prostat büyümesi için faydalıdır. Hem prostatın önlenmesinde hem de büyümesinde etkin rol oynar. Prostat büyümesi ile ilişkili olarak yaşanan idrar yolu bozukluklarında da kabak çekirdeği yağı kullanılabilir. Kabak çekirdeği yağında bulunan karotenoit ve fitosterol erkeklerde görülen prostat riskini azaltır.
 • Kabak Çekirdeği Yağı Vitamin Deposu: Kabak çekirdeği yağında bulunan vitamin ve mineraller vücuda çok faydalıdır. Omega – 3, omega – 6, A, E, demir ve çinko mineralleri açısından zengindir. Vitamin deposu olan kabak çekirdeği yağı hücrelere fayda sağlayarak kanser riskini önlemede başarılıdır.
 • Kabak Çekirdeği Yağı Bağırsak Kurtlarına Faydalıdır: Bağırsaklarda oluşan kurtların düşmesini sağlayan kabak çekirdeği yağı tenyaların vücuttan atılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kalın bağırsak kanserine karşıda vücudu korumaktadır.
 • Kalp ve Damar Sağlığına Faydaları: Kabak çekirdeği yağında bulunan amino asit ve arginin sayesinde nitrik oksit oluşur ve damarlar esneyerek kalpte oluşan ereksiyon riski azalır.
 • Kabak Çekirdeği Yağının Kemiklere Yararı: Fosfor içeren kabak çekirdeği yağı kemik oluşumunu destekleyerek böbreklerin sağlıklı olmasını sağlar. Özellikle ileri yaşlarda sık görülen kemik erimesini yavaşlatırken erken kullanımda bu rahatsızlığın oluşumunu engeller.

Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları Kısaca

 • Kabak çekirdeği yağı idrar zorluklarında fayda sağlar.
 • Amino asit barındırdığı için strese ve depresyonda etkilidir.
 • Sabahları sık oluşan mide bulantılarını azaltır.
 • Kemiklerin güçlenmesini sağlar.
 • Kanda oluşan kolesterolün düşmesinde etkilidir.
 • Bağırsakların düzgün çalışmasına yardımcı olur.
 • Kısırlıkta yaşanan hormonal sorunları düzenler.
 • Çocuklarda oluşan bağırsak kurtlarına iyi gelir.
 • Böbrek ve kalbin antioksidan seviyesini arttırır.
 • Mesanede oluşan iltihaplara iyi gelmektedir.
 • Vücudu hastalıklara karşı koruyarak direncini arttırır.
 • Antioksidan etki göstererek vücuttaki serbest radikallerle savaşır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Romatizma hastalıklarında ilaç tedavisini destekleyici olarak kullanılır.
 • Prostat kanserini önler.
 • İdrar kesesi problemlerini en aza indirir.
 • Kalp sağlığını koruyarak kalp krizi riskini azaltır.
 • Daha sık idrara çıkılmasını sağlayarak idrar akışını düzenler.
 • Cildi güzelleştirir.
 • Toksinlerin vücuttan uzaklaştırılabilmesine olanak verir.
 • Güneş lekelerini gidermek için lekeli bölgeye merhem şeklinde sürülür.
 • Bağırsaklarda üreyen kurtların düşürülmesine yardımcı olur.
 • Bağırsakları yumuşatarak kabızlığı önler.
 • Göz çevresine merhem olarak sürüldüğünde yaşlanma belirtilerini en aza indirir.

Kabak Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Hem dahilen hem de haricen kullanılabilen ender yağlardan birisi olan kabak çekirdeği yağını içerek tüketmek isteyen kişiler her sabah güne başlarken 1 tatlı kaşığı ölçüsünde kabak çekirdeği yağı tüketimi gerçekleştirebilirler. Kabak çekirdeği yağını doğrudan tüketme konusunda problem yaşayanlar ise bir çay bardağı ölçüsünde ılık su ile karıştırarak da içebilirler. Haricen kullanımda ise kabak çekirdeği yağının mısır unu ile merhem kıvamına getirildikten sonra masaj eşliğinde sorunlu bölgelere uygulanması yeterli olacaktır. Bu yöntemle de kabak çekirdeği yağı faydalarının etkileri en üst seviyede görülebilecektir.

Kabak Çekirdeği Yağının Kullanımı

 • Dahili olarak kullanılabilen kabak çekirdeği yağı, gün içinde 1 tatlı kaşığı sade olarak içilebilen yağ bir besine karıştırılarak da tüketilebilir.
 • Haricen kabak çekirdeği yağı masaj yağı olarak tercih edilebilir. Cildin yumuşacık olmasını sağlayan yağ toksinlerin atılmasını sağlayarak yaşlanmayı yavaşlatır.
 • Salata soslarına diğer yağlarla birlikte eklenerek tüketilebilir.

Kabak Çekirdeği Yağı Zararları

 • Emziren ve hamile bayanlar doktora danışmadan kesinlikle kullanmamalıdır.
 • Herhangi bir sağlık sorununuz bulunmuyorsa bile kabak çekirdeği yağını kullanmadan önce doktora danışınız.

At Kestanesinin Faydaları

At Kestanesinin Faydaları Neler?

At kestanesi Balkan yarımadasında çoğunlukla yetişen yuvarlak tepeli bir ağaç türüdür. Bol ışıklı alanlarda yetişen at kestanesi ağacı beyaz çiçekleri ve 4 santim meyveleri barındırır.

At Kestanesinin Faydaları

 1. At kestanesi ile yapılan kremler kırışıklıkların azalmasında büyük rol oynuyor.
 2. Ciltte oluşan geniş gözeneklerin giderilmesini sağlıyor.
 3. Ciltte ve yüzde oluşan kırmızı kılcal damarların giderilmesinde etkili.
 4. Romatizmadan kaynaklı ağrıların hafiflemesini sağlıyor.
 5. Saçların dökülmesini önlüyor.
 6. Kas ağrılarını dindiriyor.
 7. Göğüslerin toparlanarak sarkmasını önlüyor.
 8. Güneş lekelerini hafifletiyor.
 9. Varis tedavisine yardımcı oluyor.
 10. Boyun bölgesini toparlayarak gevşemeyi önlüyor.
 11. Sivilce tedavisinde başarılıdır.
 12. Nezle ve gribi tedavi edicidir.
 13. Tüm vücutta kaynaklanan iltihabın kurumasını sağlar.
 14. Basur rahatsızlığında meydana gelen kanamaları azaltır.
 15. Kılcal damarların kanama ve çatlamasını iyileştirirken iç kanamanın geçmesini sağlar.
 16. Hazımsızlığın giderilmesinde etkilidir.
 17. Antioksidan açısından güçlü olan at kestanesi vücudun kuvvetlenmesini sağlar.
 18. Göğsü yumuşatarak öksürüğü hafifletir.

At Kestanesinin Hastalıklara Yararları ve Kullanım Şekilleri

 • Romatizma ve sıtma için kullanımı: At kestanesi tohumu toz haline getirilerek her sabah ve her akşam 1 çay kaşığı yutulur.
 • Sivilceye faydası ve kullanımı: At kestanesinin tozu ile cildinizi ovun.
 • Sinüzite yararı ve kullanımı: Burundan enfiye yaparak tozunu içinize çekin.
 • Basur kanamaları için: 100 gram suyun içerisine 5 gram kadar at kestanesini ekleyip kaynatın. Piştikten sonra süzüp günde 3 kere için.
 • Kırışıklıklar için At Kestanesi Kullanımı: At kestanesi ezerek çıkan yağı ile cildinize masaj yapın.
 • Prostat için: Kestaneleri kaynatarak günde 5 kere yiyebilirsiniz.

At Kestanesi Yağının Faydaları

 • Varis problemlerinde ve basur tedavisinde kullanılır.
 • Güneş lekelerinde etkilidir.
 • Romatizmal oluşan ağrıları dindirir.
 • İnce damarların korunmasını sağlayarak daha genç bir cilde kavuşturur.
 • Ayaklarda oluşan; kaşıntı, şişlik ve yorgunluğu alır.

At Kestanesi Yağı Nasıl Kullanılır?

 • Kahve fincanı suyun içerisine 3 damla damlatarak tüketebilirsiniz.
 • Cilde direk masaj yaparak da kullanılabilir.

Evde At Kestanesi Yağı Nasıl Yapılır?

Sadece sonbahar aylarında at kestanesi yağını yapabilirsiniz. At kestanesi meyvelerini kabuklarından ayırın ve rendeleyerek kavanoza ekleyin. Kavanoza koyduğunuz at kestanesi 3’te 1 olmalı kalan 3’te 2’lik kısma da zeytinyağı eklenir. Bir buçuk ay boyunca güneşte kavanozu bekletin ve her akşam çalkalayarak özdeşleşmesini sağlayın. Süre sonunda süzerek serin bir ortamda saklayın.

At Kestanesi Losyonu Nasıl Yapılır?

Ayaklarda oluşan ödemlere, ağrılara ve eklemlerde oluşan ağrılara çok iyi gelir.

 • 5 tane at kestanesi rendeleyin ve içine 2 adet at kestanesi yaprağını ekleyin. 2 bardak su ile birlikte kaynatın ve 20 dakika süresince demlenmesini bekleyin. Soğuduktan sonra süzüp uygulayabilirsiniz.

At Kestanesi Cilde Nasıl Uygulanır?

At kestanesi yağı direk cilde uygulanabildiği gibi aşağıda vereceğimiz kürü uygulayarak da kullanabilirsiniz. En fazla kızarıklıklar için kullanılan bu yöntem kırışıklıkları giderir, cildi gençleştirir ve botoks etkisi yapar.

Yüz Kızarıklıkları İçin At Kestanesi Maskesi

 • At kestanesi ( 3 – 4 tane )
 • Elma sirkesi ( 1 yemek kaşığı )
 • Susam yağı ( yeteri kadar )

Hazırlanışı: At kestaneleri kabuklarından arındırılıp rendelenir ve bir kaba eklenir. Üzerine çıkana kadar susam yağı ilave edip 2 hafta süresince güneşli bir yerde bekletin. Süre sonunda karışımı süzün ve elma sirkesi ilave edin. Her akşam hazırlanan maskeyi cildinize uygulayın.

At Kestanesinin Zararları

 1. Doktor önermediği taktirde hamile ve emziren bayanların kullanması yasaktır.
 2. Kan incelten ilaç kullananlar ve kanama sorunu olanlar at kestanesini kullanamamalıdır.
 3. Bu bitki kullanım sonucunda bulantı ve kaşıntı oluşturabilir.
 4. Çok fazla kullanıldığında böbreklere zarar verebilir.

At Kestanesi Zehirli mi?

Zehirli bir bitki olduğundan sadece tohumlarının kullanılması önerilir. Meyvesinde yüksek oranda zehir bulunmaktadır. Yapraklarında, dal kabuklarında, çiçeklerinde ve ham tohumunda zehir bulunur.

At Kestanesi Hakkında Yapılan Araştırmalar

Adı adeta İstanbul ile özdeşleşen ağaçlardan birisi haline gelen at kestanesi, ilk olarak Osmanlı dönemlerinde 10. padişah Kanuni Sultan Süleyman’ın zamanında İstanbul’da keşfedilmiş ve o dönem tüm Avrupa’ya yayılmıştır. Kısacası, asırlardır Türk toprakları üzerinde yetişen bir ağaç olarak bilinen at kestanesi, adeta görsel bir şölen sunan güzelliği ile de tüm övgüleri hak etmektedir. Doğaya sağladığı yoğun miktarda oksijenin yanı sıra sağlık için farklı pek çok yararı da bulunan at kestanesi, bu nedenle her geçen yıl daha fazla kişi tarafından çeşitlerde şekillerde tercih edilmektedir.

Anayurdunun Balkan yarımadası olduğu söylenebilecek olan muhteşem at kestanesi ağacı, yuvarlak tepesi ile kolaylıkla ayırt edilebilmektedir. Çınar ağacına benzemesiyle zaman zaman bu ağaç ile karıştırılsa bile at kestanesi ağacının kendine has karakteristik özellikleri ile ondan ayrıldığı bilinmektedir. Yaz mevsimine girerken bembeyaz ve salkım salkım çiçekler açmasıyla ünlü olan bu doğa harikası ağacın yeterli olgunluğa erişebilmesi için bol bol güneş ışığı alması gereklidir. 3 ila 4 santimetre çapındaki dikenli meyveleri ise at kestanesinin faydalarından tam anlamıyla yararlanabilmek isteyenler için idealdir.

Hakkında yapılan bunca açıklamadan ve dillere destan güzelliğinden sonra at kestanesinin faydalarını merak edenlere ve bu ağacın meyvelerinin hangi alanlarda kullanılabileceğini öğrenmeyi arzu edenler için aşağıda yer alan 24 maddeyi okumaya devam etmeleri ve bu mucizevi ağacın en değerli özelliklerini öğrenmeleri tavsiye edilebilmektedir.

  • 1) At kestanesi, yüzdeki kızarıklıkları giderir. Bu bağlamda 1 yemek kaşığı elma sirkesini bir miktar susam yağı ve 3-4 tane de rendelenmiş at kestanesi ile karıştırmanız halinde doğal ve sağlıklı bir kızarıklık giderici maskeye sahip olabilirsiniz. Hazırladığınız bu maskeyi her akşam yatmadan önce cildinize uygulayıp bir müddet bekledikten sonra ılık su ile temizleyebilirsiniz. At kestanesi maskesi, kısa sürede yüz bölgenizdeki kızarıklıklar üzerinde olumlu etki gösterecektir.
  • 2) At kestanesi, kırışıklıkları giderir. Cildinizde yaşlanmanın olumsuz bir etkisi olarak kırışıklıklar baş gösterdiyse, tamamen doğal bir yöntem olan at kestanesi maskesinden yararlanabilirsiniz. Yüz kızarıklığı için kullanılan maskenin birebir aynısı olan kırışıklık giderici at kestanesi maskesi ile yaşlanmaya dur diyebilirsiniz.
  • 3) At kestanesi, cildinize botoks etkisi yapabilir. Cildinizin ilerleyen yaşınızla birlikte gittikçe solgunlaştığını ve canlılığını kaybettiğini görüyorsanız at kestanesini ezip zeytinyağı ile karıştırdıktan sonra yüzünüze sürebilir ve yarım saat bekletip ılık su ile durulayabilirsiniz.
  • 4) At kestanesi, varis problemlerinde destekleyicidir. Buna göre bacak bölgenizde şikayetçi olduğunuz varisleriniz varsa at kestanesinin iyileştirici gücünden yararlanabilirsiniz. Böylece varislerinizin görünümünü azaltabilir ve cildinizde pürüzsüz bir görüntü sağlayabilirsiniz.
  • 5) At kestanesi, basur tedavisinde etkilidir. Özellikle kabızlık nedeniyle meydana gelen basur problemlerinde at kestanesini zeytinyağı ya da badem yağı ile karıştırıp basurlu bölgeye uygulamak birkaç gün içerisinde basurunuzun küçülmesine imkân verebilir. Aynı uygulamaları sarı kantaron yağı ile de yapabilir ve yine at kestanesinin iyileştirici etkilerini basur problemleriniz için kullanabilirsiniz.
  • 6) At kestanesi, güneş lekelerini giderir. Hassas cildi olanlar ve bu nedenle güneşe çıkmak durumunda kaldığı zamanlarda sık sık güneş lekelerinden yakınanlar için at kestanesinin ideal bir doğal tedavi seçeneği olduğu söylenebilmektedir.
  • 7) At kestanesi,romatizmal kaynaklı ağrıları dindirir. Özellikle soğuk havalarda şiddetlenen romatizmal ağrılarınızı geçirebilmek için at kestanesinden faydalanabilir ve bu muhteşem şifa kaynağının çayını demleyerek tüketebilirsiniz. At kestanesinin çay olarak tüketiminin dışında merhem şeklinde hazırlanarak ağrılı bölgelere yedirilmesi de aynı oranda etki gösterebilmektedir.
  • 8) At kestanesi, cildi gençleştirir. Yüz bölgenizde yer alan ince damarlarınızı korumak ve böylece çok daha genç bir cilde kavuşmak için at kestanesini krem şeklinde yüzünüze sürebilirsiniz.
  • 9) At kestanesi, ayaklardaki kaşıntı yorgunluğu giderir. Günün koşuşturmacası içerisinde sık sık yorulduğunuzu hissediyor ve özellikle ayak bölgenizde kaşıntı ve ağrılardan şikâyet ediyorsanız at kestanesi kremi ile ayaklarınıza masaj yapabilir ve kısa sürede kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.
  • 10) At kestanesi, şişen ayakları dindirir. Ayak üstünde ya da topuklu ayakkabılar ile çok fazla zaman geçiriyorsanız ayaklarınızın her gece şişmesi sık sık yaşayabileceğiniz bir problemdir. Bu sorun için doğal bir tedavi yöntemi olarak at kestanesi kremini tercih edebilir ve şişen ayaklarınızı normal haline çevirebilirsiniz.
  • 11) At kestanesi, sıtma hastalığında destekleyici tedavidir. Sıtma hastalığından muzdaripseniz at kestanesi tohumlarını toz haline getirdikten sonra bol su ile birlikte her sabah ve akşam 1 çay kaşığı ölçüsünde tüketebilirsiniz.
  • 12) At kestanesi, sivilce ve sivilce izlerini giderir. At kestanesini toz şeklinde temin ederek cildinizi her gün bu tozla ovmanız bir müddet sonra sivilcelerinizi söndürebilir ve cildinizde eskiden kalan sivilce izlerini de gidebilir.
  • 13) At kestanesi, sinüzit problemlerinde etkilidir. Sık sık tekrar eden sinüzit sorunu yaşıyorsanız burun bölgenizden enfiye yapacak şekilde at kestanesi tozunu içinize çekebilirsiniz. Bu yöntem ile kısa sürede sinüzit problemlerinde etkin bir tedavi sağlayabilirsiniz.
  • 14) At kestanesi, burun kanamalarını giderir. Bu nedenle burun kanamaları yaşayan kişilere doğal bir terapi olarak at kestanesi kullanmaları tavsiye edilebilir. Bu terapi seçeneğinde 5 gram kadar toz at kestanesinin 100 gram taze ılık suya eklenmesi ve karıştırılmasının ardından bir süzgeç eşliğinde süzülmesi ve bu karışımın günde 3 kez içilmesi yeterli olabilmektedir
  • 15) At kestanesi, prostata karşı faydalıdır. Bundan ötürü prostat rahatsızlıklarınız için at kestanesinin şifa veren gücünden yararlanabilirsiniz. Günde 5 kez besin olarak tüketebileceğiniz at kestanesi ile prostat problemlerinizde hızlı bir iyileşme elde edebilirsiniz.
  • 16) At kestanesi, öksürüğü hafifletir. Özellikle kuru öksürük denilen can sıkıcı bir öksürük probleminiz varsa göğsünüzü yumuşatacak olan at kestanesinden faydalanabilirsiniz.
  • 17) At kestanesi, vücudu kuvvetlendirir. Güçlü antioksidan etkileri sayesinde çok daha sağlıklı bir metabolizmaya sahip olabilmek adına at kestanesini düzenli olarak tüketebilirsiniz.
  • 18) At kestanesi, hazımsızlığı giderir. Yemeklerden sonra veya gün içerisinde yaşadığınız hazımsızlık problemleri, bağırsaklarınızın yeterince çalışmadığının göstergesi olabilir. Böyle durumlarda doğal bir çözüm olarak tercih edebileceğiniz at kestanesini çay şeklinde içebilir ya da doğrudan toz olarak kullanabilirsiniz.
  • 19) At kestanesi, iç kanamaları giderir. Vücudunuzda yer alan kılcal damarlarda meydana gelen her türlü çatlama ve kanama için at kestanesinin mucizevi etkilerinden yararlanabilirsiniz.
  • 20) At kestanesi, iltihap kurutur. Çeşitli nedenlerle vücutta oluşan iltihap problemleri fazlasıyla canınızı sıkıyorsa bir de at kestanesi ile doğal tedavi yöntemini deneyebilirsiniz. Doğrudan tüketebileceğiniz at kestanesi tohumu tozu ile kısa sürede iltihap problemlerinizi giderebilirsiniz.
  • 21) At kestanesi, nezle ve grip tedavisinde etkilidir. Soğuk kış mevsiminde zayıflayan bağışıklık sisteminiz neticesinde sık sık nezle ya da grip problemleri ile mücadele ediyorsanız at kestanesi çayı ile bünyenizi güçlendirebilir ve hastalıklara karşı önlem alabilirsiniz. Özellikle nezle üzerinde çok kısa bir sürede etkisini gösteren at kestanesi ile hastalık dönemindeki halsizlik ve yorgunluğu gidererek kaybolan enerjinizi yeniden yerine getirebilirsiniz.
  • 22) At kestanesi, boyun bölgesindeki gevşekliğe birebirdir. Yıllar geçtikçe boyun bölgenizin sarkması her ne kadar doğal bir sonuç olsa da bunu en aza indirebilmek için at kestanesinden yararlanabilirsiniz. Bunun için krem şeklinde temin edebileceğiniz at kestanesi ile boynunuza her gece yatmadan önce düzenli masaj yapabilirsiniz.
 • 23) At kestanesi, göğüsleri toparlar. Diyet, hızlı kilo alıp verme ya da hamilelik gibi çeşitli nedenler yüzünden deforme olan ve sarkan göğüslerinizi bıçak altına yatmadan eski diri hallerine geri getirebilmek için at kestanesini merhem şeklinde hazırlayarak göğüs bölgenize sürebilirsiniz. Düzenli uygulamanız halinde ortalama 1 ay içerisinde at kestanesinin toparlayıcı ve dikleştirici etkilerini fark edebilirsiniz.
 • 24) At kestanesi, kas ağrılarınızı dindirir. Yüksek zorlukta spor yapıyor ve bu nedenle sık sık kaslarınızın yorulduğunu ve ağrıdığını hissediyorsanız ağrılı bölgelere at kestanesi merhemi sürebilir ya da çayını içerek de aynı ağrı dindirici etkilerinden yararlanabilirsiniz. At kestanesinden ayrıca bilek burkulması gibi sakatlıklarda da faydalanabilirsiniz. Bu bağlamda piyasada satılan doğal at kestanesi kremleri sizin için ideal bir tercih olabilecektir.

Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağının faydaları, kalın bağırsak kanser, meme kanseri, şeker hastalığı, kalp problemleri, yüksek kolesterol, kilo kaybı, metabolizma, sindirim, yaşlanma ve kanser tedavilerini içerir. Zeytinyağı, yüzyıllardır insanlık tarafından kullanılmaktadır. Tıbbi araştırmalar zeytinyağının sağlık açısından faydalarla dolu olduğunu ortaya koymuştur.

Zeytinyağının faydaları arasında, mono doymamış yağ bakımından zengin olduğu için kandaki kötü kolesterolünün düşürülmesi vardır. Saf sızma zeytinyağı çeşitleri yüksek seviyede antioksidan ve oleik asit içermektedir. Bu yüzden zeytinyağı diğer bitki yağları ile karşılaştırıldığında sağlıklı bir seçenektir.

Ancak zeytinyağı fazla kaloriye sahiptir. Bu yüzden en iyi sağlık sonucu için orta miktarlarda kullanılmalıdır. Gıda ve İlaç Örgütü, kalp hastalığı riskini azaltmak için günlük olarak 2 yemek kaşığı zeytin yağı tavsiye etmektedir.

Zeytinyağı Çeşitleri

Natürel Birinci Zeytinyağı: Zeytinyağının bu çeşidi, düşük asit içeriğinden dolayı yemek yapımında kullanılmaktadır.

Saf Sızma Zeytinyağı: Daha iyi bir çeşittir ve soğuk preslenen zeytinyağı ile yapılır.

Saf Zeytinyağı: Zeytinyağının bu çeşidi, rafine zeytinyağı ile sızma zeytinyağından oluşur. Yüksek asit içeriği barındırmaktadır.

Ham Zeytinyağı: Yakıt olarak kullanılmaktadır ve pişirme amaçlı tavsiye edilmez.

Zeytinyağının Faydaları

 1. Kalp Problemlerini Azaltır: Doğal zeytinyağı, %70 oranında mono doymamış yağ asidi içermektedir. Bunun sonucu olarak, kandaki kolesterol birikimini düşürür ve kalp problemlerini azaltır. HDL seviyesini artırırken LDL seviyesini düşürür.
 2. Kolesterol: LDL kolesterolü, kötü kolesterol çeşididir ve kalp krizi ve pulmoner kalp hastalığı risklerini artırır. Yaklaşık 40 antioksidan bakımından zengin olan saf sızma zeytinyağı, LDL kolesterolünün oksidasyon etkisini azaltmada yardımcı olur.
 3. Kilo Verme: Tıp uzmanları, zeytinyağında bulunan mono doymamış yağ asitlerinden kilo almanın çok zor olduğunu öne sürmektedirler. Zeytinyağının, kilo verme ile ilgili pozitif etkisi vardır.
 4. Metabolizma: Zeytinyağı metabolizmayı, kemiklerin güçlenmesini ve çocuklarda beyin gelişimini destekler Muhteşem bir E vitamini kaynağıdır. Bu sayede yaşlı insanlar için çok faydalıdır.
 5. İltihap ve Mikrop Önleyici Özellikler: Zeytinyağında bulunan fenoller iltihap önleyici özelliğe sahiptir. Zeytinyağının mikrop önleyici karakteristiği, güçlü aromasının sonucudur.
 6. Sindirim: Zeytinyağı, sindirim sürecine yardımcı olması ile bilinir. Sindirim yollarını temizleyen ve bağırsak hareketlerini güçlendiren bir tıbbi yağ olarak kullanılır.
 7. Yaşlanma Süreci: Antioksidanlar bakımından zengin olan zeytinyağı, insan vücudunun yaşlanma sürecini yavaşlatır. Kozmetik ürünler ve doğal bitkisel terapilerde kullanılan zeytinyağı cilt için harikadır. Dilerseniz zeytinyağının cilde faydaları yazısını inceleyebilirsiniz.
 8. Safra Kesesi Taşı: Zeytinyağı ayrıca safra kesesi taşı oluşumunu engellemede etkilidir.
 9. Sağlıklı Hücre Çeperi: Zeytinyağı, daha güçlü hücre çeperi oluşumunda yardımcı olan polifenol içermektedir. Ayrıca atardamar duvarlarının esnekliğini artırır ve çeşitli kalp rahatsızlıklarına karşı korur.
 10. Kanser: Zeytinyağı, insan vücudunu kanser büyümesine, özellikle de bağırsak kanserine karşı korur. Oxford Üniversitesinde yapılan tıbbi bir araştırmada, zeytinyağının asit muhtevasının rektum ve bağırsak kanseri başlangıcını önleyen pozitif işaretlere sahip olduğunu kanıtlamıştır.
 11. Meme Kanseri: Yakın zamanda yapılan araştırma çalışması, zeytinyağının başlıca bileşeni olan hidroksitirosolun menopoz sonrası kadınlarda meme kanserini önlemeye yardımcı olduğu belirtilmiştir.
 12. Yüksek Tansiyon: Yakın zamanda yapılan bir araştırmada, doymamış yağ, nitrit ve nitrat bakımından zengin olan gıdalardan oluşan Akdeniz Diyetinin yüksek tansiyondan korumada yardımcı olduğu belirtilmiştir.

1.kalite natürel zeytinyağı istek ve ihtiyaçlarınızda yöresel ürünlerin satışı yapılmakta olan www.yoreselantep.com.tr sitesi üzerinden zeytinyağı siparişlerinizi verebilirsiniz.