Mekik Çekmenin Faydaları

Mekik Çekmenin Faydaları Nelerdir?

Göbek yağlarını hızlı bir şekilde eritmek istiyorsanız mekik sizin için doğru bir hamle olacaktır. Ancak göbek yağlarından sadece mekik çekerek kurtulamazsınız, mekik çekmesin yanı sıra spor ve sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz.

 

Mekik Çekmenin Faydaları

 1. En çok karın ve göbek bölgesine faydası vardır.
 2. Düzenli mekik çeken birinin 3-4 ay içerisinde daha güçlü bir karın kaslarına sahip olması kaçınılmazdır.
 3. Göbek ya da karnınız azaldığı için egzersizlerinizi bırakırsanız başladığınız durumdan çok daha kötü bir duruma gelebilirsiniz.
 4. Göğüs kısmından pelvis kısmına kadar olan kasları çalıştırır.
 5. Kişiyi daha dinç ve daha hareketli yapar.
 6. Bel kısmında oluşabilecek hasarları önler.

 

Mekik Hareketleri Neden Önemlidir?

Mekik hareketlerini doğru ve düzenli olarak yapmanız durumunda bel kemiğinizi korur, bel bölgesinde bulunan abdominal kasları güçlendirir ve sertleştirirsiniz. Doğru yapılan bir hareket her zaman fayda sağlar; ancak yanlış hareket hem zaman kaybına neden olur hem de hareketin sonuçları alınmadığı için kişide hayal kırıklığına sebep olur.

 

Doğu Bir Mekik Hareketinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Mekik çekmenin faydaları olduğu kadar hareketin yanlış yapılması durumunda birtakım zararları da olabilir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken hususları şöyle sıralayabiliriz :

 • Egzersiz hayatınızda mekik yeni ise, hızlı davranmayın. Ters bir hareket belinizde bazı sorunlara neden olabilir.
 • Yeni başladıysanız sayı konusunda kendinizi zorlamayın. Yavaş, yavaş mekik sayısını arttırın.
 • Mekik çekerken tamamen aç ya da tamamen tok olmamanız gerekir. Buna dikkat edin.

 

Mekik Egzersizinde Yapılan Hareketler

Mekik egzersizinde yapılan hareketler sıra ile şunlardır :

 • Uzanıp doğrulma: Genel karın bölgesi egzersizidir. Ön karın kasları için yetersizdir. Büyük bel kasının çalışmasına yardımcı olan harekettir.
 • Zorlama: Üst karın kasları için kullanılan egzersizdir. Bel hareket ettirilmeden karın üst kısmı yukarı kaldırılarak yapılır.
 • Kalça kaldırma: Alt karın kaslarını çalıştırmak için yapılır. Vücudun üst kısmı oynatılmadan kalça aşağı yukarı hareket ettirilir.
 • Yana doğru mekik: Yan karın kaslarını çalıştıran harekettir.

 

Uyarılar

 1. Mekik hareketini kesinlikle yumuşak yerlerde yapmayın. Aksi taktirde beliniz zarar görebilir.
 2. mekik hareketi zayıflatmaz. Sadece karın kaslarınızın güçlenmesine destek verir.
 3. Mekik hareketi çekerken ellerinizi ensede birleştirmeyin. Elleri kilitlemek boyun bölgesine yüklenerek zarar verir.

“Mekik Çekmenin Faydaları” üzerine 8 yorum

 1. Kısa süreli bir çalışmayla karın kaslarına çok çabuk etki eden bir yöntem. Göbek eritmek isteyenlerin birinci sırada tercih etmesini öneririm. Vücudun toparlanması ve şekle sokulmasında büyük yardımları olur.

  Yanıtla
 2. 2 yil önce günde 15 mekikle başlamıştım. Suan baklava dilimi karın kaslarina sahibim. Yaklaşık 200 mekik çekiyorum suan. Belide kuvvetlendiriyor fikkat edilmrsi gereken huss aç karnına yapılmaması gerektiği husustur.

  Yanıtla
 3. Doğru yöntemle yapıldığı zaman karın kaslarınızın sertleşmesini sağlayacaktır. ama yanlış hareketlerden kaçınınız. aksi halde sakatlanma ihtimaliniz çok yüksek. nefes alıp vermelere dikkat ediniz. imkanınız varsa eğitimini alınız.

  Yanıtla
 4. Faydalı olduğunu bende yeni öğrendim gerçekten 5-10 mekik 2-3 dakikayı almayacak birşey herkesin yapması lazım hem faydalı hemde basit bir işleyişi var.

  Yanıtla
 5. Fitness , Crossfit yapan her hangi bir kişi karın kası hareketleri dışında yaptığı idmanlarda hareketlerde ister istemez karın kasınıda çalıştırmış oluyor fitness crossfit yapan kişiler için her idman sonu 3 hareket karın kası 4 set max tekrar yapmasını öğrenirim ilk sette ağırlıksız 2. setten sonrasını ağırlık kullanarak karın kası hareketlerini yaparsak karın kasları şişer yani büyür ve muhteşem bi görüntü sağlamış oluruz göbeği olan kişiler ise asla ağırlık kullanmasını tavsiye etmiyorum çünkü göbekteki yağı eritemezsiniz…

  Yanıtla
 6. Bu kadar faydası olduğunu bilmiyordum bunu okuduktan sonra bence herkes günde en az 5 kez mekik çekmeli diye düşünüyorum 😀

  Yanıtla
 7. Vay be bu kadar faydasının olduğunu bilseydim 1 set daha fazladan yapardım. Bu arada karın kaslarım güçlensin diye mekik çekiyorsanız kesinlikle yana doğru mekik yöntemini yapın. Yoksa vücudunuz da kötü durabilir.

  Yanıtla

Yorum yapın