Fitness Faydaları

Fitness’ın Faydaları

Fitness bir egzersiz sporudur. Fitness sporunda vücudu geliştirmek ya da sıklaştırmak için aletler kullanılabildiği gibi, bu sporda vücudunuzu aletsiz de güçlendirebilirsiniz.

 

Fitness Yapmanın Faydaları

 • Fitness Kalp Sağlığını Güçlendiriyor: Hafta da en az iki kere yapmanız gereken fitness sporu kalp ritminizin düzenlenmesini sağlayarak, kalbinizin eskisinden daha güçlü ve daha sağlıklı olmasını sağlıyor.
 • Tansiyon Hastalığı Fitness İle Tedavi Ediliyor: Eğer tansiyon hastalığınız varsa ve bu durumu spor yaparak tedavi etmek istiyorsanız fitness tam da size göre bir spor. Fitness’ın tansiyonu düzenleyen etkisi sizin eskisinden daha dinç olmanıza yardımcı oluyor.
 • Kolesterol Dengesini Fitness İle Sağlayın: Fitness, vücutta bulunan iyi kolesterolün artmasını sağlarken, kötü kolesterolün de azalmasına yardımcı olmaktadır. Eğer kolesterolünüz varsa hafta da iki kere fitness sporuyla ilgilenebilirsiniz.
 • Fitness Kilo Problemini Ortadan Kaldırıyor: Kilolu insanların başvurduğu ilk yöntem diyet yapmaktır. Ancak son zamanlarda yapılan araştırmalar, fitness sporunun kilo vermeye yardımcı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Fitness yaparak kaslarınızı ve yağlı bölgelerinizi çalıştırabilir, bu sayede hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeye başlayabilirsiniz.
 • Uyku Problemini Fitness İle Aşın: Fitness dinç ve enerjik olmanızı sağladığı kadar geceleri başınızı yastığa koyduğunuz zaman hemen uykuya dalmanıza yardımcı olur. Geceleri uyku probleminizi fitness ile aşabilirsiniz.
 • Metabolizma Probleminiz Varsa Fitness’ı Deneyin: Bazı insanların metabolizma problemi yaşadığını hepimiz biliyoruz. Metabolizma problemi kilo vermeyi yavaşlatarak, sindirim sisteminde farklı sorunlar yaratmaktadır. Aynı zamanda ortaya hazımsızlığı çıkartarak bireylerin gün içerisinde rahat nefes alıp vermelerine engel olmaktadır.
 • Fitness Kemikleri Güçlendirir: Fitness yaparak kemik sağlığınızı güçlendirebilir yaşlılıkta daha dinç ve daha esnek görünerek kemik erimesi rahatsızlığını önlersiniz.

 

Fitness’ın Diğer Faydaları

 1. Fitness sağlıklı bir yaşam sunarak kaliteli hayat sürmenizi sağlar.
 2. Fitness yaparak sosyal yaşamanızı hareketlendirir, sosyal ve aile ilişkilerinizi olumlu yönde geliştirebilirsiniz.
 3. Fitness sporunu uyguladığınızda vücudunuz şekillendikçe özgüveniniz artar.
 4. Kasların gücünü çoğaltmaktadır.
 5. Daha esnek ve dengede olursunuz.
 6. Testosteron seviyesini arttıran spor cinsel hayatınızı düzenler.
 7. Arterit hastalığına karşı vücudu korur.
 8. Kronik oluşan baş ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur.
 9. Toksinler hızlıca dışarıya atılır ve sağlıklı bir vücut oluşturur.

 

 Fitness Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Fitness yapmadan önce fitness yaparken karşılaşacağınız riskleri öğrenmelisiniz.
 • Fitness sporuna uygun kıyafetler seçerek spor ayakkabılarınızı da ona göre tercih etmelisiniz.
 • Daima eğitimcilerinizin verdiği programları uygulamalısınız.
 • Adalenin streching hareketleriyle antreman yapılmadan önce ısıtılması, fitness sırasında oluşabilecek sakatlanmaların da önüne geçmektedir.
 • Fitness faydalarından yararlanmak istiyorsanız ağırlık hareketlerini denerken, hareketlerinizin nizami olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Eğer bu spora yeni başladıysanız antremanınızı bir anda hızlandırmamalı yavaş, yavaş yaparak daha sonra ağır hareketlere geçmelisiniz.

 

Temel Fitness Hareketleri Nelerdir?

Jump Burpees Hareketi

Zıplama ve şınav çekme hareketi bu egzersizde birleşiyor. Kolayca yağ yakımı sağlayan hareketi yapmak ise zamanla kolaylaşıyor.

Fitness Jump Burpees Hareketi Faydaları
Jump Burpees Hareketi
 • Yere yatarak şınav çekin ve ara vermeden ayağa kalkarak kolları yukarı kaldırarak zıplayın ve aynı hareketi düzenli olarak tekrarlayın. Yeni başlayanlar için 15’erden 3 set yapılması tavsiye edilir.

 

Squat Hareketi

Squat özellikle bacak kaslarının kuvvetlenmesi için yapılan bir harekettir.

Squat Hareketi Faydaları
Squat Hareketi
 • Ayakta düz bir şekilde durun ve ellerinizi ensenizde birleştirerek sandalye de oturur pozisyonuna geçin. Sırtınızın dik olması ve kalçanızın dışa dönük olması önemlidir. Yeni başlayanlar için ilk seferde 15 tekrar yeterlidir. Eğer bacak kaslarınız çok ağrımadı ise 1 dakika ara vererek 15’lik bir set daha yapabilirsiniz.

 

Lunge Hareketi

Ön ve arka bacak kaslarını çalıştıran fitness hareketidir. Lunge hareketini dilerseniz ağırlıklı dilerseniz ağırlıksız uygulayabilirsiniz.

Lunge Hareketi Faydaları
Lunge Hareketi
 • 90 derece açı ile sağ bacağınızı öne doğru atın ve sol bacağınızı yere 45 derce açı ile sabitleyin. Daha sonra sol ayağınızı öne doğru atın ve sağ ayağınızı sabitleyin bu şekilde 12 tekrar ve 3 set olarak hareketi uygulayın. Bu hareketi uygularken kollar yanda ve sırt bölgesi dik olmalıdır.

 

Jumping Jack Hareketi

Aerobik ve fitness hareketlerinin temelinde olan bu hareket tüm vücudun çalışmasını sağlar.

Aerobik ve fitnessın faydaları
Jumping Jack Hareketi
 • Ayakta düz bir şekilde durun ve yukarıya zıplayınca kollarınızı başınızın tam hizasında olacak şekilde birleştirin aynı zamanda ayaklarınızı da aynı açı ile açın. 3 set halinde 15 tekrar uygulamalısınız.

“Fitness Faydaları” üzerine 7 yorum

 1. 131.8 kilodan 115 e düştüm 2.5 ayda. dahada veriyorum.dikkat etmeniz gereken unutmayalım ki %25 spor %75 de beslenmedir faktor. Cok idrara cıkarsanız da korkmayın ki toksinler,ödem ve yağ atılıyordur

  Yanıtla
 2. Fıtnees yapalı 11 ay oldu inanın arkadaşlar 69 kilodan 82 kiloya çıktım boyumda 1.75ten. 1.80 ulaştı aynaya bakınca bazen kendimi tanıyamıyorum direncim arttı sakın bırakmayın

  Yanıtla
 3. Fitness a başlayacağım da bi türlü vakit bulamıyorum ama bu hafta başlamayı düşünyorum.Bizim burada fiyatları da iyi bu arada gösterdiğiniz hareketler de gayet evde yapılabilir hareketler beğendim.

  Yanıtla
 4. Bu dönemlerin modası fitness herkes yavaş yavaş fitness’a başlıyor çoğu kişilerin gitmesinin sebebide tabiki kaslı bir vücut yapısına sahip olması.

  Yanıtla
 5. fitness yapalı 2 yıla yakın oldu ve başlama sebebim kilo almaktı 178 cm boyunca 54 kiloydum spora başlamadan önce şuan ise 70 kilodayım ve dışarda dar bi tişört le çıktığım zaman tüm dikkatleri üstüme çekiyorum gerçekten çok motive ediyor özgüvenim arttı bu sayede tabi fitness yapmakta o kadar kolay değil doğru spor salonu ve doğru antrönör lazım…

  Yanıtla
 6. Yeni nesil erkeklerin ve kadınların vazgeçilmezi diyebiliriz.Bu kadar faydası olmasa kimse yapmaz zaten,çok faydalı bilgiler var bu makalede başarılı yazı olmuş.

  Yanıtla
 7. Çalıştığım yerde bir abi vardı. Zaten işten hergün yorgun argın çıkıyoruz. Bide fitness’a mı gidip kendi mi yorucam demişti. Zarla zorla gitti bir kere. Şimdi haftada 4-5 kere gidiyor. Kendini çok daha dinç hissedersin diye şimdi bana ısrar ediyor 🙂 Bu arada mutlaka bakın:

  Yanıtla

Yorum yapın