Vitaminlerin Faydaları

Vitaminlerin faydaları: Bilinen 13 çeşit vitamin türü yer almaktadır. (A,B,B2,B3,B5,B6,B7,B9,B12,C,D,E ve K) vitaminleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Vitaminlerin Faydaları

Vitaminlerin sağlığa faydaları, kalp problemleri, yüksek kolesterol seviyesi, göz hastalıkları ve cilt hastalıkları dahil olmak üzere çeşitli hastalıkların tedavisi ve önlenmesi becerilerini içermektedir. Ayrıca çoğu vitamin vücut mekanizmalarının çoğunu kolaylaştırır.

Vitaminler çeşitli yollarla tüketilebilir. En yaygın vitaminler yenilen gıdalardan temin edilebilir ancak bu kültürel ve mutfak geleneklerine bağlı olarak değişirken bazı vitaminlerin doğal şekilde alımı düşük olabilir. Böylece beslenme endüstrisi takviyeleri bulunur hale getirir. Bir multivitamin, vücudun total dengesini geliştirmek için en iyi seçeneklerden biri olarak görülmektedir.

Vitaminlerin Faydaları

 • A Vitamini ya da Retinol: A vitamini yaraların iyileşme sürecini hızlandırmanın yanı sıra göz rahatsızlıkları, akne, cilt hastalıkları ve enfeksiyonların tedavisinde faydalıdır. Ayrıca sarı nokta hastalığı ile kataraktın önlenmesinde iyidir ve bir karotenoid olarak saç sağlığını geliştirmeye yardımcı olur.
 • B Vitamini veya Tiamin: B vitamini vücut metabolizmasını, kan akışını ve beyin gelişimini desteklemesinin yanı sıra beriberi (B vitamini eksikliğinden kaynaklanan bir sinir sistemi hastalığı), kalp hastalıkları ve sindirim bozukluğunu önler.
 • B2 Vitamini veya Riboflavin: B2 vitamini vücudun metabolik aktivitesini, bağışıklığı ve sinir sistemini güçlendirirken katarakt, cilt rahatsızlıkları ve kansızlık tedavisine yardımcı olur.
 • B3 Vitamini ya da Niasin: B3 vitamini zayıflığı, sindirim bozukluğunu, cilt rahatsızlıklarını, migreni, kalp hastalıklarını, yüksek tansiyonu, yüksek kolesterolü, şeker hastalığı ve diyareyi azaltır.
 • B5 Vitamini ya da Pantotenik Asit: B5 vitamini stresi, eklem iltihabını, çeşitli enfeksiyonları, cilt rahatsızlıklarını, saçların beyazlamasını ve yüksek kolesterolü iyileştirir.
 • B6 Vitamini ya da Pridoksamin: B6 vitamini şeker hastalığı, mayasıl, havale, aşırı adet dönemi kanaması, stres, uykusuzluk, sabah yorgunluğu ve seyahat yorgunluğu tedavilerinde faydalıdır. Ayrıca vücuttaki homosistein seviyesini azaltma ile ilişkilidir.
 • B7 Vitamini veya Biyotin: B7 vitamini cilt rahatsızlıklarını tedavi eder, vücut metabolizmasını güçlendirir ve saç bakımını destekler.
 • B9 Vitamini ya da Folik Asit: B9 vitamini kırmızı kan hücresi oluşumunu artırırken kansızlık, sindirim bozukluğu, anormal beyin büyümesi, cilt rahatsızlıkları ve damla hastalığına karşı çok güçlüdür. Temel olarak nöral tüp defektleri ile ilişkilidir.
 • B12 Vitamini ya da Siyanokobalamin: B12 vitamini kansızlık, sigara, hamilelik, karaciğer rahatsızlıkları, böbrek hastalıkları ve ağız ülserinin semptom ve yan etkilerini azaltır. Yeterli miktarda B6 vitamini ve folik asit ile birleştiği zaman B12 vitamini çeşitli kalp hastalıklarına karşı savunmada önemlidir.
 • C Vitamini ya da Askorbik Asit: C vitamini çeşitli göz rahatsızlıkları, kanser, iskorbit hastalığı, soğuk algınlığı, enfeksiyon, şeker hastalığı, stres, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, böbrek rahatsızlıkları, iç kanama, korneal ülser, iltihaplanma kurşun zehirlenmesini tedavi etmede başarılıdır. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir. Son yıllarda bilişsel zayıflamanın ve serebrovasküler hastalığının önlenmesi ile bağlantısı bulunmuştur. En güçlü ve önemli antioksidanlardan biridir.
 • D Vitamini: D vitamini kemik hastalığı, diş çürümesi ve şeker hastalığını tedavi eder. Ayrıca kemik onarımı, bağışıklık ve tansiyon için çok faydalıdır. Bunun yanında kemik erimesini önlemek için kullanılır ve değişik kanser türleri ile çoklu sertleşimin önlenmesi ile pozitif bağları vardır.
 • E Vitamini ya da Tokoferol: E vitamini sıklıkla yaşlanma karşıtı içerikleri için kullanılır ve cilt bakımı güçlendirmek için iyi bir yoldur. Ayrıca kan dolaşımını artırmasının yanı sıra kalp hastalıkları, verimsizlik, beyin aksaklığı, menopoz, ağrılı adet döngüsü ve göz hastalıklarına karşı korur.
 • K Vitamini: K vitamini iç kanama, safra yolu tıkanıklığı, kemik erimesi, aşırı adet kanaması ve adet sancılarını önlemede çok önemli bir vitamindir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Serpil Göreli dedi ki:

  Vitaminlerin ne kadar da çok faydası varmış böyle şaştım kaldım.Özellikle B12 vitaminin vücut için çok yararlı olduğunu öğrendim okuduktan sonra.Ayrıca hangi vitaminin hangi meyvede olduğu da belirtilse daha bi güzel olurdu sanki 🙂

 2. İbrahim dedi ki:

  Vitaminsiz bir vücut olmaz gerçekten çok açıklayıcı ve yararlı bir yazı olmuş herkesin okuyup daha iyi anlayabileceği bir yazı olamazdı.

 3. Umut Köse dedi ki:

  Bu konu ile ilgili bir performans ödevim vardı kullanacağım mutlaka teşekkürler 🙂

 4. Hüseyin İmal dedi ki:

  Vitaminler vücudumuzun ihtiyaç duyduğu en önemli etkenlerden birisi ve özellikle insanların tüketmesi gerekiyor. Makale sayesinde hangi vitaminlerin neye yaradığını öğrenmiş olduk.

 5. Murat dedi ki:

  Okuldaki ödevim için çok yardımcı oldu bu makale. Yazan, araştıran, emek harcayan herkesin eline koluna sağlık. Teşekkürler hepinize

BİR YORUM YAZ