Yoganın faydaları

Yoganın sağlığa olan faydaları; şeker hastalığının kontrol altına alınması, yüksek tansiyonun kontrol altına alınması, daha güçlü bir kalp, sırt ağrılarının azalması, osteoartritten kurtulma, mide ile ilgili durumlarda gelişme, astım ve bronşitin kontrolü ve sağlıklı bir yolla kilo vermeyi içermektedir. Yoga, izleri binlerce yıl öncesine kadar uzanan kanıtlanmış bir bilimdir ve teori ile gözlemlerden oluşur.

Yoga, manevi gelişmenin ilk adımıdır. Yoganın kelime anlamı bölünmüş ruhların birliği veya birlik olmasıdır. Yoganın babası olan Patanjali’ye göre yoga, insan ruhu üzerindeki maddi dünya kontrolünün elimine edildiği bir yoldur. Yoga, kaotik dış dünyadan ayrı olarak iç barış ve dengenin sağlanması anlamına gelir. Zihin ve bedeni içeren bir pratiktir sağlık ve rahatlamanın gelişimi için kullanılır.

 

Patanjali yogayı Ashtanga veya 8 kol olarak tanımlar.

Birinci kol ahlak ve erdem üzerinedir. Uygulayıcılar günlük işlerini mümkün olan en ahlaki yolla yürütmelidirler.

İkinci kol gözetim ile ilgilidir. Uygulayıcılar beden ve zihinlerin arınmadan sonra kirlenmemesinden emin olmalıdır. Bu kısım daha çok insan zihni ve bedeninin üzerindeki dünyevi etkiler hakkındadır.

Üçüncü kol asana veya fiziksel durum ile ilgilidir. Bu asana çeşitli hastalıklara karşı gücü, dayanıklılığı ve direnci artırır. Böylece bedeni, zihni ve ruhu güçlendirir.

Dördüncü kol olan Pranayama yoganın en önemli bölümüdür. Prana yaşam gücüdür ve ayama ise talimdir. Pranayama nefes talimi anlamına gelmektedir. Antik zamanlardaki bilgeler titreşimli nefes almanın zihin üzerinden iyi bir etki bıraktığını bulmuşlardır.

Beşinci kol duyguların geri çekilmesi süreci olan pratyahara olarak adlandırılır. Duyu organları çevremizdeki dünya tarafından doldurulur. Bu da ağrı ve acılara neden olur.

Dharna veya konsantrasyon ise altıncı koldur ve en zor adımlardan birdir. Yoga uzmanları ve gurular nefes alma üzerinde konsantrasyon sağlanmayı önerir. Çünkü bu tek bir noktaya odaklanmada yardımcı olmaktadır.

Yedinci kol olan meditasyon, konsantrasyondan ayrılır. Konsantrasyonda bir kişi bir şeye odaklanır ancak meditasyonda odak herhangi bir obje ya da düşünce üzerine değildir.

Sekizinci ve son kol ise Samadhi’dir. Bu uygulayıcının son adımıdır. Uygulayıcılar derin bir uykudaymış gibi sükûnet durumuna girerler ancak aslında tamamen uyanıktırlar ve çevresindekilerin farkındadırlar.

Patanjali’ye göre meditasyon ne kadar kompleks olursa ruhsal mükemmellik de o kadar iyi olur.

 

Yoganın Faydaları

 1. Depresyon ve Stres: Yoganın depresyon ve stres üzerine etkisi ile ilgili yapılan testlerde pozitif bir karşılık alınmıştır. Katılımcılar depresyon seviyelerinde gözle görülür bir azalma olduğunu bildirmiştir.
 2. Yüksek Tansiyonun Kontrol Edilmesi: Yoga egzersizi ve rahatlama tekniklerinin kan basıncı üzerinde olumlu etkileri vardır. Yoga aşamalarının düzenli bir şekilde yapılması tansiyonu azaltmada yardımcı olur.
 3. Sağlıklı Bir Kalp: Yoga ve yaşam tarzındaki bir değişiklik kalbi ve vücudu sağlıklı tutmada yardımcı olur.
 4. Şeker Hastalığını Kontrol Edilmesi: Düzenli yoga egzersizi şeker hastalığını kontrol etmede yardımcı olur. Şeker hastaları üzerine yapılan kontrollü bir test, hastaların çoğunun şeker hastalığı durumlarında iyileşme ile sonuçlanmıştır.
 5. Sırt Ağrılarından Kurtulma: Yoga ayrıca sırt ağrısı olan insanlar için de faydalıdır. Bazı yoga pozisyonları (dağ pozisyonu, güvercin pozisyonu gibi) düşük sırt ağrılarından kurtulmayı sağlar.
 6. Mide Rahatsızlıkları: Mide ile ilgili problemlerden yoga yaparak kurtulmak mümkündür. Yoganın belirli adımları mide suyunu artırır ve sindirimi geliştirir.
 7. Osteoartritten Kurtulma: Yoga iskelet kası ağrılarının kontrolünde de (özellikle ostoartrit) iyi çalışmaktadır.
 8. Astım ve Bronşit: Yogadaki Pranayama ya da nefes egzersizleri astım hastaları için iyidir. Bazı yoga pozisyonları astım ve bronşit için tedavi görevi görür.
 9. Kilo Verme: Önemli yoga türlerinden biri olan Surya Namaskara, kilo vermek için faydalı olarak düşünülmektedir.
 10. Sinir Başı Sendromu: Sinir başı sendromu, el bileğindeki sinirler üzerinde baskı ile tanımlanan bir durumdur. Bu sinirler elde his ve hareket sağlar. Bu durum zayıflığa, uyuşukluk ve karıncalanmaya neden olur ve ayrıca el veya parmaklarda kas zedelenmesine sebep olur. Yoga sinir başı sendromunun etkilerini önemli ölçüde azaltır.
 11. Esnekliği Artırır: çeşitli eklem ve vücudun stres noktalarını pozitif olarak etkileyen belirli yoga pozisyonları vardır. Yoga; eklem, bağ ve tendon yağlanmasını artırır. Bu da onları esnek ve fonksiyonel hale getirir.
 12. Zehirden Arındırır: Yoga, optimum kan akışını geliştiren kapsamlı bir iç organ idmanıyla birlikte kas ve eklemlerin esnemesini sağlar. Sağlıklı bir kan akışı toksinlerin atılması ve canlı bir yaşantı için tüm hücrelerin beslenmesini sağlamada önemlidir. Yoga ayrıca yaşlanma hızını yavaşlatır ve zindelik kazandırır.
 13. Hamilelik: Yoga hamilelik süreci için de faydalıdır. Birleşik Krallıktaki araştırmacılar yoganın hamile kadınlar üzerindeki ektisi üzerine çalışmışlar ve endişe ve depresyonun gelişme risklerini azalttığını bulmuşlardır.

“Yoganın faydaları” üzerine 2 yorum

 1. Eski kafalı insanlara göre Yoga saçma gelebilir ama gerçekten deneyen ve yapan arkadaşlarım var sinirli bir yapıya sahip olan insanları rahatlattığını biliyorum.

  Yanıtla
 2. Stres atmak için kesinlikle bire bir. Nefes alış verişi önemli olduğu için astım ve bronşite de iyi geldiğini biliyorum. Ayrıca yoga yaparken kafanız da ki herşeyi boşaltmalısınız bu yüzden kesinlikle gece yapılmalı bence.

  Yanıtla

Yorum yapın