Squat Hareketinin Faydaları

Squat hareketinin faydaları arasındaki en önemli kısım kalça kaslarını harekete geçirerek çok daha formda bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olan bir hareket olmakla beraber karın kaslarınızı en çok da bacak kaslarınızı çalıştırarak çok daha düzgün bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olan bir spor hareketidir. Squat hareketlerini koltuğa çömelme ve ya oturup kalkma ile bile yapabileceğiniz bir hareket olduğundan dolayı günlük aktivitelerinizin içinde, oldukça kolay yapılabilen bir harekettir.

Squat hareketinin yapılışı

Çömelme hareketinden oluşmakta olan squat hareketi özellikle de spor aletlerine ihtiyaç duyulmamasından dolayı çok fazla tercih edilmektedir. Lakin squat taşınan ağırlıklarla beraber, spor koçu eşliğinde de yapılabilinir. Yani squat hareketi iki şekilde yapılabilinir. Ağırlıklarla beraber yapılan squat antrenmanı ve aletsiz yapılan squat antrenmanı.

1) İlk önce squat hareketini ağırlıksız bir şekilde yapıp ve kalça, basenlerinizi biraz toparlamaya başlayın.

2) Ayaklarınızın 45 derece açıyla açıp ve bacaklarınızı kalçalarınızın genişliğinde açarak konumlandırın.

3) Başınızı dik tutun ve sırtınızı dümdüz tutup poponuzu dışarıya çıkartmaya çalışın sırtınızı bükmeden yere paralel olacak bir şekilde çömelin ve tekrar kalkın.

4) Yaptığınız hareketin doğru bir şekilde yapıldığından emin olmak istiyorsanız bir antrenörden yardım almalısınız. Ve ya hareketi ayna karşısında yaparak pozisyonunuzu ayarlayabilirsiniz.

5) Bu hareketi bir süre tekrarladıktan sonra kendimizi hazır hissettiğiniz zaman aletlerle yani ağırlıklarla çalışmalara başlamalısınız.

Squat hareketinin faydaları

  • Bacak, karın ve kalça kaslarınızı forma sokmakta olan squat hareketleri sizleri çok daha güzel bir görünüme kavuşturacağına emin olun.
  • Kalçalarınızdaki gevşek ve sarkık görüntüsünden çok daha sıkı çok daha formda bir görüntüye getirebilirsiniz. Squat hareketi aynı zamanda karın ve bacak kaslarınızı da sıkılaştıran bir harekettir. Aynı zamanda bütün kaslarınızı çalıştıran bir harekettir.
  • Günlük yaşamınızda birçok işimizi gerçekleştirmek için bacak kaslarımıza ihtiyaç duymaktayız. Lakin bacak kaslarımız gelişmediğinden günlük aktivitelerimizde eğilmekte kalkmakta herhangi bir şeye uzanmakta zorlanırız. Özellikle de bu gibi durumlara çözüm olabilmek adına squat hareketi günlük aktivitelerimizde daha rahat hareket etmemizi sağlar.
  • Spor yapmak aynı zamanda yağ yakımı için de oldukça büyük önem arz ettiğinden dolayı squat hareketi özellikle de kas kütlesini arttırdığından yağ yakımını da hızlandırarak çok daha formda görünmenizi sağlar. Squat bütün vücut kaslarımızı çalıştırdığından tüm vücudunuzda ki yağları yakabilme imkanına sahibiz.

Bunlarla birlikte diğer faydaları;

  • Testosteron üretimi artırmakta, daha fazla güçlü olmamızı sağlamaktadır.
  • Bacak ve baldır kaslarının şekillendirir.
  • Vücudun dik ve sağlam bir duruş kazanmasını sağlar.
  • Bel kısmının kuvvetlendirir.

 

 

Squat hareketini yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar

Ayaklarınızı yeterli olacak bir açıyla (omuz genişliği) açmaya fazlasıyla özen gösterin. Kollarınızı yere paralel olacak bir şekilde uzatırken, vücudunuz içinde yeterli bir eğim oluşturun. Çok fazla dik ya da kambur durmayın. Beliniz dik, kalçanız dışarıya doğru çıkık ve karnınız ön tarafa doğru çıkık olmalıdır. Ağırlık ile çalışıyorsanız ağırlığın altına girdiğiniz zaman dizlerinizi hafifçe kırın böylelikle kalkarken ağırlık omuzlarınızda kalacak bir hale gelmiş olursunuz. Yerden doğrulurken ayaklarınızı oynatmamaya ve de yüzünüzün hep karşıya doğru bakmasına özen gösterin.

Dikkat!!!

Squat hareketleri sayesinde çok güzel görünen popoya sahip olabilirsiniz. Lakin squat hareketi yaparken bir hocadan yardım almanızda her zaman fayda vardır. Bunun nedeni özellikle de herhangi bir bel ya da sırt rahatsızlığı bulunanların squat hareketi yaptığı esnada çok dikkatli ve de bilinçli olması gerekliliğindendir. Bu alanda uzman olmuş kişilerden yardım almanız hem doğru hem de daha etkili bir şekilde squat hareketi yapmanız konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Yorum yapın