Egzersiz, Sağlıklı İnsanlarda Kalp Krizini Önleyebilir

Avrupa Kalp Dergisi’nde yayınlanan yeni bir araştırma, kalp krizi geçirmemesi için kardiyovasküler hastalık belirtisi olmayan kişilerin bile egzersiz yapması gerektiğini göstermektedir. Kardiyorespiratuar fitness gelecekteki problemlerin bir göstergesi olabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl yaklaşık 610.000 kişinin ölümüne neden olan kadın ve erkeklerde kalp hastalığı önde gelen ölüm nedenidir. Bununla birlikte, sağlıklı insanlar bile kalp krizi riski taşıyor olabilir.

Birisinin kardiyovasküler problemlerle ilgili bir belirtisi olmasa bile, düşük kardiyorespiratuar fitness gelecekteki kalp hastalığını öngörebilir. Bu nedenle sağlıklı bireyler, kalp hastalığını düzenli olarak tutmak için düzenli egzersiz yapmalıdırlar.

Kardiyorespiratuvar Fitness Seviyelerinin İncelenmesi

Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (NTNU) ‘dan Jon Magne Letnes ve meslektaşları, 2006-2008 yıllarında büyük HUNT3 çalışmasına kayıt olan 4,527 “sağlıklı ve formda” bireylerin kardiyorespiratuvar uygunluğunu analiz ettiler.

Çalışmanın bir parçası olarak, katılımcılar bir oksijen maskesi ve bir kalp atış hızı monitörü takarken bir koşu bandı üzerinde koştular. Araştırmacılar, katılımcıların kardiyo-respiratuar kondisyonunu ölçtüler, bu da vücudun bir egzersiz sırasında kasları yeterli oksijenle besleyebildi.

Kardiyorespiratuvar uygunluğun standart ölçüsü VO2max’dır yani, “vücudun genellikle yoğun egzersiz sırasında belirli bir süre boyunca kullanabileceği maksimum oksijen miktarıdır.” Bu, bir kişinin ağırlığına ve ayrıca solunum sistemlerinin sağlığına ve gücüne bağlıdır.

Bilim adamları ayrıca katılımcıların sigara içme durumu, alkol alımı, aile öyküsü, kalp hastalığı, fiziksel aktivite, vücut kitle indeksi (BMI), kan basıncı ve kolesterol düzeyleri ile ilgili verilere erişebildi . Letnes ve ekibi yaklaşık 9 yıldır katılımcıları takip etti.

‘Koruyucu Hekimlik Olarak Egzersiz’

9 yıllık takip süresi boyunca, katılımcıların sadece 147’si (yüzde 3,3) kalp hastalığı geliştirdi, ondan öldü ya da koroner arter baypas tedavisi gerektirdi. Bu, arterleri tıkayan ve kan akışını kalbe giden bir cerrahi prosedürdür.

Bununla birlikte, Letnes ve meslektaşları, daha iyi kardiyorespiratuar uygunluğun, çalışma dönemi boyunca, kalp krizi riski de dahil olmak üzere, azalmış kardiyovasküler risk ile ilişkili olduğunu bulmuşlardır.

NTNU’da bir araştırmacı ve çalışmanın ilgili yazarı olan Bjarne Nes, bulguları şöyle özetliyor: “Daha fazla zindelik ve daha fazla koroner olay riski arasında güçlü bir bağlantı bulduk. “. “ Aslında, en yüksek kardiyorespiratuvar sporu olanların %25’inde olan katılımcılar, en düşük kondisyon düzeyine sahip %25 ile karşılaştırıldığında riske göre yaklaşık yarı yarıya sahipti.”

Daha spesifik olarak, kalp problemleri yaşama riski her metabolik eşdeğeri ile yüzde 15 azalmıştır. Bu, “istirahat metabolik oranının bir katı olarak fiziksel aktivitelerin maliyetini” ifade eden bir ölçü birimidir.

“Bu, daha fazla kardiyorespiratuvar kondisyonun hem kronik hem de akut kalp ve kan damarı problemlerine karşı koruduğunu gösteriyor” diyor Nes. “Zindelikte küçük bir artış bile sağlık üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.”

Çalışmanın baş yazarı, çalışmanın “önleyici ilaç olarak egzersizin kullanımını teşvik etmesi gerektiğini” de sözlerine ekliyor: Birkaç aylık düzenli egzersiz, kardiyovasküler riski azaltmanın etkili bir yolu olabilir.

Kaynak: https://www.medicalnewstoday.com/articles/323841.php

Yorum yapın