Etkileyici Kick Boks Faydaları

Kick boks faydaları arasında ilk göze çarpan kilo verme, kalp ve damar sistemi dayanıklılığı ve kas gelişimi vardır. Buna ek olarak, düzenli bir egzersiz olarak yapıldığında eğlenceli ve enerjik bir biçimde tüm kas gruplarını çalıştırır ve denge, koordinasyon, esneklik ve öz güveni geliştirir. Antrenman seansı başına yakılan kalori miktarı, ağırlığa, yoğunluk düzeyine, antrenman süresine ve gerçekleştirilen hareket türlerine göre değişiklik gösterir. Genel olarak 30 dakikalık bir antrenman boyunca 275 ila 450 arası ortalama 350 kalori yakılır.

kick boksun faydaları nelerdir?

Kick Boks Faydaları

 1. Dayanıklılık, Çeviklik ve Koordinasyonu Artırır: Kickboks Fiziksel olarak şaşırtıcı biçimde kardio yoğunluklu tüm vücudun çalışmasıdır. Güzel bir atmosfer oluştururken bol miktarda kalori yakar. Göbek kısmı teste tabi tutulur, çünkü yumruk ve tekme atarken karın bölgesindeki kaslar kullanılmaktadır. Böylece daha iyi bir duruş geliştirir ve dengeyi artırır. Çok sayıdaki bu hareketler, esnekliği artırmadan dayanıklılık gücünün gelişmesine değişen birçok faydaya sahiptir. Sonuç itibariyle, hem aktivitesizlik yüzünden hem de yaşlanmadan kaynaklanan çeviklik kaybıyla mücadele etmeye yardımcı olur. Dersler boyunca deneyimli öğreticiler ders üyelerine esneme ve kum torbası gibi seviyeler ile rehberlik ederler. Komut ve durumlara hızlı bir şekilde reaksiyon gösterme yeteneği katılımcılara koordinasyon ve refleksleri hızlı bir şekilde geliştirme imkanı verir.
 2. Stres ve Gerilimi Azaltır: Kick boks faydaları arasında az bilinen bir faydası vardır ki oda strese anormal derecede iyi gelmesidir. Daha çok değer odaklı olan diğer sporların bazılarının mental fayda sağlarken kickboks yoğun bir fiziksel fayda listesine sahiptir. Kick boks kana keyif arttırıcı ve stresi azaltıcı hormon görevi gören endorfin salgılar. Kum torbasına vurma hareketi stres atma aracıdır.
 3. Kararlılığı ve Kendine Güveni Artırır: Ders eğitmenlerinden öğrenilen teknikler kendine olan özgüven artırımı sağlar. Çünkü her ne durum ortaya çıkarsa çıksın doğru savunma tekniği ile bu durum ile başa çıkılabilir. Karatenin dayandığı temel prensiplerden biri olarak öz-disiplin kickbokstan ortaya çıkmıştır ve ders dönemi boyunca katılımcılar tarafından elde edilir. Akabinde bu dersler ruh gücünü ve özellikle kararlılığı geliştirmeyi öğretir.
 4. Egzersiz Yapma Motivasyonunu Canlandırır: Kickboks dâhil egzersiz dersleri jimnastik salonundan sıkılma probleminden kurtulmak için harika bir yoldur. Kas idmanı ile kardio ağırlıklı çalışmayı birleştirme yoluyla kickboksun çok yönlü doğası egzersiz yapma motivasyonunu canlandırır ve asıl olarak eğlencelidir. Buna ek olarak kardio ve vücut kondisyonununiki biçiminin birleştirilmesi uzun dönem spor salonuna giderek harcanacak önemli bir zaman kaybını önler.
 5. Esnekliği Artırır: Tipik bir hafif ısınma dersi boyunca sırt ve omuz germe hareketleri yapılır. Buna ek olarak idman boyunca yapılan hareketler yüksek tekmeleri içinde barındırır. Bunlar kalçalardaki hareket çeşidini artırır.
 6. Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Antrenman VO2max’ı (Maksimal Oksijen Tüketimi) Artırır: Kickboks rauntlar halinde yapılır ve bir raunt eğitmenin istediği yoğunluğa bağlı olarak 30-60 saniyelik aralıklarla takip eden 2-3 dakikalık uzunluktadır. Laktat seviyesinin başlangıcına yakın aralıklı çalışma yaparak (hala oksijen kullanarak çok çok sıkı çalışma) veya havasız bölgeye (oksijensiz çok yoğun çalışma) göz atarak kalp daha etkili çalıştırılabilir. Bu da maksimal oksijen tüketimini artırır.
 7. Kas Dayanıklılığını Artırır: Kickbokstaki hareketlerin çoğu tekrarlanan ve hızlı tempodadır. Bu kas idmanları uzun süre çalışmak dayanıklılığı artırır. Bu kick boks faydaları arasında en yarar göreceğiniz özelliklerden biridir.
 8. Stresi Azaltır ve Zihinsel Sağlığı Artırır: Yumruk ve tekmeler güçlü bir nefes alıp vermeyle ve sesle dışa vurulur. Bu teşvik edilir ancak insanları kaçıracak şekilde çılgınca sesler çıkarmamak gerekir. Dersin ardından daha iyi hissedilir.
 9. Yüksek Kalori Harcama (kick boks zayıflatır mı?): Tam bir Kickboks antrenmanı sayesinde saatte 600-800 kalori yakar. Sadece kalori yakmakla kalmaz, dayanıklılık oluşturur, formu artırır ve stresi yok eder. Kick boks faydaları bayanlar açısından değerlendirildiğinde eğlenceli bir aktivite yaparken  yüksek kalori yakıp fazla kilolarından kurtulabilirler.
 10. Koordinasyon ve Kas Dengesini Artırır: Normal bir ders sağ taraf kadar sol tarafında çalışmasını temin etmek için iyi bir şekilde düzenlenmiştir. Bazı hareketler diğer tarafa karşılık bir tarafta daha kolay yapılmaktadır. Zamanla geri kalan taraf daha iyi koordine olmayı öğrenir. Bu da vücutta bir denge oluşturur. Kickboks’un yanında koşma, futbol gibi diğer sporların da yapılması kas dengesini artırır.
 11. Kick boks vücut geliştirir mi? Yumruk ve tekmeden başka dambıl ve bandın yanında eğilme, şınav ile karıştırılan tüm jimnastik çeşitleri bulunmaktadır. Kick boks kas yapar mı sorusunun cevabı da kick boks antrenmanında tüm kas grupları çalışır bu sayede kas kütlesi artar.
 12. Kick Boks Boy Uzatır mı? Kick boks gelişim dönemindeki bireylerde fiziksel gelişimi destekler. Özellikle tekmelerde kullanılan tekniklerde sanki basketbol yapmış gibi sürekli zıplanır. Bu sayede boy uzamasını destekler.

  kick boks yapmanın faydaları

 

 

Kick Boks faydaları zararları 

Kickboksun bazı yan etkileri vardır. Daha çok hareketsiz yaşam tarzına sahip olup kickboksa yeni başlayanlar, hızlı kilo vermek için daha fazla egzersiz yapmaya çalışmaktadırlar. Hareketlerdeki bu ani artış, kas sakatlıkları riskini artırmaktadır. Sakatlıkları ve kas zorlanmalarını önlemek için, yeni başlayanlar bir saat boyunca antrenman yapmamalıdır. Öncelikle başlangıç derslerinde ısınma hareketlerine katılmalı ve 15-20 dakika boyunca temel hareketleri yapmalıdır. Kireçlenme, sırt ve eklem problemleri yaşayan kişiler kickboks yapmaktan kaçınmalıdır.

Kickboks Yaparken Kaçınılması Gereken Hatalar

Yumruk veya tekme atarken, herhangi bir eklem tam olarak açılmamalıdır. Yumruk atarken, ağırlık tutulmamalı ya da takılmamalıdır. Eklem veya kaslar henüz en alt seviye esneklikteyken, özellikle başlangıç derslerinde olanlar, çok yüksek tekme atmaktan kaçınılmalıdır. Yorgunluk başladığında antrenman yarıda bırakılmalıdır.

“Etkileyici Kick Boks Faydaları” üzerine 11 yorum

 1. Kickboks yapan biri olarak biraz bilgi vereyim. Olumsuz yönlerini okuyup aklınıza şüphe takılmasın. Sakatlanmalar evet oluyor ama tekniğiniz iyi olduktan sonra hiçbir şey sıkıntı değil. Öğrenciyim ve kickboksa başlayana kadar kendime uygun bir spor arıyordum ve kendim çok hareketsiz ağır hissediyordum. Başladığınızda egzersizler sizi çok yoracak bırakmayı düşüneceksiniz ki ben her sezon arkadaş değiştiriyorum. Ama siz pes etmeyin, geliştiğinizi farkedeceksiniz ki bu basit bir gelişme olmayacak. Kilodan kaybetmeseniz bile kollarınız bacaklarınız sıkılaşacak ve direnciniz artacak. En basitinden merdiven çıkmak gibi olaylar çok basit gelecek. Ve özgüveniniz mükemmel şekilde artacak. Bir kız olarak cidden hiçbir şeyden korkmamaya başladım. Her şey basit geliyor, ve öyle de oluyor. İstediğinizde her şeyi yaparsınız.

  Yanıtla
 2. Bugün neredeyse tüm ünlü ve popüler kişilerin formlarını kick boks ile koruduklarını görüyoruz paylaşımlarından. VS mankenleri sıkı vücutlarını bu spora borçlularmış. Düzenli olarak yapmak elbette ilk şart. Bence normalde spor yaparken sıkılan insanlar kick boksta aynısını hissetmeyeceklerdir. Çünkü zevkli de bir spor.

  Yanıtla
 3. Zamanında bende kung-fu ile ilgilendim. Kesinlikle zihin sağlığınızı düzeltmenize faydası olurken, sosyal yaşamda da kendinizi daha iyi hissediyorsunuz. Kendinize olan güveninizi artırıyor.

  Yanıtla
 4. Kilo problemi olan arkadaşların kesinlikle başlamalarını tavsiye ederim. Hem kondüsyon kazanan bir bedene hemde sağlam bilek gücü katıyor insana kesinlikle çocuğum olursa bu spor dalına baslatacağım.

  Yanıtla
 5. Amaç karşıdakine zarar vermek olmadığı sürece ve aşırıya kaçmadan antremanlı bir şekilde boks yapmak kas sağlığı için olmazsa olmaz. kararlığınızı artırır ve kişinin daha zinde ve daha güçlü olmasını sağlar. güzel bir spor salonunda çokda faydalı olur.

  Yanıtla
 6. Bu spor dalını çok duydum fakat hiç canlı olarak görmedim ama faydası çok kilosundan memnun olmuyan arkadaşlar bu sporu denemelerini öneririm hem kilolarından kurtulurlar hemde diğer faydalarından yararlanırlar.

  Yanıtla
 7. Bu sporu yapan tanıdıklarım var ve söylediklerine göre bir bayan box başlamış 6 ay geçtikten sonra erkeğin biri bayanı taciz etmeye çalışmış bayanda sinirlenirim adama yumruk atmış ve adamın burnunu kırmış dediklerine göre box ve kickbox da kalçadan dahi güç alınıyormuş citten şaşırtıcı ve hayran bıraktıran bir spor dalı…

  Yanıtla
 8. Bu sporu yapan arkadaşlarım var oldukça zevk aldıklarını söylüyorlar zevk alırken ilerletip para da kazanabilecekleri bu sporda oldukça kaslara yararlı.

  Yanıtla
 9. İnsanların böyle güzel sporlara ilgi duyması ve sizin gibi güzel insanların kick boksun faydaları diye içerik girmeniz gerçekten çok güzel. Ancak çok zor ve sakatlanmaların yaşanabileceği bir spor. Çok fazla dikkat edilmesi gereken durum ve örnek olarak yumruk atarken eklemlerin tam olarak açılmaması gerek.

  Yanıtla

Yorum yapın