Koşmanın Faydaları

Koşmanın Faydaları

Koşu sporu para harcamadan yapılan ve vücuttaki tüm kasları aynı anda çalıştıran sağlıklı bir spor türüdür. Bir eşofman ve bir spor ayakkabı ile kendinizi doğaya bırakın, koşmak sizin için bir yaşam tarzı haline gelirse sağlıklı bir ömrün kapılarını aralamış sayılırsınız. Koşmanın 14 faydasını ve zayıflamaya etkilerini sizler için yazdık.

 

Koşmanın Faydaları Nelerdir?

 1. Koşmak stresi azaltır. Bu sebeple kendinizi daha zinde, iyi ve mutlu hissedersiniz. Koşarak bütün toksinlerinizden kurtulabilir, daha sağlıklı günler geçirebilirsiniz.
 2. Koşmak yağ yakımını hızlandırır. Kalp sağlığınız için koşmak bir hayli önemlidir. Bu bakımdan pek tabi koşarak kilo da verebilirsiniz.
 3. Koşmak insan nabzının düzene girmesini sağlar.
 4. Koşu sırasında büyüme hormonu salgılanır. Bu sebeple de koşmanın boy uzaması üzerine doğrudan etkisi vardır. Özellikle büyüme çağında çocukların koşması gelişimlerine büyük fayda sağlayacaktır.
 5. Harika bir kondisyon sağlar, düzenli koşan kişiler kolay kolay yorulmaz ve çok fazla dinlenme ihtiyacı duymaz.
 6. Koşmak fit olmanızı sağlar, vücutta göbek, kalça, kol, basen, ayak ve sırt bölgesinde genişlemiş olan yağ dokusunu inceltir.
 7. Koşmak beynin gri hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Konsantrasyon ve dikkat işte bu noktaya devreye giriyor.
 8. Herhangi bir sinir bozukluğu durumunda koşu yaparsanız, kendinizi daha rahat ve huzurlu hissedersiniz. Zira adrenalin damarların iç duvarlarından kertikler açar ve onları gözenekli duruma getirir. Buraya kireç, yağ ve kir birikir. Damarlarda tıkanıklılar meydana gelir. Bu sebeple koşu bu gibi problemleri ortadan kaldırır.
 9. Kan şekerini düşüren düzeni koşu özellikle diyabet hastalarına tavsiye edilmektedir.
 10. Koşarak kendinize meditasyon uygulayabilirsiniz.
 11. Stanford Üniversitesi Tıp Merkezi koşmakla ilgili bir araştırma yaptı. Bu araştırmaya göre, yetişkinlerin erken ölme, kanser gibi sağlık problemleri hiç koşmayanlara göre yarı yarıya daha azdır.
 12. Ayrıca Almanya Ulm Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre koşmak insan zekasının gelişmesini sağlıyor.
 13. Yapılan araştırmalar düzenli koşmaya başlayan insanların dikkatinin artığını göstermektedir.
 14. Basit ve ekonomik bir spor olduğu için herkes koşabilir. Sadece disipline olmanız ve düzenli aralıklarla koşmanız yeterli.

 

Koşmanın Zayıflamaya Etkileri

Koşmanın faydaları sadece sağlıkla alakalı değildir, kilo vermek isteyenler içinde en etkili spor olarak görülür.

 1. Orta tempoda bir saat yapmış oluğunuz koşu ile 550 kalori yakabilirsiniz.
 2. Koşu bandından ziyade, açık alanda koşu yapmak her zaman daha iyi ve etkilidir. Temiz havada koşup, sakatlanmaları önlemek için de toprak zemin tercih edebilirsiniz.
 3. Koşmak bacakları kalınlaştırmaz ve bacaklarda aşırı kas oluşturmaz. Bu tamamen yanlış bir bilgidir. Koşu temponuzu siz belirleyebilirsiniz. Yeni başlıyorsanız jogging ( ağır tempo koşu ) sizin için uygun olacaktır ki, bu koşu biçimini her zaman uygulayabilirsiniz.
 4. Eğer koşmak ile ilgili bir sağlık sorununuz var ise, önceden bir hekimle konuşmanızda fayda var.

 

Önemli Hatırlatma

 1. Haftada en fazla 3 saatten fazla koşmak bünyeye zararlı olabilir.
 2. 40 yaşını geçmiş bireyler koşmak yerine tempolu yürüyüşleri tercih etmelidir.

“Koşmanın Faydaları” üzerine 10 yorum

 1. Bünyeyi düzenli koşuya alıştırmak nefesimizi daha iyi kontrol etmemizi sağlıyor. Kondisyon gelişimi için ise koşmak şart. Oldukça fazla terleten bir aktivite olduğu için vücuttaki zararlı toksinleri ter yoluyla dışarı atmayı sağlıyor.

  Yanıtla
 2. Ne zaman sinirlensem evden çıkarak koşmaya başlardım, durduğum zaman sınırlı halimden eser kalmazdı. Simdi bile sınırlı olduğum anlarda kosarim ve sakinlesirim. Bu makale sayesinde bunun sebebinide öğrenmiş olduk.

  Yanıtla
 3. kilo vermek isteyip de çok fazla maddi imkanı olmayan kişiler güzel hava ve ortam da antremanlı bir şekilde koşarlarsa kilo vermeleri hiçde zor değil. düzenli koşmak da önemli. sabah temiz havada ciğerlerimiz için de faydalı olur.

  Yanıtla
 4. Sabah koşusu en güzelidir sağlık açısından oldukça önemli hem insanı dinç tutuyor fazla kilosundan rahatsız olan kişilerin en başta yapması gereken şey yazıdada açıkca bahsedilmiş.

  Yanıtla
 5. Yürümek ve koşmak arasında bir çizgi vardır.Yürümek bile yararlıdır fakat koşmak yürümeye göre oldukça daha da faydalı bunu bu makalede de okuyarak teyit ettik zaten.

  Yanıtla
 6. Bir ara kiloluydum sonra kilo vermek için yemeği az kıstım temel olarak koşu ve harekete başlamıştım ve işe yaramıştı.Kilo vermek isteyenler mutlaka koşsu ve hareket etsin düzenli olarak.

  Yanıtla
 7. Her gün sabahları yapmaya başladıktan sonra hayatım değişti, herkesin sabahları düzenli olarak koşu yapmasını tavsiye ederim. Vücudunuza çok iyi gelecektir.

  Yanıtla

Yorum yapın