Fitness Faydaları

Fitness’ın Faydaları

Fitness bir egzersiz sporudur. Fitness sporunda vücudu geliştirmek ya da sıklaştırmak için aletler kullanılabildiği gibi, bu sporda vücudunuzu aletsiz de güçlendirebilirsiniz.

 

Fitness Yapmanın Faydaları

 • Fitness Kalp Sağlığını Güçlendiriyor: Hafta da en az iki kere yapmanız gereken fitness sporu kalp ritminizin düzenlenmesini sağlayarak, kalbinizin eskisinden daha güçlü ve daha sağlıklı olmasını sağlıyor.
 • Tansiyon Hastalığı Fitness İle Tedavi Ediliyor: Eğer tansiyon hastalığınız varsa ve bu durumu spor yaparak tedavi etmek istiyorsanız fitness tam da size göre bir spor. Fitness’ın tansiyonu düzenleyen etkisi sizin eskisinden daha dinç olmanıza yardımcı oluyor.
 • Kolesterol Dengesini Fitness İle Sağlayın: Fitness, vücutta bulunan iyi kolesterolün artmasını sağlarken, kötü kolesterolün de azalmasına yardımcı olmaktadır. Eğer kolesterolünüz varsa hafta da iki kere fitness sporuyla ilgilenebilirsiniz.
 • Fitness Kilo Problemini Ortadan Kaldırıyor: Kilolu insanların başvurduğu ilk yöntem diyet yapmaktır. Ancak son zamanlarda yapılan araştırmalar, fitness sporunun kilo vermeye yardımcı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Fitness yaparak kaslarınızı ve yağlı bölgelerinizi çalıştırabilir, bu sayede hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeye başlayabilirsiniz.
 • Uyku Problemini Fitness İle Aşın: Fitness dinç ve enerjik olmanızı sağladığı kadar geceleri başınızı yastığa koyduğunuz zaman hemen uykuya dalmanıza yardımcı olur. Geceleri uyku probleminizi bayan escort ile fitness ile aşabilirsiniz.
 • Metabolizma Probleminiz Varsa Fitness’ı Deneyin: Bazı insanların metabolizma problemi yaşadığını hepimiz biliyoruz. Metabolizma problemi kilo vermeyi yavaşlatarak, sindirim sisteminde farklı sorunlar yaratmaktadır. Aynı zamanda ortaya hazımsızlığı çıkartarak bireylerin gün içerisinde rahat nefes alıp vermelerine engel olmaktadır.
 • Fitness Kemikleri Güçlendirir: Fitness yaparak kemik sağlığınızı güçlendirebilir yaşlılıkta daha dinç ve daha esnek görünerek kemik erimesi rahatsızlığını önlersiniz.

 

Fitness’ın Diğer Faydaları

 1. Fitness sağlıklı bir yaşam sunarak kaliteli hayat sürmenizi sağlar.
 2. Fitness yaparak sosyal yaşamanızı hareketlendirir, sosyal ve aile ilişkilerinizi olumlu yönde geliştirebilirsiniz.
 3. Fitness sporunu uyguladığınızda vücudunuz şekillendikçe özgüveniniz artar.
 4. Kasların gücünü çoğaltmaktadır.
 5. Daha esnek ve dengede olursunuz.
 6. Testosteron seviyesini arttıran spor cinsel hayatınızı düzenler.
 7. Arterit hastalığına karşı vücudu korur.
 8. Kronik oluşan baş ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur.
 9. Toksinler hızlıca dışarıya atılır ve sağlıklı bir vücut oluşturur.

 

 Fitness Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Fitness yapmadan önce fitness yaparken karşılaşacağınız riskleri öğrenmelisiniz.
 • Fitness sporuna uygun kıyafetler seçerek spor ayakkabılarınızı da ona göre tercih etmelisiniz.
 • Daima eğitimcilerinizin verdiği programları uygulamalısınız.
 • Adalenin streching hareketleriyle antreman yapılmadan önce ısıtılması, fitness sırasında oluşabilecek sakatlanmaların da önüne geçmektedir.
 • Fitness faydalarından yararlanmak istiyorsanız ağırlık hareketlerini denerken, hareketlerinizin nizami olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Eğer bu spora yeni başladıysanız antremanınızı bir anda hızlandırmamalı yavaş, yavaş yaparak daha sonra ağır hareketlere geçmelisiniz.

 

Temel Fitness Hareketleri Nelerdir?

Jump Burpees Hareketi

Zıplama ve şınav çekme hareketi bu egzersizde birleşiyor. Kolayca yağ yakımı sağlayan hareketi yapmak ise zamanla kolaylaşıyor.

Fitness Jump Burpees Hareketi Faydaları
Jump Burpees Hareketi
 • Yere yatarak şınav çekin ve ara vermeden ayağa kalkarak kolları yukarı kaldırarak zıplayın ve aynı hareketi düzenli olarak tekrarlayın. Yeni başlayanlar için 15’erden 3 set yapılması tavsiye edilir.

 

Squat Hareketi

Squat özellikle bacak kaslarının kuvvetlenmesi için yapılan bir harekettir.

Squat Hareketi Faydaları
Squat Hareketi
 • Ayakta düz bir şekilde durun ve ellerinizi ensenizde birleştirerek sandalye de oturur pozisyonuna geçin. Sırtınızın dik olması ve kalçanızın dışa dönük olması önemlidir. Yeni başlayanlar için ilk seferde 15 tekrar yeterlidir. Eğer bacak kaslarınız çok ağrımadı ise 1 dakika ara vererek 15’lik bir set daha yapabilirsiniz.

 

Lunge Hareketi

Ön ve arka bacak kaslarını çalıştıran fitness hareketidir. Lunge hareketini dilerseniz ağırlıklı dilerseniz ağırlıksız uygulayabilirsiniz.

Lunge Hareketi Faydaları
Lunge Hareketi
 • 90 derece açı ile sağ bacağınızı öne doğru atın ve sol bacağınızı yere 45 derce açı ile sabitleyin. Daha sonra sol ayağınızı öne doğru atın ve sağ ayağınızı sabitleyin bu şekilde 12 tekrar ve 3 set olarak hareketi uygulayın. Bu hareketi uygularken kollar yanda ve sırt bölgesi dik olmalıdır.

 

Jumping Jack Hareketi

Aerobik ve fitness hareketlerinin temelinde olan bu hareket tüm vücudun çalışmasını sağlar.

Aerobik ve fitnessın faydaları
Jumping Jack Hareketi
 • Ayakta düz bir şekilde durun ve yukarıya zıplayınca kollarınızı başınızın tam hizasında olacak şekilde birleştirin aynı zamanda ayaklarınızı da aynı açı ile açın. 3 set halinde 15 tekrar uygulamalısınız.

Kınanın Faydaları

Kınanın sağlığa en önemli faydalarından bazıları, baş ağrısını hafifletmesi, vücudu zehirden arındırması, tırnakları güçlendirmesi, cildi koruması, saç sağlığını artırması, vücudu rahatlatması ve iltihaplanmayı azaltmasıdır.

 

Kına boya türü, sulu ekstrat, tentür ve kabuğundan, çekirdeğinden, yaprağından elde edilen merhem gibi amaçlarla kullanılabilir. Kınanın bu çeşitliliği onu geleneksel tıpta (özellikle eski hindu hekimlik ve uzun yaşam sanatında) değerli bir madde haline getirmiştir.

 

Kına yağı, kabuğu ve çekirdeği tıbbi faydalar açısından en yaygın olan türlerdir ve kına bitkisindeki yüksek kimyasal ve besin öğesi yoğunluğu ona iltihap önleyici, tansiyon düşürücü, antibakteriyel, kanamayı kesici ve virüs önleyici etki sağlar. Bir bitkisel tedavi olarak kına batıda yaygın olarak kabul görürken, doğu kültürlerinde binlerce yıldır kullanılmaktadır.

 

Kınanın Sağlığa Faydaları

 

 • Yarayı İyileştirir: Kınanın en dikkate değer faydalarından bir tanesi cildi enfeksiyona karşı koruması ve iltihaplanmayı söküp atmasıdır. Sadece yabancı mikrop ve maddelere karşı koruyucu tabaka oluşturmasından dolayı değil aynı zamanda derideki sıcaklığı emen serinletici etkisinden dolayı kuşaklar boyunca yanıklar, yaralanmalar ve sıyrıkların tedavisi için kullanılmıştır. Bu özelliği aynı zamanda güneş yanığı için de onu çok kullanışlı hale getirmektedir.
 • Ateş Düşürür: Kınanın aynı zamanda ateş düşürücü özelliği de bulunmaktadır. Aşırı yüksek ateş organların fonksiyonu ve metabolik süreçler açısından tehlike arz etmektedir. Bu durumda ateşin düşürülmesi çok önemlidir ve kına hem vücuda şeker sevk ederek ve etkili bir şekilde ateşi kırarak hem de vücudu serinleterek ve ferahlık sağlayarak başarır.
 • Baş Ağrıları:Kına suyu doğrudan cilde uygulandığında baş ağrısının hafiflemesini sağlar. Kına da bulunan iltihap önleyici etkiler damarlardaki sağlıklı kan akışını destekler ve böylece baş ağrısı ve migrenin sebep olduğu gerginliği azaltır.
 • İltihap Önleyici Özelliği:Yukarıda zikredilen baş ağrısı çözümüne benzer şekilde kına yağı kireçlenme ve romatizma ağrıları için de kullanılır. İnsanlar yaşlandığında kıkırdak ve kas bozulmalarından dolayı daha fazla acı çekerler. Bu da vücudun birçok farklı bölgesinde ağrılı iltihaplanmalara yol açar. İltihaplı ya da ağrılı bölgelere kına yağı kullanılarak daha sağlıklı bir yaşam sürdürülebilir.
 • Yaşlanmayı Önler:Kına yağının kanamayı durduran özelliği yara ve diğer cilt bozukluklarının yol açtığı çirkin görünümün yanı sıra yaşlanma ve kırışıklık işaretlerini azaltır. Ayrıca antivirüs ve antibakteriyel etkileri cildi korur.
 • Uyku Problemleri: Kına yağı uyku problemlerini giderir. Eğer uykusuzluk ve kronik huzursuzluktan dolayı problemler yaşanıyorsa, kına yağı kullanmak vücudu ve zihni dinlendirerek düzenli ve rahat bir uyku uyumaya yardımcı olur.
 • Vücudu Zehirden Arındırır: Kına kabuğu ve yağı suda bekletilip yeterli miktarda kullanıldığında dalak ve karaciğer sağlığını geliştirir. Karaciğer vücutta oluşan toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olur. Karaciğerin fonksiyonlarının iyileştirilmesi ve sağlığının garanti altına alınması vücudun diğer sağlık problemlerini de önler.
 • Saç Sağlığı: Çoğu insan kınayı saçlarında renginden dolayı kullansa da vücudun birçok bölgesinde önemli rol oynar. Kına saçların kuvvetini artırır ve böylece saç köklerinin sağlığını etkilemeyecek bir renk verir. Kına üst deriyi kapatarak kırılmaları önler ve saçın parlaklık ve görünümünü artırır. Saç kaybı ve kellikten şikâyet edenler kına kullanarak bu durumu önleyebilir.
 • Tırnaklar: İnsanlar genelde tırnak sağlığını unuturlar ancak tırnağın altındaki deri ve boşluk enfeksiyon ve bakteriler için uygun bir yerdir. Bu yüzden tırnakların kına ile tedavi edilmesi iyi bir seçenektir. Kına yapraklarının suyun içine atılarak içilmesi tırnak kırılmasını önler ve ayrıca iltihaplanmayı azaltır. Kına lapasının direk olarak tırnak yatağına uygulanması tırnak yatağındaki tahriş, ağrı ve iltihapları temizler.
 • Tansiyon: Kınanın en önemli ve az bilinen etkisi kalp sağlığı ile ilgilidir. Kına suyunun veya çekirdeklerinin tüketilmesi kalp ve damar sistemi üzerindeki baskıyı azaltır ve tansiyonu düşürür. Bu da kalp ve damarda plak ve trombosit oluşumunu engelleyerek kalp krizi ve çarpıntılarını önler.
 • Dizanteri: Kına bitkisinin kabukları dizanteri tedavisinde oldukça etkilidir.

 

Yan Etkileri

 

Kına çoğu türü güvenli ve zehirsizdir. Ancak bunun yanında bazı olumsuz özellikleri de mevcuttur. Kınanın deriyle temas etmesi durumunda bazı alerjik rahatsızlıklara sebep olabilir. Ayrıca içerisinde bulunan kimyasalların varlığından dolayı saçları daha kırılgan hale getirebilir ve kaşıntıya neden olabilir.

 

Kınanın göz ile temas etmesi durumlarında kızarıklığa ve sulanmaya neden olabilir. Ayrıca güçlü kokusundan dolayı aşırı duyarlılığa yol açabilir. Glukoz 6-fosfat dehidrogenaz eksikliği çeken çocuklar kınadan uzak durmalıdır. Bu durumlarda kına alyuvarların patlama eğilimini artırır ve bazı sağlık komplikasyonlarına neden olur.

 

İnsan tüketimi için tehlikeli olmasından dolayı asla yenilmemelidir. Kazara yutulduğunda mide bulantısı, kusma ve diğer mide rahatsızlıklarına yol açabilir.

Damla Sakızının Faydaları

Damla Sakızının Faydaları

Damla sakızı çiğnemek göğüs ve mide rahatsızlıkları için birebirdir. Damla sakızı ağacından üretilen besin muhallebi ve içtiğimiz Türk kahvesine ayrı bir lezzet vermektedir.

 

Damla Sakızının Faydaları

 1. Damla sakızı doğal bir hammaddeye sahip olarak üretilir ise; insan sağlığı açısından oldukça olumlu sonuçlar verir. Ham maddeyi bozan üretimlerin ise sağlıklı etkisini hemen kaybediyor oluşunu göz ardı etmemek gerekir.
 2. Damla sakızı dişlerin beyazlaması için kullanılabilecek en doğal yöntemdir. Eğer, dişlerinizin doğal yollar ile beyazlamasını istiyosanız; damla sakızını düzenli olarak çiğnemenizi öneririz.
 3. Eğer mide rahatsızlığınız var ise; damla sakızını düzenli olarak çiğnemeniz size oldukça olumlu sonuçlar sunacaktır.
 4. Midenizin sindirimini güçlendirecek olan, damla sakızı, hazmetmenizi kolaylaştırır.
 5. Damla sakızı yapısı itibari ile serttir. Sert olması ise, çene sağlığı açısından önemlidir. Çeneniz sürekli egzersiz halinde olmuş olur.
 6. Damla sakızı kısırlık sorununda etkilidir.
 7. Göğüs rahatsızlıkları içinde faydalı olan damla sakızı toz haline getirilip su ile birlikte tüketilebilir.
 8. Antiseptik olan damla sakızı ağız sağlığını bütünü ile korumaktadır.
 9. Damla sakızını sık, sık yenilemeye gerek yoktur. Sakızın en güzel özelliği suya bırakıldığında kendini yenilemesidir.

 

Damla Sakızının Kullanım Alanları

 1. Damla sakızı en çok muhallebilerde tercih ediliyor. Dondurma ve Türk kahvesine de eklenen damla sakızı kokusu ile de besinlere ayrı bir lezzet katıyor.
 2. Türk ve Yunan mutfağında birçok besin, pasta, kek ve tatlılarda kullanılıyor.
 3. İlaç yapımında kullanılır.

 

Damla Sakızının Yan Etkisi Veya Zararı Var Mıdır?

 1. Damla sakızının oldukça sert bir şekli ile çocuklara verilmesi, çocukların çene sağlığı ile ilgili problemler oluşturabilir.
 2. Eğer, çok fazla çiğniyorsanız da abartmamanızı öneririz. Çünkü sakız çiğnemek midenizdekini çabuk eritmenize yardımcı olur. Aksi bir kullanımı halinde aşırı hızlı çalışan bir metabolizma etkisi gösterebilir.

Basketbolun Faydaları

Basketbolun Faydaları Nelerdir?

Basketbol sahada 5 kişilik iki takım arasında oynanan, sosyal ve fiziksel gelişimine katkı sağlayan bir spor dalıdır. Basketbolda diğer sporlar gibi vücut için oldukça faydalıdır özellikle en geç 12 yaşlarında başlanan basketbol çocukların boyunun daha fazla uzamasını sağlıyor.

 

Basketbolun Faydaları

 1. Sağlıklı bir vücuda kavuşmanızı sağlar.
 2. Yaşam kalitenizi arttırır.
 3. Eğlenerek yapılan bu spor sıkıntılarınızı unutmanıza yardımcı olur.
 4. Fiziksel açıdan gelişimi destekler.
 5. Solunum hastalıklarında etkilidir.
 6. Kalp hastalıkları riskini azaltır.
 7. Yorgunluğu alarak daha dinç hissetmenizi sağlar.
 8. Oksijen seviyenizi yükseltir.
 9. Bağ dokularını kuvvetlendirir.
 10. Yüksek tansiyondan sizi korur.
 11. Kemiklerin güçlenmesine ve kemik yoğunluğunun artmasına yardımcı olur.
 12. Kanda bulunan HDL ( kolesterol ) arttırır.
 13. Yeni insanlar tanımınıza yardımcı olur.
 14. Kalp ve damarların dolaşımını geliştirir.
 15. Enerji vererek hareketlilik sağlar.
 16. Kalp rezervlerinin artmasına destek verir.
 17. Kalp krizi sonrası hayatta kalma şansınızı yükseltir.
 18. Kendinize olan güveninizi arttırarak daha başarılı olmanıza yardımcı olur.
 19. Kanda oluşan yoğunlaşmanın azalmasına yardımcı olur.
 20. Fiziksel görünümünüzü düzeltir.
 21. Kasların kandan oksijen çıkarmasına destek verir.
 22. Kalp çarpıntılarını azaltır.
 23. Şeker hastalığı riskini azaltır.
 24. Bağırsak ve prostat kanserinin oluşma riskini en aza indirir.
 25. Sigara bırakmayı kolaylaştırır.
 26. Eklem bozulma riskini hafifletir.
 27. Stresten kişiyi uzak tutar.
 28. Soğuk ortamlara alışma sürecini azaltır.
 29. Kabızlık sorununu azaltır.
 30. Bel ağrılarını azaltır.
 31. Kilo vermede etkilidir.
 32. İştahın kapanmasına yardımcı olur.
 33. Rahat uyku uyumaya ve sabahları rahatlıkla uyanmaya yardımcı olur.
 34. Kemik kırılmalarının korunmasını sağlar.

 

Kasları Geliştirir

Kasların gelişmesi uzun ve meşakatli bir iştir. Fakat basketboldan keyif alarak kas gelişiminizi de arttırabilirsiniz. Her kas grubunun çalışmasını sağlayan basketbol sporunu haftada 3 kere oynamak yeterlidir.

 

Kondisyonu Arttırır

Düzenli olarak basketbol oynayan kişiler de fiziksel gelişimi arttırarak daha iyi performans sergiler.

 

Basketbol Kalori Yaktırır

Sürekli hareket halinde olunması istenen basketbol sporu kalp ritmini hep hızlandırdığı için kalori yakımını kolaylaştırır. 1 saat süresince basketbol oynayan kişiler ortalama olarak 750 kalori yakmaktadır.

 

Basketbol, Oynayan Kişiye Hız ve Esneklik Kazandırır

Pas verme, top sürme, koşu ve zıplama ile bütünleşen basketbol daha hızlı, daha çevik ve daha esnek olmanızı sağlar.

 

Basketbol Oynarken Bilinmesi Gerekenler

 1. Kapalı ortamlarda basketbol oynamak yerine açık alanları tercih etmelisiniz.
 2. Maç öncesi sakatlanmamak için vücudunuzu ısıtmalısınız.
 3. Basketbol oynarken metal eşyalarınızı çıkartmaya özen göstermelisiniz.

Keten Tohumu Yağı Faydaları

Keten tohumu yağının vücudu kanserden koruma, erken yaşlanmayı önleme, bağışıklık sistemini güçlendirme, kolesterolü düşürerek kalp sağlığını geliştirme, sindirimi düzenleme, kireçlenme ve gut hastalığını azaltma, menopoz sonrası dönemde hormonları düzenleme, tansiyonu düşürme, sindirim sistemi ile ilgili hastalıkları önleme ve göz sağlığını olumlu olarak etkileme gibi faydaları vardır.

 

Keten tohumu yağı ilginç bir şekilde çok uzun zamandan beri insanlar tarafından bilinmektedir. Keten birçok kullanım alanına sahiptir ve binlerce yıldır dünya genelinde birçok kültürün bir parçası olmuştur. Orijinal olarak daha çok Akdeniz bölgesinden gelmesine rağmen dünyanın her yerinde yetiştirilir. Dünyanın en büyük keten tohumu yağı üreticileri Kanada, Rusya, Fransa ve Arjantin’dir. Farklı iklimlerde yetişebildiği için çok kullanışlı bir bitkidir ve ayrıca oldukça kullanışlıdır. Binlerce yıldır sadece keten bezinin temel bir maddesi olarak kullanılmamıştır, aynı zamanda birçok faydalı ve kolay erişebilir yiyecek kaynağı olarak da kullanılmıştır.

 

Keten tohumu yağı günümüzde kendisine atfedilen en etkili sağlık faydaları listesine sahip olmasından dolayı geleneksel bitki yağlarına en yaygın alternatiflerden birisidir. Herhangi bir diğer bitki yağıyla tam olarak aynı şekilde kullanılabilir, ancak tadı güzeldir ve kolayca fark edilemez. Vücudu sağlıklı tutar ve özünün çıkarılması nispeten daha kolaydır.

 

Keten Tohumu Yağının Faydaları

 • Kolesterol Seviyesi: Diğer bitki yağlarının aksine keten tohumu yağı en yüksek omega-3 içeriğine sahiptir. Kolesterolün her iki türü de vücut için gerekli iken omega-3 “iyi” tür olarak düşünülür. Omega-3 yağ asidi kolesterolün kötü türünü (LDL) vücuttan atmaya ve vücuttaki sağlıklı kolesterol dengesini artırmaya yardımcı olur. Bu, atardamar ve kan damarlarındaki plağın çoğalmasını engeller ve böylece tansiyonu düşürür, damar tıkanıklığı riskini düşürür ve etkili bir biçimde kalp krizini önler.
 • Kanseri Önler: Keten tohumu yağının diğer önemli elementlerinden biri de yüksek antioksidan içeriğine sahip olmasıdır. Keten tohumu yağı bitki sterolü bakımından zengindir. Bu bitki sterolleri çok güçlü antioksidan görevi görür. Bu, serbest radikallerin vücudumuzdaki sağlıklı hücrelere (onları kanserli hücrelere dönüştürmek de dahil) verdiği zararı önlemeye yardımcı olması anlamına gelmektedir. Buna ek olarak keten tohumu yağı içerisinde bulunan lignanların üç tanesi vücuttaki hormanal dengeye doğrudan etkiye sahiptir. Bunun anlamı endokrin sisteminin düzgün çalışmasının sonucu olarak kanserli hormanların oluşması olasılığının düşük olmasıdır.
 • Sindirim Sistemi Sağlığı:Keten tohumu yağının içerisindeki yüksek lif muhtevası sindirim sistemini düzenler. Lif, dışkının şişmesine yardımcı olur ve sindirim kanalında hareket ettirerek kabızlığı önlemesinin yanısırasulu dışkıyı emerek ishali önler. Buna ek olarak lignanlar kalın bağırsak kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur. Beslenme düzeninde yeteeli miktarda lif bulunması kolesterol sağlığı açısından önemlidir.
 • Göz Sağlığı:Keten tohumu yağı içindeki bazı hormonlar gözde bulunan, baş ağrısı durumlarına yol açabilecek sıvı miktarını etkiler. Beslenme düzeninde devamlı olarak keten tohumu yağı kullanımı ile kuru gözler korunabilir.
 • İltihaplanma: Kireçlenme ve hatta gut hastalığı gibi daha ciddi durumların yanı sıra doğal sivilce ve eklem ve kaslardaki ağrılar da dahil olmak üzere vücuttaki iltihaplanmaları önler. Keten yağı tohumu doğal bir iltihap önleyicidir. Bu yüzden, bu tarz iltihaplanma rahatsızlık çeşitlerinden muzdarip olanlar beslenme düzenine mutlaka keten yağı tohumu eklemelidir.
 • Crohn Hastalığı: Keten tohumu yağının sindirim sistemi ile ilgili faydaları olmasına rağmen crohn hastalığı dünya genelinde tüm insanları etkileyen ciddi bir rahatsızlıktır. Ancak keten tohumu yağı tüketimi bağırsak iltihaplanması ve bağırsak yolu rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
 • Menopoz Sonrası Kadınlar: Kadınlar menopoza girdikten sonra, başta özellikle hormon dengeleri olmak üzere vücutları dramatik şekilde değişir. Keten tohumu içerisindeki lignanlar hormon dengesini etkiler ve bunun sonucu olarak da menopoz sonrası kadınların vücut fonksiyonlarının daha iyi hale gelmesine yardımcı olur.

Diğer Faydaları

 • Efor sarf etmekten kaynaklanan yorulmuş kasların iyileşme sürecini kısaltır.
 • Burkulma ve zedelenme iyileşmelerini hızlandırır.
 • Obezite ile başı dertte olanların kilo vermesine yardımcı olur.
 • El ve ayak tırnaklarını güçlendirir.

 

Yan Etkileri

Günlük 30 gramdan fazla keten tohumu yağı alındığında ishale neden olur. Keten tohumu yağı kullanıldığında alerjik reaksiyonlar baş gösterebilir. Keten tohumu yağı keten tohumundan elde edilmesine rağmen tamamen aynı yan etkilere neden olmazlar. Keten tohumu gaz ve şişkinliğe neden olurken, lif içermeyen keten tohumu yağı aynı yan etkiye neden olmaz.

 

Yüksek dozda tüketimi kanam riskini artırır. Olgunlaşmamış keten tohumu zehirlenmeye sebep olur. Normal miktarda tüketildiğinde hamile kadınlar için herhangi bir yan etkisi yoktur. Keten tohumu yağı iyi bir omega-3 yağ asidi kaynağı olmasına rağmen hamile kadınlar için tavsiye edilen omega-3 yağ asidi türünü barındırmadığı için fazla miktarda kullanımı kanama riskini artırır. Yine aynı şekilde süt emziren kadınlar için de, normal miktarda tüketildiğinde her hangi bir yan etkisi yoktur.

Patlıcanın 7 Şaşırtıcı Faydası

Pazar tezgahlarında, mutfaklarda ve tabaklarımızda gördüğümüz patlıcanın faydaları neler acaba? Eminiz ki bu yazıdan sonra daha çok patlıcan tüketeceksiniz. Öncelikle patlıcanı bildiğimizin aksine biraz daha tanıyalım.

Patlıcanın ana vatanı Hindistandır. Burada patlıcana Sebzeler Kralı denir. tropik ve serin iklimlerde yetişir. Patlıcanın rengi mor, beyaz, sarı, yeşil, soluk menekşe-mor renk tonlarından siyaha, alacalı veya çizgili olarak değişebilen çeşitlere sahiptir.

Patlıcanın Faydaları

 • Şeker hastaları için faydalıdır.
 • Yüksek Tansiyon ve Kolesterol Kontrolünde etkilidir.
 • Hamile kadınlar ve bebekleri için faydalıdır.
 • Kemik sağlığı için çok faydalıdır.
 • Zayıflamaya çok etkisi vardır.
 • Sindirim sistemi için faydalıdır.
 • Kansızlığa iyi gelir.

Patlıcan etli dokusunun içerisinde neredeyse hiç yağ bulundurmaz bunun yanında içerisindeki elyaf miktarı onu diyet listesinde baş köşelere getirir.

1. Şeker hastaları için faydalıdır

Brinfinler karbonhidrat bakımından düşük ve lif içeriği yüksek olduğundan, şeker hastalığından muzdarip olan insanlar için iyi oldukları tespit edilmiştir. Bunun nedeni, yüksek lifli olması nedeniyle, glikozun gıdadan emilimini kontrol ederek vücuttaki kan şekeri seviyelerinin yönetilmesinde yardımcı olmasıdır.

2.Yüksek Tansiyon ve Kolesterol Kontrolünde etkilidir

Patlıcan büyük miktarda magnezyum, potasyum, kalsiyum ve fosfor bulundurur. Tüm bu mineraller vücuttaki elektrolit dengesinin korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda, sodyumun vücut üzerindeki etkilerini nötralize etmede ve böylece kan basıncı kontrolünde de yardımcı olur. Bunun dışında patlıcanda önemli miktarda bulunan antosiyanin  kan basıncınızı düşürür.

Aynı zamanda vücuttaki kolesterol seviyesini düşüren, güçlü bir antioksidan ajan görevi gören klorojenik aside sahiptir. Patlıcan ayrıca safra üretmek için karaciğer tarafından kan kolesterol emilimini artıran yüksek miktarda lif içerir.

3. Hamile kadınlar ve bebekleri için faydalıdır

Hepimizin bildiği gibi, Folatlar herhangi bir diyetin yaşamsal parçalarıdır ve folik asit çoğunlukla hamile kadınlar için faydalıdır. Folik asit, bebekleri doğrudan çeşitli şekillerde ortaya çıkan nöral tüp defektlerinden korur. Patlıcanlar, folik asitin zengin kaynaklarıdır. Hamilelik döneminde bebeğe ve anneye çok iyi gelir.

4. Kemik sağlığı için çok faydalıdır

Patlıcanın düzenli kullanımı, kemikte bozulma ve osteoporoz riskini azaltmada son derece faydalıdır. Fenolik bileşikler birçok meyveye ve sebzeye renk verir ve bu bileşik osteoporoz olasılığını azaltır ve kemikleri güçlü ve sağlam kılar . Patlıcan, kemik sağlığı ve tam dayanıklılık için gerekli olan önemli miktarda demir ve kalsiyumdan oluşur. Son olarak, patlıcanlardaki potasyum miktarı kalsiyum alımına yardımcı olur ve patlıcanları osteoporoz ve kemik sağlığı için yaygın ve oldukça faydalı bir güçlendirici yapar. ( 1 )

5. Zayıflamaya çok etkisi vardır

Daha önce de belirtildiği gibi patlıcan neredeyse hiç yağ veya kolesterol içermez, bu nedenle kilo vermek veya obezite sorunları ile savaşmak isteyen tüm insanlar için sağlıklı besinler arasındadır. Elyaf içeriği de oldukça tatmin edicidir, bu da aklımıza yeniden aç olduğumuzu bildiren hormon olan grelin salınımını önler. Sadece iştahımızı azaltarak, aşırı yemek yeme şansını büyük ölçüde azaltır; bu sayede kilo verme girişimleri daha başarılı olur ( 2 ).

6. Sindirim sistemi içi faydalıdır

Diğer birçok sebze gibi patlıcan da, dengeli bir beslenmede zorunlu bir unsur olan diyet lifi için en büyük kaynaklardan biridir. Lifler, mide-bağırsak sağlığı ve ayrıca bağırsakların tutarlı hareketi için son derece önemlidir. Fiber, bağırsak hareketlerinizi hızlandırmaya yardımcı olur, böylece sindirim kanalından daha kolay geçer, ayrıca gıdaları vücutta hareket ettiren düz kasların kasılmasını peristaltik hareketi teşvik eder. Son olarak, lif, besinlerin emilimini ve gıdaların işlenmesini kolaylaştıran mide sularının salgılanmasını teşvik eder. ( 3 )

7. Kansızlığa iyi gelir

Demir eksikliği genel sağlık için son derece tehlikelidir ve kansızlıkta ortaya çıkabilir. Anemi, baş ağrısı ve migren, zayıflık, depresyon, yorgunluk ve bilişsel arıza ile tanımlanır. Yüksek oranda demir içeren yiyecekler tüketmek anemiyle mücadeleye yardımcı olabilir ve patlıcanlar etli ve yenilebilir meyvelerinde önemli miktarda demir bulundurur. Benzer şekilde patlıcanlar, kırmızı kan hücrelerinin bir diğer önemli bileşeni olan bakır açısından oldukça zengindirler. Bu iki mineral olmadan, vücuttaki kırmızı kan hücresi sayısı düşmeye devam edecektir.

Patlıcanın besin değeri (100 g kaynatılmış porsiyon)

Kalori-33

 • Kaloriler  20 Kcal. Yağdan Gelen Kaloriler  1.35 Kcal. ( bir bardak çiğ patlıcan)

  yakınlık Miktar % DV
  Su 75.69 g N / D
  Enerji 20 Kcal N / D
  Enerji 85 kJ N / D
  Protein 0.8 g % 1.60
  Toplam Yağ (lipit) 0,15 g % 0.43
  Kül 0.54 g N / D
  Karbonhidrat 4.82 g % 3.71
  Toplam diyet lifi 2,5 g % 6.58
  Toplam Şeker 2.89 g N / D
  Fruktoz 1.26 g N / D
  glikoz 1,3 g N / D
  Sakaroz 0,21 g N / D
  Mineraller Miktar % DV
  Kalsiyum, Ca 7 mg % 0.70
  Demir, Fe 0,19 mg % 2.38
  Magnezyum, Mg 11 mg % 2.62
  Fosfor, P 20 mg 2.86%
  Potasyum, K 188 mg % 4.00
  Sodyum, Na 2 mg % 0.13
  Çinko, Zn 0,13 mg % 1.18
  Bakır, Cu 0,066 mg 7.33%
  Manganez, Mn 0,19 mg % 8.26
  Selenyum, Se 0.2 µg % 0.36
  Vitaminler Miktar % DV
  Suda çözünür Vitaminler
  B1 Vitamini (Thiamin) 0,032 mg % 2.67
  B2 Vitamini (Riboflavin) 0,03 mg 2.31%
  B3 Vitamini (Niasin) 0.532 mg % 3.33
  B5 Vitamini (Pantotenik asit) 0,23 mg 4.60%
  B6 Vitamini (Piridoksin) 0,069 mg 5.31%
  B9 Vitamini (Folat) 18 µg % 4.50
  Folat, yemek 18 µg N / D
  Folat, DEF 18 µg N / D
  kolin 5.7 mg % 1.04
  C vitamini (Askorbik asit) 1,8 mg % 2.00
  Yağda çözünen vitaminler
  A vitamini, RAE 1 µg % 0,14
  A vitamini, IU 19 IU N / D
  Beta karoten 11 µg N / D
  Lutein + Zeaksantin 30 µg N / D
  E Vitamini (alfa-tokoferol) 0,25 mg 1.67%
  K Vitamini (filokinon) 2,9 µg % 2.42
  Lipidler Miktar % DV
  Yağ asitleri, toplam doymuş 0,028 g N / D
  Palmitik asit 16:00 (Heksadekanoik asit) 0,021 g N / D
  Stearik asit 18:00 (Oktadekanoik asit) 0.007 g N / D
  Yağ asitleri, toplam tekli doymamış 0,013 g N / D
  Palmitoleik asit 16: 1 (heksadekenoik asit) 0,002 g N / D
  Oleik asit 18: 1 (oktadekenoik asit) 0,011 g N / D
  Yağ asitleri, toplam çoklu doymamış 0,062 g N / D
  Linoleik asit 18: 2 (oktadecadienoik asit) 0,052 g N / D
  Linolenik asit 18: 3 (Oktadekatrienoik asit) 0,011 g N / D
  fitosteroller 6 g N / D
  Amino asitler Miktar % DV
  triptofan 0.007 g % 1.59
  Treonin 0,03 g % 1.70
  Isolösin 0,037 g % 2,21
  Lösin 0,052 g % 1.41
  Lizin 0,039 g % 1.17
  Metionin 0.009 g N / D
  Sistin 0.005 g N / D
  fenilalanin 0,035 g N / D
  tirozin 0,022 g N / D
  valin 0,043 g % 2,04
  arjinin 0,047 g N / D
  histidin 0,019 g 1.54%
  alanin 0,042 g N / D
  Aspartik asit 0.134 g N / D
  Glutamik asit 0.153 g N / D
  glisin 0,034 g N / D
  Proline 0,035 g N / D
  serin 0,034 g N / D
  Antosiyanidin
  delfinidin 70,3 mg N / D

Patlıcanın Cilde faydaları

Patlıcan içerisindeki bol miktarda C vitamini, diyet lifleri ve vitaminleri sayesinde cilt sağlığı açısından önemlidir.

Patlıcanın Diğer Geleneksel Kullanımları ve Yararları

 • Patlıcan Kurutulmuş olarak yemeklerde kullanılabilir.
 • Patlıcan genellikle közlenmiş olarak kullanılır. Çok yağ çektiği için bu şekilde pişmesi daha faydalıdır.
 • Patlıcanın sapı da çok faydalıdır. Vitamin miktarı yüksektir.
 • Bitkinin çeşitli kısımları, diyabet, bronşit, hemoroit, kolera, dizanteri, dizüri, astım, diş ağrısı, cilt enfeksiyonları, asteni ve otit gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan toz veya kül olarak kaynatma işleminde kullanılır.
 • Patlıcanın ayrıca narkotik, anti-astımlı ve anti-romatizmal özelliklere sahip olduğu kabul edilir.
 • Meyvenin külleri, Malezya’daki hemoroitlerdeki kuru sıcak kümes hayvanlarında kullanılması tavsiye edilmiştir.
 • Ambon’da problemli işçilik için kök suyu verildi.
 • Kök kabuğuyla karıştırılan yapraklar, Guianas’ta dizanteriye çare olarak kullanılır.
 • Toz kök dıştan kullanılır ve kanamayı iyileştirmek ve astım için dahili olarak alınır.
 • Fransız Guyanası’nda kök ağrısı diş ağrısı ve otitis tedavisinde kullanılır.
 • Surinam’daki ağrılı eklemlere ılık frit macunu sürülür.
 • Patlıcanın Ayurveda tıbbi özelliklere sahip olduğu bilinir ve diyabetik hastalar için iyidir.
 • Karaciğer şikayetlerinden muzdarip olanlar için mükemmel bir çare olarak önerilmiştir.
 • Geleneksel Çin Tıbbında bağırsak kanamasını durdurmak için bitkinin tüm parçaları kullanılabilir.
 • Bitkinin meyvesi mantar zehirlenmesi durumlarında panzehir olarak kullanılır.
 • Bitkinin bazı kısımları Çinhindi’de müshil olarak kullanılıyor.
 • Kök dövülür ve ülserleri tedavi etmek için burun deliklerinin içine uygulanır.

Kaynakça; https://www.healthbenefitstimes.com/eggplant/

 

Deniz Börülcesi Faydaları

Deniz Börülcesi Faydaları

Kurşun otu ya da tuz ot olarak da bilinen deniz börülcesi, metabolizmanın işleyişini hızlandırılması ve troid hormonundaki dengesizliğin engellenmesi açısından oldukça etkili sonuçlar vermektedir. İçermiş olduğu B vitamini, kalsiyum ve çinko sayesinde tırnak ve saç gelişimine de katkılar sağladığı görülmüştür.

 

Deniz Börülcesinin Faydaları

 1. Denizde ki tüm yararlı mineralleri kendi bünyesinde barındıran sağlıklı bir besin türüdür.
 2. İdrar söktürücü bir özelliğe sahiptir.
 3. Vücudun bulunan kalıcı ödemlerin atılmasında faydalıdır.
 4. Metabolizmanın hızlı çalışmasına katkı sağlayarak kişinin düzenli bir şekilde zayıflamasını sağlar.
 5. Troid hormonları dengesizliğini engeller.
 6. İyot eksikliğinden dolayı kaynaklanan Guatr hastalıklarına iyi geldiği görülmüştür.
 7. Deniz börülcesi Vücuda direnç ve zindelik vermektedir.
 8. İçermiş olduğu C vitamini sayesinde vücuda bağışıklık kazandırmaktadır.
 9. İştah açıcı özelliğe sahiptir.
 10. Cildin daha güçlü ve verimli bir hal kazanmasına yardımcı olur.
 11. Meshane iltihaplanmalarının önüne geçerek idrara çıkmayı düzenler.
 12. Özellikle de ergenlik dönemleri ve spor faaliyetleriyle uğraşan kişilerin zinde ve enerji dolu hissetmesine yardımcı olur.
 13. İçermiş olduğu pek çok mineral sayesinde vücuttaki tuz oranının dengede kalmasına yardımcı olmaktadır.

 

Deniz Börülcesinin Kullanım Biçimleri

 

Deniz Börülcesi Salatası

Deniz börülcesi salatası sahip olduğu faydalar dışında kolay yapımı ile de dikkat çekmektedir. Nitekim pek çok vitamin ve minerali bir arada bulunduran bu besin türünün hazmı ve sindirimi oldukça kolaydır. Deniz Börülcesi salatasının yapım aşamasına da kısaca değinecek olursak eğer, Malzemeler için ;

 • 1 demet deniz börülcesi,
 • 1 adet ora boy domates
 • 1 diş sarımsak
 • Su
 • Yarım limon
 • Ve yeteri kadar zeytinyağı

Hazırlanışı: Tüm malzemelerin iyice yıkanıp deniz börülcesinin büyük bir tencerede haşlanmasıyla oluşturabileceğiniz salatanız sayesinde, bol mineralli ve sağlık dolu bir gıda tüketimi gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır.

 

Deniz Börülcesinin Zararları

 1. İçerisinde bulundurduğu tuz miktarından ötürü tansiyon hastalarının kullanmaması gerekmektedir.
 2. Vücudun belli başlı bölgelerinde nadir de olsa küçük alejrik reaksiyonlar gösterebilmektedir.
 3. Aşırı tüketilmesi dahilinde, fazla idrara çıkma ya ishal gibi durumlara da yol açabilir.

Gilaburunun Faydaları

Gilâburu’nun Faydaları

Kartopu ağacı olarak bilinen Gilâburu acımsı tadı olan ve suyu sıkılarak tüketilen şifa ağacıdır. Pek çok hastalığa iyi gelen bu ağacın bilinmeyen bir sürü faydası bulunmaktadır. Bu ağaç Türkiye de Kayseri ve çevresinde yetişmektedir.

 

Gilâburunun Faydaları

 1. Gilâburunun bağışıklık istemi üzerinde büyük bir etkisi vardır. Bağışıklık sistemiyle ilgili sorunu olanlar gilâburu tüketebilir.
 2. Yaşlanmanın etkileri olan kırışıklık, kemik erimesi, kulak sağırlığı ve hafıza kaybı gibi pek çok kötü etkiyi ortadan kaldırarak geciktirir.
 3. Egzama, mantar, sedef gibi cilt hastalıklarının kısa süre içerisinde iyileşmesine yardımcı olmaktadır.
 4. Sinsi bir şekilde ilerleyen böbrek kistlerinin oluşumuna izin vermeden yok olmasını sağlar. Tembel böbreklerinizin de hızlı çalışmasına yardımcı olur.
 5. Gün içerisinde yaşadığınız stresleri azaltır ve geceleri rahat uyumanıza yardımcı olur.
 6. Böbrek üzerinde oluşan böbrek kumuna engel olmaktadır.
 7. İdrar kanalının genişlemesine yardımcı olarak mesanenizin bir defada boşalmasını sağlamaktadır.
 8. Antioksidan barındıran gilaburu suyu toksinlerin hızlıca atılımını sağlar.
 9. Romatizma ağrılarını hafifletir.
 10. Doğum sonrası yaşanan spazmların azalmasında etkilidir.

 

Gilaburu suyu yararları
Gilaburu Suyunun Faydaları

Gilâburu Suyu Faydaları

 • Kış Aylarında C Vitamini Takviyesini Sağlar: Gilâburu suyu özellikle kış aylarında nezle ve grip gibi hastalıklara karşı ihtiyacınız olan C vitaminini almanıza yardımcı olmaktadır.
 • Kramp ve Kas Gerginliğine Karşı Gilâburu Suyu: Gilâburu suyu gece aniden giren krampları büyük ölçüde rahatlatmaktadır. Aynı zamanda kas gerginliklerinizin rahatlamasını da sağlamaktadır.
 • Doğum Sonrasında Gilâburu Suyu Tüketin: Gilâburu suyu özellikle doğum sonrasında meydana gelen krampların önüne geçmektedir. Doğum sonrasında uyku sorunu yaşayan bayanlar Gilâburu suyu tüketmelidir.
 • İdrar Yollarını Temizliyor: Mesanenin rahatlamasını sağlayarak kolay boşaltım sağlar. Tuvalete çıkma oranını hızlandıran gilaburu suyu idrar yollarında oluşan enfeksiyon ve iltihapların giderilmesinde etkilidir.

 

Gilaburu Şurubunun Yararları
Gilaburu Şurubunun Faydaları

Gilâburu Şurubu Faydaları

 • Gilaburu şurubu gün içerisinde bir bardak tüketildiği zaman zayıflatıcı etki oluşturur. Özellikle yemeklerden önce tüketilen bu şurup iştah keserek daha az yemek yemenizi sağlamakta ve bunu alışkanlık haline getirmenize yardımcı olmaktadır.
 • Tansiyon Hastalarının Şifası Gilabura Şurubu: Gilabura şurubunu tüketmesi gereken ilk kişiler tansiyon hastalarıdır. Gilaburu şurubu tansiyonu dengeleyici etkiye sahiptir.
 • Gilâburu Şurubu Adet Düzensizliklerini Düzenliyor: Bir ayda içeceğiniz dört bardak gilâburu şurubu adet düzensizliği olan bayanların, adet günlerinin eskisi gibi düzenli olmasını sağlıyor. Eğer adet düzensizliği problemi yaşıyorsanız hap kullanmak yerine bu doğal şurubu kullanabilirsiniz.

 

Gilaburu Çayı Nasıl Yapılır?

 • Gilaburu kabuğu ( yarım tatlı kaşığı )
 • Su ( 1 su bardağı )

Hazırlanışı: Cezveye suyu ekleyin ve gilaburu kabuğunu ekleyin kaynadıktan sonra kısık ateşte 10 dakika demlendirin. Demlenen çayı süzdürün ve ılık halde 2 bardak taze şekilde tüketin.

 

Gilaburunun Zararları

 1. Asit içermesi ile bağırsak ve midede rahatsızlığı bulunanlar gilaburu besininden tüketmemelidir.

Ebegümecinin Faydaları

Ebegümeci Faydaları Neler?

Denize kıyısı olan yerlerde ya da bataklık çevresinde yetişen özel bir bitki olan ebegümeci, hem besin olarak tüketilmekte hem de ilaç yapımında kullanılmaktadır. Kuzey Afrika’da, Avrupa’da ve Asya’da yetişen bu bitki sayesinde pek çok rahatsızlığa çare bulunmaktadır.

 

Ebegümecinin Faydaları

 • Ağız Sağlığını Korur: Ebegümeci protein ve c vitamini açısından oldukça zengin bir bitkidir. İçerisinde malvin ve malvidin olduğundan diş ve diş eti sağlığı için hayli önem taşır. Ağız içi bakterilere karşı prooksidan özelliği gösterir. Özellikle de pek çok gargara bu bitkiden üretilmektedir.
 • Faranjite İyi Gelir: Faranjit ve Kronikleşmiş bademcik iltihaplarında prooksidan özelliği sayesinde iyileştirici bir etkiye sahiptir. Boğazı rahatlatan ve yumuşatan yapısı sayesinde grip ve soğuk algınlığında da sıklık ile kullanılır.
 • Doğal Ağrı Kesicidir: Eğer ebegümecinin taze yapraklarını toplar ve onları lapa şeklinde hazırlarsanız ve yaranızın üzerine sürer iseniz çıban ve yara ağrılarınıza son verebilirsiniz.
 • Öksürüğe İyi Gelir: Akciğer rahatsızlıklarında, balgam oluşumunda ve öksürükte olumlu etki gösterir. Aynı zamanda da ses kısıklığına ve bronşite de iyi gelir.
 • Göz Kuruluğuna ve Burun Kanamasına İyi Gelir: Eğer gözleriniz sürekli kuruyor ise ilk olarak ebegümeci çayı yapın ve dipte kalan soğuk çay ile gözlerinize pansuman yapın.  Burnunuz tıkalı ya da sürekli kanaması var ise de ebegümeci sizi rahatlatacaktır. 
 • Boşaltım sistemine iyi Gelir: Eğer boşaltım sisteminizin iyi çalışmadığını düşünüyorsanız ebegümeci tüketerek kabızlık problemlerinizi giderebilir, mide bulantınıza çözüm bulabilirsiniz.
 • Ateş Halini Geçirir: Ateşlendiğinizde ebegümeci bitkisini tüketirseniz ateşiniz düşer ve vücudunuz rahatlar. Ayrıca alerjik bir teniniz varsa bu bitkinin çayını tüketerek buna bir çözüm bulabilirsiniz.
 • Şişkinlikleri İndirir: kırık ve çıkık şişkinlikleri ya da yorgunluk şişkinliklerine iyi gelmektedir. Şişlikleri indiren ebegümeci banyosu için aşağıdaki resme tıklayabilirsiniz.

 

Ebegümeci İle Yapabilecekleriniz

 

Ebegümeci Çayı Faydaları

 1. Kan basıncını sağlıklı hale getiren ebegümeci çayından 1 hafta süresince sabah, öğle ve akşam tüketilebilir.
 2. Kalp ve damarların korunmasını sağlayan ebegümeci çayı kolesterolü düşürdüğü gözlemlenmiştir.
 3. Tip 2 diyabetik rahatsızlıkları olanlara iyi gelir.
 4. Ebegümeci çayı tüketerek rahatlıkla kilo verebilirsiniz. Ebegümeci çayı sayesinde besinler daha kolay hazmedilir ve bağırsak hareketleri başlar.
 5. Antioksidan özelliği sayesinde karaciğeri koruduğu bilinmektedir.
 6. Serbest radikallerin dolaşımını önler.
 7. Spor yapanlar ve yoğun çalışanlar ebegümeci çayını soğuk şekilde tüketerek zindelik sağlar.
 8. Kanserden vücudu korumaktadır.
 9. C vitamini barındıran çay alerjik oluşabilen rahatsızlıklara karşı vücuda kalkan oluşturur.
 10. Kış hastalıklarına karşı kullanılır.
 11. İdrar söktürür ve sindirimi rahatlatır.
 12. Ebegümeci çayı bireyi sakinleştirerek daha pozitif düşünmesini sağlar.

 

Ebegümecinin Diğer Faydaları

 • Ebegümecinin suyunu cildinizi temizlemek ve ölü hücrelerden arındırmak için kullanabilirsiniz.
 • Ramnoz, galaktoz, galakturonik asit ve glukuronik asit sayesinde gaz ve hazımsızlık gibi problemlerin önüne geçebilirsiniz.
 • Solunum ve sindirim yolu rahatsızlıklarına da iyi gelir.
 • Boğaz ve diş ağrısının tedavisinde de kullanılır.
 • Sürekli boğaz kuruluğu çekiyorsanız ebegümeci çayı tüketin.
 • Kuru öksürük ile baş edemiyorsanız ebegümeci çayı boğazınızı yumuşatır.
 • Gastrit rahatsızlığınız varsa bu çay size iyi gelir.
 • Sürekli bir mide sorunu ve mide ağrısı çekiyorsanız ağrılarınızı azaltır.
 • Cildinizi yumuşatır.
 • Sindirim sisteminizi düzenler ve sindiriminizi hızlandırır.
 • Bağışıklı sisteminizi kuvvetlendirir.
 • Sakinleştirir ve yatıştırır.

 

Ebegümecinin Kullanım Yerleri Nerelerdir?

Ebegümecinin pek çok kullanım şekli vardır. İlk olarak taze hali sebze olarak kullanılır. Ayrıca ebegümecinin en sık kullanıldığı şekli ise çayıdır. Kurutulmuş yaprakları ve çiçekleri kaynatılır ve çay halini alır. Aynı zamanda da yapraklarının lapa haline getirilmesi merhem özelliği sağlamasına da yardımcı olur. Çay halinin dipte kalan bölümü gözlere pansuman için kullanılır iken yaprakları kaynatılıp soğuduktan sonra şiş olan bölgelere uygulanabilir.

 

Ebegümecinin Olası Yan Etkileri

 1. Hamile olan ya da emziren kadınların kullanmadan önce doktorlarına başvurması önerilmektedir. Hamile bayanların düşük yapma risklerini arttırıcı etkisi bulunur.
 2. Kan basıncı düşük olan bireyler ebegümeci tüketiminden uzak durmamalılardır. Yüksek kan basıncı kalp ve damarlara büyük zarar verir.
 3. Epilepsi rahatsızlığı bulunan kişiler ebegümecini asla tüketmemelidir.
 4. Ebegümeci çayı hassas bünyelerde kaşıntı, kızarıklık ve alerjik sorunlara neden olabilir.

Tatlı Badem Yağı Faydaları

Tatlı Badem Yağı Faydaları

Tatlı badem yağı kişisel bakım için sık kullanılan faydalı yağlardandır. Özellikle cildin ve saçın beslenmesi için kullanılan tatlı badem yağı, saçların sağlıklı uzamasını sağlarken saçları dipten uca besler.

 

Tatlı Badem Yağı Faydaları

 1. E vitamini açısından zengin olan tatlı badem yağı cilt ve saçları besler.
 2. Saçlara uygulandığında saçların parlamasını sağlar, dökülmeleri önler ve saç uzamasını hızlandırır.
 3. Tatlı badem yağı kullanıldığında hücreler aktif hale gelir.
 4. Ciltte meydana gelen çatlakların giderilmesine yardımcı olur.
 5. Kuru ciltlerin nem ihtiyacını karşılayarak, deride meydana gelen tahrişleri giderir.
 6. Yanık oluşmuş bölgelere tatlı badem yağı kullanıldığında, yanıkların iz bırakmasını önlemeye yardımcı olur.
 7. Pişik ve kaşıntı oluşan yerlere sürülürse çabuk iyileşme sağlanır.
 8. Cildin daha genç ve pürüzsüz görünmesini sağlar.
 9. Kirpik ve kaşlarda seyrelme varsa tatlı badem yağı kullanılabilir.
 10. Gebelik döneminde olası çatlakları önlemek için her gün kullanılmalıdır.
 11. Kabızlığı gidermek için 1 çay kaşığı tatlı badem yağı tüketilebilir.
 12. Tatlı badem yağından rugan ayakkabılara sürülürse çatlamaları önlenir.

Tatlı Badem Yağının Saça Faydaları

 1. Mineral etkisi fazla olan tatlı badem yağı saçın ihtiyacı olan E vitamini açısından zengindir.
 2. Saçların güçlenerek kırılmalarını engeller.
 3. Kuru ve yıpranmış saçlar için nemlendirici etkisi vardır.
 4. Saç kırıklarının toparlanmasını sağlar.

 

Saçlar için Tatlı Badem Yağının Kullanımı

 • Kür 1: Her banyoda ıslanmış saçlarınıza tatlı badem yağı kullanarak derinlemesine nemlendirme sağlayabilirsiniz. Bu sayede saçlarınızı açmak için ekstra krem kullanmanıza gerek olmaz.
 • Kür 2: Tatlı badem yağını tek veya zeytinyağı ile birleştirerek saçlarınıza masaj yaparak yedirin ve 2 saat süresince saçınızda bekletip durulayın. Saçlarınızı dipten uca besleyerek daha sağlıklı görünmesini sağlayacaktır.

 

Tatlı Badem Yağının Zararları

Tatlı badem yağının saçlara ve cilde fazlası ile etkisi olsa da yüzünüze uygulamayın. Yaşlanma etkilerini geciktiren tatlı badem yağı aynı zamanda tüylenmeye neden olur.

Dardanel Tonun Faydaları

Dardanel Tonun Faydaları

Balık, günlük hayatımızda haftada en az üç öğün tüketmemiz gereken zengin bir besin kaynağıdır. Balık fosfat ve omega bakımından oldukça zengindir. Balıkta aynı zamanda iyot, demir kalsiyum gibi maddeler bulunmaktadır. A, D ve B vitaminlerini içermektedir.

 

Dardanel Ton’un Faydaları

 1. Yüksek oranda omega 3 içerdiğinden günlük omega ihtiyacını karşılamaktadır. Omega 3 yağ asitleri hem hücrenin temel yapı taşı ve hem de birçok yaşamsal fonksiyonun düzenleyicisidir.
 2. Beyin fonksiyonlarını ilerleterek beyin gelişimine önemli katkılarda bulunur.
 3. Dardanel Ton, alzheimer hastalığını büyük ölçüde engellemektedir.
 4. Güçlü bir antioksidan olan balık tüketimi sayesinde vücuttaki kötü maddelerin atılmasını sağlar.
 5. Çocuklarda kemik yapısının güçlenmesinde çok önemli bir besin kaynağıdır. Düzenli olarak tüketilmesi kemik yapısını kuvvetlendirir aynı zamanda kadınlarda kemik erimesini de önler.
 6. Günümüzde yoğun bir şekilde çalışan insanların beyin yorgunluğu için oldukça yararlıdır.
 7. Zayıflamak isteyenler için en önemli besin kaynağıdır. Hem sağlıklı bir zayıflama hem de planlı bir diyet yapmış olursunuz.
 8. Şeker hastalarının yapısına uygun olarak şeker yapısını düzenler. Şekeri düzenlemeye yardımcı olur.
 9. Hafta da en az 2 kere tüketmek felç riskini azaltır.
 10. Meme kanseri başta olmak üzere birçok kanserin önlenmesine yardımcı olur.
 11. Damarlarda ki kanı temizleyerek kalp, damar tıkanıklarını önlemeye yardımcı olur.
 12. Kolesterol hatalarında; Kolesterolü dengeleyerek hastaların rahat nefes almasını sağlar.
 13. Balık tüketiminin yoğun olduğu yerlerde depresyon hastalığına yakalanma riskinin de azaldığı kanıtlamıştır.
 14. Balık aynı zamanda yaşlanmayı geciktirmektedir ve iç organlarında genç kalmasına yardımcı olur.
 15. Hamile ve emziren kadınlar omage desteği başta olmak üzere ton balığının faydaları için bu tür konserve balıkları tüketmelidir.
 16. Ton balığı gibi sağlıklı olan diğer hayvansal gıdalar hakkında daha fazla bilgiyi Hayvansal gıdaların faydaları kategorimizde bulabilirsiniz.

 

Dardanel Tonun Tüketim Şekilleri

 

Neden Dardanel Ton?

Dardanel Ton konserve halinde piyasada marketlerde rahatça bulabileceğimiz çok lezzetli bir yiyecektir. Mevsimsel olarak her zaman taze balık bulamadığımız için ve av yasakları nedeniyle taze balık sorunu çektiğimiz dönemlerde Dardanel Ton vazgeçilmez bir yiyecektir. Hem uzman konservesi sayesinde tazeliğini uzun süre korumaktadır hem de besin değerinden bir şey kaybetmemektedir. Bu nedenle balık bulmadığımız dönemlerde kendimizi ve çocuğumuzu balıktan mahrum etmemek gerekir. Bu nedenle Dardanel Ton güvenle ve iştahla tüketilebilir.

Ayva Çekirdeğinin Faydaları

Ayva Çekirdeğinin Faydaları

İçeriğinde potasyum, kalsiyum, bakır, demir bulunan ayva çekirdeği aynı zamanda C, B ve A vitaminlerine sahiptir. Ayvanın faydaları vücut sağlığı ile alakalı iken ayva çekirdeğinin faydaları cilt ve saç sağlığını da kapsıyor.

Ayva Çekirdeğinin Faydaları

 • Çocuklarda İshali Keser: 1 çay bardağı suyun içinde 5 – 6 tane ayva çekirdeğini 10 dakika süresince kaynatılıp ılıdığında içirilir ve ishalin kesilmesi sağlanır.
 • Cilt Hastalıklarına İyi Gelir: Yukarıda ishal için verdiğimiz çay aynı zamanda cilde uygulandığında dudak çatlamaları, egzama, meme ucu yaraları ve yanıkların tedavisinde kullanılır. Cilde pamukla sürerek kırışıklıklarında azalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Enfeksiyon Riskini Azaltır: Ayva çekirdekleri ezilerek bal ile karıştırılıp tüketilir. Enfeksiyon riskini azaltan bu karışım vücudunuzu birçok hastalığa karşı da korumaktadır. Bu karışım aynı zamanda mide, bronşit, öksürük ve bağırsaklarda oluşabilecek sorunları da önlemektedir.
 • Ayva Çekirdeğinin Öksürüğe Faydası: 1 bardak ılık suya 1 avuç ayva çekirdeği ekleyin ve jel gibi olana kadar suda bekletin. Bu su tüketildiğinde öksürüğün ve bronşit rahatsızlığın azalmasında etkilidir.
 • Ayva Çekirdeğinin Yanığa Faydası: Yarım su bardağı suya ayva çekirdeklerini ekleyin ve bekletin. Bu su ile yanık oluşmuş bölgelere pamukla pansuman yapın. Aynı zamanda yanık izlerini geçirmede de faydası vardır.
 • Gırtlak Kanserini Temizliyor: Ünlü oyuncu Erhan Yazıcıoğlu Gırtlak kanserini ayva ve ayva çekirdekleri ile yendiğini anlatıyor. Gırtlak kanserine karşı Ayva çekirdeğinin nasıl yenmesi gerektiğini öğrenmek için Erhan Yazıcıoğlunun resmine tıklayabilirsiniz.
 • Doğum Sonrası Çatlakları Gideriyor: Suna Dumankaya ayva çekirdeği kürü ile doğumdan sonra oluşan çatlakların gittiğini dile getiriyor. Çatlakları gideren ayva çekirdeği kürü için resme tıklayabilirsiniz.

Kusursuz Bir Cilt İçin Ayva Çekirdeği Maskesi

 • Ilık su ( 1 kahve fincanı )
 • Ayva çekirdeği ( 9 – 10 tane )

Hazırlanışı: Ilık suyun içerisine ayva çekirdeklerini ekleyin ve geceden sabaha kadar ağzını kapatıp bekletin. Her gece pamuk yardımı ile bu sudan cildinize kompres yaparak uygulayın. 20 dakika sonra yani cildiniz kuruduğunda kantaron yağı ile masaj yapıp bırakın.

Yağlı Saçlar İçin Ayva Çekirdeği Maskesi

 • Ayva çekirdeği ( 30 gram )
 • Su ( 2 çay bardağı )

Hazırlanışı:  1 bardak suya ayva çekirdeklerini ekleyin ve 1 saat süresince bu suda bekletin. Hazırladığınız karışımı kısık ocakta kaynatın ve altını kapatıp ılık ılık saçlarınıza uygulayın. Saçları streçle sarın ve yarım saat kadar bekletip durulayın. Haftada 1 kere saçlara uygulandığında saçların yağlanması azalır.

Normal Saçlar İçin Ayva Çekirdeği Maskesi

 • Su ( 2 bardak )
 • Ayva çekirdeği ( 1 tane ayva içi yeterli )

Hazırlanışı: Ufak bir tencereye su ve çekirdekleri ekleyin ve kaynatın. Kaynadıktan sonra ılımasını bekleyin. Ilıdığın da saçlara uygulayıp 1 saat süresince bekletin ve durulayın. Haftada 1 uygulamak yeterlidir.

Ayva Çekirdeği Kremi Nasıl Yapılır?

 • Ayva çekirdekleri ( yarım kilo )
 • Su ( 1 bardak )

Hazırlanışı: 1 bardak suda ayva çekirdeklerini haşlatın ve ağzı kapaklı bir şişeye karışımı dökün. Bu kürü 5 gün süresince dışarıda dolaba koymadan bekletin. Süre sonunda karışımı süzdürün ve her gece bu su ile cildine tonik uygulayın. Cilt kuruduktan sonra yıkanmamalı ve kuruduğunda kantaron yağı ile masaj yapılmalıdır.

Etkisi: Cildin yenilenmesini sağlayan bu kür kırışıklıkların azalmasında etkilidir. Özellikle cildin lekelenmemesi için geceleri uygulamak gerekir.

Ayva Çekirdeği Jeli Nasıl Yapılır?

 • Su ( yarım çay bardağı )
 • Ayva çekirdekleri ( 6 – 7 tane )

Hazırlanışı: Ayva çekirdeklerini suya ekleyin ve 24 saat bu suda ağzını kapatmadan bekletin. Jel kıvamını alacak olan karışımı cilde uygulanıp 20 dakika bekletilir ve durulanır.

Etkisi: Cilt lekelerinin giderilmesinde etkili olan jeli hassas ciltlerde rahatlıkla uygulayabilir. Aynı zamanda ciltteki sivilcelerin azalmasına destek verir.

Ayva Çekirdeği

Doğa ananın bizlere sunduğu en değerli ürünlerden birisi olan ayva çekirdeği, günümüzde destekleyici ve doğal tedavi yöntemleri arasında sık sık tercih edilmektedir. Saymakla bitmeyen ayva çekirdeğinin faydaları, bugün birçok kişiyi bu çekirdeğin kullanımına itmekte ve kullanan kişilerin tamamına yakını da olumlu etkilerinden fazlasıyla memnun kalmaktadır.

İçerisinde bol miktarda potasyum, kalsiyum, bakır ve demir bulunduran ayva çekirdeği ayrıca C, A ve B vitaminleri açısından fazlasıyla zengindir. Vücudun genel sağlığı üzerinde çok sayıda olumlu etkisi bulunan ayva çekirdeği saç ve cilt sağlığı için de yararlanılabilecek olan bitkisel tedavi yöntemleri arasında ilk sıralarda gelmektedir. Genellikle sonbahar aylarınım başlaması ile birlikte marketlerdeki yerini alan ayva çekirdeği ayrıca birçok aktardan da kolaylıkla temin edilebilmektedir. Kış sonuna kadar en taze şekilde alınabilecek ayva çekirdeklerinin yaz aylarında ise bulunması oldukça zor olmaktadır. Bu nedenle yaza doğru ayva çekirdeği stoğu yapmak amacıyla taze ayva çekirdeklerini saklamak, bu mucizevi meyvenin çekirdeklerini yaz döneminde de kullanabilmeye imkân vermektedir.

Ayva çekirdeğinin faydaları ile dileyen herkesin evinde tamamen doğal tedavi yöntemleri yaratabilmesi mümkün olmaktadır. Merhem şeklinde hazırlanabilecek olan ayva çekirdeği ayrıca krem ya da doğrudan tüketim şeklinde de kullanılabilmektedir. Bazı aktarların ise ayva çekirdeğini çay olarak sattığı söylenebilmektedir.

Kısacası farklı birçok şekilde kullanılabilen ayva çekirdeği konusunda daha detaylı bilgi almak ve ayva çekirdeğinin faydalarını öğrenmek isteyenler, aşağıda yer alan ayva çekirdeğinin 24 faydasını okumalarını tavsiye ederim.

Ayva Çekirdeğinin Sağlık İçin 24 Faydası

1) Ayva çekirdeği, meme ucu yaralarını iyileştirir. Yeni doğum yapmış bir anneyseniz bebeğinizin emmesi nedeniyle meme ucu bölgenizde meydana gelebilecek yaralanmalara karşı ayva çekirdeğini badem yağı ile merhem şeklinde hazırlayabilir ve yaralı bölge üzerine uygulayabilirsiniz.

2) Ayva çekirdeği, kuruyan elleri nemlendirir. Ellerinizin kuruluğundan yakınıyor ve daha yumuşak ellere sahip olmak istiyorsanız ayça çekirdeklerini zeytinyağı ile birlikte karıştırarak tamamen doğal bir el bakım kremi meydana getirebilirsiniz.

3) Ayva çekirdeği, cildi gençleştirir. Çok daha genç ve zinde bir cilde sahip olmak için ayva çekirdeğinin güçlü etkilerinden faydalanabilirsiniz. Bunun için yarım çay bardağı su ile 6-7 adet ayva çekirdeğini karıştırabilir ve doğal bir ayva çekirdeği jeli elde edebilirsiniz.
4) Ayva çekirdeği, saç kremi olarak kullanılabilir. Yıpranan ve dökülen saçlardan şikâyet etmeniz halinde ayva çekirdeği ile saçlarınızı olması gerektiği gibi güçlü ve sağlıklı hale getirebilirsiniz. Yarım kilo ayva çekirdeği ve 1 bardak su ile hazırlayabileceğiniz bu kürü saçlarınızda 45 dakika bekletebilirsiniz.

5) Ayva çekirdeği, mikropları öldürür. Vücudunuzda bulunan ve sizi hasta eden mikroplar için ayva çekirdeğinin gücünden yararlanabilirsiniz. Ilık su ile karıştırabileceğiniz ayva çekirdeklerinin doğrudan tüketimini gerçekleştirebilirsiniz.

6) Ayva çekirdeği, dudak çatlaklarına birebirdir. Hava koşulları ve diğer etkenler nedeniyle çatlayan dudaklara çözüm olarak ayva çekirdeğini kullanabilirsiniz. Tamamen doğal bir tedavi yöntemi olan ayva çekirdeklerinin etkisini kısa sürede görebilirsiniz.
7) Ayva çekirdeği, bağırsak problemlerini düzeltir. Bağırsaklarınızda meydana gelen çok sayıda hastalığa karşı ayva çekirdeğinden yararlanabilirsiniz. Ayva çekirdeklerini bol su ile birlikte doğrudan tüketebilir ve bağırsak rahatsızlıklarınız üzerinde etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

8) Ayva çekirdeği, kırışıklıkları giderir. Cildinizi gençleştirmek için yarım kilo ayva çekirdeğini bol su ile karıştırıp merhem kıvamına getirebilir ve cildinizin kırışan bölgeleri üzerine sürebilirsiniz. 1 saat boyunca bekletmeniz ve düzenli şekilde bu kürü uygulamanız halinde kırışıklıklarınız üzerinde olumlu etkiler sağlayabilirsiniz.

9) Ayva çekirdeği, mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Mide problemlerinizde ayva çekirdeği kürü hazırlayabilirsiniz. Bunun için de 1 bardak suya ekleyebileceğiniz 30 gram kadar ayva çekirdeğini 1 saat suda beklettikten sonra hem suyu hem de ayva çekirdeklerini tüketebilirsiniz.

10) Ayva çekirdeği, cildi nemlendirir. Daha nemli ve sağlıklı bir cildi sahip olmak isteyen herkese ayva çekirdeğini tavsiye ederiz. 1 kahve fincanı ayva çekirdeğinin ılık su ile karıştırılması ile elde edilebilecek olan küre bir miktar badem yağı eklenmesi de kürün cilt yumuşatıcı etkisini fazlasıyla arttıracaktır.

11) Ayva çekirdeği, iltihaplı gözlere iyi gelir. Gözleriniz iltihap kaptıysa ayva çekirdekleri ile hazırlayabileceğiniz tamamen doğal tedavi kürünü gözlerinizin üzerine bir pamuk eşliğinde sürebilir ve 30 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz.

12) Ayva çekirdeği, bronşiti iyileştirir. Tehlikeli bir hastalık olan bronşit gibi rahatsızlıklarda su ile birlikte hazırlayabileceğiniz ayva çekirdeği küründen faydalanabilirsiniz. Bu kürü doğrudan tüketebilir ve etkilerini kısa sürede fark edebilirsiniz.
13) Ayva çekirdeği, egzamaya iyi gelir. İstenmeyen rahatsızlıklardan egzaman problemlerinde ayva çekirdeğini merhem olarak hazırlayabilir ve egzamadan muzdarip olan bölgelerinizin üzerine yavaş hareketler ile yedirebilirsiniz.

14) Ayva çekirdeği, sivilce problemlerini giderir. Özellikle yüz bölgenizde sivilce problemleriyle mücadele ediyorsanız bir de ayva çekirdeğini krem olarak kullanmayı deneyin. Bunun için biraz zeytinyağı ve badem yağını 30 gram kadar ayva çekirdeği ile yumuşak bir krem haline getirin ve sivilcelerinizin üzerine uygulayın.

15) Ayva çekirdeği, boğaz ağrılarına iyi gelir. Boğazınızda sık sık ağrı problemleri yaşıyorsanız ayva çekirdeğini düzenli olarak tüketebilir ve bu doğal şifa kaynağının mucizevi etkilerinden yararlanabilirsiniz.

16) Ayva çekirdeği, sindirim sistemini düzenler. Daha sağlıklı ve düzgün çalışan bir sindirim sistemine sahip olmak isteyen herkese düzenli olarak ayva çekirdeği tüketimini tavsiye ederiz. 2 çay bardağı su ile 30 gram ayva çekirdeğini karıştırabilir ve bu kürü her sabah tüketebilirsiniz.

17) Ayva çekirdeği, cildi yumuşatır. Cildinizin kuruluğu sizi fazlasıyla üzüyor ve çok daha yumuşak bir cilt elde etmek istiyorsanız ayva çekirdeğini kür şeklinde deneyebilir ve düzenli kullanımda cildiniz üzerindeki etkilerini gözler görülür şekilde fark edebilirsiniz.

18) Ayva çekirdeği, cilt temizleyicidir. Fazla yağ ve kirden cildinizi arındırmak amacıyla doğal bir temizleme kürü olarak ayva çekirdeklerini su ile karıştırabilir ve cildinize sürebilirsiniz. Hiçbir yan etkisi olmayan bu kürle cilt temizliğinizi kolayca yapabilirsiniz.

19) Ayva çekirdeği, öksürüğe iyi gelir. Kuru öksürük gibi problemlerde doğal ve destekleyici bir tedavi yöntemine ihtiyaç duyuyorsanız ayva çekirdeklerini 2 bardak su ile birlikte her sabah aç karnına tüketebilirsiniz.

20) Ayva çekirdeği, yağlı saçları arındırabilir. Saç bakım kürü olarak ayva çekirdeği kullanımı için 1 bardak suya ekleyeceğiniz ayva çekirdeklerini 1 saat boyunca bu suda beklettikten sonra ocakta kaynatabilir ve saçlarınıza ılıkken uygulayabilirsiniz.

21) Ayva çekirdeği, doğum sonrası çatlaklarını iyileştirir. Doğum sonrası vücudunuzda meydana gelen çatlaklardan kurtulabilmek için ayva çekirdekleri sizin için uygun olabilir. Merhem şeklinde hazırlayabileceğiniz ayva çekirdeklerini sorunlu bölgelere düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

22) Ayva çekirdeği, yanıkları iyileştirir. Hafif yanıklarda ayva çekirdeklerini sarı kantaron yağı ile birlikte merhem olarak yanık bölgelerin üzerine yumuşak hareketler ile sürebilir ve yanık problemlerindeki olumlu etkilerini görebilirsiniz.

23) Ayva çekirdeği, gırtlak kanserinde tedavi edicidir. Gırtlak kanseri ile mücadele ediyorsanız ayva çekirdekleri ile bu tehlikeli kanser türüne karşı iyileşme sağlayabilirsiniz. Gırtlak kanseri için ayva çekirdeklerini ezip balla karıştırarak tüketmenizi tavsiye edebiliriz.

24) Ayva çekirdeği, ishale iyi gelir. 1 çay bardağı suyun içerisine bir miktar ayva çekirdeği atıp yaklaşık 10 dakik boyunca bu karışımı kaynattıktan sonra ılındığında tüketimini gerçekleştirebilir ve ishal problemlerinizi giderebilirsiniz.

Kestane Balının Faydaları

Kestane Balının Özellikleri

 • Yüksek oranda früktoz içerir ve bunun sonucu olarak da kolay kolay kristalize(şekerlenme) olmaz
 • Az miktarda asit bulunur
 • Koyu sarı ile siyah arasında olan koyu renkli baldır. Bazen amber renginde de olabilir.
 • Kendine özgü aromatik lezzeti vardır ve tattıktan sonra acı bir tat bırakır
 • Yüksek miktarda mineral, polen ve tanen içerir

Kestanenin Balının Faydaları:

 • Yaşlanmayı Önler: yüksek miktarda antioksidanlar serbest radikallerin giderilmesine yardımcı olur ve dolayısıyla vücudu yaşlanma etkilerinden korur. Bunun sonucu olarak kestane balının düzenli tüketimi genç görünmeye yardımcı olur.
 • Fiziksel Yorgunluğu Azaltır: Yüksek miktardaki früktozlar iyi bir enerji kaynağı olarak hizmet ederler. Bundan dolayı bir kaşık kestane balı fiziksel yorgunluğu fiziksel yorgunluğu anında azaltır.
 • Yemek Pişirmede Kullanılır: Hafif acı tadıyla kestane balı, şekerli tatları sevmeyen insanlar için çeşitli tatlı yemeklerin pişirilmesinde en iyi şeker alternatifidir.
 • Sivilceleri İyileştirir: Kestane balının anti bakteriyel etkisi onu sivilcelerin tedavisinde ideal hale getirir. Kestane balının doğrudan yüz maskesi olarak kullanmak veya yulaf ezmesi ile karıştırmak iltihaplanmayı ve tenin dökülmesini azaltır.
 • Kestane balının içerisindeki Demir, B vitamini, C vitamini ve antioksidanlar gibi yüksek miktardaki mineraller kasların güçlendirilmesi, kan dolaşımını hızlandırması, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi gibi değişik vücut fonksiyonlarını destekler. Hatta karaciğer ve mide gibi organların işleyişlerini de güçlendirir.

Diğer Faydaları:

 • Prostat şikâyetlerine karşı faydalıdır.
 • Kan damarlarını kuvvetlendirir. Varisli damarlar ve hemoroit oluşumunu engeller.
 • Sinirleri güçlendirir.
 • Karaciğer yetmezliği ve şişkinliğine iyi gelir.
 • Mideyi kuvvetlendirir.
 • Kansızlığı iyileştirir. Fiziksel ve zihinsel yorgunluk açısından faydalıdır.
 • Kasları kuvvetlendirir.
 • Astım, bronşit ve nefes darlığında etkilidir.
 • Felç ve sinir hastalıklarda şifadır.
 • Adale ve kasların ağrımasını engeller.
 • Mideye iyi gelen bal bağırsakların temizlenmesini sağlar.
 • Bademcik de oluşan iltihapları giderir.
 • İştahın açılmasını sağlar.
 • Cilt sağlığını koruyarak güzelleşmesini sağlar.

Kestane Balının Kullanımı:

 

Diğer bal çeşitleri gibi kestane balı da kek, kurabiye ve turta gibi unlu mamullere lezzet vermek için kullanılabilir. Dondurmanın üzerine hafif kestane balı serpiştirilmesi ekstra tat verir. Ayrıca çay, süt, salatalara eklenebilir ve tostun üzerine sürülebilir. Kızartılmış tereyağlı irmik ekmeği ve az miktarda kestane balı çok lezzetli olur.

 

Kestane Balı Kullanarak Yemek Tarifleri

 

Parmesan Peynirli ve Kestane Ballı Kavrulmuş Armut: Armutlar yeterli genişlikteki bir tavaya konulur. Yeterli miktarda katılırve tavaya şarap eklenerek fırına verilir. Daha sonra da yumuşayana kadar pişirilir. Ardından da kestane balı, kırmızı şarap ve Parmesan Peyniri serpiştirilerek servis edilir.

 

Kestane Ballı Cevizli Kek: Yeterli miktarda tereyağı ve şeker yumuşak hale gelene kadar karıştırılır. Bal, yumurta ve un sırasıyla eklenir. Bunlar yaklaşık 40 dakika karıştırılır. Daha sonra dilimlenmiş armut ve kuruyemişler ile birlikte malzemeler konulur. 350 derece sıcaklıktaki fırında pişirilir. Piştikten sonra tavadan alınır, soğutulur ve kestane balı serpiştirilerek servis edilir.

 

Tavsiyeler:

Sağlık açısından birçok faydası olan kestane balının hergün tüketilmesi uzun süre genç kalmaya yardımcı olur. Früktoz ve mineraller açısından zenginlik kaynağı olması yorgunluğu alır. Yorgun hissedildiğinde sabahları bir kaşık alındığında günün geri kalanında enerjik bir şekilde çalışmaya devam etmeye yardımcı olur. Hafif acı bir tada sahip olmasından dolayı bu şekilde yenilemediğinde dondurma ile birlikte ya da kek ve kurabiye ile birlikte tüketilebilir.

Dondurmanın Faydaları

Dondurmanın Faydaları

Dondurma çalkalama ya da sürekli karıştırma yöntemi ile genelde mısır şurubu formunda, yüksek yağlı süt veya krema ile hazırlanan glikoz-bazlı tatlandırıcılar içeren bir karışımdır. Vanilya ya da çikolata gibi tatlandırıcılar ile birlikte soğutma işlemi ile yapılır. Dondurmanın faydaları olduğu kadar fazla tüketilmesinin de bir takım zararları vardır.

 

Dondurmanın Faydaları Nelerdir?

Dondurma Yemenin Yararı
Dondurma Enerji Verir

Dondurma Enerji Verir

Dondurmanın besin içeriği marka ve türleri arasında değişir ama genel olarak mükemmel bir enerji kaynağıdır. Dondurmanın buçuk su bardağı porsiyonunda yaklaşık 15 gram karbonhidrat bulunur. Bir porsiyon da enerji yoğun gıdalar vardır. Yaklaşık olarak 7 gram protein ve 2 gram yağ içerir. Vanilyalı dondurmanın bir buçuk su bardağındaki enerji 137 kilokaloridir. Tam yağlı süt ile yapılmış ise, bir buçuk fincanda yaklaşık iki katı bulunur. Dondurma düzenli tüketilirse kilo yapar ama bunun dışında enerji sağlar.

 

Vitaminler Ve Mineral Zengini Bir Kaynaktır

Dondurma ayrıca birçok önemli mineraller bakımından iyi bir kaynaktır. Bir buçuk fincan dondurma yetişkinlerin yaklaşık yüzde 10 mineral ihtiyacını karşılar. Bunun dışında beslenmeye yardımcı olur. RDA ile birlikte, kalsiyum ve fosfor açısından zengindir. Dondurma bir çok vitamin A,D, C ve E de dahil olmak üzere vitaminlerin yanı sıra thiamin, niasin, riboflavin, folik asit ve vitamin B-6 ve B-12 içerir. Aynı zamanda, K vitaminini küçük miktarda barındırır. Bu vitamin önemli bir kan pıhtılaşma faktörüdür.

 

Dondurmanın Faydaları Ve Zararları
Vitamin ve mineral zengini dondurmanın vücuda faydaları

Dondurmanın Faydaları

 • Vitamin bakımından büyük bir kaynaktır,
 • Çok fazla enerji sağlar,
 • içeriğinde sağlıklı mineralleri barındırır,
 • Yaratıcı düşünmeyi sağlar,
 • Dondurma kanser olma riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Evde Dondurma Yapımı

Malzemeler:

 • 1 Su Bardağı Toz Şeker
 • 1 Çay Kaşığı Vanilya
 • 1 Litre Yağlı Süt
 • 1 Tatlı Kaşığı Toz Salep sadece 5 gr
Evde Dondurma Yapımı
Evde dondurma yapmak için gerekli malzemeler ve dondurmanın hazırlanışı

Yapılışı: Tencereye 1 litre süt koyun ve normal ısıda kaynatın. Üzerine de toz şeker, salep ve vanilyayı karıştırarak azar azar dökün. Tencere kaynarken ocak ısısını düşük ısıya getirin. 10 dakika boyunca karıştırılarak kaynatmanız gerekir. Süre bitiminde ise tencereyi alın ve oda sıcaklığına düşmesi için soğumaya bırakın.  Daha sonra kapağı kapalı olacak şekilde dondurucuya koyun. 2 saat süre içinde bu şekilde beklesin. Sonra tencereyi alarak tamamen süt donuncaya kadar karıştırın ve bu şekilde karıştırmadan sonra beş dakika içinde dondurmanız hazır olur.

 

Dondurmanın Besin Değeri

100 gr sade dondurmanın besin değeri

 • Kalsiyum 204
 • Karbonhidrat (g) 21 1
 • Protein (g) 6
 • Yağ (g) 6
 • Demir 1
 • Lif (g) 0
 • Vitamin C 2
 • Kolesterol (mg) 94
 • Sodyum (mg) 1554
 • Potasyum (mg) 262
 • Vitamin A 70

 

Dondurmanın İlgili Pratik Bilgiler

 • Servis kaşıklarında bakteri bırakır bu nedenle kaşıklar iyice temizlenmelidir.
 • Top dondurmayı servis eden kişi servisini yaptıktan sonra kaşığı su içine koyuyorsa olmayınız, bu hastalık yapar.
 • Son tüketim tarihine bakmadan almayınız.
 • Dondurma tüketildikten sonra ılık su içilmesi hem boğazı hem de mideyi rahatladır.
 • Dondurma öğün arasında bir ara öğün olarak tüketilmelidir. Yoksa iştah kesebilir ve öğün atlamanıza neden olabilir.
 • Dondurma paketinde eriyip tekrar donmuş ise içinde buz parçacıkları oluşacaktır. Bu nedenle dikkat edilmesi gerekir.

 

Dondurmanın Zararları

Dondurma Yağ ve Şeker İçerir

Yüzde 10 süt yağı dondurmada bulunur. Bazı ürünlerde yüzde 16’a kadar süt yağı olabilir. Dondurma, yüksek yağa sahip bir besindir. Süt yağı büyük ölçüde kolesterol ve doymuş yağdan oluşur. Kandaki kolesterol seviyeniz çok yüksek olduğunda, vücut kan akımı ile müdahale eder, bu durumda kalp hastalığı ve inme riski yükselir. Dondurma ayrıca karbonhidrat içeriğinin çoğunluğunu oluşturan şeker bakımından da yüksektir. Çok fazla şeker tüketimi kilo alma ve kan trigliserid düzeylerinin artmasına neden olabilir. Yüksek kolesterol ve şeker ile ilgili sorunların riskini azaltmak için, aşırıya kaçmadan dondurma tüketmek ya da düşük yağlı, düşük şeker oranına sahip olan dondurmaları seçmek gerekir.

 

Dondurmanın yan etkileri
Dondurmada laktoz, yağ ve şeker bulunur.

Dondurmada Laktoz Bulunur

Süt bazlı ve laktoz, bir süt şekeri içerdiğinden dondurma bazı insanlar için sorunlara neden olabilir. Laktoz intoleransı olarak adlandırılan bu kişiler, laktoz sindirmek için gerekli laktaz enzimine sahip değildir.  Bu eksikliği yaşayan kişilerin dondurma tüketmesi durumunda sindirim rahatsızlığı olabilir. Not: Eğer laktoz intoleransınız varsa, dondurma tüketeceğiniz zaman laktaz takviyesi alarak bu sorunu hafifletebilirsiniz. Bunun dışında soya sütü veya başka bir süt ile yapılan benzer dondurulmuş ürünler ile dondurmayı değiştirebilirsiniz.

 

Dondurmanın Yan Etkileri

 • Sütten imal edildiği için hemen mikrop üretebilir.
 • Uzun süre duran dondurma çeşitli hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle hemen tüketilmelidir.
 • Buzlu dondurmadan bademcik ve boğaza zarar verebilir.
 • Soğuk olduğu için ısırılarak tüketilirse diş ya da diş eti ağrısına neden olabilir.

Kestanenin Faydaları

Kestane, kuzey yarım küre kökenli yenilebilir bir serin mevsim kuru yemişidir ve kayıngiller familyasına aittir. Kestaneler yapraklarını döken geniş ağaçlardır. Aynı ağaçta hem erkek hem de dişi çiçek veren birevciklidirler.

 

Bir kere tozlaştıklarında, dişi çiçekler her biri 2-3 tane yenilebilir çekirdeği kuşatarak kozalağa dönüşür. Kaju, Avustralya Fıstığı vs. gibi kuru yemişlere nazaran daha büyüktür. Her bir Kestane pürüzsüz, parlak, koyu kahverenginde ve türüne bağlı olarak 1-1,5 inç çağında ve 8-12 gram ağırlığında özelliklere sahiptir. Tatlı ve nişastalı olan kestane kahverengi kabuğa sahipken içi kremsi beyaz bir etli kısma sahiptir.

 

Kestanenin Faydaları

 • Diğer kuru yemiş ve çekirdeklerin aksine kestaneler görece düşük kaloriye sahiptir ve daha az yağ içerirler. Ancak bunun yanında sağlığa faydalı olan zengin mineral, vitamin ve bitki besin maddeleri kaynağıdır.
 • Kendine özgü diğer bir özelliği ise, yüksek kalori, protein ve yağ içeren diğer çekirdek ve kuru yemişlerin aksine nişastalıdır. Kestanelerin besin bileşimi tatlı patates, süt mısır, patates, muz vs. gibi diğer temel nişastalı gıda maddeleri ile karşılaştırılabilir. Yine de diğer tahıl ve yumru bitkilerden daha iyi mineral, vitamin ve protein kaynağıdır.
 • Her 100 gramında 8,1 besinsel lif içererek iyi bir diyet lif kaynağıdır. Diyet lifi, bağırsaklarda fazla kolesterol emilimini sınırlayarak düşük kolesterol seviyesine yardımcı olur. Kestaneler kendisine özgü besin profiliyle diğer yenilebilir kuru yemişlerden ayrılırlar. Alışılmadık bir şekilde diğer kuruyemişlerin aksine C vitamini bakımından zengindirler (100 gram kestane 43 miligram C vitamini sağlar). C vitamini diş, kemik ve kan damarlarında dölyatağı oluşumu için gereklidir.  Güçlü bir antioksidan olarak zararlı serbest radikallerden korur.
 • Çok az miktarda folik asit içermesine rağmen (her 100 gramda 62 microgram) kuruyemiş ve çekirdekler için eşsiz bir özelliktir. Folik asit alyuvarların ve DNA sentezinin oluşumu için gereklidir. Gebelik sürecinde folik asit yönünden zengin olan gıdaların yeterli tüketimi, ceninde sinir yolu bozukluklarının önlenmesine yardımcı olur.
 • Ayrıca olik asit ve palmitoleik asit gibi tekli doymamış yağ kaynağıdır. Araştırmalar diyetlerde tekli doymamış yağ tüketiminin kandaki iyi kolesterol seviyesini artırıp kötü kolesterol seviyesini düşürerek genel kolesterol seviyesinin düşük olmasına yardımcı olur.
 • Kestaneler iyi miktarda potasyum sağlamasının yanında demir, kalsiyum, magnezyum, manganez, fosfor ve çinko gibi minerallerin mükemmel bir kaynağıdır. Potasyum kalp atış hızını ve tansiyonu düşürerek sodyumun tansiyonu yükseltici eylemine karşı yardımcı olurken demir kansızlığın önlenmesine yardım eder. Magnezyum ve fosfor da kemik metabolizması için önemli bileşenlerdir.
 • Kestane ayrıca B vitamini grupları bakımından da zengindirler. 100 gram kestane %11 niyasin, %29 piridoksin ( B-6 vitamini), %100 tiyamin ve %12 riboflavin bulundurur.

 

Kestanenin Harici Kullanımı

 

Harici kullanımlar için de kurutulmuş kestaneler çok etkilidir. Düşük sıcaklıkta kötüleşen soğuktan kaynaklanan kızarıklık ve romatizma ağrıları durumunda, 3 litre su ile birlikte 5 avuç kestane su miktarı yarıya inene kadar kaynatılır. Kaynatılma sonucunda oluşan öz süzüldükten sonra zarar görmüş bölge bu özle yıkanır (dayanılabildiği kadar sıcak olarak kullanılması en iyi yöntemdir). Bu uygulama 10-15 dakika yapılır ve iyileşme tamamlanan kadar her gün tekrar edilir.

 

Kestane balı maskesi, kılcal damar hassaslığını azaltan, ultra viyola radyasyondan koruyan iltihap önleyici özelliğinden dolayı bütün cilt türleri için kullanılır. Bu maske ayrıca ciltteki hiyalüronik asitleri korur ve yağ bezi salgısını normalleştirir. Sonuçları özellikle cildin yaşlanma sürecini genel olarak ertelemesinde ve kuru cildi yeniden canlandırmasında gözle görülebilir. Maske yüzde 30 dakika kadar bekletilmeli ve ılık su ile temizlenmelidir.

 

Yan Etkileri

Yenilebilir veya tatlı kestanelerin çiğ olarak birkaç tane tüketilmesinde herhangi bir sorun yoktur. Çiğ at kestanelerinin çekirdeği, kabuğu, çiçeği veya yaprağı güvenli değildir ve hatta yenildiğinde ölüme bile yol açabilir. Zehirlenme işaretleri mide bulantısı, böbrek rahatsızlığı, kas çekilmesi, halsizlik, göz bebeği büyümesi, kusma, ishal, dermansızlık, felç ve uyuşukluktur. At kestanesinin kazara yenilmesi halinde acil tıbbi müdahale gerektirir.

 

Seçimi ve Muhafaza Edilmesi

 

Kestaneler kış mevsimi mahsulüdür; Ekim’den Mart’a kadar marketlerde mevcuttur. İri ve taze olanları seçilmelidir. Nişasta bakımından zengin ve diğer çoğu kuru yemişlerden daha az yağ içermesinden dolayı, uzun bir süre havaya ve aşırı nemli şartlara maruz kalırsa daha hızlı bozulur. Tazeliğini anlayabilmek için, dış görünüşünden zarar görüp görmediğinin anlaşılması çoğunlukla zor olduğundan birkaç tanesi kesilerek açılmalı ve ağırlığı, dolgunluğu ve kremsi beyaz çekirdeğe sahip olup olmaması bakımından kontrol edilmelidir. Dış kabuğu ile çekirdeği arasında oluşan yeşilimsi küf bulunan kestaneleri almaktan kaçınılmalıdır.

 

Kestaneler kuru yemişlerden ziyade sebze ve meyveler gibi muhafaza edilmelidir. Eve geldiğinde paketlenmeli ve buzdolabında stoklanmalıdır.

 

Hazırlanış ve Servis Yöntemleri

 • Çiğ, kaynatılmış ve kavrulmuş olarak tüketilebilir. Kestane kavururken patlamasını önlemek için tepe kısmına birkaç küçük kesik atılır.
 • Buğulanmış kestane pirinci Japonya’da ünlü bir kış yiyeceğidir. Kore’de yaksik olarak bilinen bir tatlı türü, yeni yıl kutlamalarında pirinçle karıştırılan kestane, hünnap ve çam fıstığı kullanılarak hazırlanır.
 • Kestane ayrıca özellikle Şükran Günü Hindisinde olmak üzere kümes hayvanları dolmasında temel malzemelerden biri olarak kullanılır.
 • Kestane şekeri de oldukça popülerdir. Kestane şekeri hazırlamak için kestaneler suyun içinde ıslatılır ve daha sonra birkaç gün şeker-vanilya şurubuna batırılıp bekletilir. Şekerlenen bu kestaneler paketlenmeden önce kuruması için sıcağa maruz bırakılır.
 • Ayrıca kestane tereyağı yapımında da kullanılır.

Ayranın Faydaları

Ayranın Faydaları

Rahatlatıcı etkisinden tutunda birçok vitamin ve mineral barındırmasının yanı sıra diğer gazlı soğuk içecekler gibi zararlı değil tam tersine antioksidan kaynağı sütten elde edilen doğal bir içecektir.

 

Ayranın Faydaları

Ayranın Kiloya Vermeye Faydası

Diyet yapıyorsanız tok kalmak için ayran tüketiniz. Diyette temel besinlerden olan ayran açlık hissinizi ortadan kaldırarak sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur. Mide ve bağırsaklarda emilimi azaltan ayran tokluk hissini uzun süre devam ettirir.

Kilo vermek için ayran
Ayran Kilo Verdiren Doğal Bir içecektir

 

Gastrit Hastalığına Şifadır

Bağırsaklarda oluşan faydalı bakterilerin sayısını artmasında etkili olan ayran gastrit sorununa şifadır. Yeterli ölçülerde tüketildiğinde şifa olan ayran aşırı tüketiminde zarara dönüşebilir.

 

Ayran İçmek Harareti Alır

Yaz aylarında bolca tüketilen ayran sindirim sistemini ve tüm vücudun sıcaklığını kontrol altına alır. Et gibi yağlı ağır yemek sonrasında içilen ayran gaz sorunlarının ve hazmın daha kolay olmasına destek verir.

 

Kabızlığı Giderir

Bağırsak hareketlerinin artmasını sağlayan ayran kabızlık sorunu çekenler için ideal bir içecektir. Aç karnına da gönül rahatlığı ile içebileceğiniz ayran etkisini daha kısa zamanda gösterir.

 

Kalsiyum Açısından Zengindir

Ayran da dahil diğer tüm süt ve süt ürünlerinde kalsiyum boldur. Özellikle kemik sağlığına etkisi çok olan kalsiyumu kas ve hücrelerin korunması açısından da tüketmek gerekir.

Ayran içmenin Yararları
Ayran Kalsiyum ve Vitamin Açısından Zengindir

 

Midedeki Asidi Kontrol Altına Alır

Baharatlar sonrası midede oluşan tahriş ve yanma sonucunda ayran tüketilmesi midenin rahatlamasını ve asit seviyesinin dengelenmesini sağlar.

 

Vitamin Açısından Zengindir

B ve D vitamini açısından zengin olan ayran anemi rahatsızlığı riskini azaltarak vücudumuzun ihtiyaçlarını karşılar.

 

Tansiyon Düşmesine Tuzlu Ayran Faydalıdır

Aslında tansiyonun düşmesinde etkili olan tuzdur. Tuzda sadece ayrana yakışıp ayranda rahatça çözündüğü için tansiyon düştüğünde ayran içirmek en mantıklı olanıdır.

 

Kolesterole Faydalıdır

Kolesterolün dengede kalmasını sağlayan önemli katkıları vardır. Ayran tüketildiği müddetçe kolesterol seviyesi sağlıklı olur.

 

Kan Basıncının Azalmasını Sağlar

Kan basıncının düşmesine faydası kanıtlanan ayran yukarıda bahsettiğimiz gibi kolesterolü de dengeler.

 

Ayranın Yararları
Ayran içmenin faydaları ve tüketilmesinin zararları

Kısaca Ayranın Yararları

 • Cilt sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • İç organları özellikle sindirim sistemini korumaktadır.
 • Güneş yanıklarında ayrandan faydalanabilirsiniz.
 • Hemeroit rahatsızlığı bulunanlar düzenli şekilde ayran tüketmelidir.
 • Soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarına kalkan oluşturur.
 • Metabolizmanın hızlanmasını sağlar.
 • İçinde A, B6, C, D, B12 ve E vitaminleri bulunurken magnezyum, kalsiyum, selenyum, sodyum, manganez ve demir içerir.

 

Ayranın Zararları

 1. Ayran fazla tüketildiğinde midedeki asiti tetikleyerek tam tersi etki gösterir.
 2. Doğal olmayan ayran tüketildiğinde vücuda daha fazla zarar verecektir.
 3. Bu açıdan ayranı doğal yollarla yaptığınız yoğurttan yaparak sağlıklı bir şekilde tüketiniz.

 

Balığın Faydaları

Balık Etinin Faydaları

Hem sağlıklı hemde lezzetli bir canlı olan balığı, küçük büyük demeden herkesin haftada en az bir kez tüketmesi gerekiyor. Balığın en büyük faydaları; kalbin korumasına yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir ve zekayı geliştir.

 

Balık Etinin Vücuda Faydaları

Saçları ve Cildi Besliyor

Cilt ve saç sağlığında büyük önem taşıyan Omega – 3 yağı saçların sağlıklı olmasını sağlarken cilt hastalıklarından sedefe yakalanma riskini azaltıyor.

 

Balık Zihni Açar

Balığın içinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde zihin açılarak hafıza kaybı ve unutkanlık oranı azalır. Haftada 2 kere balık tüketenlerin tüketmeyenlere oranla çok daha etkin bir hafızaları bulunuyor.

Balığın Yararları
Balığın Zekaya Faydası

Kalp Hastalıklarından Korur

Yapılan araştırmalara göre balık tüketen bireyler % 50 daha az kalp hastalıklarına yakalanıyor. Kandaki yağ düzeyinin dengelenmesini sağlayan Omaga – 3 kalp krizi risklerini de önleme etkili.

 

Balığın Gözlere Faydası

İçerisinde fosfor ve A vitamini bulunduran balık göz sağlığı için bilinenden çok daha önemlidir. Haftada 2 kere balık tüketildiğinde göz hastalıklarına yakalanma riskinden yarı yarıya kurtulmuş olursunuz. Çocukluktan itibaren yenmesi gereken balığın hamilelerinde sık sık tüketmeleri öneriliyor.

Balığın göze yararı
Balık Yemenin Gözlere Faydası

 

Sinir Sistemine Faydalı

Depresyon ilaçlarının çoğunda bulunan Omega – 3 yağı sinir sisteminin dağılmasını önlüyor. Haftada 1 kere bile balık tüketmeniz ruhsal sağlığınızın bozulmaması için oldukça etkili.

 

Balığın Çocuklara Faydaları

Çocuklukta ne kadar sağlıklı beslenirsek ileriki yaşlarda hastalıklarla mücadelemiz o kadar az olur. Balık tüketen çocuklar daha zeki ve daha sağlıklı bir bünyeye sahip olurlar.

Balığın Çocuklara Yararı
Balık Yemenin Çocuklara Yararı

 

 

Kemik Erimesini Önlüyor

Küçük balıklarda ve kılıç balığında bulunan kalsiyum kemiklerin güçlenmesinde oldukça etkili. Özellikle kemik erimesi sorunu yaşıyorsanız ve menopoz dönemindeyseniz balık tüketmeniz şart.

Kemik Erimesine Karşı Balık Yiyin
Balık Kemik Erimesinin Önüne Geçiyor

 

Gribe Karşı Kalkan Oluyor

Kış aylarında sık rastlanan grip ve soğuk algınlığı yağ asitleri içeren balık sayesinde önleniyor. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren balık özellikle mevsiminde sık, sık tüketilmesi gerekiyor.

 

Protein Deposu

Vücudun ana kaynaklarından biri olan protein doku oluşumunda ve hücrelerin yenilenmesinde büyük rol oynuyor. Depolanamayan proteini sürekli vücuda kazandırmak için balık tüketilmesi gerekiyor.

 

Balık Adeta Protein Deposu
Balık Adeta Protein Deposu

Kısaca Balığın Faydaları

 • İçeriğinde A, D, E, B2, B12, B3 ve kalsiyum, selenyum, folik asit ve fosfor barındırıyor.
 • Protein bakımından zengindir.
 • Kan basıncının düşürülmesinde etkilidir.
 • Beyin fonksiyonlarını geliştirir.
 • Ritim düzensizliğini önler.
 • Alzheimerı önlemeye yardımcı olur.
 • Kolesterolün dengelenmesini sağlar.
 • Antioksidan açısından zengindir.
 • Astım hastalığına iyi gelir.
 • Kilo verme ve zayıflamak isteyenler balık tüketmelidir.
 • Yaşamı uzatır.
 • Vücuttaki yağların birikmesini önler.
 • Felç riskini azaltır.
 • Balık tüketenler kansere yakalanma riski daha azdır.
 • Yüksek tansiyonu önler.

 

Balığın Zararlı Olabileceği Durumlara Karşı Dikkat

 1. Balık alırken taze olup olmamasına dikkat edilmelidir. Aksi taktirde zehirlenme riski yüksektir.
 2. Ton balığı civa içerdiğinden fazla tüketilmesi tavsiye edilmez zehirlenmelere neden olabilir.
 3. Balığı en sağlıklı fırında yaparak tüketmek gerekir.