Yumurta Kabuğunu Saklamanız için 5 Neden

Yumurta kabuğunun faydalarını işlediğimiz bu yazımızda birbirinden şaşırtıcı bilgiler sizi bekliyor. Öncelikle yumurta kabuğunu tanıyarak başlayalım.

 • Bir yumurta kabuğu, bazı antiasitlerin temel içeriği olan kalsiyum karbonattan oluşur. Her ortalama büyüklükteki bir yumurtanın kabuğu 750-800 miligram kalsiyuma sahiptir.
 • Yumurta kabuğu, bir yumurtanın toplam ağırlığının %9-12’sini oluşturur ve içeriye oksijen girmesine ve dışarıya karbondioksit çıkmasına yarayan gözeneklere sahiptir.
 • Yumurta kabuğunun rengi, yumurtlayan tavuğun türünü yansıtır. Beyaz tavuk beyaz yumurta, kahverengi tavuk kahverengi yumurta yumurtlar.

Yumurta Kabuğunun Faydaları

 • Besleyici yüz maskesi yapılabilir.
 • Cildinizdeki tahrişleri giderebilirsiniz.
 • Mutfakta güçlü temizleyiciler yapabilirsiniz.
 • Bahçeniz için harika bir gübredir.
 • Kendi takviye Kalsiyumunu yap.

Yumurta Kabukları İçin Şaşırtıcı Kullanımlar

1. Besleyici Yüz Maskesi

Kurutulmuş yumurta kabuğunu kendi maske harcınıza katabilirsiniz, Maske kuruduktan bir müddet sonra yüzünzü su ile yıkayın. Sıkılaşmış bir cilt için harika bir üründüryumurta kabuğunun faydaları

2. Cilt Tahrişlerini Tedavi Edin

Küçük bir elma sirkesi kabına bir yumurta kabuğu damlatıp birkaç gün bekletiniz. Karışımı küçük cilt tahrişlerine veya kaşıntılı ciltlere uygulayın.

Yumurta Kabukları İçin Şaşırtıcı Kullanımlar

3. Güçlü Temizleyici

Öğütülmüş yumurta kabukları, temizlenmesi zor tencere ve tavalar için harika, toksik olmayan bir aşındırıcıdır. Güçlü bir temizlik için onları biraz sabunlu suyla karıştırın.

Yumurta Kabukları İçin Şaşırtıcı Kullanımlar

4. Bahçe Yardımcısı

Yumurta kabukları, bahçenizin gelişmesine yardımcı olan kalsiyum ve diğer mineraller bakımından zengindir, bu yüzden harika bir gübredir. Birkaç yumurta kabuğunu küçük parçalara ayırın ve ekimden önce her deliğe serpin. Sonra, her iki haftada bir bitkinizin etrafına ilave kabuklar serpin.

Yumurta kabukları, sümüklü böcek, salyangoz ve hatta başıboş kediler gibi yaygın bahçe zararlılarını engellemeye de yardımcı olabilir! Birkaç yumurta kabuğunu ezin ve onları sebzelerinizin ve çiçeklerin etrafına saçın. Kabukların dokusu, bahçe zararlılarının uzak durmasına yardımcı olacaktır.

5. Kendi Kalsiyum Desteğini Yap

Yumurta kabuklarını 8 dakika boyunca 350 derecede fırında pişirin. Soğuduktan sonra havanda ezin ve toz haline getirin. Hergün bir çay kaşığı kullanabilirsiniz. Sulu şeylerin içine karıştırıp tüketebilirsiniz.

Toz kabuğunu köpeğinizin yemeğine kalsiyum takviyesi olarak da ekleyebilirsiniz. Kalsiyum bir köpeğin beslenmesinin önemli parçalarındandır.Köpek mamasına eklemek için köpek maması  başına 1/2 çay kaşığı yumurta kabuğu ekleyin.

Yumurta Kabukları İçin Şaşırtıcı Kullanımlar

Yumurta Kabukları Nasıl Temizlenir?

Yumurta kabuklarını yeniden kullanmadan veya yeniden yerleştirmeden önce, temiz ve bakteri içermediklerinden emin olmak iyi bir fikirdir. Kabukları içine ve dışına durulayın, içeriye yapışmış olabilecek kalıntı veya zarı temizlediğinizden emin olun. Ardından kabukları bir tencerede 10 dk kaynatın.

Toz Kalsiyum Takviyesi Nasıl Yapılır?

İlaçları bir kenara bırakarak kendi kalsiyum takviyenizi yapabilirsiniz. 8 dakika fırında 350 derecede yumurta kabuğunu kurutun. Daha sonra soğumasını bekleyin ve öğütün. Ardından favori meyvenizin püresi veya suyuna günde bir kere ekleyin.

 

Kaldırım Tebeşiri Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

 • Yaklaşık 5 yumurta yumurta kabuğu
 • 1 çay kaşığı un
 • 1 tatlı kaşığı çok sıcak su
 • Tebeşiri renklendirmek için gıda boyası

Yapılışı: Yumurta kabuklarını yıkayıp kurutun. Kabukları, bir kaseye parçalayın ve toz haline gelene kadar öğütün. Tüm parçaların tamamen toz haline geldiğinden emin olun. Sonraki adıma geçmeden büyük parçaları ayıklayın. Diğer bir kasede un ve sıcak suyu karıştırın. Daha sonra 1 tatlı kaşığı yumurta kabuğu tozu ekleyin ve kalın bir hamura karıştırın. Sevdiğiniz renk gıda boyasını ekleyin. Tebeşiri renklendirmek için sadece bir ya da iki damla ekleyin. Beyaz renk istiyorsanız herhangi bir şey eklemeyin. Hamura tebeşir şekli verin ya da istediğiniz şekli verin. Son olarak tebeşiri 3 gün kurutun.

 

Yumurta Hakkında Yazılan Konular

Yumurta Akının Faydaları

Çiğ Yumurtanın Faydaları

Yumurtanın Faydaları Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

KAZ ETİNİN MUCİZEVİ 10 FAYDASI

Kaz etinin faydaları ve besin değerleri yüksektir. Yılın belli zamanlarında tüketilmesi tavsiye edilen kaz eti oldukça lezzetli bir kümes hayvanıdır. Et yemeklerinde kullanılan kaz eti, dünyada sevilerek tüketilen beyaz etler arasındadır.

Diğer et türleri ile karşılaştırıldığında, kaz etinin daha elverişli bir yağ asidi bileşimi ve insan vücudunun üretemediği ve vücuda verilmesi gereken tüm temel amino asitleri içeren yüzde 23’ü olan yüksek bir protein içeriği vardır.

 

Kaz Etinin Faydaları

 • Kas sağlığı için çok yararlıdır.
 • Diş ve Kemik sağlığını korur.
 • Hücrelerin oksijen ihtiyacını karşılar.
 • Saç ve cilt sağlığı için önemlidir.
 • Kolestrolü düşürür.
 • Bağışıklığı güçlendirir.
 • Sindirimi destekler.
 • Yaraların iyileşmesini hızlandırır.
 • Zihinsel işlevi yerine getirir.
 • Yorgunluğu giderir.

Kaz eti, B – A ve E grubu vitamin ve mineral kaynağı olan potasyum, fosfor, magnezyum, demir, çinko gibi vücudun düzgün çalışmasını destekleyen bir kaynaktır.

 1. Kas sağlığı

Yapısındaki Protein kasların koordinasyonu ve kasılması için hayati öneme sahiptir. Mikrofilamentlerde ve ayrıca kas yapısında bulunur. Yeterli miktarda protein, kasların büyümesine yardımcı olur. Kas proteinlerinin parçalanması ve kas protein sentezi arasındaki dengenin korunması için hayati öneme sahiptir.

 1. Kemik sağlığı

Yapısındaki Fosfor, sağlıklı dişleri ve kemikleri korumak için esastır. Kalsiyum ile birlikte güçlü kemikler oluşturur. Diş minesini ve diş eti sağlığını destekler. Osteoporoz gibi hastalıklardan rahatlama sağlar. Genel sağlığı teşvik eder. Fosfor, kardiyovasküler hastalıkların şansını önlemeye yardımcı olan kalp sağlığı ile ilişkilidir.

 1. Oksijen aktarır

Yapısındaki Demir, oksijeni taşır ve bir hücreden diğerine aktarır. Vücuttaki her organın günlük işlerini yapması için demir esastır.

 1. Sağlıklı saç ve cilt

Yapısında bulunan B5 Vitamini, sağlıklı bir cilt ve görünümünü korumak için esastır. Yaşlılık lekeleri ve kırışıklıklar gibi erken yaşlanma şansını yavaşlatır. Çalışma, B5 Vitamini saç pigmentasyonu için hayati önem taşıdığını ve renk kaybını önlediğini gösteriyor.

 1. Kolesterolü düşürür

Çalışmalar bakırın kötü kolesterol seviyesini düşürmeye ve iyi kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olduğunu gösteriyor. İnme, kalp krizi ve ateroskleroz gibi kardiyovasküler rahatsızlık riskini azaltır.

 1. Bağışıklık gücünü güçlendirmek

B6 Vitamini bağışıklık sistemini yenilemek için esastır. Enfeksiyonları engellemek için vücuda yardımcı olur. B6 Vitamini yokluğunda, vücut bu enfeksiyonlarla mağdur edilebilir.

 1. Sindirim destekler

B3 Vitamini, insan sindirim sisteminin normal işlevlerini yerine getirmek için gereklidir. Cildi parlatır.

 1. İyileşme sürecini hızlandırır

Riboflavin dokuların tamirinde, yaraların iyileşmesinde ve tamamen iyileşmesi uzun zaman alan yaraların iyileşmesinde hayati bir role sahiptir.

 1. Beyin fonksiyonları

Araştırmalar, çinkonun zihinsel işlevi etkilediğini gösteriyor. Çinko, nörotransmiterlerin fonksiyonlarını geliştirmek için B6 Vitamini ile çiftleşir. Ekstra çinko, yaralanma çeken insanlar için esastır. Çinko vücuda iyileşme amacıyla yardımcı olur.

 1. Yorgunluğu gidermek

B12 Vitamini, insan vücudundaki zayıflık ve halsizlikten kurtulmak için esastır. Ağır iş baskısı ile başa çıkmak için genel dayanıklılığı arttırır.

Kaz Yumurtası

Beyaz renkte olan kaz yumurtaları oldukça büyüktür. Kaz yumurtaları hem mat hem de beyaz renklerde olabilir. 185 kalori olan kaz yumurtası protein, karbonhidrat, kül ve lipit içerir.

Kaz Eti Nasıl Pişirilir?

Kaz eti; fırında, haşlama ve buğulama şeklinde pişirilebilir. Kaz etinizin pişirme şekli nasıl olursa olsun tuzlayıp 2 gün boyunca dinlenmesi için bekletmeniz gerekmektedir. Böylece ‘kaz kurutma’ işlemini tamamlamış olucaksınız. Buzdolabında ya da kuru ve serin bir ortamda asarak bekletebillirsiniz. ikinci günün sonunda kuru bir peçeteyle kaz etinizin üzerindeki tuzları temizleyiniz.

Fırında kaz etinizi kızartmak isterseniz, öncelikle kaz etine zarar gelmeyecek şekilde sadece derisine bıçak ya da çatal yardımıyla delikler açmalısınız. 160 dereceye ayarladığınız önceden ısıtılmış fırınınızda kaz etinizi 1 saat pişiriniz. Süre sonunda diğer yüzünü çevirerek 1 saat daha pişirmeniz gerekmektedir. 2 saat sonunda fırın ısınızı 130 dereceye düşürerek 45 dakika daha pişmesi gerekmektedir.

Tencerede kaz etinizi haşlamak isterseniz kaz kurutma işleminden sonra, bütün kaz etinizi parçalara ayırmanız gerekmektedir. kaynayan su içerisine parçaladığınız (but,gögüs.. şeklinde) kaz etinizi koyun. 5-10 dakika haşlandıktan sonra suyu döküp tekrar kaynayan yeni suyun içerisine kaz etinizi kaynamaya bırakın. 150 dk sonra (yaklaşık 2,5 saat) etiniz yemeye hazır hale gelecektir. (kaynama suyuna tuz atmayın.)

Kaz Etinin Zararları

 • Yağlı olduğu için kolesterol rahatsızlığı bulunanlar kaz etinden çok fazla tüketmemelidir.
 • Kolesterol, kalp rahatsızlığı, hazımsızlık ve damar sertliği rahatsızlığı bulunanlar kaz etini kesinlikle tüketmemelidir.
 • Çocuklara sindirimi zor olduğu için verilmemelidir.
 • Alerjik insanlar bundan kaçınmalıdır.
 • Bayılma, bradikardi, solukluk, hipotansiyon, öksürük, anjiyoödem, konjonktivit, hırıltılı, ürtiker ve rinit gibi belirtiler.

Kaz hakkında bilinenler       

 • Tüyleri ve etiyle avlanır.
 • Bir yerden bir yere göç eder.
 • Bitkileri, otları, fındıkları, tohumları ve meyveleri tüketir.
 • Suya yakın parklarda, tarlalarda ve çimenli alanlarda yaşar.
 • Yüksek honking gürültüsü yaparak haberleşir.
 • Yerli kazlar tüm yaşam süresi boyunca çiftleşmez.
 • Yılda yaklaşık 50 yumurta bırakır.
 • 20 ila 25 yıl kadar yaşayabilir.
 • Tüyler battaniye, yastık ve şilte kullanılır.
 • Kışlık giysiler ve uyku tulumlarında da kullanılır.

Kaz eti suyunun faydaları

Ardahan ve Karsta kaz eti pişirildikten sonra suyuyla bulgur pilavı yapılır ve servisi de bulgur pilavıyla birlikte olur. Bazı yörelerde çorbası yapılırken bazende boş içilen kaz eti suyunun saçlara ve cilde çok iyi geldiği bilinmektedir.

Kaz eti yağı

Uzmanlar, kaz yağının mutfakta bulunan en sağlıklı yağlardan biri olduğunu ve birçok sağlık özelliğine sahip olduğunu açıkladı.

Uzun süredir romatizma ve eklem ağrıları, iltihapları hafifleten ve yaraların bir kısmını iyileştiren bir besin olarak kabul edildi. Bu, esas olarak zeytinyağında bulunan oleik asit de dahil olmak üzere içerilen yağ asitlerinden kaynaklanmaktadır.

Kaz yağının 200 santigrat dereceye ısıtıldığında bile özelliklerini kaybetmediğini belirtti.

Kaz ciğerinin faydaları

Kaz ciğeri! İnanılmaz derecede lezzetli ve çok sağlıklı.

Kaz ciğeri harikasına yakalanan Fransızlar olarak bilinsede aslında Eski Mısırlılardı (ve tarihin geldiği yer burasıdır). Sonbaharda güneye göç ettiklerinde, Avrupa kazlarının birçoğu Nil kıyılarında kışkırtmaya başlar. Mısırlılar bu kuşlar tarafından büyülendi ve hızlı bir şekilde onları lezzetli besleyen karaciğerlerini geri kazanmalarını sağladılar – onları zorla besleyerek. İşte Eski Krallık’tan kalma sürecinin bir örneği:

mısır
Eski Mısırlılarda Avrupa kazlarının beslenmesi

ve bir tane daha:

mısır 2
Eski Mısırlılarda Avrupa kazlarının beslenmesi 2

Yani kaz ciğeri kültürü yaklaşık beş bin yıldır. Sonrasında ise kaz ciğeri kültürü taklit ve öğrenmeyle dağılmıştır. Son olarak, kaz ciğeri sağlığının yararları hakkında konuşalım. Tüm organ etleri gibi bu da kalbiniz, görme duyunuz, bağışıklık sisteminiz, beyin ve DNA desteğinize hazır olacaktır. İşte kaz ciğerinin faydaları;

En iyi 6 vitamin, mineral, lif veya omega 3

 • B12 vitamini; Kan hücrelerinin sağlığı için, sinir sistemi, DNA oluşturma, beyin ve yorgunluk ve yorgunluğu azaltır.
 • A vitamini; Vizyonunuza, bağışıklık sisteminize, demirin emilimine (enerji yaratma için) katkıda bulunur ve hücre uzmanlaşmasında rol oynar.
 • Bakır; Enerji oluşumunuza, bağışıklık sisteminize, sinir sisteminize katkıda bulunur ve hücrelerinizi serbest radikallere karşı korur.
 • Demir; Bağışıklık sisteminize katkıda bulunur, kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu ve yorgunluğu ve yorgunluğu azaltır.
 • Folat (B9); Zihinsel ve duygusal durumunuzun korunmasına, hücre yaratılmanıza katkıda bulunur ve normal hamileliği teşvik eder.
 • Pantotenik Asit (B5); Zihinsel performansınıza, enerji yaratmanıza katkıda bulunur ve yorgunluk ve yorgunluğu azaltır.

Kaz etinin Besin değeri (kalori)

100 gr kaz eti: 161 cal

30 gr kaz eti: 49 cal (köfte büyüklüğü kadar)

30 gr kaz ciğeri: 40 cal (köfte büyüklüğü kadar)

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *
Kalori 161 kcal % 8.1
Karbonhidrat 0.0 g % 0.0
 Lif 0.0 g % 0.0
Protein 22.8 g % 45.5
Yağ 7.1 g % 11.0
 Kolesterol 84.0 mg % 28.0
A Vitamini 40.0 IU % 0.8
C Vitamini 0.0 mg % 0.0
Potasyum 420.0 mg % 12.0
Kalsiyum 13.0 mg % 1.3
Demir 2.6 mg % 14.3

 

Yumurta Akının Faydaları

Yumurta, yüksek miktarda kolesterol ve yağ içermesinden dolayı kötü bir üne sahiptir. Yumurtanın yüksek kolesterol içeriği, sadece diyet kolesterolü açısından hassas olanlara bir sağlık riski oluştururken, yumurtanın tamamının yerine beyazının kullanılması sağlık açısından fayda sunar.

 

Yumurta Akının Faydaları

 • Tek bir büyük yumurta, günlük besin düzeninin tamamındaki kolesterol ihtiyacını karşılar. Bir yumurtada 213 mg kolesterol bulunur. Sadece yumurtanın beyazını tüketerek, yumurtanın tüm zararlı elementlerinden kurtulabilirsiniz. Herhangi bir sağlık problemi olmayanların günlük 300 mg’dan fazla kolesterol almaması gerekirken, şeker hastalığı veya kardiyovasküler hastalığı bulunanların günlük 200 mg’dan fazla kolesterol almaması gerekir.
 • Yumurtanın beyazı, yağsız et, kümes hayvanları eti ve balığın olduğu sıralamada protein kaynağı en yüksek olanlardan biridir. Tam bir yumurtanın yarısının sahip olduğu 6 gram proteinin yarısından fazlası yumurtanın beyazından gelmektedir. Tek bir yumurta akı, sarısının yağları ve diğer zararları olmadan 4 gram protein sunar. Beslenme düzeninin düzenli bir parçası olan düşük yağ içeren protein seçimi ayrıca kalp hastalıkları riskini azaltır.
 • Bir yumurtanın tamamı düşük kaloriye sahiptir ve büyük bir yumurtada 71 kalori bulunur. Yumurtanın sarısını kullanmayarak bu kalorinin 55’lik kısmından kurtulabilirsiniz. 3 yumurtalık bir omlet yapmak yerine bir yumurta ile birlikte 2 yumurta beyazı ile birlikte pişirebilirsiniz. 3 yumurtalık bir omlet, başka hiçbir katkı koymadan 213 kalori etmektedir. Bir yumurta ve 2 yumurta akından oluşan bir omlet ise 103 kalori etmektedir.

Yumurtanın Diğer Faydaları

Yumurta akının birkaç başka faydası daha bulunmaktadır.

 • Yumurtanın sarısı 5 gram (2 gramı doymuş yağ) yağ içerirken yumurta akı kesinlikle yağ içermez. Yumurta sarısında bulunan doymuş yağ miktarı günlük tavsiye edilen miktarın %8’ini karşılar.
 • Bir yumurtanın akı ayrıca, 1.3 mikrogram folik asit, 6.6 mikrogram selenyum, 2.3 miligram kalsiyum, 3.6 miligram magnezyum ve 4.9 miligram fosfor sunar.

Çiğ Yumurtanın Faydaları

Yumurtanın Faydaları Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Yumurta Kabuğunu Saklamanız için 5 Neden

Çam Balının Faydaları Nelerdir?

Çam Balının Faydaları

Çam Balı, salgı balı olarak bilinen bir bal çeşididir. Normal polen bal ile karıştırılmaması gerekmektedir çünkü fayda bakımından çok farklı özelliklere sahiptir. Şifa bakımından Çam Balının diğer bal çeşitlerinden farkı faydalarını sizler için yazdık.

 

Çam Balının Faydaları Nelerdir?

 • Çam Balının Saça Faydası: saç diplerini ve zayıf kökleri düzeltici etkiye sahiptir. Çam Balı, saçları besler ve saç köklerinin güçlenmesine katkıda bulunur.
 • Yorgunluğu Gidermeye Etkisi: Çam balı bir insanın enerjisini yerine getiren bir içeriğe sahiptir ve bu özelliği sayesinde sık tüketen insanlarda yorgunluk belirtileri gözlenmez. Çam balının verdiği enerji yorgunluğun giderilmesine, halsiz hissinin ortadan kalkmasına neden olur.
 • Yüksek Tansiyon Hastalarına Faydaları: Ülkemizde çok sık karşılaşılan hastalıklardan biri yüksek tansiyondur. Çam balı içeriğindeki özel mineral ve şifası ile yüksek tansiyona sahip olan kişilerin tansiyonunu düşürmesinde ve dengede tutabilmesine oldukça yarar sağlamaktadır.
 • Sindirim Sistemimize Yardımı: Çam balı normalde asidik bir yapıya sahip olmasına rağmen şeker bakımından früktozun glikoza maddesini içeriğinde barındırmaktadır. Çam balı yüksek asit barındırsa da en hassas mide için bile sindirimini kolay bir şekilde gerçekleştirmektedir. Hazımsızlık yapmaz ve mideyi tedavi edici bir yapıya sahiptir.
 • Yaraları Tedavi Eder: Çam balı havadan nem çekme özelliğine sahiptir. Bu sayede içeriğinde bulunan özler, bir yarayı ve iltihabı çözerek hücrelerin yenilenme aktiviteliğini hızlandırmaktadır. Bu hızlandırma işlemi, hücreleri ve deriyi besleyen özel bir yapıyla olmaktadır.

 

Çam Balının Diğer Faydaları

 • Nezle, öksürük ve boğaz yanmalarına iyi gelir.
 • Göz bozukluğunu düzelterek gözlerin daha iyi görebilmesini sağlar.
 • Kalp ritmini bozan düzensizliği giderir.
 • Kansızlığa iyi gelir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Damar tıkanıklığı sıkıntısı yaşayanlar için tam bir etki gösterir. Damarları açar ve nefes aldırır.
 • Mide rahatsızlıklarını önler.
 • Alerjik reaksiyonları önler ve alerji oluşumunun önüne geçer.
 • İshali düzeltir.
 • Ağrıları ve sızıların kesilmesini önleyen doğal bir ağrı kesici etkisi vardır.

Diğer bal çeşitlerinin insan vücuduna sağladığı yararlar için balın faydaları konusuna bakabilirsiniz.

 

Çam Balının Harici Kullanımı ve Etkileri

Çam balı ılık bir su ile karıştırılarak içilmesinde ciddi anlamda bir kilo vermede etkiye sahiptir. Özellikle obezite hastalığına yakalanan kişilerin, Çam Balını içerik tüketmesi, mide sorunlarını çözdüğü gibi, iştahı keserek doyma hissini doğru bir şekilde vermektedir. Bu yüzden çam balı insan için doğal bir şifa olarak her türlü sağlık ihtiyacını tam olarak verebilen bir yapıya sahiptir.

 • Yaralarda iyileşme sürecini arttıran kolajen liflerinin üretimini arttırmaktadır.
 • Yara çevresinde kabarık duran ya da şişen kızarıklıkları azaltan antienflamatuar etkiye sahiptir.
 • Kuru göz Sendromu, gözlerdeki kaşıntıya ve bulanıklığa iyi gelmektedir.

 

Çam Balının Besin Değerleri

 • 100gr balda;
 • 288 kalori bulunur.
 • Potasyum ihtiyacının 5 m/g’si,
 • Demir ihtiyacının 0,4 m/g’si
 • Su ihtiyacının 23gr’si
 • Sodyum ihtiyacının 11 m/g’si
 • Protein ihtiyacının 0,4 m/g’sini karşılamaktadır.

 

Çam Balı ile Göz Bakımı İçin Tarif

1 tatlı kaşığı balı alarak, 1 tatlı kaşığı ılık su içerisinde eritin. Losyon kıvamına gelene kadar ısıtmaya devam edin ve sonrasında soğutarak gözlerinizin üzerine uyguladıktan sonra yarım saat bekletin ve durulayın.

 

Çam Balı Nasıl Tüketilir?

 • Çam Balı genel olarak kahvaltılarda ekmek üzerine metal olmayan bir kaşıkla sürerek yiyebilirsiniz.
 • Çam Balını ılık su içerisine karıştırarak tüketilmesi, mide rahatsızlıklarına iyi gelir ve açlık duygusunu önler.

 

Çam Balının Zararları (Yan Etkileri)

Çam Balı için genelde zarar 1 yaşından küçük olan bebeklerin kullanılmasının kesinlikle tehlikeli olduğudur. Çünkü Çam Balı asidik bir yapıda olduğunda bir bebeğin midesi balı sindiremeyecek ve böylece bir takım zararlar oluşturacaktır.

 

Arı Sütünün Faydaları

Arı Sütünün Faydaları Neler?

Arı sütü; genç, çocuk, yaşlı herkes tüketerek birçok faydasından yararlanabilir. Hastalıklarla mücadele etmede başarılı olan arı sütü sağlıklı bir yaşam isteyenler için ideal bir besindir. Merak ettiğiniz Arı sütünün faydaları ve zararları.

 

Arı Sütünün Faydaları

 1. Şeker hastası olan kişilerde yardımcı bir tedavi yöntemidir.
 2. Kişiye zindelik vererek performansınızı arttırır.
 3. Özellikle çocuklarda geceleri altını ıslatma problemini geçirir.
 4. İçerisinde A, B vitaminleri, D, E, K ve H vitaminleri barındırır.
 5. Zayıflamak isteyenlerde halsiz kalmamak için arı sütünden faydalanılır.
 6. HDA – 10 içeren arı sütü metabolizma için çok tesirlidir.
 7. Erken bunamayı önleyen arı sütü zeka geriliğini de önler.
 8. Alkol kullananlar için tedavi edicidir.
 9. Sporcular için gerekli olan aminoasit desteği arı sütünde oldukça zengindir.
 10. Çocukların gelişimlerinde etkili olan kas ve kemikleri kuvvetlendirir.
 11. Kansere yakalanma riskine karşı antioksidan barındırdığından kalkan oluşturur.
 12. Hastalıklara yakalanma oranını azaltır.
 13. Beden ve ruh bütünlüğünü sağlar.
 14. Kalp damarlarını ve kalbi güçlendirir.
 15. Hamilelere tavsiye edilen arı sütü sağlıklı bir hamilelik geçirmenizi sağlar.
 16. Damarların tıkanmasını önleyerek açılmasını sağlar.
 17. Cilt için oldukça etkili olan arı sütü bazı maskelerde kullanarak vücudun deformasyona uğramasını engeller.
 18. Hipertansiyon hastalarında etkilidir.
 19. Andrepoz ve menepoz dönemlerinde oluşan sıkıntıları hafifletir.
 20. Hafızanın güçlenmesini sağlar.
 21. Alzheimer hastalığında etkilidir.
 22. Regl döneminde oluşan ağrılar ve düzensiz kanamalar giderilir
 23. Bağışıklığın güçlenmesini sağlayarak hastalık riskini azaltır.
 24. Bronşit, astım gibi solunum yolu rahatsızlıklarında tedavi edicidir.
 25. Kandaki şeker oranını düzenler.
 26. Antidepresan olarak tavsiye edilen doğal bir besindir.
 27. Karaciğerin tam çalışmaması sonucunda kullanılır.
 28. Alerjik rahatsızlıklara iyi gelir.
 29. Vücuttaki hücreleri yenileyen arı sütü daha sağlıklı yaşam sunar.
 30. İdrar ve böbrek yollarındaki iltihapları giderir.
 31. Vücudunuzun daha berrak olmasını sağlayarak deri problemlerinin önüne geçer.
 32. Ülser ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarında etkilidir.
 33. Hareketli bir yaşam için idealdir.
 34. Herhangi bir cerrahi ameliyat sonrasında gıda takviyesi ve vücudun kendine gelmesi için kullanılır.
 35. Hamilelik döneminde kullanıldığında bebeklerin zihnini geliştirir.
 36. Kansızlık ve anemi gibi hastalıklara şifadır.
 37. Antibiyotik sık kullananların kullanması gerekir.
 38. Yaşlılarda oluşan bitkinlik ve hareketsizliğe iyi gelir.
 39. Hastalıklarda ferahlık vererek iyi hissettirir.
 40. Sporcuların özellikle yarışma öncesi performanslarını arttırır.
 41. Hazmın kolaylaşmasını sağlar.
 42. Sindirim siteminde görülen hastalıkları iyileştirir.
 43. Cinsel isteği arttırır.
 44. Antibakteriyel olduğundan mikroplardan korur.
 45. Çocuk sahibi olmak isteyenler kullanarak sperm sayılarını arttırabilir.
 46. Uykusuzluk sorununu giderir.
 47. Sınav zamanında yenilen arı sütü endişeyi gidererek başarı sağlar.
 48. Kas ağrılarını hafifletir.
 49. Vücut şampuanlarına eklendiğinde cildin nemlenmesini ve güzelleşmesini sağlar.
 50. Şampuanlara eklendiğinde zamanla saç dökülmelerini azaltarak giderir.
 51. Kemoterapinin etkilerinden vücudu korur.
 52. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde sivilce oluşumunu engeller.

 

Arı Sütünün Zararları

 1. Kronik rahatsızlığı olanlar, hamileler doktora danışmadan kesinlikle kullanmamalıdır.
 2. Kalp ve damar rahatsızlıkları bulunanlar çok az oranda arı sütü tüketmelidir.
 3. Hipertansiyona faydalı olsa da dozun oldukça az alınması önemlidir.

 

İnek Sütünün Faydaları

İnek sütünü her yerde bulabilirsiniz bu yüzden de genellikle hak ettiği değeri alamaz çünkü her zaman elimizin altında olduğunu varsayarız ve sağlığa ne kadara faydalı olduğunu bu yüzden görmezden geliriz. İnek sütünün insanlar için birçok faydası bulunmaktadır, bunlar arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi, yağları azaltması, kalp sağlığına yardımcı olması, diyabeti engellemesi, ödem atıcı özelliği, daha sağlıklı kemikler ve dişlere yardımcı olması, kilo vermede yardımcı özelliği ve büyüme hormonlarını uyarıyor olması da bulunmaktadır.

Dünyanın neresinde olursanız olur muhtemelen inek sütüyle karşılaşmış ve tadına bakmışsınızdır. Dünyanın birçok yerinde insanlar tarafından tüketilen bir numaralı hayvan sütüdür inek sütü, tabii keçi sütü ya da deve sütü de oldukça popüler olanlar arasındadır.

İnek sütü B vitamini, D vitamini, proteinler, çeşitli mineraller, organik bileşikler ve birçok antioksidan açısından zengin bir süt çeşididir.

Sağlıklı Kemikler ve Dişler: Muhtemelen sütün en çok bilinen faydası kemik sağlığına olan katkısı üzerinedir. Süt piyasasının bütün reklamları da yine sütün sağlıklı kemiklere yardımcı olması üzerine kurulmuşlardır, ki bu bir gerçektir. Sütün içerisindeki yüksek miktarda kalsiyum, diğer önemli mineraller, proteinler gibi sağlıklı materyaller sütün yalnızca kemiklerinize değil aynı zamanda dişlerinize de fayda sağlamasına yardımcı olur. Yaşınız ilerledikçe kemiklerinizin mineral yoğunluğu artar, süt içmek ise gücünüzün yerinde kalması için basit bir çözüm olarak sunulabilir.

Kalp Sağlığı: Çimenle beslenen inekler genellikle sütlerinin içerisinde yüksek miktarda omega-3 bulundururlar, omega-3 miktarı ineğin nerede ve neyle beslendiğine göre değişiyor olsa da yararları elbette değişmiyor. Omega-3 asitleri vücuttaki iyi kolesterollerdendir, ki bu da kalp sağlığınıza yardımcı olur, kardiyovasküler problemlerin önüne geçer ve sizi felçten ve kalp krizinden korumaktadır.

Diyabeti Engeller: Yapılan araştırmalar düzenli süt tüketiminin vücuttaki kan şekerinin dengelenmesiyle bir ilgisi olduğunu göstermiştir. İçerisindeki yüksek B vitamini seviyesi de önemli mineraller sayesinde inek sütü metabolizmanın sorunsuz çalışmasına yardımcı olur, yiyeceklerin normal şekilde işlenmesini sağlayarak kandaki glükoz ve insülin seviyelerini dengeler. Normal kan şekeri seviyeleri diyabet hastalığının ilerlemesini engeller ya da oluşumuna karşı koyar.

Kilo Verme: Yapılan araştırmalar inek sütünün birçok şekilde kilo vermeye yardımcı özellikleri olduğunu göstermiştir. İnek sütü kendinizi tok hissetmenizi sağlar, içeriğinde bol miktarda protein ve düşük miktarda karbonhidrat bulunmaktadır bu yüzden de daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandıran etkileri ve içeriğindeki protein sayesinde enerji sağlar ve daha hareketli bir yaşam tarzına sahip olmanıza da yardımcı olur. Daha yüksek hızda bir metabolizma ve daha hareketli bir yaşam ise kilo vermeyi sağlar!

Büyüme ve Gelişme: Bildiğiniz gibi protein vücut fonksiyonları için oldukça önemli bir içeriktir, fakat birçok farklı tipte de protein mevcuttur. İnek sütünün içerisinde “tam” proteinler bulunmaktadır, ki bu da bu proteinler vücudumuza direkt olarak kullanışlı olduğunu gösterir, bu kullanış ise hem enerji sağlamada faydalıdır hem de büyüme ve gelişme konusunda. Çocuklar için düzenli olarak süt tüketmek oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki yalnızca fiziksel büyüme ve gelişme için değil, mental büyüme ve gelişme için de çocuklar için süt vazgeçilmez!

Balın Faydaları

Balın Faydaları Nelerdir?

Bal arıların çiçeklerden ürettiği B vitamini açısından zengin tatlı bir besindir. Balın kalitesi de üretimine göre değişiklik gösterir, bal satın alırken güvenilir yer olmasına dikkat edin aksi halde faydadan çok zarar görebilirsiniz.

 

Balın Faydaları 

Bal çeşitlerine göre; Arı kovanı balı, kestane balı, petek balı, çam balı, kekik balı ve Anzer balı olarak farklı şekillerde bulunur. Konun alt kısımlarında dilediğiniz bal çeşidinin sadece kendisine özel faydalarını öğrenebilirsiniz.

Bal çeşitleri ve faydaları
Balın yararları
 • Balın Göze Faydası: Eski tarihlerde göz sağlığı için kullanılan bal şimdilerde çok bilinmese de etkisi oldukça fazla. Kaşıntı, kızarıklık, kuru göz ve göz enfeksiyonlarına iyi gelen bal görme yetisini de arttırmaktadır.
 • Enerji Verir: Bal vücudun ihtiyacı olan enerji, kalori ve şekeri temin ederek kısa zamanda enerjinizi yerine getirir. Halsiz kaldığınızda rahatlıkla tüketebileceğiniz baldan yiyerek kilo almadan hareketlenirsiniz.
 • Balın Kas Yorgunluğuna Faydası: Özellikle sporculara tavsiye edilen bal kas yorgunluklarını gidererek enerji verir ve daha uzun süreli hareket sağlar.
 • Sindirim Sistemini Düzenler: Sindirim sistemini düzenleyen bal antimikrobiyal görev görür. Gastrit tedavisinde gerekli olan hidrojen peroksit bal sayesinde az da olsa üretilmektedir.
 • Kilo Vermeyi Hızlandırır: Obezitenin önlenmesinde ve kilo vermede etkili olan amino asit, mineral ve vitamin bal da bulunur. Her sabah ılık suya limon ve bal eklenip tüketildiğinde metabolizma hızlanır ve rahat şekilde kilo kaybı yaşanır.
 • Kan Şekerini Düzenler: Diyabet hastaları için zararlı gibi algılansa da aslında etkilemez. İçeriğindeki maddeler sayesinde kan şekerinin düzenlenmesini sağlayan bal normal düzeyde diyabet hastaları için 1 tatlı kaşığı faydalı sayılmaktadır.
 • Uykusuzluğu Giderir: Sütün içine bal katıp tükettiğinizde rahat bir uyku uyumanız sağlar. Uyku sorunu yaşayanlar direk 1 tatlı kaşığı olarak da yiyebilir.
 • Öksürüğü Azaltır: Yapılan araştırmalar sonucunda balın öksürüğe iyi geldiği kanıtlanmıştır. Şiddetli öksürenler ve boğaz enfeksiyonu sorunu olanlar bala limon sıkarak tüketebilir.
 • Balın Yanıklara ve Yaralanmalara Faydaları: Küçük yanıklara sürüldüğünde hızla iyileşme sağlayan bal ciddi yanıklarda etkisini göstermez. Antibakteriyel özellik sağlayan bal yanık yerlere sürülerek bakteri çoğalmasını engeller. Yanık tedavisinde bahsettiğimiz gibi antibakteriyel etkisi bulunan bal kesik ve yaraların hızla iyileşmesini sağlar. Yara ve kesiklerde oluşan ağrıların da iyileşmesinde etkili olan bal mikropların giderilmesinde etkilidir.

 

Balın Cilde Yararı
Balın Cilde Ve Saça Faydaları

Balın Saçlara Faydası

Bal saçların nemlenmesin en çok kullanılan doğal maskelerden biridir. Kuru saç derisi ve kuru saçların nemlenmesinde harika bir etki sağlayan bal saçlarınızın sağlıklı uzamasına da destek verir.

 

Balın Cilde Faydaları

Her akşam ciltte leke oluşan yerlere sürüldüğünde 1 haftada etkisini gösterir. Cildin parlamasını ve temizlenmesini de sağlayan bal derinlemesine nemlendirme sağlayarak cildi 1 haftada sağlıklı hale getirir.

 

Ballı Yüz Maskesi: Ciltte oluşan siyah nokta ve akne sorunlarına iyi gelen maske yağlı ciltlerin temizlenmesinde kuru ciltlerin ise nemlenmesinde oldukça etkilidir. Haftada 1 kere cilde mutlaka uygulanmalıdır.

 • Bal ( 1 tatlı kaşığı )
 • Şeker ( 1 tatlı kaşığı )
 • Limon suyu ( 1 tatlı kaşığı )

Hazırlanışı: Verilen malzemeleri karıştırarak cildinize yumuşak hareketlerle sürün. 20 dakika süresince ciltte beklettikten sonra cildinizi ılık su ile temizleyin. Özellikle akşamları uygulamaya özen gösterin.

 

Bal Yemenin Sağlığa Faydaları
Bal Yemenin Yararları

Tüm Bal Çeşitlerinin Ortak Faydaları

 1. Sıcak ballı şerbet kabızlığın giderilmesini sağlar.
 2. Antibakteriyel etkisi bulunur.
 3. Kolesterolün düşürülmesinde etkilidir.
 4. Sıcak suya bal eklenip tüketildiğinde karın ağrılarını giderir.
 5. Terlemeyi azaltır.
 6. İshalin kesilmesini sağlar.
 7. İdrar yollarını temizleyerek kasık ağrılarını giderir.
 8. Akciğer yaralarına iyi gelir.
 9. Altını ıslatan çocuklara faydalıdır.
 10. Karaciğer ve göğüs bölgesinin temizlenmesini sağlar.
 11. Varis olan bölgelere bal sürüldüğünde iyi gelir.

 

Arı Kovanı Balının Faydaları

 1. Akciğerin temizlenmesini sağlar.
 2. Balgam söktürücüdür.
 3. İçeriğinde K, C, B1, B6 ve B2 vitaminleri bulunur.
 4. Ateşin düşmesinde etkilidir.
 5. Soğuk algınlığı ve nezleye iyi gelir.
 6. Kanser hastalığında kalkan etkisi sağlar.
 7. Sinirleri yatıştırır.
 8. Zihni kuvvetlendirir.
 9. Kalp ve damar sağlığını koruyarak anemiye iyi gelir.

 

Kestane Balının Faydaları

Aşağıda sıraladıklarımız kestane balının en çok bilinen faydaları hakkında bilgiler içermektedir. Kestane balı nasıl tüketilmeli, nasıl kullanılır ve nasıl yenir bunları da merak ediyorsanız eğer kestane balının faydaları sayfamıza bakabilirsiniz.

 • Prostat şikâyetlerine karşı faydalıdır.
 • Kan damarlarını kuvvetlendirir. Varisli damarlar ve hemoroit oluşumunu engeller.
 • Sinirleri güçlendirir.
 • Karaciğer yetmezliği ve şişkinliğine iyi gelir.
 • Mideyi kuvvetlendirir.
 • Kansızlığı iyileştirir. Fiziksel ve zihinsel yorgunluk açısından faydalıdır.
 • Kasları kuvvetlendirir.
 • Astım, bronşit ve nefes darlığında etkilidir.
 • Felç ve sinir hastalıklarda şifadır.
 • Adale ve kasların ağrımasını engeller.
 • Mideye iyi gelen bal bağırsakların temizlenmesini sağlar.
 • Bademcik de oluşan iltihapları giderir.
 • İştahın açılmasını sağlar.
 • Cilt sağlığını koruyarak güzelleşmesini sağlar.

 

Petek Balı Tüketimin Faydaları
Petek Balının Yararları

Petek Balının Faydaları

 1. Hastalıklara sebep olan serbest radikallerin giderilmesini sağlar.
 2. Uykusuzluğun giderilmesinde etkilidir.
 3. Günde 1 tatlı kaşığı petek balı tüketmek anemi hastalığına iyi gelir.
 4. Yorgunluğu gidererek enerjik hissetmenizi sağlar.
 5. Kalp damarlarının tıkanmasını önler.
 6. Hücreleri yenileyerek cildi güzelleştirir.
 7. Alerjik hastalıklarda şifa kaynağıdır.
 8. Kilo alımını önler.

 

Çam Balının Faydaları

 1. Hafızanın artmasına ve güçlenmesine yardımcı olur.
 2. Metabolizmayı hızlandırır.
 3. Mideyi güçlendirir sindirim sistemini düzenler.
 4. Hastalıklardan korur.
 5. Diş etlerini kuvvetlendirir.
 6. Cildin olumsuz etkilenmesini önler.
 7. İştah açar.
 8. Romatizmal ağrıların azalmasını sağlar.

Bu bal türü hakkında daha fazla bilgi için Çam balının faydaları başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

 

Anzer Balının Faydaları

 • Serbest radikallerle savaşan anzer balı güçlü bir antibiotiktir.
 • Cilt hücrelerini yenileyerek cildi güzelleştirir.
 • Yorgunluktan ve hastalıklardan kaynaklanan ağrıların azalmasını sağlar.
 • Hafızayı güçlendirir.
 • Sinir sistemini dengede tutar.
 • Akciğerin sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur.
 • Damarların sertleşmesini engeller.
 • Yağ yakımını hızlandıran anzer balı kilo vermeyi kolaylaştırır.

 

Kekik Balının Faydaları

 • Her sabah aç karnına ılık suya 1 tatlı kaşığı kekik balı atarak daha enerjik başlayabilirsiniz.
 • Yaraların üzerine sürüldüğünde hızlıca iyileşme sağlar.
 • Kanserden vücudu korur.
 • Akciğer sağlığı için etkilidir.
 • Solunum yolları hastalıklarına şifa kaynağıdır.
 • Kasların daha güçlü olmasına yardımcı olur.
 • Metabolizmayı hızlandırır.

 

Balın Zararları

 1. 1 yaşından küçük çocuklara doktora danışmadan vermek tavsiye edilmez.
 2. Anne adayları ve emziren annelerin doktora danışarak kullanacakları miktarı öğrenmeleri önerilir.
 3. Her şeyin olduğu gibi balında fazlası yüksek ateş, kusma, titreme ve göğüste ağrı gibi şikayetler oluşturabilir.
 4. Aşırı tüketimi zehirlenmelere yol açabilir.

 

En Etkili Cinsel Gücü Artıran Yiyecek ve İçeceklerin Listesi

Her insan dönemsel olarak cinsel hayatında sorunlar yaşayabilir ve bu durumu gidermek için bazı yollara başvurabilir. Çevresel faktörler dahil olmak üzere, psikolojik durumlar ve beslenme şekli de bu sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.  Şehir hayatı ve geçim stresi çoğu zaman insanları bunaltır ve mental olarak yorar. Ya da bozuk bir uyku düzeni, insanı güçten düşürebileceği ve daha stresli bir insan yapabileceği gibi, cinsel olarak da bazı sorunlara neden olabilir.

Bütün bu nedenlerin yanı sıra; kötü bir beslenme alışkanlığı da cinsel gücü oldukça etkiler ve performansı düşürür. Uyku düzeni ve beslenme alışkanlığı düzgünse, bununla birlikte herşey yolundaysa ve cinsel sorunlar yine de varsa, cinsel gücü arttıran yiyecek ve içecekler başvurulması gereken bir çözüm yolu olabilir.

CİNSEL GÜCÜ ARTTIRAN YİYECEKLER

PEKMEZ

Pekmez, içerisinde bulunan mineraller sayesinde hem kan oluşumunu hızlandırır hem de kişiye enerji verir. Ayrıca pekmezin içindeki demir, potasyum ve kalsiyum gibi mineraller; cinsel isteği ve gücü arttırmakta oldukça etkilidirler.

ANTEP FISTIĞI

İçerisinde bolca E vitamini ve protein bulunduran antep fıstığı; düzenli olarak tüketildiği sürece insana enerji verir ve cinsel gücü arttırır.

FINDIK, CEVİZ, BADEM

Vitamin, protein ve lif açısından oldukça zengin olan bu besinler; vücuttaki kasların ve sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasına ve daha az yorulmasına yardımcı olur. Cinsel gücü arttırıcı özelliği de bulunan bu gıda grubu, cinsel olarak sorun yaşayan insanların kullanıma sunulur ve oldukça etkilidir.

GİNSENG

Ginseng, bazı gıdalara daha sonradan katılabilen bir madde olarak vitamin ilaçlarının içinde de bulunur. Ginseng içeren herhangi bir şey tüketmek cinsel gücü arttırır. Zaten hali hazırda Çin’de onlarca yıldır istek arttırması açısından kullanılır.

SARIMSAK

Sarımsak, içerisinde bulundurduğu maddeler sayesinde insana enerji verir ve cinsel hayatı canlandırır.

BAL

Bal; hem kadınlarda, hem de erkeklerde cinsel gücü arttıran yiyecekler ve içecekler denince akla ilk gelen yiyeceklerden. Kadınlarda östorojen hormonunun salgılanmasını arttırdığı gibi erkekte de testesteron hormonlarını uyandırır. Her sabah ve ilişkiden önce tüketilen balın, cinsel gücü arttırmada son derece etkili olduğu ispatlanmıştır.

ET, TAVUK VE BALIK

Bolca protein barındıran bu besin grubu; insana direnç, enerji ve güç verir. Her gün tüketilen protein, cinsel gücü arttırmada son derece önemli rol oynar. Ayrıca balığın içerisinde bulunan omega 3’te cinsel gücü arttırır.

MESİR MACUNU

Mesir macunu bir efsanedir, bazı rivayetlere göre içinde 41, bazı rivayetlere göre de içinde 101 farklı baharat ve besin öğesi barındırır. Mesir macununun zengin içeriği; insana enerji verir ve cinsel istekleri ortaya çıkarır. İlişkiye girmeden yarım saat önce tüketilen mesir macunu, olumlu etkinin alınmasını sağlayacaktır.

CİNSEL GÜCÜ ARTTIRAN İÇECEKLER

KEFİR

Kefir, uzun yıllardır tüketilen ve sütten elde edilen bir içecektir. Kıvam olarak biraz daha koyu olan kefir, çok farklı mikrobiyolojik yapısıyla cinsel gücü arttırmaya etki eder. Türk içeceği olan kefir, eski zamanlarda gençlik iksiri olarak adlandırılırdı.

KAHVE

İçerisinde bulunan kafein sayesinde beyni uyarıcı özelliği olan kahve, cinsel açıdan da insanın daha aktif olmasını sağlayabilir.

REZENE ÇAYI

Cinsel isteği ve gücü arttırıcı olan rezene çayı, çok uzun zamandır bu sorunun tedavisinde kullanılan doğal ilaçlardan.

ZENCEFİL ÇAYI

Yüzyıllardır cinsel gücü arttırmak için kullanılan zencefil, kan sulandırıcı ve direnç verici etkisi olan limon ile birleştiğinde adeta cinsel bir doping oluyor. Zencefil, cinsel duyguları fazlasıyla ön plana çıkarır.

YASEMİN ÇAYI

Oldukça etkili bir içecek olan bu çay, cinsel gücü arttırmada başvurulan yöntemlerden birisi. Ayrıca yasemin çayı iyi bir uyarıcıdır.

Bütün bu cinsel gücü arttıan yiyecek ve içecekler, denenmeye değer olsa da, kesinlikle doktor reçetesi değildir. Cinsel problemler, bazen daha farklı rahatsızların belirtisi olabiliyor. Kronik bir şekilde devam eden cinsel sorunlar için kesinlikle uzman bir hekime başvurulmalı ve mutlaka gerekli testler yapılmalıdır.

Ayrıca kaliteli bir cinsel hayat için kaliteli bir yaşam sürmekte oldukça önemlidir. Uyku düzeni ve beslenme gibi faktörler, cinsel hayatı olumlu veya olumsuz etkileme konusunda oldukça önemli bir yere sahiptirler.

CİNSEL GÜCÜ ARTTIRAN BİTKİLER

LAVANTA 

Lavanta yağı ya da suyu, cinsel gücü artıran özelliklere sahiptir. Yemeklere, salatalara bir kaç kaşık eklenebilir.

TANE KARANFİL

Karanfil taneleri doğal afrodizyak özelliklere sahiptir. Ayrıca karanfil yorgunluğa da iyi gelir.

HAŞHAŞ TOHUMU

Haşhaş tohumu cinsel performansı artırır.

POLEN

Son yıllarda yapılan araştırmalar, polenlerin cinsel gücü ve performansı etkilediğini göstermiştir.

Krill Yağının Faydaları

Krill  Yağı Faydaları

Antartika sularında  Krill adı verilen deniz canlılarından  elde edilen ve Omega 3 açısından oldukça zengin bir  besin kaynağı olan krill yağının insan vücudu üzerinde oldukça faydaları bulunmaktadır.  Krill yağı üzerinde yapılan akademik çalışmalar krill yağının zihne, kalbe, kemiklere ve daha bir çok organımıza faydalı olduğunu ortaya koymuştur.  Balık yağına benzer olan ancak balık yağından 3 kat fazla Omega 3 barındıran krill yağı, doymuş yağ asitlerini eritir, kalbi düzenler, kan dolaşım sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

 

Batı ve batılılaştırılmış diyet tarifleri insan vücuduna  daha fazla omega 3 girmesi üzerine düzenlenmiştir.  Herhangi bir diyet uyguluyorsanız krill yağını kullanmanızı şiddetle öneriyoruz. Çünkü tamamen doğal bir besin olması ile beraber diyet programınızda yer alan yiyeceklerde bulunmayan proteinleri almanıza yardımcı olur. Deniz ürünleri konusunda uzman kişiler tarafından omega 3 yağı değeri yüksek olan krill yağını kullanmanız , diyet programınızda size şöyle yardımcı olacaktır: Bir kağıt kalem alın diyet programınızda yer alan yiyecekleri yazın. Eğer bu yiyecekler omega 3 açısından zayıf ise, ya sağlığınız için diyeti terk etmeli ya da acil bir şekilde diyet programınıza krill yağını eklemeniz gerekmektedir. Krill yağı sadece omega 3 açısından zengin değil, içerisinde kolesterol seviyenizin normal seviyesinde kalmasına yarayan parçalanmış EPA ve DHA mineralleri barındırmaktadır. Kalp kası hücreleri EPA ve DHA ‘yı gün içinde siz farkında olmadan devamlı tüketir. Ayrıca krill yağı müthiş bir antioksidan olup kardiyovasküler yani kalp sağlığınıza da yardımcı olur.

 

Omega 3 ve omega 6 yağları sağlıklı bir vücut için olmazsa olmazlardandır. Bu doymuş yağlar aslında bütün vücudumuz için faydalı  bir rol oynar. Trend olan ABD diyetleri omega 3 ten daha fazla omega 6 alınmasını belirtir.  Yalnız bu konuda çok dikkatli olunmalıdır çünkü hafif bir dengesizlik sağlığınız açısından başlangıç seviyesinde bir risk taşır.  Eğer omega 6 üzerine kurulmuş bir diyet programında iseniz krill yağı gibi omega 3 zengini ve kolayca sindirilebilir ek destek almanız zorunludur.  Kısa vadede etkisini anlamasanız bile uzun vadede omega 3 ve omega 6 yağları  sağlığınızı garanti altına alır.

 

Faydaları:

 • Kalbi Kalp ve damar hastalıklarının tedavisine yardımcı olur.
 • Zihni açar, Konsantrasyon, öğrenme ve hafıza konusunda yardımcı olur
 • Kan şekerini ve kolesterolü düzenler.
 • Kramp ve benzeri kötü semptomları azaltır. Özellikle adet döneminde yaşanan semptomları azaltır
 • Karaciğere çok faydalıdır.
 • Stresi azaltır. Anksiyete(kaygı), depresyon tedavisinde adeta ‘antidepresan’ benzeri bir etki yapmaktadır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.Bu da daha zinde ve güçlü olmanızı sağlar.
 • Burun akıntısını azaltır. Nezle ve grip olduğunuzda kullanmanız faydalıdır.
 • Genç ve zinde kalmanıza yardımcı olur.
 • Cildi korur ve besler Daha sağlıklı ve genç bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. Ayrıca cilt kanserine karşı da etkilidir.
 • Eklem iltihabı tedavisine yardımcı olur.

 

Kanada’da bulunan Montreal McGill Üniversitesi’nde krill yağı üzerine yapılan araştırma, kolesterol seviyesini dengede tuttuğunu açıklamıştır.  Araştırmaya katılan denekler 4 gruba ayrılmıştır.

 1. Gruba günlük 0,5-1.05 gr krill yağı verilmiştir.
 2. Gruba 2-3 gram krill yağı verilmiştir.
 3. Gruba 3 gram balık yağı verilmiştir.
 4. Gruba ise placebo (hastaya ilaç yerine içinde etken madde olmayan ilaç görünümlü maddeler verilmesi) verilmiştir.

Araştırmaların sonunda 1. Grubun aldığı krill yağının 3. Grunun aldığı balık yağına nazaran 2 kat daha fazla kolestorolü (HDL) düşürdüğü gözlenmiştir.

 

Uyarı: Kanı sulandırdığı için eğer ameliyat olacaksanız ameliyattan en az 2 hafta önce kullanımının kesilmesi gerekir.

Anzer Balının Faydaları

Son yıllarda doğadan gelen besinler üzerine yapılan araştırmalardan birisi de dünyaca ünlü Anzer balı ile ilgilidir. İçerdiği polifonel oranı ile diğer bal çeşitlerine göre çok daha değerli bir bal türü olan Anzer balı demir, çinko ve benzeri birçok mineral açısından da oldukça zengindir. Antioksidan özelliği ile pek çok hastalıkta hem koruyucu hem de tedavi edici olarak tercih edilebilen Anzer balının faydalarına ise en önemli olanları üzerinden örneklendirmeler yapılabilir.

Anzer Balının Faydaları Nelerdir?

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek verir.
 • Ameliyat sonrasında oluşan yaralanmaları tedavi eder.
 • Akciğer ile alakalı pek çok rahatsızlıkta destekleyici bir tedavi seçeneğidir.
 • Bademcik iltihabı ile mücadele konusunda yardımcıdır.
 • Bağırsaklarda meydana gelen iltihaplanmaları giderir, bağırsakların işleyişini düzenler.
 • Vücut gelişimini ve büyümeyi destekler.
 • Kansere karşı etkin koruma sağlar, var olan kanserli hücrelerin yok olmasına imkan verir.
 • Gözleri güçlendirir ve göz hastalıklarında destekçidir.
 • Cildin daha parlak olmasını sağlar.
 • Cilt lekelerini iyileştirir.
 • Cinsel gücü arttırıcı etkileri ile bilinir.
 • Damar sertliğine iyi gelir.
 • Damar tıkanıklığını giderir.
 • Dengesiz beslenen kişilerin günlük enerji ihtiyacını rahatlıkla karşılar.
 • Düşünme kapasitesini arttırır ve hafızayı güçlendirir.
 • Genel halsizlik problemleri üzerinde etkilidir.
 • Hazmı kolaylaştırıcı etkileri ile bilinir.
 • Kasları güçlendirerek kas kasılmalarını engeller.
 • Kemikleri kuvvetlendirir ve burkulma ya da kırılmalara karşı daha güçlü kemiklerin oluşmasına olanak verir.
 • İshale karşı destekleyici tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.
 • İştah açıcıdır ve kilo alma sorunu yaşayan kişiler üzerinde olumlu etkilerini gösterir.
 • Çeşitli kalp hastalıklarında tedavi edici ve koruyucu özellikleri ile bilinir.
 • Kalp çarpıntısına iyi gelir.
 • Kanı temizleyici olarak kullanılabilir.
 • Kısırlığa karşı koruma sağlar.
 • Mide ülserine iyi gelir ve bağırsaklarda meydana gelen tümörleri temizleyici etki gösterir.
 • Saç dökülmeleri için çok etkili bir destekçidir.
 • Hepatit B ve C ile sarılık hastalığında tedavi edici olarak kullanılabilir.
 • Özellikle spor ile uğraşan kişilerde enerji kullanımını arttırarak doğal bir doping etkisi yaratır.
 • Metabolizmayı düzenleme görevini üstlenir.
 • Soğuk kış günlerinde sık sık gözlemlenen grip ve nezle üzerinde etkilidir.
 • Astıma iyi gelir.
 • Çeşitli hastalıklara bağlı olarak meydana gelen öksürük belirtisini hafifletir.
 • Sinir sistemini düzenler.
 • Prostat kanserine iyi gelir.
 • Sedef hastalığında hem koruma hem de tedavi amacıyla kullanılabilir.

Anzer Balının Diğer Faydaları

Anzer balının faydaları tek tek incelendiği zaman gerçekten de hem içten hem de dıştan farklı pek çok hastalık üzerinde olumlu etkilerini gösterdiği görülmektedir. Tüm bu yararlarının yanı sıra Anzer balı çok hızlı bir şekilde enerjiye dönüşebilen bir hazır gıda olduğu için basketbol, futbol, atletizm, yüzme, bisiklet yarışı ya da dağcılık gibi yüksek enerji kullanımı gerektiren spor dalları ile uğraşan kişilerin yarışmalar öncesinde güç kazanmak amacıyla tercih edebileceği besinler arasında da ilk sıralarda gelmektedir.

Günümüzde ülkemizin pek çok köyünde Anzer balı vücut yüzeyinde meydana gelen yaralar üzerine merhem şeklinde de sürülmekte ve bu sayede yaraların hızlı şekilde iyileşmesi sağlanabilmektedir. Ancak Anzer balının faydaları arasında yer alan deriye sürme tekniği konusunda kişilerin muhakkak bir doktor tavsiyesi almaları ve sonrasında bu uygulamayı kendi ciltlerinde uygulamaları herhangi bir yan etki ile karşılaşmamaları adına oldukça önemlidir.

Anzer Balı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Anzer balının faydalarından bahsettikten sonra bu muhteşem şifa kaynağının içeriğine ve olası yan etkilerine de değinmek gerekir. İlk olarak diğer pek çok bal çeşidinde olduğu gibi Anzer balında da %40 civarında meyve şekeri, %36 oranında üzüm şekeri, %16 ila %8 arasında su ve %7 oranında da vitamin, protein, mineral ve diğer bileşenler yer almaktadır. Anzer balını diğer bal türlerinden ayıran kısım da işte bu %7’lik kısmıdır. Bahsi geçen %7’lik kısımda buturik asit, sitrik asit ve asetik asit gibi farklı maddeler yer almaktadır. Bunun yanı sıra aksidas, katalas, amilaz gibi enzimler ile C vitamini, Riboflavin, Tiamin ve Niasin de yine Anzer balının içeriğinde bulunmaktadır. Potasyum, kükürt, kalsiyum, sodyum, silisyum, fosfor, bakır ve demir ise Anzer balının neden bu kadar faydalı bir bal türü olduğu açık şekilde ortaya koymaktadır.

Anzer balının faydalarından ve içeriğinden söz edildikten sonra son olarak kana çok hızlı karışan bir bal çeşidi olduğu için bu balı diyabet ile mücadele eden kişilerin tüketmemesi gerektiği de ek olarak belirtilebilmektedir.

Arı Poleninin Faydaları

Arı Poleninin Faydaları

   Arı poleni vücuda enerji vererek kendinizi sağlıklı ve zinde hissetmenizi sağlar. Nasıl Tüketilmeli? Günde 1 tatlı kaşığı arı poleni tüketmek arı poleninin sağladığı tüm faydalardan yararlanmak için yeterli.

 

Arı Poleninin Sağlığa Yararları

 • Arı Polenin de Antioksidan Özelliği Vardır: Zamanla yaşam koşulları ve kirli havanın etkisi ile vücut kendini yıpratmaya başlar. Vücutta oluşan hasarın onarılması için antioksidan açısından zengin olan arı polenini tüketmek faydalıdır. İhmal etmeden arı poleninden tüketildiğinde erken yaşlanma önlenir ve vücut hızlı bir şekilde kendini yeniler.
 • Arı Poleni Kişiye Enerji Verir: Arı poleni geniş bir protein, karbonhidrat ve B vitamine sahip olduğundan kişiye enerji vererek zinde tutar. Gün boyu yorgunluk hissetmeyerek kendinizi daha canlı hissedersiniz.
 • Arı Poleninin Cilt Sağlığına Faydası: Egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarında tavsiye edilen arı poleni içeriğindeki amino asit ve vitaminler sayesinde cilde kalkan oluşturarak hücrelerin yenilenmesini sağlar.
 • Solunum Yolu Hastalıklarını Önler: Antioksidan açısından zengin olan arı poleni akciğer dokularını olumlu yönde etkiler. Astım ataklarının önlenmesini sağlayan arı poleni diğer solunum yollarında da olumlu sonuçlar verir.
 • Sindirim Sistemini Korur: İçeriğindeki enzimler sayesinde sindirim sistemini koruyan arı poleni sayesinde sağlıklı besinler besleyici şekilde vücutta kalır.

 

Arı Poleni Faydaları

 1. Vücudun ihtiyaç duyduğu bütün vitaminleri içerir.
 2. H vitamini barındıran arı poleni çocuklarda gelişimi hızlandırır.
 3. Yanık ve yaralara uygulandığında hızlıca iyileşme gözlenir.
 4. Spor yapan ve enerjiye ihtiyaç duyan kişilerin enerji ihtiyacını karşılar.
 5. Kas ve kemikleri kuvvetlendirir.
 6. Zekanın daha etkin çalışmasını sağlar.
 7. Nezle gibi kış hastalıklarından korur.
 8. Şeker hastaları için şifadır.
 9. Tansiyonun yükselmesini engeller.
 10. Damar sertliklerinde prostatta etkilidir.
 11. Güzellik kremi olarak tercih edilir.
 12. İç zehirlenmeleri bağırsakları çalıştırarak engeller.
 13. Saçların daha sağlıklı olmasını sağlar.
 14. Kansızlık ve aşırı yorgunluğu önler.
 15. Göz sağlığını korurken görme duyusunu geliştirir.
 16. Ruhsal bunalıma iyi gelir sinirleri yatıştırır.
 17. Kalp damarlarının tıkanmasını önler.
 18. Cinsel isteği arttırır.
 19. Alyuvar sayısında artış sağlar.
 20. Midede oluşan yaraları iyileştirir.
 21. Konsantrasyonu arttırır.
 22. Mikropları öldüren arı poleni balgam söktürücüdür.
 23. Ödem ve şişkinliği atar.
 24. İştahın açılmasını sağlar.

 

Arı Poleni Nasıl Saklanır?

Kendi kabında saklanması önerilen arı poleninin uygun sıcaklıkta saklamak çok önemlidir. Sıcaklık derecesi 4 ile 5 arası olan buzdolabına koyarak arı poleninizin bozulmasını engelleyebilirsiniz.

 

Peynir Altı Suyunun Faydaları

Peynir altı suyu; peynir yapılırken arta kalan, süzülme işleminden sonra süzülen suya verilen isimdir. Çoğu kişi peynir aldıktan sonra peynirin suyunu döker, kullanmaz. Oysa bu su, özellikle protein bakımından oldukça zengin olmakla beraber vücuda birçok faydası da vardır.

Peynir altı suyunun içerisinde proteinden başka A vitamini, B grubu vitaminler ve kolin bulunmaktadır. Ayrıca bol miktarda kalsiyum, potasyum, sodyum, fosfor, magnezyum, selenyum ile birlikte az miktarda demir ve çinko da bulundurmaktadır.

Peynir altı suyu farklı şekillerde tüketilebilir; çorbalara su gibi katılabilir, poğaça ve börek gibi hamur işlerinde süt veya yoğurt gibi kullanılabilir, hazmedilmesi zor yiyecekler hazırlanırken eklenebilir ve et marinesi işleminde kullanılabilir.

Peynir Altı Suyunun Faydaları

 • İçerdiği vitamin ve minerallerin yardımıyla metabolizmayı destekler.
 • Sinirsel iletimin önemli yardımcılarından olan sodyum ve potasyumu bol miktarda içermesiyle sinir sistemine yardımcı olur. Hücrelerarası iletişimde fayda sağlar.
 • A vitamini içermesiyle göz sağlığını destekler.
 • Glokom yani göz tansiyonu tedavisinde yardımcı olur. * makale
 • Antioksidan özelliği bulunmaktadır.
 • Birçok kanser türünün oluşma riskini azaltır. Erkeklerde prostat kanseri, kadınlarda göğüs ve rahim kanserinin oluma riskini azaltmaktadır.
 • Sindirim sistemini destekleyen bakteriler bakımından zengin olmasıyla sindirim sisteminin sağlığını korumada yardımcı olur.
 • Mide ağrısı, mide bulantısı, şişkinlik gibi mideyle ilgili rahatsızlıklarda ve ishal gbi problemlerde yardımcı olur.
 • Protein bakımından zengin olmasıyla sporcular için önemli bir protein kaynağı haline gelmiştir. Sporcular kas gelişimini desteklemek için peynir altı suyunun toz halini paketlenmiş haliyle sıklıkla kullanmaktadırlar. Ancak çok fazla tüketiminin zararlı olduğu ve kısırlığa yol açtığı belirtilmiştir. *
 • Bağışıklık sistemini destekler.
 • Yüksek tansiyona iyi gelmekle beraber kolesterolü de düşürür. Bu sayede kalp damar sağlığını korumada yardımcı olur.
 • Bol miktarda kalsiyum bulundurmasıyla kas, kemik ve iskelet sağlığını korumada yardımcı olur. Kemiklerde oluşan kemik erimesi gibi kalsiyum eksikliğine bağlı oluşan rahatsızlıkların oluşma riskini azaltır, bu tür rahatsızlığı olanların tedavisinde yardımcı olur.
 • Eklem ve kas ağrılarını dindirir.
 • Metabolizma hızını arttırır ve tok tutar. Bu özellikleri sayesinde kilo vermek isteyenlerin diyetlerinde kullanabileceği bir besleyicidir.
 • Şeker hastalığının tedavisinde yardımcı olur.
 • Karaciğer için önemli olan mineralleri bulundurmasıyla karaciğerin sağlığının korunmasında yardımcı olur. Karaciğeri temizler. Sarılık ve siroz gibi karaciğer rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcı olur.
 • Anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Bu sayede vücuttaki mikrobik rahatsızlıklarla mücadelede yardımcı olur.
 • Hyaluronik asit ve aminoasit içeriği sayesinde cildin sağlığını korumada yardımcı olur, yaşlanmayı geciktirir. Bu özelliği sayesinde kozmetikte ve bebekler için üretilen sabun ve losyonlarda kullanılmaktadır. *
 • Anti bakteriyel özelliği sayesinde sivilcelere uygulandığında sivilceleri temizler.
 • Bir tür deri hastalığı olan deri yangısı (Atopik dermatitis) hastalığının tedavisine yardım eder. *

Peynir Altı Suyunun Zararları

 • Fazla kullanımı sonucu birçok probleme yol açabilir. Bu nedenle çok fazla tüketmemeye özen gösteriniz.
 • Bir süt ürünü olması sebebiyle laktoza duyarlığı bulunan kişilerde rahatsızlığa neden olur.
 • Bol miktarda protein içermesi sebebiyle fazla tüketildiğinde böbreklerde taş oluşumuna neden olabilir.
 • Peynir altı suyunu direkt içmek vücuda ağır gelebilir, bu nedenle bazı yiyecek veya içeceklere bir miktar eklenerek tüketilebilir.

Kalamarın Faydaları

Kalamarın Faydaları

Mürekkep balığının bir türü olan kalamar kafadan bacaklı, manto ve kollara sahiptir. Diyet yapanların özellikle tercih ettiği kalamar hiç yağ barındırmaması ile dikkat çeker. Özellikle Akdeniz ve Ege denizinde bulunur.

 

Kalamarın İçerdiği Besinler

Lezzeti ile çoğu kişinin vazgeçilmezi olan deniz ürünü; 68 kaloridir. İçeriğinde fosfor, protein ve su bulunur. Deniz balıklarının arasında en az kaloriye sahip olan besindir.

 

Kalamarın Faydaları

 1. Düzenli bir şekilde kalamar tüketmenin cinsel isteği arttırdığı ve özellikle erkeklerde oluşan cinsel sorunları giderdiği gözlemlenmiştir.
 2. Diyet uygulayanlar; kalamar yağsız bir besin kaynağıdır, bu özelliği ile kilo alma korkusu olanların rahatlıkla tüketebileceği bir besindir.
 3. Metabolizmanın çalışmasında yararlıdır, bu sayede yağ yakımı hızlanarak yiyen kişinin kilo vermesine yardımcı olur.
 4. İştah açıcı bir besindir, iştahsızlık problemi çekenlerin haftada 3 kez kalamar yemesi tavsiye edilir.
 5. Sinirlerin gevşemesinde oldukça etkilidir, içerisinde yer alan magnezyum minerali depresyona yakalanma riskini azaltır.
 6. Kalam zeytin yağı ile birlikte tüketildiğinde kalp krizi riskini önemli ölçüde azaltır.
 7. Kalamar da kan şekerini dengeleyen b3 vitaminini bulunur.
 8. Kolesterolü dengeler; Haşlanmış yumurta ile aynı kolesterol değerine sahiptir.
 9. Uzmanların görüşlerine göre migren ataklarının sayısını azaltıp, ağrıların hafiflemesinde etkili rol oynar.
 10. Zengin mineral ve protein kaynağına sahiptir. Bu özelliği ile kişiye enerji verirken kişinin vücut direncinin artmasına yardımcı olur.

 

 

Kalamar Nasıl Tüketilir?

Besleyici içeriğe sahip olan kalamar çoğunlukla meze olarak tercih edilen bir deniz ürünüdür. Fakat sosla, kızartılarak, fırında buğulanarak da tercih edilmektedir. 10 dakikada rahatlıkla pişen kalamardan kilosuna dikkat eden kişiler kızartılmış olarak tüketmemelidir. Kalamar yuvarlak bir şekilde doğranır ve hazırlanan özel sosa batırılarak kızartılır. ( en yaygın tüketilen şekli bu yöntemdir ). Dondurulmuş kalamar yerine taze kalamar yemeye özen gösterin, dondurulmuş kalamar sağladığı faydaların azalmasına neden olur.

 

Kalamar Zararları

 • Her besin gibi kalamarın da aşırı tüketiminden kaçınmak gerekir. Bağ dokusundan oluşan kalamar sindirimin zorlaşmasını sağlar.
 • İştah açıcı özelliğinde dolayı kilo vermek isteyenler yeme arzusunu bastırmalıdır.

 

Kelle Paça’nın Faydaları

Kelle Paça Faydaları

Kelle paça çorbası küçükbaş ve büyükbaş hayvanların kelle ve ayaklarının temizlenerek bir araya getirildiği çorbalarımızdan biridir. Şifa kaynağı olan bu çorbanın yağ oranı yüksektir. Oldukça kalorili olan kelle paça çorbası kolesterol açısından da değeri yüksek bir çorbadır. Bu çorbayı özellikle gelişme döneminde çocuklarınıza içirmelisiniz.

 

Kelle Paça Çorbasının Faydaları

 • Kelle Paça Özellikle Çocuklar Tarafından Tüketilmelidir: Kelle paça, yüksek besin değerli bir çorbadır. Yağ ve kolesterol oranı çok yüksek olduğu için özellikle çocuklar tarafından gelişme döneminde içirilmelidir. Ancak yetişkinlerin çok sık bir şekilde kelle paça tüketmesi sağlık açısından bazı sorunlar oluşturabilir. Her zaman dozunda tüketmekte fayda vardır.
 • Kelle Paça Vücutta Oluşan Kırık ve Çıkıklar İçin Tüketiliyor: Halk arasında yayılan bir inanışa göre kelle paçanın vücutta oluşan kırık ve çıkıkları tedavi ettiği düşünülüyor. Kaslarda meydana gelen yırtılmaların kelle paça ile tedavi edildiği gözlemlenmiştir.
 • Kanser Hastalığına Karşı Kelle Paça Savaşıyor: Kelle paça içeriğinde bulunan kollajen maddesi kanser hastalarının tüketmesi gereken bir maddedir. Kelle paçada bulunan kollajen yani jöle kanser hastalığına adeta savaş açıyor. Son zamanlarda her üç insandan birinde görebileceğiniz kanser hastalığına karşı kelle paça tüketmelisiniz. Kanser hastalarının kelle paça tüketmesi bu hastalıktan daha kısa sürede kurtulmalarına ve iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı oluyor.
 • Kilo Alma Probleminiz Varsa Kelle Paça Tüketin: Türkiye de aldığı kilolardan rahatsız olan bir kesim olduğu kadar kilo almadığından rahatsız olan bir kesim bulunmaktadır. Bu insanların ne yerlerse yesinler kilo alamadığı aşikârdır. Kelle paçanın içeriğinde bulunan yüksek yağ oranı hem sağlıklı bir şekilde kilo alımına yardımcı olur hem de olması gereken kilo seviyesine zayıf insanları ulaştırır. Bu nedenle eğer sizinde kilo almama gibi bir probleminiz varsa kelle paçayı günde iki kâse olarak tüketebilirsiniz.

 

Kelle Paçanın Diğer Faydaları

 1. Kelle paça çorbası tüketerek soğuk algınlığını kısa sürede atlatabilirsiniz.
 2. Kemoterapi gören bireylere fayda sağlıyor.
 3. Ceviz ve fındıkta bulunan omega – 3 yağ asitleri bulunuyor.

 

Kelle Paçanın Zararları

 • Kelle paça kilo problemi olan insanlar için abartılmaması gereken bir besindir. Yağ oranı yüksek olduğu için aşırıya kaçıldığı takdirde kilo alımını hızlandırır.
 • Kelle paça yüksek oranda kolesterol barındırdığı için kolesterol hastaları tarafından kullanılmamalıdır.
 • Aşırı tüketilen kelle paça çorbası kalpte yağlanma yaparak sol kol uyuşmasına neden olur.

Yumurtanın Faydaları Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Yumurtanın Faydaları  binlerce yıldır insanlar tarafından tüketilerek yarar sağlamıştır. Yumurtalar, sağlıklı bir beslenmenin temel parçaları olan birçok vitamin ve mineral içerir kolay ulaşılabilir olması da cabasıdır.

Yumurtalarda hızlı gerçekler:

 • Yumurtalar, mevcut en iyi protein kaynaklarından biri olarak kabul edilir.
 • Bir yumurtanın içeriğinin yaklaşık yüzde 9’u neredeyse tamamen yumurta sarısında bulunan yağdır.
 • Dünyada en çok tüketilen hayvan ürünlerinden biridir.

 

Yararları

yumurtanın faydaları beyin etkisi

Yumurta içinde bulunan besinler beyin hücreleri için faydalıdır ve sağlıklı beyin fonksiyonlarını arttırır.

Yumurtanın  Faydaları

 • Güçlü kaslar: Yumurta içindeki protein, kasların iyi çalışmalarına yardımcı olurken kaybedilen hızları azaltır.
 • Beyin sağlığı: Yumurtalar, beyin, sinir sistemi, hafıza ve metabolizma gibi hücrelerin düzenli çalışması için gerekli olan vitamin ve mineralleri içerir.
 • İyi enerji üretimi: Yumurtalar, vücudun tüm hücrelerinde enerji üretmek için gerekli olan günlük vitamin ve mineralleri içerir.
 • Sağlıklı bir bağışıklık sistemi: A vitamini, B-12 vitamini ve selenyum , bağışıklık sistemini sağlıklı tutmanın anahtarıdır.
 • Düşük kalp hastalığı riski: Kolin, kalp hastalığının gelişimi ile ilişkili olan amino asit homosisteininin parçalanmasında önemli bir rol oynar .
 • Sağlıklı hamilelik: Yumurta içindeki bazı besinler, spina bifida gibi doğuştan gelen engelleri önlemeye yardımcı olur.
 • Görme: Lutein ve zeaksantin , yaşa bağlı körlüğün önde gelen nedeni olan maküler dejenerasyonu önlemeye yardımcı olur. Diğer vitaminler de iyi görüşü destekler.
 • Kilo kaybı ve bakımı: Yumurta içindeki yüksek protein kalitesi, insanların enerjili kalmasına ve daha uzun süre daha dolgun hissetmelerine yardımcı olabilir. Tam hissetmek, atıştırmayı önler, bu da genel kalori alımını azaltır.
 • Cildin yararları: Yumurta içindeki bazı vitaminler ve mineraller cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve vücut dokusunun bozulmasını önler. Güçlü bir bağışıklık sistemi de genel olarak sağlıklı bir görünüme katkıda bulunur.

Yumurtaların sağlığa yararları ancak dengeli bir beslenmenin parçası olduklarında yaşanabilir.

Yumaranın içerisindekiler

 • A vitamini
 • B-2 vitamini
 • b12 vitamini
 • B-5 vitamini
 • D vitamini
 • E vitamini
 • biyotin
 • kolin
 • folik asit
 • iyot
 • Demir
 • lutein ve zeaksantin
 • fosfor
 • protein
 • selenyum

Protein

44 gram ağırlığındaki orta boy bir yumurta tipik olarak 5.53 gram protein içerir. Bir yumurtanın yenilebilir kısmının yaklaşık yüzde 12.6’sı proteindir ve bu hem yumurta sarısında hem de yumurta beyazında bulunur.

Yağlar

Bir büyük yumurta yaklaşık 5 gram yağ içerir. Bir yumurtadaki yağın çoğunluğu doymamış olup, dengeli bir diyete dahil edilecek en iyi yağ türü olarak kabul edilir. Doymuş yağlar günlük kalorilerinizin yüzde 10’undan az ile sınırlı olmalıdır . Örneğin, 1.800 kaloriden oluşan bir diyet doymuş yağı en fazla 20 gramla sınırlamalıdır. Büyük bir yumurta, 2 gramdan az doymuş yağ içerir.

Omega-3 yağlı asitler

Yumurtalar ayrıca zengin bir omega-3 yağ asidi kaynağıdır . Bunlar baskın olarak beyin fonksiyonunun ve normal görmenin korunmasına yardımcı olan dokosahekssaenoik asit (DHA) formundadır.

Bu yağ asitleri en çok yağlı balıklarda bulunur ve bu nedenle yumurta, balık yiyemeyen insanlar için alternatif bir kaynak sağlar.

Yumurtalar ve kolesterol

44 gram ağırlığında bir orta boy yumurta, tipik olarak 164 miligram kolesterol içerir. Bununla birlikte, kanıtlar, eğer varsa, gıdada bulunan kolesterol ile kalp hastalıkları veya kan kolesterol düzeyleri arasındaki ilişkinin çok az olduğunu göstermiştir .

Yumurtalar doymuş yağlarda düşük olduğundan kan kolesterolü üzerindeki etkilerinin klinik olarak önemsiz olduğu kabul edilir.

Yumurtanın Besin Değeri

Sert haşlanmış yumurtalara besin, protein ve sağlıklı yağlar yüklenir. Bir büyük sert haşlanmış yumurta (50 gram ) şunları sağlar ( 1 ):

 • Kalori: 77
 • Karbonhidrat: 0,6 gram
 • Toplam yağ: 5.3 gram
 • Doymuş yağ: 1.6 gram
 • Tekli doymamış yağ: 2.0 gram
 • Kolesterol: 212 mg
 • Protein: 6.3 gram
 • A Vitamini: Önerilen Diyet Ödeneği (BKİ )’nin% 6’sı
 • B2 Vitamini (riboflavin): BKA’nın% 15’i
 • B12 Vitamini (kobalamin): BKA’nın% 9’u
 • B5 Vitamini (pantotenik asit): BKA’nın% 7’si
 • Fosfor: 86 mg veya RDA’nın% 9’u
 • Selenyum: 15.4 mcg veya BKA’nın% 22’si

 

Yumurta Hakkında Yazılan Diğer Konular

Çiğ Yumurtanın Faydaları

Yumurta Kabuğunu Saklamanız için 5 Neden

Yumurta Akının Faydaları

Yılan Yağının Şaşırtıcı 10 Faydası

Yılan yağı satıcılığı yayılan bir meslektir. Amerika Birleşik Devletlerinde tüketiciler yılan yağını yaygın olarak tıbbi sahteciliğin ikonik örneği olarak algılamaktadır. Yılan yağı sahtekar satıcıların sunduğu gibi bir sihirli çözüm değildir. Buna karşılık yılan yağı çeşitli şaşırtıcı sağlık faydaları sunar. Yılan yağı, güçlü bir şekilde tıbbi omega 3 yağ asidi olan eikosapentaeonik asit bakımından zengindirç bu besin değeri yüksek bileşen, balık yağı, kril yağı ve su yosunu yağı ile ilgili terapetik etkilerin birçoğunu sunar. Bu bileşen sayesinde yılan yağı birçok yaygın hastalıklar için akla uygun bir tedavi seçeneği olabilir.

 

Yılan Yağının Faydaları

 1. Ağrıları Giderir: Geleneksel Çin tıbbında yılan yağı, başta eklem yangısı olmak üzere ağrı ve iltihaplar için bir tedavi olarak kullanılmaktadır. Bilimsel araştırmalar, omega 3 yağ asidinin romatizmal eklem iltihabı gibi ağrılı iltihabi durumların semptomlarından kurtulmaya yardımcı olduğunu onaylamaktadır. Yılan yağı ayrıca, sakatlanmaların neden olduğu ağrılı iltihaplanmaları azaltır.
 2. Ritim Bozukluğunu Engeller: Yılan yağındaki eikosapentaeonik asit kalp ritmi bozukluğunu önlemeye yardımcı olur. Bu hastalık birçok sağlık problemi ve ani ölüm ile bağlantılıdır.
 3. Tansiyon: Yılan yağında bulunan omega-3 yağ asitleri yüksek tansiyon hastalarındaki tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Geleneksel Çin tıbbı uygulayıcıları balık yağını sürekli yüksek tansiyonu olan insanlar için tamamlayıcı bir tedavi olarak önerir.
 4. Trigliserit Kontrolü: eikosapentaeonik asit, hipertrigeridemi veya yüksek trigliserit seviyesinin tedavisinde oldukça etkilidir. Yılan yağında bol miktarda bulunan omega-3 yağ asidi yüksek trigliserit seviyesi için geleneksel tedavi yöntemlerine rakiptir.
 5. Kalp Krizini Önler: Yılan yağının düzenli tüketimi daha düşük ölümcül kalp krizi, ölümcül olmayan kalp krizi ve ani ölüm oranlarına sahiptir. Bilim insanları omega-3 yağ asidinin tansiyonu düşürerek kalp krizi riskini azalttığını kuramsallaştırmıştır.
 6. Depresyon Tedavisi: Yılan yağı gibi eikosapentaeonik asit kaynağı birçok depresyon çeşidini önler ve tedavi eder.
 7. Zihin Sağlığı: Yılan yağı, ciddi psikiyatrik hastalıkları iyileştirir. Birkaç araştırma, yılan yağının çift kutuplu rahatsızlık, şizofreni, bunama ve sınırdaki kişilik bozukluğu olan insanlardaki ruh hastalıklarının semptomlarını azaltır.
 8. Beyin Gıdasıdır: İnsan beyni, büyük ölçüde yılan yağında bulunanlara benzer omega-3 yağ asitlerinden oluşur. Eikosapentaeonik asit yeni doğan bebekler ve çocuklarda göz gelişimi ve beyni destekler ve anne sütünün zenginleşmesine yardımcı olur.
 9. Cilt Sağlığı: Yılan yağının faydaları, egzama ve sedef hastalığı gibi kronik cilt rahatsızlığı olan insanlar için değerlidir. Geleneksel Çin doktorları tarihsel olarak yılan yağını, bu hastalıklar için bir oral veya lokal tedavi yöntemi olarak kullanmaktadırlar. Günümüzde bazı araştırmalar yılan yağının cilt sağlığını geliştirdiğini ve kuruluk, pullanma, kaşıntı ve soyulmayı önlediğini desteklemektedir.
 10. Kanseri Önleme: Yılan yağı kanseri tedavi etmez ancak içerisinde bulunan eikosapentaeonik asit bileşeni bu hastalığın bazı türlerini önlemeye yardımcı olur. Bazı nüfus araştırmaları, eikosapentaeonik asidinin bir insanın kolon, prostat ve meme kanseri olma riskini azalttığını ortaya koymuştur.

Mavi Yumurtanın Faydaları

Mavi yumurta, herkesin evinde bulunan, her gün tükettiğimiz beyaz ve kahverengi yumurtalardan daha farklı bir içeriğe sahip iki yumurta türüdür. Farklı tavuk ırkları tarafından yumurtlanırlar. En dikkat çeken özelliklerinden biri de düşük kolesterollü olmalarıdır.

Yıllardır bu yumurtaların bir hobi çitliği üretimi olduğunu söylemek mümkün. Birkaç tavukla bu yumurtalar, kişilerin bahçelerinde beslenerek, günlük tüketim için mavi ve yeşil yumurtalar elde ediliyordu. Son dönemlerde ise günlük milyonlarca üretim kapasiteli tesisler tarafından sektöre hızlı bir giriş yapmış oldu.

Mavi yumurta için arzın bu denli yüksek olmaya başlaması, sesini iyiden iyiye duyurması, sağlığa büyük katkısından kaynaklanıyor. Üretim bandında, toptan üretim sürecine girdiği bu dönemlerde, mavi ve yeşil yumurtalar için bilimsel araştırmalar da yoğunlaşmış durumda. Yeşil yumurtaya nazaran, mavi yumurtaya rağbet daha fazla. Bunun sebebi ise, mavi yumurtayı üreten tavuk ırkının ender bulunması ve büyüklük olarak mavi yumurtanın daha büyük olmasından dolayıdır.

Mavi ve Yeşil Yumurtanın Özellikleri

Mavi Yumurta

 

Anavatanı Amerika olan Ameraucana adlı tavuk ırkına aittir. Tavukların ağırlığı ortalam 2.5 kg.’ dır. Bu tavuk ırkı yıllık 200 adet civarında mavi yumurta üretir. Diğer tavuk ırklarına göre daha az bulunan bir tavuk cinsidir. Bu yüzden, mavi yumurtanın fiyatı da beyaz ve kahverengi yumurtaların fiyatının 5 katı civarımdadır. Protein oranı, diğer yumurtaların 3 katıdır. Bir enerji deposu olan mavi yumurtanın diğer yumurtalara göre 10 katı kalori içerir.

Yeşil Yumurta

Yeşil yumurta türü, anavatanı Şili olan Araucana adındaki tavuk ırkına aittir. Yeşil yumurtanın boyutu, mavi yumurtaya göre biraz daha küçüktür. Kolesterol oranı de buna bağlı olarak daha düşüktür. Araucana tavuk ırkının, yıllık tavuk üretimi 190 adet civarındadır.

Demir, çinko, protein, kalsiyum ve folik asit bakımından oldukça zengin mavi yumurtanın faydaları;

 • Kansızlığı giderir.
 • Diş ve diş eti hastalıklarına karşı kalsiyum içeriği etkilidir.
 • Göz sağlığını korur.
 • Alzheimer hastalığını önleyici etkisi vardır.
 • Beyin fonksiyonları için fayda sağlar.
 • Kemik erimesine karşı savaşır.
 • Gebelik ve emzirme döneminde, günlük besin ihtiyacını karşılar.
 • Kalp sağlığı ile ilgili faydası tespit edilmiştir.
 • Metabolizmanın sağlıklı denilebilmesi için, ihtiyacı olan 13 temel besin içeriği mavi ve yeşil yumurtada mevcuttur.
 • Kas ve iskelet yapısını onarır, kasları daha güçlü bir forma kavuşturur.
 • Damar hastalıklarını önler, felç riskini yok eder.
 • Meme kanserinin risklerini ortadan kaldırır.

Yeteri kadar bir araştırma konusu olmamakla birlikte, iddialı sağlık faydaları bu çalışmaları daha da hızlandırmış durumda. Önümüzdeki dönemlerde, mavi ve yeşil yumurtaların sağlığa katkıları ne kadar fazla kanıtlanırsa, yumurtaların, vitrin yumurta olma özelliği o kadar azalacaktır.

Ballı sütün faydaları ve zararları nelerdir?

BALLI SÜTÜN FAYDALARI

Tadı ile herkesin çok sevdiği ve soğuk kış aylarında bol bol tüketilmesi gereken ballı sütün, insan sağlığı için birçok faydası bulunmaktadır. Boğaz ağrılarına iyi gelmesinden enerji sağlayıcı bir içecek olarak bilinmesine kadar farklı konularda özelliklerini saymak mümkündür.

Ballı Sütün Faydaları Nelerdir?

Soğuk Algınlığına Karşı Faydası: Grip ve buna bağlı oluşan hastalıklar için ballı süt içmek çok faydalıdır. Boğaz ağrılarına çok iyi gelmekte ve boğazın yumuşaması açısından da olumlu bir etki sağlamaktadır. Aynı zamanda öksürüğü kesmek için de kullanılabilen ballı süt, balgam sökücü özelliği ile de bilinir.

Vücut Direnci İçin Faydası: Sütün içerisindeki kalsiyum ile birlikte balın enerji verici etkisi sayesinde, vücut direncini arttırmak için içilebilecek en iyi içeceklerden birisidir. Ballı süt, yorgun bir günün sonunda ya da yoğun geçecek bir güne başlarken tüketilebilir.

Uykusuzluğa Karşı Faydası: Uyku problemi yaşayanlar için sıcak ballı süt içmek çok iyi gelecektir. Yatmadan önce bir bardak ballı süt ile kaliteli bir uyku süreci gerçekleşecektir.

Mide Rahatsızlıkları İçin Faydası: Mide ağrıları, kramp ve spazm gibi sorunları yatıştırma amacıyla ballı süt içilebilir. Süt ve bal tek başına mideye çok iyi gelen besinler arasında yer alır. Ilık ballı süt de, birçok mide rahatsızlığını geçirecek etki sağlayacaktır. Ağır yemeklerden sonra yatmadan önce bir bardak tüketilmesi tavsiye edilir.

Vücut Gelişimine Olan Faydası: Ballı süt özellikle çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimleri için çok etkili bir takviyedir. Büyümeyi hızlandırıcı ve vücudun olması gerektiği gibi gelişebilmesini destekler. Çocuklar için her gün bir bardak ballı süt içimini sağlamak gereklidir.

Kansere Karşı Faydası: Bal, tek başına bir antioksidan özelliği gösterdiği için, ballı süt de kanser riskini azaltma konusunda tercih edilebilecek bir içecektir.

Kilo Verme Dönemine Faydası: Ballı süt, uzun süre tokluk hissi sağlayacak bir içecek türüdür. Bu nedenle diyet yapanlar için ballı süt içmek, aşırı gıda tüketimini engellemek açısından faydalı olabilir. Ancak bal miktarını biraz daha dengeli şekilde ayarlamak gerekiyor.

Kemiklere Olan Faydası: Sütün içerisindeki kalsiyum ile birlikte balın içeriği, kemiklerin gelişimi ve güçlenmesinde de büyük bir rol oynar. Yetişkinlerde kemik erimesi rahatsızlığının önüne geçmek açısından uzmanlar tarafından bol bol içilmesi önerilir.

Ballı Sütün Faydaları Kısaca

 • Mideyi rahatlatır.
 • Vücut gelişimini destekler.
 • Kansere karşı direnç sağlar.
 • Soğuk algınlığına karşı korur.
 • Vücut direncini arttırır.
 • Balgam söktürücüdür.
 • Öksürüğü keser.
 • Uykusuzluğu giderir.
 • Kemikleri güçlendirir.
 • Uzun süre tokluk hissi sağlar.
 • A, B, C, D, K vitaminlerini içerir ve vitamin ihtiyacını büyük ölçüde karşılar.

Ballı Süt ile İlgili Pratik Bilgiler

 • Ballı süt elbette sıcak içildiğinde fayda gösterir ancak nasıl hazırlanması gerektiğine de dikkat edilmesi gerekiyor. Süt çok kaynamışken balı eklemek, balın içindeki tüm faydalı olan enzimlerin etkisiz hale gelmesine neden olur. Bu nedenle süt biraz daha ılık hale gelince bal eklenmelidir.
 • Mutlaka doğal ve katkısız bal ürünleri tercih edilmelidir.
  Süt, oldukça faydalı bir içecek olması ile birlikte bazı insanlarda gaz problemi ve hazımsızlık yaratabilir. Bu nedenle gerekirse light ya da laktozsuz süt içimi sağlanmalıdır.
 • Şeker hastaları ballı süt tüketimi konusunda doktorlarına danışarak hareket etmelidir. Daha az miktarda bal ilave eklemek gibi seçenekler tercih edilebilir.
 • Kış mevsiminde gribe bağlı olarak ağız kenarında uçuk gibi yaralar çıkabilir. Ballı sütün bu yaraları iyileştirici bir etkisi olduğu da söylenmektedir.

Ballı Sütün Zararları

Sadece bazı bireylerde gaz problemi yapabileceği etkisi unutulmamalıdır. Bununla birlikte aşırı bal eklemek de kalori açısından diyet yapanlar için zararlı bir durum oluşturur.

Haşlanmış Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Yumurtalar “süper yiyecekler” olarak sınıflandırılan birkaç yiyecek arasında. Mükemmel bir protein kaynağı olan yumurtanın en sağlıklı şekli ise haşlanmış olanı. Yumurtalar geçmişte kötü bir şöhtere sahip olabilir, ancak yeni yapılan araştırmalar bunu yalanlar nitelikte. Sağlıklı ve dinç bir vücut için bakalım haşlanmış yumurtanın sağlığa faydaları nelermiş?

Haşlanmış yumurtanın sağlığa faydaları

Harika bir protein kaynağıdır

Kas yapımını, yağ yakımını destekleyen protein haşlanmış yumurtada oldukça boldur. Doğal ve hayvansal protein kaynakları başında gelen yumurta, bir çok kişiye göre tavuk etinden bile daha sağlıklıdır. Özellikle spor yapanların, vücut geliştirenlerin kahvaltılarında mutlaka haşlanmış yumurta bulunmalıdır.

Haşlanmış yumurtanın göze faydası

 • Yapılan araştırmalar haşlanmış yumurtanın özellikle göz sağlığı için çok faydalı olduğunu göstermektedir. Içerisinde lutein ve zeaxanthin bulunur. Bunlar göz sağlığını korumada en önemli unsurlardır. Haşlanmış yumurta, bu iki besin maddesinin en fazla bulunduğu besin kaynağıdır.
 • Düzenli yumurta tüketimi katarakt riskini de azaltmaktadır.

Haşlanmış yumurtanın saça ve tırnaklara faydaları

Yumurta, yüksek kükürt içeriği, diğer vitaminler, mineraller ve antioksidanlar ile birlikte iyi bir D vitamini kaynağıdır. Bunlar saç ve tırnakların hızla sağlıklı büyümesini sağlar.

Haşlanmış yumurtanın cilde faydaları

Antioksidan içeren tüm gıda maddeleri cildi yeniler, genç ve dinamik görünmesini sağlar. Haşlanmış yumurta zengin antioksidan içeriği ile cilt için çok faydalıdır. Yumurta yemenin cilde faydaları canlı ve parlak bir görünüm kazandırmasıdır.

Haşlanmış yumurtanın çocuğa faydaları

Anne karnındaki bebeklerin beyin gelişimini destekleyen yumurta, çocukların büyüme döneminde ihtiyacı olan vitamin ve mineraller bakımından da zengindir. Yumurtanın yararları en çok çocuklar içindir.

Haşlanmış yumurtanın beyne faydası

Yumurta, kolin içerdiği için beyin fonksiyonlarını destekler. Kolin, beyin, sinir sistemi ve kardiyovasküler sağlığı düzenleyen önemli bir maddedir. Kolin, beyin hücrelerinin sinir ve kaslara iletilmesine yardımcı olan beyin hücre zarlarının yapısının korunmasına yardımcı olur. Ayrıca fetal beyin gelişimi olan gebe kadınlara yardımcı olur ve doğum kusurlarını önler.

Haşlanmış yumurtanın zayıflamaya faydaları

 • Tüm gıda kaynakları içerisinde protein zengini en kaliteli gıda yumurtadır. Protein vücudunuza enerji verir ve daha uzun süre kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Yumurtada doymuş yağ düşüktür ve her biri sadece 70 kalori içerdiği için yağsız bir protein olarak kabul edilebilir.
 • Yağsız proteinler taze sebzeler ve kepekli tahıllar eşliğinde kilo yönetiminde hayati bir bileşendir. Yumurta ayrıca kas gücünü geliştirmeye ve kas kaybını önlemeye yardımcı olabilir.

Haşlanmış yumurtanın beyazının faydaları

Yumurta, kolestrolü yükselten bir gıda maddesi olarak görülürdü. Ancak son zamanlarda yapılan araştırmalar yumurtanın özellikle beyazının kolestrolü yükselten hiç bir madde içermediğini gösterdi. Ağır spor yapanlar ve yüksek proteine ihtiyacı olanlar tarafından günde bir kaç yumurta tüketilebilir. Bu yumurtalardan sadece birinin sarısı diğerlerinin beyazını tüketmeleri tavsiye edilir.

Tereyağlı yumurtanın faydaları

Katı yağlar, özellikle margarin gibi organik olmayan yağlar çok tüketilmemesi gereken besin maddeleridir. Tereyağı ise bunların yanında daha masumdur, ancak yine de çok fazla tüketmemek gerekir. Tereyağlı yumurta, hem kalorisi bakımından hem de içerisindeki doymuş yağ miktarı bakımından haşlanmış yumurtaya göre daha az yararlıdır. Bu sebeple yumurtayı genelde haşlanmış tüketmek gerekir.

Haşlanmış yumurtanın zararları

 1. Pişirme süresi uzun olan yani çok fazla kaynatılmış yumurtaların besin değeri gider. Beyazında hafif morartılar görülen yumurtalar normalden daha fazla pişirilmişlerdir. Bu haşlanmış yumurtaları tüketmemek gerekir.
 2. Yumurta çiğ tüketildiğinde sağlıksızdır. Üretildiği çiftlikten hastalık taşıması ihtimali yanında çiğ yumurta  tüketilmesi durumunda bazı vitaminlerin emilimini engeller.
 3. Yumurtanın asıl zararlarından biri içerisindeki yüksek yağ miktarı ile çok fazla tükerilmesi durumunda kolestrolü yükseltmesidir.
 4. Ayrıca 6 aydan küçük bebeklere haşlanmış yumurta yedirilmemelidir.

Haşlanmış yumurtanın suyunun faydaları nelerdir?

Kulağa garip gelse de haşlanmış yumurtanın suyu faydaları bakımından oldukça zengindir

 1. Çiçekleri besler.

Yumurtanın haşlama suyunu soğuttuktan sonra çiçeklerinize dökebilirsiniz. Zengin içeriği sayesinde çiçeklerinizi besler.

 1. Saçlara çok faydalıdır

Haşlanmış yumurtanın suyu ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bu sayede daha canlı ve parlak saçlara kavuşun.

 1. Sağlam kemik yapısına faydalıdır.

Yumurtanın haşlama suyunda yumurtanın kendisinden daha çok kalsiyum olduğu düşünülüyor. Ancak bu suyu içmenizi pek tavsiye etmiyoruz.

 1. Yumurta kabukları kireci söker

İçi kireçle dolu bir kabın içerisine yumurta kabukları atar ve içine su koyup haşlarsanız, içerisindeki kirecin söküldüğünü görebilirsiniz.

Kısacası, yumurtanın kendisi de, ördek yumurtası da, yeşikl kabuklu olanı da sadece kabukları da ayrı ayrı yararlıdır.

Kaynak: https://www.livestrong.com/article/426647-are-eggs-healthy-for-weight-loss/

Kemik Suyu Faydaları

Yıllardır kemik suyu anneler tarafından çocuklara yedirilmektedir. Kuşkusuz bu yöntem artık herkes tarafından bilinmektedir. Kemik suyu en önemli özelliği tabi kalsiyum deposu olmasıdır. Kemik suyu yağsız ve kırmızı ilik yani yaşı ilerlememiş bir hayvanın kemiklerinden elde edilmiş olmalıdır. Özellikle yaşlılarda meydana gelen birtakım rahatsızlıklar konusunda kemik suyu bir hayli iyidir.

Kemik Suyu ve Faydaları

Kemik suyu faydaları konusunda aşağıdaki detayları sizlerle paylaşabiliriz :

 • Çocuklar için bir hayli faydalı olan kemik suyu, çocukların yemeklerine katılabilir.
 • Özellikle kadınlarda yaş ilerledikçe diz kapaklarındaki sıvılar azalır ve burada birtakım problemler ortaya çıkar. Kemik suyu buradaki sıvının tekrar oluşmasını sağlar ve diz kapaklarındaki erimeleri engeller.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Özellikle kış aylarında tüketildiği takdirde vücut direnci artar, grip nezle gibi hastalıklardan korunmanızı sağlar.
 • Menopoz öneminde de kemik erimesi görülmektedir. Kemik suyu tüketimi kadınların bu dönemlerinde bir hayli işe yaradığı tespit edilmiştir. Elbette sadece bu dönemde değil önceki dönemlerde de kemik suyu tüketilirse, bu tarz problemler yaşanmayabilir.
 • Vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen kırık, çıkık ve çatlak konusunda da kemik suyu tedavi edici bir özelliğe sahiptir. Bu vesile ile tedavi süreciniz hızlanır.
 • En faydalı kemik suyu ineğin kaval kemiğinden yapılan kemik suyudur. Bunun içine yaklaşık beş kaşık elma sirkesi koyabilirsiniz. Böylece vitamin ve mineral değerleri arttırılmış olur.
 • Kemik suyu kemik gelişimine da katkı sağlar. Gelişme çağında kemik suyu tüketen çocuğun boyu daha uzun olur.
 • Kemik suyuna çorba yaparken bu çorbaya limon katmanız çorbanın faydalarını daha da arttırır.
 • Düzenli olarak kemik suyu tüketenlerin yaşam kalitesi artar.

Kemik Suyu Türleri

Kemik suyu faydaları oldukça fazladır. Peki kemik suyu türleri nelerdir? Kemik suyu kırmız kemik iliği ve sarı kemik iliği olarak kendi içinde ikiye ayrılır :

 • Kırmızı Kemik İliği : Bir hayli besleyicidir. Akyuvar ve alyuvarların kök hücrelerinde protein bakımında zengin olan bölümlerdir. Düz yüzeyli kaburga kemiği, kürek kemiği, göğüs kemiği, kalça kemiği ve omurga parçalarını seçmenizde fayda var.
 • Sarı kemik İliği : Kemik yaşlandıkça kırmızı olan ilik sarıya dönüşür. Yani yaşı ilerlemiş hayvanların sarı yağlı iliği olur. Lokanta ve restaurantlar da genelde sarı ilik bulunur.

Et Suyu Ve Kemik Suyu Arasındaki Fark

Et suyu en az kemik suyu kadar tercih edilen ve büyüklerimiz tarafından da yapılır. Et suyu sadece etlerin kaynaması sonucunda oluşur. Kemik suyu ise kemikteki iliğin kaynama sonucu suya akması ile meydana gelir. Kemik suyu et suyundan daha faydalıdır.

Kemik İliğinin İçeriği

Kemik suyu oluştuktan sonra ortaya çıkan jöle jelatin ortalama %15 oranında protein içermektedir. Bu proteinler bir hayli önemlidir. Zira midedeki gastrit salgılarını arttırırlar. Karaciğerin görevini yerine getirebilmesi için dokuların onarılmasında bu proteinler önemli rol oynar. Aynı zamanda faydalı bitkilerin sindirim sistemi içerisinde tutunması konusunda da bir hayli yardımcıdır.

Tüm bu bilgiler doğrultusunda hayatımızın her döneminde, özellikle çocuklar ve yaşlılara kemik suyu üretimi konusunda destek olmamız gerektiğiniz anlayabiliriz. Zira kemik suyunun düzenli tüketimi uzun bir hayatın da anahtarıdır.

Kemik Suyu Nasıl Hazırlanır

 • Kaval kemiği ( dana )
 • Defne yaprağı ( 3 tane )
 • Havuç ( 1 tane )
 • Soğan ( 1 tane )
 • Karabiber ( 1 tatlı kaşığı )

İlikli kaval kemiğini tencereye alın ve su ekleyip kaynayıncaya kadar bekletin. Kaynadıktan sonra oluşan siyah suyu dökerek tekrar su koyun ve üzerine verdiğimiz malzemeleri ekleyip kaynamaya bırakın. İyice kaynadıktan sonra plastik bardaklara ekleyip buzluğa atabilirsiniz.

Hamsinin Faydaları

Hamsinin Faydaları Nelerdir?

Hamsi, deniz canlıları arasında en çok tüketilen balık türüdür. Fırında, mangalda, tavada, pilavda ve tatlı da pek çok çeşidi yapılan hamsi, sağlığa oldukça faydalı. Ayda iki kez mutlaka tüketilmesi gereken hamsinin faydaları ve yan etkileri.

 

Hamsinin Sağlığa Faydaları

 • Kalp ve Damar Dostunuz Hamsi: Hamsinin içeriğindeki zengin omega-3 yağı kalp ve damar dostudur. Damarların yağlanarak tehlike oluşturmasını önleyen hamsi, kalbinizin çalışmasında oluşabilecek aksiliklerin de önüne geçer. Bu nedenle hamsi kalp ve damar dostudur.
 • Vücudunuzun İhtiyacı Olan Tuzu Hamsiyle Karşılayın: Hamsi sudaki balıkların arasında iyot açısından zengin olan besinlerden bir tanesidir. İyot bakımından zengin olan hamsi ile vücudunuzun ihtiyacı olan tuzu doğal yollardan karşılayabilirsiniz.
 • Felç Riskini Hamsi Azaltıyor: Hamsi zengin içeriği ile olası felç risklerini en aza indiriyor. Aynı zamanda kalp krizine de engel oluyor. Eğer orta yaşlardaysanız felç ve kalp krizi riskine karşı bol, bol hamsi tüketmelisiniz.
 • Çocuklara Gelişme Çağında Hamsi Yedirin: Hamsiyi özellikle gelişme çağındaki çocuklarınıza yedirin. Çocuklar gelişme dönemlerinde zekâ gelişimi açısından minerallere ve vitaminlere ihtiyaç duymaktadır. Çocuklar ihtiyaç duydukları mineral ve vitaminleri hamsiden alır. Bu nedenle çocuklarınızın en az iki haftada bir hamsi yemesine özen gösteriniz.
 • Gözlerin Sağlıklı Görmesi İçin Hamsiye İhtiyaç Var: Hamsi zengin içeriği sayesinde görme duyunuzun güçlenmesine yardımcı olur. Gözlerinizde problem olsa da olmasa da hamsiyi göz sağlığınız için tüketmelisiniz. Hamsinin faydaları arasında en önemli yararı gözleredir.

 

Hamsinin Faydaları

 1. Migren gibi şiddetli baş ağrılarını dindirir.
 2. Tırnak, saç ve deri sağlığına olumlu etki eder.
 3. Gelişme ve büyüme çağındaki çocuklara yedirilmelidir.
 4. Akciğer rahatsızlıklarını giderir.
 5. Kanın incelmesini sağlar.
 6. Düzensiz kalp atışlarını dengeler.
 7. Kemik erimesi rahatsızlığında etkilidir.
 8. Depresyona iyi gelen hamsi kişiyi sakinleştirir.
 9. Protein bakımından zengindir.

 

Hamsi Nasıl Tüketilmelidir?

 • Hamsiyi doğru bir şekilde tüketirseniz, hamsinin size sağlayacağı tüm yararlardan faydalanabilirsiniz.
 • Hamsiyi kızartma olarak tercih ettiğiniz taktirde onun vitaminlerinden ve minerallerinden çok az faydalanırsınız. Bu nedenle hamsiyi kızartma olarak çok fazla tercih etmemelisiniz.
 • Hamsiyi her zaman buğulama ya da fırında sebzeyle birlikte pişirmelisiniz. Bu şekilde hamsi doğrudan sağlığınız için etkili bir besin olur.

 

Hamsinin Zararları

 1. Aşırı tüketim sonucunda midede hazımsızlık yapabilir.
 2. Bayat hamsi tüketiminden uzak durun.
 3. 100 gram hamside 140 kalori bulunmaktadır.