Yüzmenin Faydaları

Yüzmenin Faydaları

Yüzmenin sağlık açısından faydaları, obeziteyi azaltması, kas sistemini güçlendirmesi ve stresi, sırt ağrılarını ve hatta meme kanserini dindirmesi gücünü kapsamaktadır. Ayrıca hamilelik süreci için de faydalıdır. İster havuza girmek olsun ister denize girmek, herkes suya dalmayı sever. Yüzme başlı başına keyif vericidir. Ancak bunun yanında bu eşsiz egzersizin sağlık açısında da faydaları bulunmaktadır.

 

Yüzme, zihnin yanında vücut için de harikadır. Tüm vücudun çalışmasını sağlar ve böylece kas sistemi ve kalp-damar direncini güçlendirir.

 

Yüzmenin faydaları, eğlence, rahatlama ve zevk ile ilişkilidir. Ayrıca vücut mekanizması için de yüksek derece de faydalıdır. Yaz mevsiminde, vücut sıcaklığını düşürmeye yardımcı olur ve insanı rahatlatarak enerjiyi yeniler. Diğer hiçbir egzersizin yapamayacağı kadar güç ve enerji verir. İspanya’daki Extremadura Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre yüzme vücudu ağrılardan bile kurtarır.

Yüzmenin Faydaları Maddeler Halinde

 • Aşırı Şişmanlık: Yüzme, kiloyu azaltma ve aşırı şişmanlığı yok etmek için aşırı derecede faydalıdır. Yüzme, yüzme sürecinde vücudun birçok farklı bölgesinin çalışmasından dolayı çok fazla kalori yakar. Bir saatlik bir yüzmede 800 veya 900 kalori yakar. Birçok insan fit ve zayıf kalmak için yüzmektedir.
 • Stres: Bu aerobik egzersiz sizi rahatlatır ve enerji seviyenizi artırır. Birçok insan yüzmeyi stresten kurtarıcı olarak görür.
 • Kas Sistemi: Düzenli bir şekilde yüzen insanlar, güçlü bir kalp ve iyi bir kas dayanıklılığına sahip olurlar. Ayrıca sakatlanan kaslarının daha hızlı iyileşmesini sağlarlar.
 • Sırt Ağrısı: Yüzme bağ dokularını zorlamadığından dolayı iyi bir spordur. Kireçlenme ve kemik erimesi yanında, kol ve bacak ağrısı çeken insanları rahatlatır.
 • Hamilelik: Yüzme, karın ve omuz kaslarını güçlendirir. Böylece hamile kadınlar için çok faydalı bir egzersiz çeşididir. Bundan dolayı su egzersizleri, hamilelikle ilişkili eklem ağrıları ve diğer rahatsızlıkları giderir. Bir araştırma, hamile kadınların düzenli olarak yüzme seanslarına katılarak düşük yapmaya daha az meyilli olacağını onaylamıştır.
 • Meme Kanseri: Tıp uzmanları, meme kanseri hastalarının zayıflayan kasları güçlendireceği için ameliyat sonrası için faydalı bir egzersiz olduğunu dile getirmektedirler. Buna karşılık, yüzmeden önce bütün meme kanseri hastalarının bir doktora danışması tavsiye edilmektedir.

Yan Etkileri

Yüzme, cilt, kulak ve göz enfeksiyonu, ishal ve yüksek ateş gibi yan etkiler içermektedir. Bir egzersiz olarak yüzmeye doktorunuza danıştıktan sonra başlamalısınız. Eğer dışarıda yüzüyorsanız, yüzmeye başlamadan önce güneş kremi uygulamanız önemlidir. Böylece su içerisindeyken cildinizin güneş yanığını daha az hissetmesi sağlanır. Ayrıca kendinizi, deniz suyunda, gölde ve havuzda bulunan çeşitli bakteri, su mikropları ve diğer mikro organizmalardan korumanız gerekmektedir.

“Yüzmenin Faydaları” üzerine 10 yorum

 1. Aslına bakarsanız yüzme bencede yapılabilir. Tabi türkiye koşullarında aracınız olması ve evinize yakın temiz bir yüzme salonu bulabilirseniz. Aksi hâlde deneyen arkadaşlarım oldu sadece 2 hafta düzenli yapabildiler 🙂 Bol surfler

  Yanıtla
 2. Yüzmek kadar vücudun her yerini aynı anda çalıştıran başka bir spor var mıdır bilemiyorum. Vücudunuza fayda sağlarken aynı zamanda keyif almak bu işin en büyük avantajı. Gerçekten zevkli.

  Yanıtla
 3. Ozellikle ergenlik döneminde düzenli yüzme alışkanlıgi kazandırdığıniz çocuğunuz size ilerde düzgün fiziği ve gelişmiş kalp ciğer sistemiyle çok müteşekkir olacaktır. Kız çocuklarında bir süre kaslı görünüm rahatsızlık verse de bu noktada yüzme kesinlikle bırakılmamalı, zira tam kaslanma döneminde bırakılan spor basenlerde ve bacaklarda orantısız yaglanmayla geri dönüşü olmayan bir vücut şekline neden olabilir.

  Yanıtla
 4. 6 yıldır düzenli yüzüyorum geniş omuz kaslarina sahip atletik bir vücudum var. Sağlığımı yüzmeye borçluyum diyebilirim. Yüzmenin hayatımızda ki yeri çok başka gerçekten çok sağlıklı ve faydalı bir dal.

  Yanıtla
 5. aşırıya kaçılmadığı sürece ve yüzme biliniyorsa ve fırsat varsa muhakkak yüzülmeli. kol bacakları hareket ettirmenin daha iyi bir yolunu ben bilmiyorum. bel hastalığına da iyi geliyor. temiz bir ortamınız varsa muhakkkak ki yüzün.

  Yanıtla
 6. Gercekten yüzmenin hayatimizda büyük bir önemi var . Bu yazida anlatildigi gibi Bir cok hastaligida iyi gelmektedir. Bazilari dicektir “yüzmek icin kalkıp kilometrelerce yolmu gidecez’ diye , Tabikide hayir yüzmek icin illa deniz olmasina gerek yok. Bir havuz bir su parkı vs. Hayatinizi kurtarabilecek bu etkinlikten kendinizi mahrum etmeyin.

  Yanıtla
 7. Ben yüzmeye yazın serinlemek için gidiyorum daha çok ne gibi bir faydası olduğunu bilmiyordum çoğu insan serinlemek için yüzmeye gider yazı çok açıklayıcı olmuş

  Yanıtla
 8. Gerçektende çok faydalı tüm vücudu çalıştırıyor ama çok yüzmekten zayıfladır max günde 30 dk 1 saat yüzmek yeterli bence diceksinizki her gün nasıl yüzelim kışın ne yapalım kapalı havuz diye bişey var 😀

  Yanıtla
 9. Yüzmenin oldukça yararları var fakat ülkemizde denize gider suları akıtıldığı için çocuklar,gençler denize pek girmeye hevesli değiller hal böyle olunca da yüzmenin faydalarından herkes ne yazık ki faydalanamıyor.

  Yanıtla
 10. Yazınızda belirtmemişsiniz ancak bel fıtığına da çok iyi geliyor. Benim annem fıtık ameliyatı olmuştu doktor kesilikle yüzmesini söylemişti. Ayrıca vücudu çok dinç tutar. Hem zevkli hem de sağlıklı.

  Yanıtla

Yorum yapın