Ebegümecinin Faydaları

Ebegümeci Faydaları Neler?

Denize kıyısı olan yerlerde ya da bataklık çevresinde yetişen özel bir bitki olan ebegümeci, hem besin olarak tüketilmekte hem de ilaç yapımında kullanılmaktadır. Kuzey Afrika’da, Avrupa’da ve Asya’da yetişen bu bitki sayesinde pek çok rahatsızlığa çare bulunmaktadır.

 

Ebegümecinin Faydaları

 • Ağız Sağlığını Korur: Ebegümeci protein ve c vitamini açısından oldukça zengin bir bitkidir. İçerisinde malvin ve malvidin olduğundan diş ve diş eti sağlığı için hayli önem taşır. Ağız içi bakterilere karşı prooksidan özelliği gösterir. Özellikle de pek çok gargara bu bitkiden üretilmektedir.
 • Faranjite İyi Gelir: Faranjit ve Kronikleşmiş bademcik iltihaplarında prooksidan özelliği sayesinde iyileştirici bir etkiye sahiptir. Boğazı rahatlatan ve yumuşatan yapısı sayesinde grip ve soğuk algınlığında da sıklık ile kullanılır.
 • Doğal Ağrı Kesicidir: Eğer ebegümecinin taze yapraklarını toplar ve onları lapa şeklinde hazırlarsanız ve yaranızın üzerine sürer iseniz çıban ve yara ağrılarınıza son verebilirsiniz.
 • Öksürüğe İyi Gelir: Akciğer rahatsızlıklarında, balgam oluşumunda ve öksürükte olumlu etki gösterir. Aynı zamanda da ses kısıklığına ve bronşite de iyi gelir.
 • Göz Kuruluğuna ve Burun Kanamasına İyi Gelir: Eğer gözleriniz sürekli kuruyor ise ilk olarak ebegümeci çayı yapın ve dipte kalan soğuk çay ile gözlerinize pansuman yapın.  Burnunuz tıkalı ya da sürekli kanaması var ise de ebegümeci sizi rahatlatacaktır. 
 • Boşaltım sistemine iyi Gelir: Eğer boşaltım sisteminizin iyi çalışmadığını düşünüyorsanız ebegümeci tüketerek kabızlık problemlerinizi giderebilir, mide bulantınıza çözüm bulabilirsiniz.
 • Ateş Halini Geçirir: Ateşlendiğinizde ebegümeci bitkisini tüketirseniz ateşiniz düşer ve vücudunuz rahatlar. Ayrıca alerjik bir teniniz varsa bu bitkinin çayını tüketerek buna bir çözüm bulabilirsiniz.
 • Şişkinlikleri İndirir: kırık ve çıkık şişkinlikleri ya da yorgunluk şişkinliklerine iyi gelmektedir. Şişlikleri indiren ebegümeci banyosu için aşağıdaki resme tıklayabilirsiniz.

 

Ebegümeci İle Yapabilecekleriniz

 

Ebegümeci Çayı Faydaları

 1. Kan basıncını sağlıklı hale getiren ebegümeci çayından 1 hafta süresince sabah, öğle ve akşam tüketilebilir.
 2. Kalp ve damarların korunmasını sağlayan ebegümeci çayı kolesterolü düşürdüğü gözlemlenmiştir.
 3. Tip 2 diyabetik rahatsızlıkları olanlara iyi gelir.
 4. Ebegümeci çayı tüketerek rahatlıkla kilo verebilirsiniz. Ebegümeci çayı sayesinde besinler daha kolay hazmedilir ve bağırsak hareketleri başlar.
 5. Antioksidan özelliği sayesinde karaciğeri koruduğu bilinmektedir.
 6. Serbest radikallerin dolaşımını önler.
 7. Spor yapanlar ve yoğun çalışanlar ebegümeci çayını soğuk şekilde tüketerek zindelik sağlar.
 8. Kanserden vücudu korumaktadır.
 9. C vitamini barındıran çay alerjik oluşabilen rahatsızlıklara karşı vücuda kalkan oluşturur.
 10. Kış hastalıklarına karşı kullanılır.
 11. İdrar söktürür ve sindirimi rahatlatır.
 12. Ebegümeci çayı bireyi sakinleştirerek daha pozitif düşünmesini sağlar.

 

Ebegümecinin Diğer Faydaları

 • Ebegümecinin suyunu cildinizi temizlemek ve ölü hücrelerden arındırmak için kullanabilirsiniz.
 • Ramnoz, galaktoz, galakturonik asit ve glukuronik asit sayesinde gaz ve hazımsızlık gibi problemlerin önüne geçebilirsiniz.
 • Solunum ve sindirim yolu rahatsızlıklarına da iyi gelir.
 • Boğaz ve diş ağrısının tedavisinde de kullanılır.
 • Sürekli boğaz kuruluğu çekiyorsanız ebegümeci çayı tüketin.
 • Kuru öksürük ile baş edemiyorsanız ebegümeci çayı boğazınızı yumuşatır.
 • Gastrit rahatsızlığınız varsa bu çay size iyi gelir.
 • Sürekli bir mide sorunu ve mide ağrısı çekiyorsanız ağrılarınızı azaltır.
 • Cildinizi yumuşatır.
 • Sindirim sisteminizi düzenler ve sindiriminizi hızlandırır.
 • Bağışıklı sisteminizi kuvvetlendirir.
 • Sakinleştirir ve yatıştırır.

 

Ebegümecinin Kullanım Yerleri Nerelerdir?

Ebegümecinin pek çok kullanım şekli vardır. İlk olarak taze hali sebze olarak kullanılır. Ayrıca ebegümecinin en sık kullanıldığı şekli ise çayıdır. Kurutulmuş yaprakları ve çiçekleri kaynatılır ve çay halini alır. Aynı zamanda da yapraklarının lapa haline getirilmesi merhem özelliği sağlamasına da yardımcı olur. Çay halinin dipte kalan bölümü gözlere pansuman için kullanılır iken yaprakları kaynatılıp soğuduktan sonra şiş olan bölgelere uygulanabilir.

 

Ebegümecinin Olası Yan Etkileri

 1. Hamile olan ya da emziren kadınların kullanmadan önce doktorlarına başvurması önerilmektedir. Hamile bayanların düşük yapma risklerini arttırıcı etkisi bulunur.
 2. Kan basıncı düşük olan bireyler ebegümeci tüketiminden uzak durmamalılardır. Yüksek kan basıncı kalp ve damarlara büyük zarar verir.
 3. Epilepsi rahatsızlığı bulunan kişiler ebegümecini asla tüketmemelidir.
 4. Ebegümeci çayı hassas bünyelerde kaşıntı, kızarıklık ve alerjik sorunlara neden olabilir.

“Ebegümecinin Faydaları” üzerine bir yorum

 1. Adı güzelmiş 😀 Faranjit im şuan ve bana iyi geleceğini söylediler ancak kontrendikasyonlarında epilepsi var en iyisi ben tüketmeyeyim,yararları baya varmış bu arada şaşırdım doğrusu.

  Yanıtla

Yorum yapın