Ayva Çekirdeğinin Faydaları

Ayva Çekirdeğinin Faydaları

İçeriğinde potasyum, kalsiyum, bakır, demir bulunan ayva çekirdeği aynı zamanda C, B ve A vitaminlerine sahiptir. Ayvanın faydaları vücut sağlığı ile alakalı iken ayva çekirdeğinin faydaları cilt ve saç sağlığını da kapsıyor.

Ayva Çekirdeğinin Faydaları

 • Çocuklarda İshali Keser: 1 çay bardağı suyun içinde 5 – 6 tane ayva çekirdeğini 10 dakika süresince kaynatılıp ılıdığında içirilir ve ishalin kesilmesi sağlanır.
 • Cilt Hastalıklarına İyi Gelir: Yukarıda ishal için verdiğimiz çay aynı zamanda cilde uygulandığında dudak çatlamaları, egzama, meme ucu yaraları ve yanıkların tedavisinde kullanılır. Cilde pamukla sürerek kırışıklıklarında azalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Enfeksiyon Riskini Azaltır: Ayva çekirdekleri ezilerek bal ile karıştırılıp tüketilir. Enfeksiyon riskini azaltan bu karışım vücudunuzu birçok hastalığa karşı da korumaktadır. Bu karışım aynı zamanda mide, bronşit, öksürük ve bağırsaklarda oluşabilecek sorunları da önlemektedir.
 • Ayva Çekirdeğinin Öksürüğe Faydası: 1 bardak ılık suya 1 avuç ayva çekirdeği ekleyin ve jel gibi olana kadar suda bekletin. Bu su tüketildiğinde öksürüğün ve bronşit rahatsızlığın azalmasında etkilidir.
 • Ayva Çekirdeğinin Yanığa Faydası: Yarım su bardağı suya ayva çekirdeklerini ekleyin ve bekletin. Bu su ile yanık oluşmuş bölgelere pamukla pansuman yapın. Aynı zamanda yanık izlerini geçirmede de faydası vardır.
 • Gırtlak Kanserini Temizliyor: Ünlü oyuncu Erhan Yazıcıoğlu Gırtlak kanserini ayva ve ayva çekirdekleri ile yendiğini anlatıyor. Gırtlak kanserine karşı Ayva çekirdeğinin nasıl yenmesi gerektiğini öğrenmek için Erhan Yazıcıoğlunun resmine tıklayabilirsiniz.
 • Doğum Sonrası Çatlakları Gideriyor: Suna Dumankaya ayva çekirdeği kürü ile doğumdan sonra oluşan çatlakların gittiğini dile getiriyor. Çatlakları gideren ayva çekirdeği kürü için resme tıklayabilirsiniz.

Kusursuz Bir Cilt İçin Ayva Çekirdeği Maskesi

 • Ilık su ( 1 kahve fincanı )
 • Ayva çekirdeği ( 9 – 10 tane )

Hazırlanışı: Ilık suyun içerisine ayva çekirdeklerini ekleyin ve geceden sabaha kadar ağzını kapatıp bekletin. Her gece pamuk yardımı ile bu sudan cildinize kompres yaparak uygulayın. 20 dakika sonra yani cildiniz kuruduğunda kantaron yağı ile masaj yapıp bırakın.

Yağlı Saçlar İçin Ayva Çekirdeği Maskesi

 • Ayva çekirdeği ( 30 gram )
 • Su ( 2 çay bardağı )

Hazırlanışı:  1 bardak suya ayva çekirdeklerini ekleyin ve 1 saat süresince bu suda bekletin. Hazırladığınız karışımı kısık ocakta kaynatın ve altını kapatıp ılık ılık saçlarınıza uygulayın. Saçları streçle sarın ve yarım saat kadar bekletip durulayın. Haftada 1 kere saçlara uygulandığında saçların yağlanması azalır.

Normal Saçlar İçin Ayva Çekirdeği Maskesi

 • Su ( 2 bardak )
 • Ayva çekirdeği ( 1 tane ayva içi yeterli )

Hazırlanışı: Ufak bir tencereye su ve çekirdekleri ekleyin ve kaynatın. Kaynadıktan sonra ılımasını bekleyin. Ilıdığın da saçlara uygulayıp 1 saat süresince bekletin ve durulayın. Haftada 1 uygulamak yeterlidir.

Ayva Çekirdeği Kremi Nasıl Yapılır?

 • Ayva çekirdekleri ( yarım kilo )
 • Su ( 1 bardak )

Hazırlanışı: 1 bardak suda ayva çekirdeklerini haşlatın ve ağzı kapaklı bir şişeye karışımı dökün. Bu kürü 5 gün süresince dışarıda dolaba koymadan bekletin. Süre sonunda karışımı süzdürün ve her gece bu su ile cildine tonik uygulayın. Cilt kuruduktan sonra yıkanmamalı ve kuruduğunda kantaron yağı ile masaj yapılmalıdır.

Etkisi: Cildin yenilenmesini sağlayan bu kür kırışıklıkların azalmasında etkilidir. Özellikle cildin lekelenmemesi için geceleri uygulamak gerekir.

Ayva Çekirdeği Jeli Nasıl Yapılır?

 • Su ( yarım çay bardağı )
 • Ayva çekirdekleri ( 6 – 7 tane )

Hazırlanışı: Ayva çekirdeklerini suya ekleyin ve 24 saat bu suda ağzını kapatmadan bekletin. Jel kıvamını alacak olan karışımı cilde uygulanıp 20 dakika bekletilir ve durulanır.

Etkisi: Cilt lekelerinin giderilmesinde etkili olan jeli hassas ciltlerde rahatlıkla uygulayabilir. Aynı zamanda ciltteki sivilcelerin azalmasına destek verir.

Ayva Çekirdeği

Doğa ananın bizlere sunduğu en değerli ürünlerden birisi olan ayva çekirdeği, günümüzde destekleyici ve doğal tedavi yöntemleri arasında sık sık tercih edilmektedir. Saymakla bitmeyen ayva çekirdeğinin faydaları, bugün birçok kişiyi bu çekirdeğin kullanımına itmekte ve kullanan kişilerin tamamına yakını da olumlu etkilerinden fazlasıyla memnun kalmaktadır.

İçerisinde bol miktarda potasyum, kalsiyum, bakır ve demir bulunduran ayva çekirdeği ayrıca C, A ve B vitaminleri açısından fazlasıyla zengindir. Vücudun genel sağlığı üzerinde çok sayıda olumlu etkisi bulunan ayva çekirdeği saç ve cilt sağlığı için de yararlanılabilecek olan bitkisel tedavi yöntemleri arasında ilk sıralarda gelmektedir. Genellikle sonbahar aylarınım başlaması ile birlikte marketlerdeki yerini alan ayva çekirdeği ayrıca birçok aktardan da kolaylıkla temin edilebilmektedir. Kış sonuna kadar en taze şekilde alınabilecek ayva çekirdeklerinin yaz aylarında ise bulunması oldukça zor olmaktadır. Bu nedenle yaza doğru ayva çekirdeği stoğu yapmak amacıyla taze ayva çekirdeklerini saklamak, bu mucizevi meyvenin çekirdeklerini yaz döneminde de kullanabilmeye imkân vermektedir.

Ayva çekirdeğinin faydaları ile dileyen herkesin evinde tamamen doğal tedavi yöntemleri yaratabilmesi mümkün olmaktadır. Merhem şeklinde hazırlanabilecek olan ayva çekirdeği ayrıca krem ya da doğrudan tüketim şeklinde de kullanılabilmektedir. Bazı aktarların ise ayva çekirdeğini çay olarak sattığı söylenebilmektedir.

Kısacası farklı birçok şekilde kullanılabilen ayva çekirdeği konusunda daha detaylı bilgi almak ve ayva çekirdeğinin faydalarını öğrenmek isteyenler, aşağıda yer alan ayva çekirdeğinin 24 faydasını okumalarını tavsiye ederim.

Ayva Çekirdeğinin Sağlık İçin 24 Faydası

1) Ayva çekirdeği, meme ucu yaralarını iyileştirir. Yeni doğum yapmış bir anneyseniz bebeğinizin emmesi nedeniyle meme ucu bölgenizde meydana gelebilecek yaralanmalara karşı ayva çekirdeğini badem yağı ile merhem şeklinde hazırlayabilir ve yaralı bölge üzerine uygulayabilirsiniz.

2) Ayva çekirdeği, kuruyan elleri nemlendirir. Ellerinizin kuruluğundan yakınıyor ve daha yumuşak ellere sahip olmak istiyorsanız ayça çekirdeklerini zeytinyağı ile birlikte karıştırarak tamamen doğal bir el bakım kremi meydana getirebilirsiniz.

3) Ayva çekirdeği, cildi gençleştirir. Çok daha genç ve zinde bir cilde sahip olmak için ayva çekirdeğinin güçlü etkilerinden faydalanabilirsiniz. Bunun için yarım çay bardağı su ile 6-7 adet ayva çekirdeğini karıştırabilir ve doğal bir ayva çekirdeği jeli elde edebilirsiniz.
4) Ayva çekirdeği, saç kremi olarak kullanılabilir. Yıpranan ve dökülen saçlardan şikâyet etmeniz halinde ayva çekirdeği ile saçlarınızı olması gerektiği gibi güçlü ve sağlıklı hale getirebilirsiniz. Yarım kilo ayva çekirdeği ve 1 bardak su ile hazırlayabileceğiniz bu kürü saçlarınızda 45 dakika bekletebilirsiniz.

5) Ayva çekirdeği, mikropları öldürür. Vücudunuzda bulunan ve sizi hasta eden mikroplar için ayva çekirdeğinin gücünden yararlanabilirsiniz. Ilık su ile karıştırabileceğiniz ayva çekirdeklerinin doğrudan tüketimini gerçekleştirebilirsiniz.

6) Ayva çekirdeği, dudak çatlaklarına birebirdir. Hava koşulları ve diğer etkenler nedeniyle çatlayan dudaklara çözüm olarak ayva çekirdeğini kullanabilirsiniz. Tamamen doğal bir tedavi yöntemi olan ayva çekirdeklerinin etkisini kısa sürede görebilirsiniz.
7) Ayva çekirdeği, bağırsak problemlerini düzeltir. Bağırsaklarınızda meydana gelen çok sayıda hastalığa karşı ayva çekirdeğinden yararlanabilirsiniz. Ayva çekirdeklerini bol su ile birlikte doğrudan tüketebilir ve bağırsak rahatsızlıklarınız üzerinde etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

8) Ayva çekirdeği, kırışıklıkları giderir. Cildinizi gençleştirmek için yarım kilo ayva çekirdeğini bol su ile karıştırıp merhem kıvamına getirebilir ve cildinizin kırışan bölgeleri üzerine sürebilirsiniz. 1 saat boyunca bekletmeniz ve düzenli şekilde bu kürü uygulamanız halinde kırışıklıklarınız üzerinde olumlu etkiler sağlayabilirsiniz.

9) Ayva çekirdeği, mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Mide problemlerinizde ayva çekirdeği kürü hazırlayabilirsiniz. Bunun için de 1 bardak suya ekleyebileceğiniz 30 gram kadar ayva çekirdeğini 1 saat suda beklettikten sonra hem suyu hem de ayva çekirdeklerini tüketebilirsiniz.

10) Ayva çekirdeği, cildi nemlendirir. Daha nemli ve sağlıklı bir cildi sahip olmak isteyen herkese ayva çekirdeğini tavsiye ederiz. 1 kahve fincanı ayva çekirdeğinin ılık su ile karıştırılması ile elde edilebilecek olan küre bir miktar badem yağı eklenmesi de kürün cilt yumuşatıcı etkisini fazlasıyla arttıracaktır.

11) Ayva çekirdeği, iltihaplı gözlere iyi gelir. Gözleriniz iltihap kaptıysa ayva çekirdekleri ile hazırlayabileceğiniz tamamen doğal tedavi kürünü gözlerinizin üzerine bir pamuk eşliğinde sürebilir ve 30 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz.

12) Ayva çekirdeği, bronşiti iyileştirir. Tehlikeli bir hastalık olan bronşit gibi rahatsızlıklarda su ile birlikte hazırlayabileceğiniz ayva çekirdeği küründen faydalanabilirsiniz. Bu kürü doğrudan tüketebilir ve etkilerini kısa sürede fark edebilirsiniz.
13) Ayva çekirdeği, egzamaya iyi gelir. İstenmeyen rahatsızlıklardan egzaman problemlerinde ayva çekirdeğini merhem olarak hazırlayabilir ve egzamadan muzdarip olan bölgelerinizin üzerine yavaş hareketler ile yedirebilirsiniz.

14) Ayva çekirdeği, sivilce problemlerini giderir. Özellikle yüz bölgenizde sivilce problemleriyle mücadele ediyorsanız bir de ayva çekirdeğini krem olarak kullanmayı deneyin. Bunun için biraz zeytinyağı ve badem yağını 30 gram kadar ayva çekirdeği ile yumuşak bir krem haline getirin ve sivilcelerinizin üzerine uygulayın.

15) Ayva çekirdeği, boğaz ağrılarına iyi gelir. Boğazınızda sık sık ağrı problemleri yaşıyorsanız ayva çekirdeğini düzenli olarak tüketebilir ve bu doğal şifa kaynağının mucizevi etkilerinden yararlanabilirsiniz.

16) Ayva çekirdeği, sindirim sistemini düzenler. Daha sağlıklı ve düzgün çalışan bir sindirim sistemine sahip olmak isteyen herkese düzenli olarak ayva çekirdeği tüketimini tavsiye ederiz. 2 çay bardağı su ile 30 gram ayva çekirdeğini karıştırabilir ve bu kürü her sabah tüketebilirsiniz.

17) Ayva çekirdeği, cildi yumuşatır. Cildinizin kuruluğu sizi fazlasıyla üzüyor ve çok daha yumuşak bir cilt elde etmek istiyorsanız ayva çekirdeğini kür şeklinde deneyebilir ve düzenli kullanımda cildiniz üzerindeki etkilerini gözler görülür şekilde fark edebilirsiniz.

18) Ayva çekirdeği, cilt temizleyicidir. Fazla yağ ve kirden cildinizi arındırmak amacıyla doğal bir temizleme kürü olarak ayva çekirdeklerini su ile karıştırabilir ve cildinize sürebilirsiniz. Hiçbir yan etkisi olmayan bu kürle cilt temizliğinizi kolayca yapabilirsiniz.

19) Ayva çekirdeği, öksürüğe iyi gelir. Kuru öksürük gibi problemlerde doğal ve destekleyici bir tedavi yöntemine ihtiyaç duyuyorsanız ayva çekirdeklerini 2 bardak su ile birlikte her sabah aç karnına tüketebilirsiniz.

20) Ayva çekirdeği, yağlı saçları arındırabilir. Saç bakım kürü olarak ayva çekirdeği kullanımı için 1 bardak suya ekleyeceğiniz ayva çekirdeklerini 1 saat boyunca bu suda beklettikten sonra ocakta kaynatabilir ve saçlarınıza ılıkken uygulayabilirsiniz.

21) Ayva çekirdeği, doğum sonrası çatlaklarını iyileştirir. Doğum sonrası vücudunuzda meydana gelen çatlaklardan kurtulabilmek için ayva çekirdekleri sizin için uygun olabilir. Merhem şeklinde hazırlayabileceğiniz ayva çekirdeklerini sorunlu bölgelere düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

22) Ayva çekirdeği, yanıkları iyileştirir. Hafif yanıklarda ayva çekirdeklerini sarı kantaron yağı ile birlikte merhem olarak yanık bölgelerin üzerine yumuşak hareketler ile sürebilir ve yanık problemlerindeki olumlu etkilerini görebilirsiniz.

23) Ayva çekirdeği, gırtlak kanserinde tedavi edicidir. Gırtlak kanseri ile mücadele ediyorsanız ayva çekirdekleri ile bu tehlikeli kanser türüne karşı iyileşme sağlayabilirsiniz. Gırtlak kanseri için ayva çekirdeklerini ezip balla karıştırarak tüketmenizi tavsiye edebiliriz.

24) Ayva çekirdeği, ishale iyi gelir. 1 çay bardağı suyun içerisine bir miktar ayva çekirdeği atıp yaklaşık 10 dakik boyunca bu karışımı kaynattıktan sonra ılındığında tüketimini gerçekleştirebilir ve ishal problemlerinizi giderebilirsiniz.

“Ayva Çekirdeğinin Faydaları” üzerine 13 yorum

 1. Ayva çekirdeğini yaklaşık bir gün suda bekletip maske elde etme işlemini ben de denemiştim bir zaman. Beklettikten sonra çekirdekleri çıkardığında geriye zaten jel kıvamında bir şey kalıyor. Yüzü yumuşacık yapıyor. Düzenli yapamadım ama tek seferde bile yumuşatmıştı.

  Yanıtla
 2. Ayva çekirdeğinin etkisini ilk olarak bir komşundan duymuştum.
  Ağzımda oluşan yaralara suda bekleterek bu kürü uyguladım ve anında sonuç aldım.
  Ağzımdaki yara birkaç saate iyileşti ve kapandı.
  Gerçekten harika birşey.
  Ağzınızda yara varsa bunu uygulayın.

  Yanıtla
 3. Dermatologum bana sivilcelerim için önerdi ben de bi faydalarına bakayım dedim beğendim ayva çekirdeği ve onun jeli gerçekten de işe yarıyormuş.Sivilce sorunu olan herkese tavsiye ederim arkadaşlar.

  Yanıtla
 4. Vay be küçücük ayva çekirdeğinin ne kadar çok faydası varmış. Tam bir vitamin deposu. Bu arada fazla bekletildiğinde küflenme yapıyormuş. Hava almamasına dikkat edin. Güzel yazı teşekkürler.

  Yanıtla
 5. Tam bir vitamin deposu bu ayva çekirdeği. Sağlığınız için mutlaka bulun, tüketin ve çevrenize de bu yazıdan bahsedin sevgili dostlar. Tam da soğuklar gelmişken, hemen temin etmek gerek.

  Yanıtla

Yorum yapın