Damla Sakızının Faydaları

Damla Sakızının Faydaları

Damla sakızı çiğnemek göğüs ve mide rahatsızlıkları için birebirdir. Damla sakızı ağacından üretilen besin muhallebi ve içtiğimiz Türk kahvesine ayrı bir lezzet vermektedir.

 

Damla Sakızının Faydaları

 1. Damla sakızı doğal bir hammaddeye sahip olarak üretilir ise; insan sağlığı açısından oldukça olumlu sonuçlar verir. Ham maddeyi bozan üretimlerin ise sağlıklı etkisini hemen kaybediyor oluşunu göz ardı etmemek gerekir.
 2. Damla sakızı dişlerin beyazlaması için kullanılabilecek en doğal yöntemdir. Eğer, dişlerinizin doğal yollar ile beyazlamasını istiyosanız; damla sakızını düzenli olarak çiğnemenizi öneririz.
 3. Eğer mide rahatsızlığınız var ise; damla sakızını düzenli olarak çiğnemeniz size oldukça olumlu sonuçlar sunacaktır.
 4. Midenizin sindirimini güçlendirecek olan, damla sakızı, hazmetmenizi kolaylaştırır.
 5. Damla sakızı yapısı itibari ile serttir. Sert olması ise, çene sağlığı açısından önemlidir. Çeneniz sürekli egzersiz halinde olmuş olur.
 6. Damla sakızı kısırlık sorununda etkilidir.
 7. Göğüs rahatsızlıkları içinde faydalı olan damla sakızı toz haline getirilip su ile birlikte tüketilebilir.
 8. Antiseptik olan damla sakızı ağız sağlığını bütünü ile korumaktadır.
 9. Damla sakızını sık, sık yenilemeye gerek yoktur. Sakızın en güzel özelliği suya bırakıldığında kendini yenilemesidir.

 

Damla Sakızının Kullanım Alanları

 1. Damla sakızı en çok muhallebilerde tercih ediliyor. Dondurma ve Türk kahvesine de eklenen damla sakızı kokusu ile de besinlere ayrı bir lezzet katıyor.
 2. Türk ve Yunan mutfağında birçok besin, pasta, kek ve tatlılarda kullanılıyor.
 3. İlaç yapımında kullanılır.

 

Damla Sakızının Yan Etkisi Veya Zararı Var Mıdır?

 1. Damla sakızının oldukça sert bir şekli ile çocuklara verilmesi, çocukların çene sağlığı ile ilgili problemler oluşturabilir.
 2. Eğer, çok fazla çiğniyorsanız da abartmamanızı öneririz. Çünkü sakız çiğnemek midenizdekini çabuk eritmenize yardımcı olur. Aksi bir kullanımı halinde aşırı hızlı çalışan bir metabolizma etkisi gösterebilir.

“Damla Sakızının Faydaları” üzerine 4 yorum

 1. Damla sakızını zaten çok severim.
  Bu kadar yararını da görünce gerçekten çok mutlu oldum.
  Bundan sonra güvenle yiyebilirim.
  Yazı için teşekkürler..

  Yanıtla
 2. Neredeyse tüm sütlü tatlılar içerisine damla sakızı koymayı tercih ediyorum. Hem verdiği tat hem de tatlıya ağır gelmemesi açısından çok kullanılır buluyorum. Mide problemleri çektiğimde damla sakız çiğniyorum.

  Yanıtla

Yorum yapın