Keten Tohumu Yağı Faydaları

Keten tohumu yağının vücudu kanserden koruma, erken yaşlanmayı önleme, bağışıklık sistemini güçlendirme, kolesterolü düşürerek kalp sağlığını geliştirme, sindirimi düzenleme, kireçlenme ve gut hastalığını azaltma, menopoz sonrası dönemde hormonları düzenleme, tansiyonu düşürme, sindirim sistemi ile ilgili hastalıkları önleme ve göz sağlığını olumlu olarak etkileme gibi faydaları vardır.

 

Keten tohumu yağı ilginç bir şekilde çok uzun zamandan beri insanlar tarafından bilinmektedir. Keten birçok kullanım alanına sahiptir ve binlerce yıldır dünya genelinde birçok kültürün bir parçası olmuştur. Orijinal olarak daha çok Akdeniz bölgesinden gelmesine rağmen dünyanın her yerinde yetiştirilir. Dünyanın en büyük keten tohumu yağı üreticileri Kanada, Rusya, Fransa ve Arjantin’dir. Farklı iklimlerde yetişebildiği için çok kullanışlı bir bitkidir ve ayrıca oldukça kullanışlıdır. Binlerce yıldır sadece keten bezinin temel bir maddesi olarak kullanılmamıştır, aynı zamanda birçok faydalı ve kolay erişebilir yiyecek kaynağı olarak da kullanılmıştır.

 

Keten tohumu yağı günümüzde kendisine atfedilen en etkili sağlık faydaları listesine sahip olmasından dolayı geleneksel bitki yağlarına en yaygın alternatiflerden birisidir. Herhangi bir diğer bitki yağıyla tam olarak aynı şekilde kullanılabilir, ancak tadı güzeldir ve kolayca fark edilemez. Vücudu sağlıklı tutar ve özünün çıkarılması nispeten daha kolaydır.

 

Keten Tohumu Yağının Faydaları

 • Kolesterol Seviyesi: Diğer bitki yağlarının aksine keten tohumu yağı en yüksek omega-3 içeriğine sahiptir. Kolesterolün her iki türü de vücut için gerekli iken omega-3 “iyi” tür olarak düşünülür. Omega-3 yağ asidi kolesterolün kötü türünü (LDL) vücuttan atmaya ve vücuttaki sağlıklı kolesterol dengesini artırmaya yardımcı olur. Bu, atardamar ve kan damarlarındaki plağın çoğalmasını engeller ve böylece tansiyonu düşürür, damar tıkanıklığı riskini düşürür ve etkili bir biçimde kalp krizini önler.
 • Kanseri Önler: Keten tohumu yağının diğer önemli elementlerinden biri de yüksek antioksidan içeriğine sahip olmasıdır. Keten tohumu yağı bitki sterolü bakımından zengindir. Bu bitki sterolleri çok güçlü antioksidan görevi görür. Bu, serbest radikallerin vücudumuzdaki sağlıklı hücrelere (onları kanserli hücrelere dönüştürmek de dahil) verdiği zararı önlemeye yardımcı olması anlamına gelmektedir. Buna ek olarak keten tohumu yağı içerisinde bulunan lignanların üç tanesi vücuttaki hormanal dengeye doğrudan etkiye sahiptir. Bunun anlamı endokrin sisteminin düzgün çalışmasının sonucu olarak kanserli hormanların oluşması olasılığının düşük olmasıdır.
 • Sindirim Sistemi Sağlığı:Keten tohumu yağının içerisindeki yüksek lif muhtevası sindirim sistemini düzenler. Lif, dışkının şişmesine yardımcı olur ve sindirim kanalında hareket ettirerek kabızlığı önlemesinin yanısırasulu dışkıyı emerek ishali önler. Buna ek olarak lignanlar kalın bağırsak kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur. Beslenme düzeninde yeteeli miktarda lif bulunması kolesterol sağlığı açısından önemlidir.
 • Göz Sağlığı:Keten tohumu yağı içindeki bazı hormonlar gözde bulunan, baş ağrısı durumlarına yol açabilecek sıvı miktarını etkiler. Beslenme düzeninde devamlı olarak keten tohumu yağı kullanımı ile kuru gözler korunabilir.
 • İltihaplanma: Kireçlenme ve hatta gut hastalığı gibi daha ciddi durumların yanı sıra doğal sivilce ve eklem ve kaslardaki ağrılar da dahil olmak üzere vücuttaki iltihaplanmaları önler. Keten yağı tohumu doğal bir iltihap önleyicidir. Bu yüzden, bu tarz iltihaplanma rahatsızlık çeşitlerinden muzdarip olanlar beslenme düzenine mutlaka keten yağı tohumu eklemelidir.
 • Crohn Hastalığı: Keten tohumu yağının sindirim sistemi ile ilgili faydaları olmasına rağmen crohn hastalığı dünya genelinde tüm insanları etkileyen ciddi bir rahatsızlıktır. Ancak keten tohumu yağı tüketimi bağırsak iltihaplanması ve bağırsak yolu rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
 • Menopoz Sonrası Kadınlar: Kadınlar menopoza girdikten sonra, başta özellikle hormon dengeleri olmak üzere vücutları dramatik şekilde değişir. Keten tohumu içerisindeki lignanlar hormon dengesini etkiler ve bunun sonucu olarak da menopoz sonrası kadınların vücut fonksiyonlarının daha iyi hale gelmesine yardımcı olur.

Diğer Faydaları

 • Efor sarf etmekten kaynaklanan yorulmuş kasların iyileşme sürecini kısaltır.
 • Burkulma ve zedelenme iyileşmelerini hızlandırır.
 • Obezite ile başı dertte olanların kilo vermesine yardımcı olur.
 • El ve ayak tırnaklarını güçlendirir.

 

Yan Etkileri

Günlük 30 gramdan fazla keten tohumu yağı alındığında ishale neden olur. Keten tohumu yağı kullanıldığında alerjik reaksiyonlar baş gösterebilir. Keten tohumu yağı keten tohumundan elde edilmesine rağmen tamamen aynı yan etkilere neden olmazlar. Keten tohumu gaz ve şişkinliğe neden olurken, lif içermeyen keten tohumu yağı aynı yan etkiye neden olmaz.

 

Yüksek dozda tüketimi kanam riskini artırır. Olgunlaşmamış keten tohumu zehirlenmeye sebep olur. Normal miktarda tüketildiğinde hamile kadınlar için herhangi bir yan etkisi yoktur. Keten tohumu yağı iyi bir omega-3 yağ asidi kaynağı olmasına rağmen hamile kadınlar için tavsiye edilen omega-3 yağ asidi türünü barındırmadığı için fazla miktarda kullanımı kanama riskini artırır. Yine aynı şekilde süt emziren kadınlar için de, normal miktarda tüketildiğinde her hangi bir yan etkisi yoktur.

“Keten Tohumu Yağı Faydaları” üzerine bir yorum

 1. Keten tohumu yağı sürüldüğü yerde biraz acıtan yakan bir his bırakıyor ama o da çok etkili olduğundan dolayı tabi. Aynı zamanda keskin de bir kokusu olduğu için kullanım zamanları için geceleri seçseniz daha iyi olur. Sırta masaj yaparken kullanabileceğiniz türde bir yağ bilmeyenler için. Çok rahatlatıyor.

  Yanıtla

Yorum yapın