Deniz kestanesi yenir mi?

Değeri git gide artan deniz canlılarından birisi olan deniz kestanesi, bilinmeyen pek çok faydası ile özellikle son yıllarda dünyanın birçok ülkesinde sıklıkla tercih edilir. Farklı kullanım şekilleri olan bu deniz canlısı, ülkemizde çok tanınmasa bile yurt dışında bir tür yiyecek olarak milyonlarca kişi tarafından yoğun şekilde tüketilir. Bu da akıllara ‘’Deniz kestanesi yenir mi?’’ sorusunu getirir. İşin aslı deniz kestanesi zaten çok uzun yıllardır Uzak Doğu ve Avrupa ülkelerinde yiyecek şeklinde sofralarda yer almaktadır. Afrodizyak etkisi bulunan deniz kestanesi, ayrıca hücre yenileyici özelliği ile daha canlı ve parlak bir cilt isteyenlerde cilt bakımı amacıyla kullanılır. Oldukça önemli olan bu iki yararının yanı sıra bu eşsiz deniz canlısı, sindirim sistemini rahatlatıcı etkileri ile de bilinir. Dışarıdan bakıldığında oldukça sert ve dikenli bir görüntüsü olan deniz kestanesini yiyebilmek içinse bazı teknikler uygulamak gerekir.

Deniz Kestanesi Nasıl Yenir?

Sadece 2 günlük ömrü bulunan bu ilginç canlı, temin edildikten sonra mutlaka belirtilen süre içerisinde tüketilmelidir. Çünkü çok uzun bir süre boyunca bekletilen deniz kestaneleri vücut üzerinde zehirleyici etkilere neden olabilir. Protein açısından da zengin bu canlı ile ilgili ‘’Deniz kestanesi nasıl yenir?’’ sorusu ise son zamanlarda pek çok kişinin cevabını aradığı konulardan birisidir.

Deniz kestanesi yemenin bazı püf noktaları bulunur. Bu olağanüstü deniz canlısı ele alınarak ters çevrildiğinde altta kalan turuncu kısmının çıkarılarak kaynar suda pişirilmesi sağladığı faydalardan yararlanabilmek için yeterlidir. Ayrıca dileyen kişiler yine aynı turuncu bölgeyi güneşe koyup kurutarak da doğrudan tüketebilirler. Deniz kestanesini yemenin başka bir yolu ise, toplu halde alınan deniz kestanelerinin orta kısımları açıldıktan sonra içinde yer alan yumurtaların çıkarılarak limon eşliğinde taze şekilde yenmesidir.

Deniz kestanesi yemek için son zamanlarda tercih edilen bir yöntem de özel bir makas yardımı ile deniz kestanesini ortasından keserek içindeki yumurtaların bir kavanoza konulması ve üzerine yağ eklendikten sonra çalkalanarak bir müddet bekletildikten sonra tüketilmesidir.

Aşağıda ki görselde deniz kestanesinin bazı yeme çeşitlerini bulabilirsiniz..

Yorum yapın