Hayvansal Gıdalar

Kaz Etinin Faydaları

Kaz etinin yararlarıHarika bir tada sahip olan kaz eti ve kaz yumurtasının yararları, fazla tüketilmesi durumunda zararlı olabileceği haller.

Kaz Etinin Faydaları

Yılın belli zamanlarında tüketilmesi tavsiye edilen kaz eti oldukça lezzetli bir kümes hayvanıdır. Et yemeklerinde kullanılan kaz eti, dünyada sevilerek tüketilen beyaz etler arasındadır. Kaz etinin faydaları ve besin değerleri yüksektir.

 

Kaz Etinin Faydaları

  1. Atar damarların hızlı atmasına destek verir.
  2. Beyaz saçların eski rengine dönmesine yardımcı olur.
  3. Saç sağlığı için faydalıdır ve saçların dökülmesini engeller.
  4. Kümes hayvanları gibi yemlerle beslenmedikleri için yağlı ve lezzetli bir ettir.
  5. Kaz etinin yağı ile bulgur pilavı harika bir lezzete kavuşur.

 

Kaz Yumurtası

Beyaz renkte olan kaz yumurtaları oldukça büyüktür. Kaz yumurtaları hem mat hem de beyaz renklerde olabilir. 185 kalori olan kaz yumurtası protein, karbonhidrat, kül ve lipit içerir.

 

Kaz Eti Nasıl Pişirilir?

Kaz eti; fırında, haşlama ve buğulama şeklinde pişirilebilir. Kaz etinin kendisi tuzlu olduğundan tuz eklemeden önce tadına bakmanızda fayda vardır.

 

Kaz Etinin Zararları

  • Yağlı olduğu için kolesterol rahatsızlığı bulunanlar kaz etinden çok fazla tüketmemelidir.
  • Kolesterol, kalp rahatsızlığı, hazımsızlık ve damar sertliği rahatsızlığı bulunanlar kaz etini kesinlikle tüketmemelidir.

 

1 Yorum

  1. Konuda belirtildiği gibi kaz eti çok faydalıdır ve lezzetlidir. Haşlama olarak pişirip suyuyla pilav yaparak etini ve suyunu değerlendirmiş olursunuz. Kazın kendisine de suyuyla pişirilen yemeklere de tuz atmamanızı öneririm

Leave a Response