Haşlanmış Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Yumurtalar “süper yiyecekler” olarak sınıflandırılan birkaç yiyecek arasında. Mükemmel bir protein kaynağı olan yumurtanın en sağlıklı şekli ise haşlanmış olanı. Yumurtalar geçmişte kötü bir şöhtere sahip olabilir, ancak yeni yapılan araştırmalar bunu yalanlar nitelikte. Sağlıklı ve dinç bir vücut için bakalım haşlanmış yumurtanın sağlığa faydaları nelermiş?

Haşlanmış yumurtanın sağlığa faydaları

Harika bir protein kaynağıdır

Kas yapımını, yağ yakımını destekleyen protein haşlanmış yumurtada oldukça boldur. Doğal ve hayvansal protein kaynakları başında gelen yumurta, bir çok kişiye göre tavuk etinden bile daha sağlıklıdır. Özellikle spor yapanların, vücut geliştirenlerin kahvaltılarında mutlaka haşlanmış yumurta bulunmalıdır.

Haşlanmış yumurtanın göze faydası

 • Yapılan araştırmalar haşlanmış yumurtanın özellikle göz sağlığı için çok faydalı olduğunu göstermektedir. Içerisinde lutein ve zeaxanthin bulunur. Bunlar göz sağlığını korumada en önemli unsurlardır. Haşlanmış yumurta, bu iki besin maddesinin en fazla bulunduğu besin kaynağıdır.
 • Düzenli yumurta tüketimi katarakt riskini de azaltmaktadır.

Haşlanmış yumurtanın saça ve tırnaklara faydaları

Yumurta, yüksek kükürt içeriği, diğer vitaminler, mineraller ve antioksidanlar ile birlikte iyi bir D vitamini kaynağıdır. Bunlar saç ve tırnakların hızla sağlıklı büyümesini sağlar.

Haşlanmış yumurtanın cilde faydaları

Antioksidan içeren tüm gıda maddeleri cildi yeniler, genç ve dinamik görünmesini sağlar. Haşlanmış yumurta zengin antioksidan içeriği ile cilt için çok faydalıdır. Yumurta yemenin cilde faydaları canlı ve parlak bir görünüm kazandırmasıdır.

Haşlanmış yumurtanın çocuğa faydaları

Anne karnındaki bebeklerin beyin gelişimini destekleyen yumurta, çocukların büyüme döneminde ihtiyacı olan vitamin ve mineraller bakımından da zengindir. Yumurtanın yararları en çok çocuklar içindir.

Haşlanmış yumurtanın beyne faydası

Yumurta, kolin içerdiği için beyin fonksiyonlarını destekler. Kolin, beyin, sinir sistemi ve kardiyovasküler sağlığı düzenleyen önemli bir maddedir. Kolin, beyin hücrelerinin sinir ve kaslara iletilmesine yardımcı olan beyin hücre zarlarının yapısının korunmasına yardımcı olur. Ayrıca fetal beyin gelişimi olan gebe kadınlara yardımcı olur ve doğum kusurlarını önler.

Haşlanmış yumurtanın zayıflamaya faydaları

 • Tüm gıda kaynakları içerisinde protein zengini en kaliteli gıda yumurtadır. Protein vücudunuza enerji verir ve daha uzun süre kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Yumurtada doymuş yağ düşüktür ve her biri sadece 70 kalori içerdiği için yağsız bir protein olarak kabul edilebilir.
 • Yağsız proteinler taze sebzeler ve kepekli tahıllar eşliğinde kilo yönetiminde hayati bir bileşendir. Yumurta ayrıca kas gücünü geliştirmeye ve kas kaybını önlemeye yardımcı olabilir.

Haşlanmış yumurtanın beyazının faydaları

Yumurta, kolestrolü yükselten bir gıda maddesi olarak görülürdü. Ancak son zamanlarda yapılan araştırmalar yumurtanın özellikle beyazının kolestrolü yükselten hiç bir madde içermediğini gösterdi. Ağır spor yapanlar ve yüksek proteine ihtiyacı olanlar tarafından günde bir kaç yumurta tüketilebilir. Bu yumurtalardan sadece birinin sarısı diğerlerinin beyazını tüketmeleri tavsiye edilir.

Tereyağlı yumurtanın faydaları

Katı yağlar, özellikle margarin gibi organik olmayan yağlar çok tüketilmemesi gereken besin maddeleridir. Tereyağı ise bunların yanında daha masumdur, ancak yine de çok fazla tüketmemek gerekir. Tereyağlı yumurta, hem kalorisi bakımından hem de içerisindeki doymuş yağ miktarı bakımından haşlanmış yumurtaya göre daha az yararlıdır. Bu sebeple yumurtayı genelde haşlanmış tüketmek gerekir.

Haşlanmış yumurtanın zararları

 1. Pişirme süresi uzun olan yani çok fazla kaynatılmış yumurtaların besin değeri gider. Beyazında hafif morartılar görülen yumurtalar normalden daha fazla pişirilmişlerdir. Bu haşlanmış yumurtaları tüketmemek gerekir.
 2. Yumurta çiğ tüketildiğinde sağlıksızdır. Üretildiği çiftlikten hastalık taşıması ihtimali yanında çiğ yumurta  tüketilmesi durumunda bazı vitaminlerin emilimini engeller.
 3. Yumurtanın asıl zararlarından biri içerisindeki yüksek yağ miktarı ile çok fazla tükerilmesi durumunda kolestrolü yükseltmesidir.
 4. Ayrıca 6 aydan küçük bebeklere haşlanmış yumurta yedirilmemelidir.

Haşlanmış yumurtanın suyunun faydaları nelerdir?

Kulağa garip gelse de haşlanmış yumurtanın suyu faydaları bakımından oldukça zengindir

 1. Çiçekleri besler.

Yumurtanın haşlama suyunu soğuttuktan sonra çiçeklerinize dökebilirsiniz. Zengin içeriği sayesinde çiçeklerinizi besler.

 1. Saçlara çok faydalıdır

Haşlanmış yumurtanın suyu ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bu sayede daha canlı ve parlak saçlara kavuşun.

 1. Sağlam kemik yapısına faydalıdır.

Yumurtanın haşlama suyunda yumurtanın kendisinden daha çok kalsiyum olduğu düşünülüyor. Ancak bu suyu içmenizi pek tavsiye etmiyoruz.

 1. Yumurta kabukları kireci söker

İçi kireçle dolu bir kabın içerisine yumurta kabukları atar ve içine su koyup haşlarsanız, içerisindeki kirecin söküldüğünü görebilirsiniz.

Kısacası, yumurtanın kendisi de, ördek yumurtası da, yeşikl kabuklu olanı da sadece kabukları da ayrı ayrı yararlıdır.

Kaynak: https://www.livestrong.com/article/426647-are-eggs-healthy-for-weight-loss/

Yorum yapın