Hamsinin Faydaları

Hamsinin Faydaları Nelerdir?

Hamsi, deniz canlıları arasında en çok tüketilen balık türüdür. Fırında, mangalda, tavada, pilavda ve tatlı da pek çok çeşidi yapılan hamsi, sağlığa oldukça faydalı. Ayda iki kez mutlaka tüketilmesi gereken hamsinin faydaları ve yan etkileri.

 

Hamsinin Sağlığa Faydaları

 • Kalp ve Damar Dostunuz Hamsi: Hamsinin içeriğindeki zengin omega-3 yağı kalp ve damar dostudur. Damarların yağlanarak tehlike oluşturmasını önleyen hamsi, kalbinizin çalışmasında oluşabilecek aksiliklerin de önüne geçer. Bu nedenle hamsi kalp ve damar dostudur.
 • Vücudunuzun İhtiyacı Olan Tuzu Hamsiyle Karşılayın: Hamsi sudaki balıkların arasında iyot açısından zengin olan besinlerden bir tanesidir. İyot bakımından zengin olan hamsi ile vücudunuzun ihtiyacı olan tuzu doğal yollardan karşılayabilirsiniz.
 • Felç Riskini Hamsi Azaltıyor: Hamsi zengin içeriği ile olası felç risklerini en aza indiriyor. Aynı zamanda kalp krizine de engel oluyor. Eğer orta yaşlardaysanız felç ve kalp krizi riskine karşı bol, bol hamsi tüketmelisiniz.
 • Çocuklara Gelişme Çağında Hamsi Yedirin: Hamsiyi özellikle gelişme çağındaki çocuklarınıza yedirin. Çocuklar gelişme dönemlerinde zekâ gelişimi açısından minerallere ve vitaminlere ihtiyaç duymaktadır. Çocuklar ihtiyaç duydukları mineral ve vitaminleri hamsiden alır. Bu nedenle çocuklarınızın en az iki haftada bir hamsi yemesine özen gösteriniz.
 • Gözlerin Sağlıklı Görmesi İçin Hamsiye İhtiyaç Var: Hamsi zengin içeriği sayesinde görme duyunuzun güçlenmesine yardımcı olur. Gözlerinizde problem olsa da olmasa da hamsiyi göz sağlığınız için tüketmelisiniz. Hamsinin faydaları arasında en önemli yararı gözleredir.

 

Hamsinin Faydaları

 1. Migren gibi şiddetli baş ağrılarını dindirir.
 2. Tırnak, saç ve deri sağlığına olumlu etki eder.
 3. Gelişme ve büyüme çağındaki çocuklara yedirilmelidir.
 4. Akciğer rahatsızlıklarını giderir.
 5. Kanın incelmesini sağlar.
 6. Düzensiz kalp atışlarını dengeler.
 7. Kemik erimesi rahatsızlığında etkilidir.
 8. Depresyona iyi gelen hamsi kişiyi sakinleştirir.
 9. Protein bakımından zengindir.

 

Hamsi Nasıl Tüketilmelidir?

 • Hamsiyi doğru bir şekilde tüketirseniz, hamsinin size sağlayacağı tüm yararlardan faydalanabilirsiniz.
 • Hamsiyi kızartma olarak tercih ettiğiniz taktirde onun vitaminlerinden ve minerallerinden çok az faydalanırsınız. Bu nedenle hamsiyi kızartma olarak çok fazla tercih etmemelisiniz.
 • Hamsiyi her zaman buğulama ya da fırında sebzeyle birlikte pişirmelisiniz. Bu şekilde hamsi doğrudan sağlığınız için etkili bir besin olur.

 

Hamsinin Zararları

 1. Aşırı tüketim sonucunda midede hazımsızlık yapabilir.
 2. Bayat hamsi tüketiminden uzak durun.
 3. 100 gram hamside 140 kalori bulunmaktadır.

“Hamsinin Faydaları” üzerine 3 yorum

 1. Hamsi gerçekten çok lezzetli ve faydalı bir besin. Haftada bir kez hamsi tüketilmesi gerektiğini düşünüyorum. Fiyat olarak da çok yüksek meblağları bulmuyor. Hamsinin fırınlanmış hali çok lezzetlidir. Fırında yemenizi öneririm. Daha önce yemediyseniz bu lezzeti tatmanız gerektiğine inanıyorum.

  Yanıtla
 2. İsterse zararlı olsun her türlü yerim ben 😀 Şaka bir yana bu kadar faydalı olabileceği aklımın ucundan bile geçmezdi. Göze ve bele ne kadar iyi geliyormuş öyle vay be

  Yanıtla
 3. 1kılo hamsiyi 1.5bardak su bolca maydanoz üzerine Tras limon birazcık da sıvı yağ orta ateşte 30 dakika pişirin….. Oldu sıze Karadeniz usulu buğlama yemeyip yanındada yatabilir siniz….

  Yanıtla

Yorum yapın