Ördek Yumurtasının Faydaları

Ördek yumurtası nereden satın alınır, ördek yumurtası nasıl tüketilir ve ördek yumurtasının sağlığımıza ne gibi faydaları ve zararları var bu yazımızda sizlere aktaracağız.

Ördek Yumurtaları Hakkında Bilgiler

Ördek yumurtasının uçları küt şeklinde bazen oval, bazen uzun bir yapıya sahiptir. Ağırlıkları yaklaşık olarak 60 – 70 gram arasında değişmektedir. Rengi kahverengi, yeşilimsi ve ya sarımsı renklerde olabilir. Kabuk kısımları oldukça parlak bir görüntüye sahiptir. Elle tutulduğu zaman elde yağlı bir his bırakan bir yapısı vardır. Şeffaf ve ince bir kabuğa sahiptir. Sarı kısmı fazlasıyla büyüktür. Ördek yumurtaları 185 – 190 kalori, protein 12.81 gram,  karbonhidrat 1.45 gram, lipit 13.77 gram, kül 1.14 gram içermektedir.

Ördek yumurtalarının sağlığa olan faydası diğer yumurtalar kadar bilinmez. Lakin ördek yumurtalarının sağlık açısından inanılmaz faydaları vardır. İçinde çok sayıda vitamin ve mineral bulunur. Bununla birlikte omega – 3 yağ asitleri bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Ördek yumurtalarının 53 farklı alanda faydası olduğu Amerika da yapılmış olan bir araştırmada detaylı olarak belirtilmiştir. Ördek yumurtaları vücudumuzdaki bütün organlar adına ayrı ayrı faydalıdır. Özellikle de omega – 3 yağ asitleri bakımından çok fazla zengin olduğundan mutlaka tüketilmesi gereken bir besin konumundadır.

Ördek yumurtaları nereden temin edilebilinir?

 

Ördek yumurtaları Türkiye de büyük tesislerde üretilmediğinden ve belli bir markaya sahip olmadığından dolayı büyük marketlerde nadiren bulunmaktadır. Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde küçük çiftliklerde üretilmekte olan ördek yumurtaları, organik pazarlarda ve ya köy pazarlarından temin edilebilmektedir. Bununla birlikte bu çiftliklerin özel internet sitelerinden sipariş verilebilir.

Ördek yumurtaları nasıl tüketilmelidir?

Ördek yumurtaları, tavuk yumurtası ve ya kaz yumurtası gibi suda haşlanarak kahvaltıda yenilir. Sarı kısmı tavuk yumurtasına oranla çok daha büyük ve de daha koyu sarı olan ördek yumurtaları, tereyağı ya da sıvı yağla omlet yapılabilir. Ördek yumurtalarıyla hazırlanan omletin içerisine maydanoz, yeşil soğan gibi sebzeler de ekleyebilirsiniz.

 

Ördek yumurtalarının faydaları

  • Ördek yumurtaları, stres, depresyon gibi durumlara karşı fazlasıyla etkilidir. Beynin belli bölgelerinde çeşitli asitlerin azalması sonucunda bazı sinir hastalıkları yaşana bilinmektedir. Ördek yumurtalarında bol miktarda bulunmakta olan omega – 3 yağ asitleri bu asitleri dengeleyip tedavi edici özellikler sağlamaktadır.
  • Yapılan bazı araştırmaların sonucuna göre ördek yumurtaları ağız içi yaraları, solunum yolunda gerçekleşen enfeksiyonlar, astım vb. hastalıklara karşı oldukça faydalıdır.
  • Ördek yumurtaları kalp krizi gibi oldukça ciddi hastalıklardan dolayı oluşma ihtimali olan ani ölüm olasılığını en düşük seviyeye indirmektedir.
  • Ördek yumurtaları oldukça farklı bir besin kaynakları ile desteklenerek tüketildiği zaman sağlık için çok daha etkili olmaktadır. Metabolizma sağlığı adına ciddi anlamda yarar sağlamaktadır.
  • Ördek yumurtalarında bulunan omega – 3 dışında omega – 5 ve omega – 6 yağ asitleri vücudunuzun konsantre gücünü arttıracak, beynin aktif ve fonksiyonel bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır.

  • Özellikle de insan vücudunun dışarıdan alması gerekli olan temel amino asitleri içermektedir. Potasyum, Magnezyum ve sodyum gibi mineralleri de barındırmakta olan ördek yumurtaları, besin eksikliği çekenler için oldukça önemli bir besin kaynaktır.
  • Ördek yumurtaları şeker hastaları adına da oldukça faydalı bir besindir. Kan şekerinizi düzenlemek için ördek yumurtasından yemeyi ihmal etmeyin.
  • Ördek yumurtaları çocuklar da gelişim adına oldukça faydalı bir besindir.
  • Göz sağlığınızı korumak adına ördek yumurtasından faydalanın. Göz kuruluğunu önleyici bir etkisi bulunmaktadır.
  • Ördek yumurtaları felç ve inme gibi hayati önem taşımakta olan hastalıklara yakalanma olasılığını azaltmaktadır.

Ördek yumurtalarının zararları

Bataklıklarda yaşamlarını sürdüren ördeklerde Salmonella ismiyle bilinen bir grup mikrop bulunmaktadır. Bu mikroplar bağırsak ve midenize zarar verip tifo, dizanteri gibi hastalıklara yakalanmanıza sebep olabilmektedir. Bu sebeple dış ülkelerin bir çoğunda ördek yumurtalarının satılması ve tüketilmesi yasaktır. Tüketilecek olan ördek yumurtalarının hangi şartlarda üretildiğine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yorum yapın