Yumurta Akının Faydaları

Yumurta, yüksek miktarda kolesterol ve yağ içermesinden dolayı kötü bir üne sahiptir. Yumurtanın yüksek kolesterol içeriği, sadece diyet kolesterolü açısından hassas olanlara bir sağlık riski oluştururken, yumurtanın tamamının yerine beyazının kullanılması sağlık açısından fayda sunar.

 

Yumurta Akının Faydaları

 • Tek bir büyük yumurta, günlük besin düzeninin tamamındaki kolesterol ihtiyacını karşılar. Bir yumurtada 213 mg kolesterol bulunur. Sadece yumurtanın beyazını tüketerek, yumurtanın tüm zararlı elementlerinden kurtulabilirsiniz. Herhangi bir sağlık problemi olmayanların günlük 300 mg’dan fazla kolesterol almaması gerekirken, şeker hastalığı veya kardiyovasküler hastalığı bulunanların günlük 200 mg’dan fazla kolesterol almaması gerekir.
 • Yumurtanın beyazı, yağsız et, kümes hayvanları eti ve balığın olduğu sıralamada protein kaynağı en yüksek olanlardan biridir. Tam bir yumurtanın yarısının sahip olduğu 6 gram proteinin yarısından fazlası yumurtanın beyazından gelmektedir. Tek bir yumurta akı, sarısının yağları ve diğer zararları olmadan 4 gram protein sunar. Beslenme düzeninin düzenli bir parçası olan düşük yağ içeren protein seçimi ayrıca kalp hastalıkları riskini azaltır.
 • Bir yumurtanın tamamı düşük kaloriye sahiptir ve büyük bir yumurtada 71 kalori bulunur. Yumurtanın sarısını kullanmayarak bu kalorinin 55’lik kısmından kurtulabilirsiniz. 3 yumurtalık bir omlet yapmak yerine bir yumurta ile birlikte 2 yumurta beyazı ile birlikte pişirebilirsiniz. 3 yumurtalık bir omlet, başka hiçbir katkı koymadan 213 kalori etmektedir. Bir yumurta ve 2 yumurta akından oluşan bir omlet ise 103 kalori etmektedir.

Yumurtanın Diğer Faydaları

Yumurta akının birkaç başka faydası daha bulunmaktadır.

 • Yumurtanın sarısı 5 gram (2 gramı doymuş yağ) yağ içerirken yumurta akı kesinlikle yağ içermez. Yumurta sarısında bulunan doymuş yağ miktarı günlük tavsiye edilen miktarın %8’ini karşılar.
 • Bir yumurtanın akı ayrıca, 1.3 mikrogram folik asit, 6.6 mikrogram selenyum, 2.3 miligram kalsiyum, 3.6 miligram magnezyum ve 4.9 miligram fosfor sunar.

Çiğ Yumurtanın Faydaları

Yumurtanın Faydaları Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Yumurta Kabuğunun Faydaları

“Yumurta Akının Faydaları” üzerine 3 yorum

 1. @umut köse ses tellerine iyi geldiğini bende duymuştum ama hani içilecek gibi değil bea çok kötü kokuyor faydasının yanında bana verdiği iğrenç taddan dolayı tekrar denemeyi düşünmüyorum.

  Yanıtla
 2. Siyah noktalar için etkisi yadsınamaz bir çözüm yumurta akı. Özellikle burun ve çevresi için uygulandığında ve üzerine peçete yapıştırılıp kurumaya bırakıldığında ne demek istediğimi anlayacaksınız. Kuruyan peçeteyi tek bir hamleyle çektiğinizde siyah noktadan eser kalıyor mu bir de o zaman bakın. Sadece burun için değil cildin geri kalan kısımları için de leke giderici olabiliyor.

  Yanıtla
 3. Ses ve ses tellerine iyi geldiğini duymuştum kısa zaman öncesinde başka faydaları da varmış öğrendiğim iyi oldu.

  Yanıtla

Yorum yapın