Portakal Yağının Faydaları Nelerdir?

Portakal yağının sağlığa faydaları arasında; anti-enflamatuar, antidepresan, antispazmodik, antiseptik, afrodizyak, karminatif, diüretik, tonik, sedatif olması gibi özellikleri vardır. Bunların dışında portakal yağı sivilce için kullanılır. Maske olarak portakal yağı selülit için de kullanılabilir. Tıpkı portakal gibi cilde, sağlığa, saça bir çok yararı olan portakal yağının özellikleri nelermiş bakalım.

Portakal yağı faydaları

 1. Portakal yağı spazmları tedavi eder.

Spazmlar sürekli öksürme, kasılma, kas krampları ve ishal gibi birçok rahatsız edici ciddi sorunlara yol açabilir. Bu etkilerden kaçınmak için, spazmlar erken tedavi edilmeli veya tamamen önlenmelidir. Bu da, kas ve sinir spazmlarını rahatlatan portakal yağı yardımı ile olabilir.

 1. Portakal yağının faydalarından biri de sedatif etkisidir.

Piyasada bulunan suni yatıştırıcılar veya ilaçlar çoğunlukla narkotik veya diğer sentetik formlara dayanan sakinleştiricilerdir. Bunlar, uzun vadede, kalbe ve çeşitli iç organlara büyük hasar verirler. Portakal yağı doğal bir sakinleştiricidir. Anksiyete, öfke, depresyona iyi geldiği gibi  ve bazı bedensel iltihapları da hafifletir.

 1. Portakal yağının afrodizyak etkileri vardır.

Portakal yağı sistematik ve düzenli kullanıldığında, soğukluk, sertleşme problemi, iktidarsızlık, cinsel ilişkiye girme kaybı ve libido azalması gibi sorunları tedavi edebilir.

4.Portakal yağı iltihapları azaltır.

Portakal yağı, ister iç ister dış olsun, iltihaplarda hızlı ve etkili bir rahatlama sağlar. Sebebi ne olursa olsun tüm iltihapların sebep olduğu acıyı ve ağrıyı da azaltır.

 1. Portakal yağı hormonları düzenler

Ekzokrin ve endokrin de dahil olmak üzere tüm uygun bezlerden salgıları teşvik eder.Bu nedenle laktasyon ve sindirim suyu, safra, hormon ve enzimlerin salgılanmasını düzenlemek için kullanılır.

 1. Portakal yağı enfeksiyonları önler.

Bir kesik veya aşınma olduğunda, her zaman bir bakteriyel enfeksiyon nedeniyle yaranın iltihaplanma şansı vardır. Demir ve paslı bir materyalden kaynaklı kesik olduğunda tetanoz olma durumu da ortaya çıkar. Portakalın özü yağı, insanların yaralarındaki  mikrobik büyümeyi engeller.

 1. Portakal yağının depresyona iyi gelme özelliği vardır.

Portakal yağının kokusu size mutlu anlara hatırlatır ve zihninize hoş düşünceler getirir. Bu yağın sıklıkla aromaterapide kullanılmasının nedeni budur. Mutlu ve rahat bir his yaratır. Depresyon veya kronik anksiyeteden muzdarip insanlar için mükemmel bir ruh hali iyileştirici olarak kullanılır.

 1. İdrar söktürücüdür

Portakal yağı vücudunuzun fazla gaz ve toksinlerden kurtulmasına yardımcı olur. İdrarda ürik asit, safra, aşırı tuzlar, kirletici maddeler ve fazla su gibi toksinleri ortadan kaldırmak için sık sık idrara çıkmayı teşvik eder.

 1. Portakal yağı tonik gibi kullanılabilir.

Metabolik sistemi uyarır ve bağışıklığı güçlendirir. Portakal yağı sivilce tedavisinde oldukça etkilidir. Sivilceli ciltlerin temizlenmesinde kullanılabilir. Ayrıca portakal yağı kullananlar bu yağın maske olarak da son derece başarılı etkili olduğunu söylemektedir.

 1. Portakal yağı vücuttaki gazın atılmasına yardımcı olur.

Karminatif olmak, bağırsaklardan aşırı gazın çıkarılmasına yardımcı olan bir ajan olmak anlamına gelir. Gaz formları bağırsaklarda yukarı doğru hareket eder ve göğüs ağrısı, hazımsızlık ve rahatsızlığa sebep olabilir. Ayrıca kan basıncında artışa neden olabilir, kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir ve akut mide ağrısına neden olabilir. Portakalın yağı, bu problemlerin çoğuyla baş edebilir, çünkü abdominal ve anal kasları gevşetir, böylece gaz kaçmasına izin verir. Ayrıca, ek gaz formuna izin vermez.

 1. Portakalın yağı Alzheimer hastalığına iyi gelir.

Bir çalışma, portakal yağı kullananılarak yapılan aromaterapinin, özellikle Alzheimer hastalarında, bilişsel işlevlerin iyileştirilmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Diğer portakal yağı faydaları şunlardır;

Detoks  görevi görür, bağışıklığı artırır, kabızlık ve dispepsiyi tedavi eder ve sağlıklı, pürüzsüz ve göz alıcı bir cildi korumak için çok iyidir. Portakal yağı maskesi dermatitin tedavisine de yardımcı olur.

Portakal yağı nasıl yapılır?

 • Bazılarının beklediğinden farklı olarak, portakal yağını yapmak için aslında meyve değil, kabukları kullanmanız gerekir. Portakalları soyun ve kurumasını bekleyin.
 • Soyulmuşları kabukları öğütün ve bir miktar alkolle ocakta ısıtın.
 • Karışımı sallayın ve süzmeden önce 2-3 gün bekletin.
 • İşte bu kadar! Portakal yağı hazır!

Portakal yağı nerede satılır?

Aktarlarda, marketlerde, güzellik ve cilt bakım ürünlerinin satıldığı her yerde portakalın yağı da satılır. Portakalın yağının faydaları genelde bu yağ taze olduğu zaman daha fazladır. Bitkisel yağların uzun süre beklemiş, taze olmayanlarını kullanmamaya özen gösteriniz.

Portakal yağı selülit için nasıl uygulanır?

Bu tarz bitkisel yağlar selülit tedavisinde cildin üst tabakasından uygulanarak kullanılır. Özellikle selülit tedavisinde portakal yağını bacaklara bolca sürüp üzerini çok sıkmadan streç filmle kapatarak kullanabilirsiniz. Bu şekilde bir süre bekledikten sonra yıkayabilirsiniz. Unutmayın, sonuç alabilmeniz için uzun süre ve düzenli bir şekilde yapmaya devam etmelisiniz.

Portakal yağı nasıl kullanılır?

Portakal yağının kullanım şekilleri ne için kullandığınıza göre değişir. Bazı insanlar çamaşırlarına biraz yağ ekleyerek kıyafetlerini ferahlatmayı tercih ederler; diğerleri tüm odaya enerjik bir destek vermek için difüzörlerde kullanırlar. Akne veya egzama için cildinizin görünümünü iyileştirmek için topikal olarak kullanabilir ya da kaynayan suya koyabilir ve buharı soluyabilirsiniz.

Cilt bakımı, maske, saç bakımı için haricen olarak kullanılırken bazı çay ve yiyeceklere de eklenebilir.

Portakal yağının zararları var mıdır?

Her bitkinin olduğu gibi portakalın ve portakal yağının da zararları vardır. Çok fazla tüketildiğinde yutulduğunda kusma, mide bulantısı ve iştah kaybı gibi yan etkilere sebep olabilir.

Kaynak: https://www.organicfacts.net/health-benefits/essential-oils/orange-essential-oil.html

Yorum yapın