Defne Yağının Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Defne yağının faydaları hakkında tüm bilmeniz gerekenleri sizler için derledik. Defne yağının elde edildiği defne ağacı, Akdeniz iklimine ait bir bitkidir. Eski Helenistik çağdan beri defne yağı Anadolu’da şifa için kullanılır. Modern çağda ne yazık ki unutulmaya yüz tutmuştur oysa ki özellikle saç ve cilt için defne yağı oldukça faydalıdır.

Defne Yağı Ne İşe Yarar?

Defne Yağının Faydaları

 1. Solunum yollarını temizler
 2. Antibakteriyel ve antiseptik özelliktedir.
 3. Çok güçlü bir antioksidandır.
 4. Adet döngüsünü düzenler.
 5. Ağrı kesici özelliktedir.
 6. Yaraların iyileşmesine yardımcı olur.
 7. Sindirim sağlığını destekler.
 8. Güçlü bir böcek kovucudur.
 9. Saç büyümesine yardımcı olur.
Defne yağı Neye İyi Gelir?

1. Solunum Yollarını Temizler

Defne yağı faydaları arasında, uçucu yağının, solunum yollarınızda bulunan fazla balgam ve mukusu temizlemesi vardır. Burun geçiş yolunun tıkanıklığını giderebildiği için balgam söktürücü olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, daha rahat engelsiz solunum geçişi sağlar. Bu nedenle, defne defne yaprağı esansiyel yağı öksürük, soğuk algınlığı,grip ve bronşitte kullanabilir.

Defne yağı nasıl kullanılır: Defne defne yaprağı yağını bir difüzörde veya buharlaştırıcıda dağıtabilir ve aromatik yongaları soluyabilirsiniz. Alternatif olarak, bir kase sıcak, buharlı suya bir kaç damla yağ ekleyerek ve dışarı çıkan buharları soluyarak bir buhar inhalasyonu yapabilirsiniz. Optimum sonuçlar elde etmek için okaliptüs esansiyel yağı ile birlikte karıştırabilirsiniz!

2. Antibakteriyel Ve Antiseptik Özellik

Defne yağının faydaları arasında antibakteriyel ve antiseptik özelliği vardır. Solunum sisteminde enfeksiyonlarına neden olabilecek herhangi bir bakteri veya virüsün çoğalmasını engeller, böylece bu tür hastalıkların ve rahatsızlıkların başlangıcını önler. Anti-spazmodik özellikleri ile birleştiğinde, istemsiz kasılmaları yatıştırır, spazmları engeller, böylece ağrılı öksürükte büyük rahatlama sağlar.

3. Adet Döngüsünü Düzenler

Defne yağı yararları arasında, adet akışlarını uyarmak vardır, böylece esansiyel yağı düzensiz ve uygunsuz adet döngüleri için iyi, doğal bir ilaç haline getirir. Adet döngülerini uyarmaya ve düzenlemeye yardımcı olur, böylece adet akışlarınızın uygun, zamanında ve düzenli olmasını sağlanır.

Ayrıca, uterus kaslarını rahatlattığı ve bulantı ve yorgunluk gibi yaygın olarak ilişkili sorunları hafiflettiği için antispazmodik özellikleri göz önüne alındığında adet kramplarını hafifletmeye yardımcı olur.

Nasıl Kullanılır: Yağı bir taşıyıcı yağla (örn. üzüm çekirdeği, jojoba veya kuşburnu yağları) 1: 1 oranında karıştırın, ağrı gidermek için ve menstruasyonu uyarmak için karın bölgenize hafifçe masaj yapın.

4. Ağrı kesici özelliği

Defne yağının faydaları arasında ağrı kesici özellikte olması vardır. Sıklıkla artrit, romatizma, gut veya bununla ilişkili kas ve eklem problemleri gibi çeşitli rahatsızlıklarda ağrı gidermek için kullanılır. Yoğun bir egzersiz seansından sonra ağrıyan, ağrıyan kaslar için  sadece istenen alanlara sürün. Kısa sürede daha iyi hissedeceksiniz! Kaslarda, rahatlama sunmanın yanı sıra, baş ağrısından veya migrenden kaynaklanan ağrıyı da hafifletmeye yardımcı olabilir.

Nasıl Kullanılır: Yağı bir taşıyıcı yağla seyreltin ve etkilenen bölgelere hafifçe masaj yapın. Sıcak bir kompreste birkaç damla yağ ekleyebilir ve etkilenen bölgelere hafifçe basabilirsiniz.

5. Defne Yağının Cilde Faydaları, Antibakteriyel Özelliği

Doğada antibakteriyel olan bu yağ, bakteriyi yaralardan, kesiklerden, çürüklerden veya sıyrıklardan temizlemeye yardımcı olduğu için ilk ayardım kitlerinizede harika bir destekleyici olabilir. Defne yağının faydaları arasındaki bu özellik ile  enfeksiyonların yerleşmesini önler ve bu tür yaraların septik veya tetanoza dönüşmesini önler. Bu sayede yaraların iyileşme hızını arttırır.

Defne yağı güçlü bir antioksidan olduğu için yaşlanma karşıtıdır. Seyreltip cilde uygulandığından cildi gençleştirme özelliği sergiler.

Nasıl Kullanılır: Bir pamuklu çubuk kullanarak etkilenen bölgelere seyreltilmiş defne defne yaprağı yağı uygulayın, ancak açık yaralara uygulamaktan kaçının.

6. Sindirim Sağlığını Destekler

Defne tohumu yağı faydaları ve defne yaprağı faydaları arasında, sindirim sistemindeki yararlı bakterileri desteklemesi vardır. Bu da sindirim sağlığınızı ciddi oranda arttırmaktadır. Defne yaprağı yağı  mide ve bağırsaklardan fazla gazı gidermeye yardımcı olur ve bu sindirim organlarında gaz oluşumunu önler, böylece hazımsızlık, şişkinlik veya ağrı semptomlarını hafifletir. Antispazmodik özellikleri ayrıca, mide ve bağırsak duvarlarının spazmlarından veya kasılmalarından kaynaklanan gastrointestinal ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.

Nasıl Kullanılır: Sindirim sağlığınızı arttırmak için seyreltilmiş defne defne yaprağı yağını karın bölgenize hafifçe masaj yapabilirsiniz!

6. Güçlü Bir Böcek Kovucu

Defne yağı faydaları arasında yaz aylarında sinir bozucu olabilen böceklerden koruması vardır. Defne yağı Böcekleri evlerinizi ve ofislerinizi istila etmekten koruyabildiği bilinen güçlü böcek itici niteliklere sahiptir.

Defne yağı böceklerden korunmak için nasıl kullanılır: Defne defne yaprağı yağını difüzörünüze veya buharlaştırıcıya dağıtın. Su içeren bir sprey şişesine birkaç damla yağ da eklenebilir ve böceklerin ve diğer tüyler ürpertici sürüngenlerin oturmasını önlemek için tüm yüzeylere ve çatlaklara püskürtebilirsiniz.

7. Defne Yağının Saça Faydaları

Defne yağının saça faydaları oldukça fazladır. Öyle ki Kullananların vazgeçilmezi olmuştur. Defne yaprağı yağının saç büyümesini arttırdığı ve aşırı saç dökülmesini önlediği için saçlar için iyi bir tonik olduğu düşünülmektedir. Aynı zamanda büzücü olduğu için saç köklerinin ve saç köklerinin tutuşunun sıkılaşmasına yardımcı olarak saç dökülmesini önler. Saç derisini de nemlendirmeye yardımcı olur, böylece kepek ve pul pul kafa derisini önler. Bu nedenle, saçlarınız daha sağlıklı görünecek ve kafa derinizin sağlığı önemli ölçüde iyileşecektir.

Defne Yağı Saça Nasıl Uygulanır: Yağı 1: 1 oranında bir taşıyıcı yağ ( zeytin yağı, badem yağı, jojoba yağı vb.) ile  seyreltin ve kafa derisine ve saçlara uygulayın. Birkaç dakika sonra durulayın.

Defne Yağı Hangi Durumlarda Kullanılamaz?

Defne yağının bilinen bir zararı yoktur fakat aşağıdaki durumlarda kullanılmamalıdır.

 1. Defne yağı hamile bayanların kesinlikle uzak durması gereken bir doğallıktır.
 2. Defne yağı kızdırıcıdır. Bu sebeple; cilt için kullanımına dikkat edilmelidir.
 3. Kullanımının bir dermatolog eşliğinde gerçekleştirilmesi en doğrusudur.

Bu gibi durumlarda defne sabunun faydalarından yararlanabilirsiniz.

Yorum yapın