Ozon Yağı Faydaları Nelerdir?

Ozon yağı, “Ozon Enjeksiyonu” olarak adlandırılan bir üretim sürecinden geçirilen çok yüksek kaliteli soğuk preslenmiş safran yağı kullanılarak üretilir. Bu işlem, kullanıma hazır olana kadar ozonun oldukça uzun bir süre boyunca yağa karışmasını içerir. Bu yağın, 1904 senesinde Nicola Tesla tarafından faydaları bildirilmiştir. Bu zamandan itibaren de eczanelerde satılmaya başlanmıştır.

Ozon yağının faydaları nelerdir?

Ozon yağının cilde faydaları çok fazladır. Özellikle bu yağ cilt için kullanılır. Cildinize direk olarak cilt kremi gibi uygulayabilirsiniz. Özellikle gece yatmadan önce günde bir kez olacak şekilde uygulanabilir.

Yaraları sterilize edip temizleyebildiği gibi cilt hücrelerinin rejenerasyonunu uyarmaya yardımcı olabilecek özelliklere de sahiptir. Ozon yağı ayrıca inflamasyonu azaltabilir, tahrişi rahatlatabilir ve iyileşmeyi hızlandırabilir.

Ozon yağının cilt için faydaları

Daha önce de belirttiğimiz gibi, ozon yağı çoğunlukla sağlıklı cildi desteklemek ve çok çeşitli cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır.

  1. Akne ve egzamayı tedavi eder
  • Ozon yağı cildin temizlenmesini, kirlerden arınmasını, gözeneklerin açılmasını ve akne oluşumunu engeller. Harika bir temizleyici olduğu için egzama tedavisine de yardımcıdır.
  • Bu ve antibakteriyel nitelikleri, akne için yararlı bir doğal tedavi yöntemidir ve aynı zamanda egzama ve sedef hastalığı gibi birçok kronik cilt rahatsızlığının tedavisinde de etkili bir şekilde kullanılır.
  • Cildi temizlemenin yanı sıra, ozonlu yağ, tahrişi hafifletmeye ve cildin kızarmasını ve şişmesini azaltmaya yardımcı olur.

      2.Yaşlanma belirtilerini azaltır

Ozon yağının kırışıkları geçirmede etkili bir uygulama olduğu bilinmektedir.

Antioksidan etkileri nedeniyle ozon yağı kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerinin bir kısmını yok etmek ve yaşlılık lekelerinin görünümünü azaltmak için de kullanılabilir.

Ozon yağının dişlere faydaları

Yapılan çalışmalar ozon yağının diş yapısını korumaya ve diş köklerini güçlendirmeye destek olduğunu göstermiştir.

Ozon yağının sivilcelere ve uçuğa faydaları

Ozon yağının uçuk konusunda faydalarını ispatlayan bilimsel bir çalışma yoktur. Ancak bu yağı kullananlar arasında etkileri konusunda hem fikirlik vardır. Ozon yağını ilgili noktalara geçene kadar günde üç kere sürerek uygulayabilirsiniz.

Ozon yağının ayaklara faydaları

Ozon yağının ayağa faydaları da oldukça fazladır. Tüm doğal yağlarda olduğu gibi bu yağda da yumuşatıcı etkisi yüksektir. Düzenli spor yapan, tırnak batıkları gibi ayak probleri olanlar bu yağı düzenli olarak kullanabilirler.

Ozon yağının kaslara faydası

Spor yaptıktan sonra ortaya çıkan kas ağrısına en iyi ne gelir derseniz, cevabı ozon yağıdır. Ozon yağını hamlamış bölgelere sürerek bu ağrıdan kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz. Bu sebeple ozon yağı ağır spor yapan kişiler tarafından oldukça ilgi görür.

Ozonun kesiklere, yanıklara ve yaralara faydası

Ozonlu yağ genellikle küçük yaraları, lezyonları, yanıkları ve ısırıkları tedavi etmek için kullanılır. Kobaylar üzerinde yapılan yeni bir çalışmada, ozon yağı ile tedavi edilen hayvanların, ozon dışı gruptaki hayvanlara kıyasla yaralarında belirgin bir iyileşme yaşadıkları bulunmuştur. Böylece, araştırmacılar, ozonlu yağın ciltteki yara iyileşmesini arttırmak için kullanılabileceği sonucuna vardılar.

Ozon yağının bebekler için faydası

Bebek bezlerinin oluşturduğu popo pişiklerini iyileştirmek için harika bir çözüm, ozon yağı. Ozon yağı, reçeteli ilaçların bazılarında bulunan zararlı kimyasalların hiçbirini içermez ve bebeğinizin rahatsızlığını hafifletmesine yardımcı olur ve herhangi bir şişme veya cilt yaralanmasının iyileşmesini kolaylaştırır.

Ozon yağını deodorant gibi kullanabilirsiniz.

  • Kulağa tuhaf gelebilir ama koltuk altlarında ozon yağı kullanımı, daha uzun süre daha taze terlememenize ve terk kokmamanıza yardımcı olabilir.
  • Bir deodorant olarak kullanmak için, sadece kollarınızın altına ve terlemeye eğilimli diğer bölgelere uygulayın. Ozon yağı, vücut kokusuna yol açan bakterileri okside etmeye yardımcı olur.

Deneyin ve işe yarayıp yaramadığını bize bildirin.

Ozon yağı yüze sürülür mü?

Ozon yağı cilde faydaları denince akla ilk yüze faydaları akla gelir. Bu da bu yağın yüze sürülebilir olduğunu gösterir. Bu yağı sürdükten sonra ,nemlendirmesi için temizlemeden önce 20 dakika bekleyin.

Ozon yağı içilir mi?

Ozon yağının faydaları genel olarak sürmek ve uygulamak ile alakalıdır. Faydalı bir çok yağ ağız yolu ile vücuda alındığında çeşitli tepkimelere yol açabilir. Bu sebeple yenilmesi ve içilmesi faydalı değildir. Ozon yağının içilmesi konusunda da yeterli kanıt olmadığı için içilmemesi tavsiye edilir.

Ozon yağının zararları nelerdir?

Ozon yağı zararları denince aklımıza bir çok şey gelir. Çünkü her şeyin yararları olduğu gibi zararları da vardır. Ancak ozon yağının hiç bir zararı yoktur. Kanıtlanmış bir yan etkisi de yoktur. Ozon yağının yararları saymakla bitmez; ancak zararı şu an için yoktur.

Bir çok kimyasal dezenfetana göre çok daha faydalıdır. Bu sebeple de ozon tedavi merkezlerinde kullanılır.

Kaynak: https://ozonefactory.net/blogs/blog/benefits-of-ozonated-oils-for-skin-health

Yorum yapın