Nane Yağının Faydaları ve Kullanımı

Nane yağı ve aroması hemen hemen her şeyde vardır. Dudak kremlerinden el kremlerine, diş macunlarından çikolatalara kadar hemen hemen her yerde karşımıza çıkan nanenin kendisi kadar yağı da faydalıdır. Hatta diyebiliriz ki nanenin yağının faydaları nanenin kendisinden bile fazladır. Peki nane yağı faydaları arasında neler vardır?

Nane yağının sağlığa faydaları nelerdir?

 1. Nane yağı, sindirimi kolaylaştırır

Nane yağı hazımsızlığa birebirdir. Yemeğinize bir tatlandırıcı ajan olarak ekleyebilir veya yemeğinizden sonra bir bardak ılık suyla birkaç damla içebilirsiniz. Nane yağı tamamen doğal olduğundan mide ve sindirim için rahatlatıcıdır.

 1. Nane yağı solunum sistemi için faydalıdır

Nane yağı, solunum sistemini temizleyebilen mentol içerir. Soğuk algınlığı ve öksürük, sinüzit, astım ve bronşitlerde anında rahatlama sağlayan mükemmel bir balgam söktürücüdür.  Burun tıkanıklığı için sıcak suya karıştırıp soluyabilirsiniz. Göğsü yumuşatmak için ise, nane yağı ile göğsü ovabilirsiniz.

 1. Nane yağı baş ağrısına çok iyi gelir

Nane yağı baş ağrısından kurtulmak için en iyi doğal çözümdür. Bir mendilin üzerine birkaç damla nane yağı damlatın ya da bileğinize sürün ve baş ağrısından kurtulmak için teneffüs edin. Ayrıca migrenlerde mükemmel bir stres yatıştırıcısı olarak kullanılır.

 1. Nane yağı stres ve ağrıyı azaltır

Nane yağı uzun ve yorucu bir günden sonra stres ve ağrıyı hafifletebilir.Vücudunuza birkaç damla nane yağı sürün ve banyo yapın.Bu harika yağın ferahlatıcı özellikleri size enerji verir ve soğutma özellikleri vücut ağrısını giderir.

 1. Antiviral etkisi vardır

Anti-viral bir madde olduğu için nane yağı kanser ve tüberküloz tedavisinde kullanılabilir. Bu yağın uygulanması enfeksiyon ve salgınların olasılığını azaltır.

 1. Nane yağı tırnakları korur

Bu esansiyel yağın antifungal özellikleri topikal olarak uygulandığında mantar tırnak enfeksiyonunu azaltabilir.

 1. Nane yağı mide bulantısını giderir

Nane yağı mide bulantısını iyileştirmek için evde kullanabileceğiniz harika bir ilaçtır. Sıcak suya karıştırdığınız bir miktar nane yağını teneffüs etmek mide bulantısına çok iyi gelir. Hastalandığımızda annelerimizin yaptığı nane limon çayını mide bulantısını kesmesi ya da çok iyi gelmesi de bu sebepledir.

 1. Kramlara ve spazmlara iyi gelir

Nane yağı bağırsaklardaki gazı gidermede, spazmı gidermede oldukça başarılıdır.

 1. Ağız sağlığına faydaları

Nane aroması bütün diş macunlarına konur. Eğer sizin diş macununuz naneli değilse o zaman diş macununa iki damla nane yağı koyun. Nane yağı kötü nefes kokusu ve diş eti problemlerini çözer.

 1. Nane yağı, idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir

Nane yağı gibi uçucu yağlar idrar yolu enfeksiyonu oluşmasını engelleyebilir.

 1. Nane yağı kan dolaşımını hızlandırır

Nane yağı, sinirlere dokunduktan sonra kan dolaşımını arttırdığı uyarıcı bir etkiye sahiptir. Derhal nabız hızını artırır ve vücudun tüm organlarını oksijenlendirir.Bu metabolizmayı hızlandırmaya ve Alzheimer ve demans gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Bu da diyabetik hastalarda glukoz düzeyi dengesizliklerinde komplikasyonları önlemek için çok yararlıdır.

 1. Nane yağı böcek ilacı olarak kullanılabilir.

Diğer bir kaç yağ ile birleştirerek hazırlayabileceğiniz doğal böcek ilacındaki temel madde nane yağıdır. Evinizde sağlığa zararlı diğer böcek ilaçlarını kullanmak istemiyorsanız bunu kullanabilirsiniz.

Nane yağının cilde faydaları

Nane yağının cilde yararları direk sağlığa yararlarından daha fazladır. Bir çok dudak koruyucusunda, cilt kreminde kullanılan nana yağının diğer yararları nelermiş bakalım.

 1. Nane yağı cildi parlatır

Bu yağın birkaç damlasının günlük diyetinize eklenmesi, sağlıklı ve parlak bir cilde ulaşmanın kolay ve etkili bir yoludur. Soğutma etkisine sahip olan nane yağı, aynı zamanda donuk cildi aydınlatmak için çalışan mentol içerir.

 1. Nane yağı sivilcelere iyi gelir

Nane yağı akne probleminin giderilmesinde oldukça etkili bir maddedir. Fazla yağ salgısını kontrol eder ve gözeneklerin tıkanmasını ve aknenin oluşmasını önler. Yenilenmiş bir cilt için nane yağı kullanın!

 1. Nane yağı harika bir peeling maddesidir

Nane yağı, diğer keskin içerik maddeleriyle birlikte etkili bir yüz temizleyici olarak kullanılabilir.Bu küçük, nane dehasının yapamayacağı hiç bir şey yok!

 1. Nane yağı harika bir toniktir

Bildiğimiz gibi tonik, temizlenmiş ve gözenekleri açılmış bir cildin gözeneklerinin yağ ve kir ile dolmasını önlemek için gözenek sıkılaştırıcı olarak kullanılır. Nane yağını bir miktar su ve sirke ile karıştırıp harika bir tonik olarak kullanabilirsiniz.

 1. Nane yağı maskesi

Cilt temizleyici yüz maskelerinde nane yağı olmazsa olmazlardan biridir. Açık ve lekesiz bir cilt, nane yağıyla kolayca elde edilebilir.

Nane yağının saça faydaları nelerdir?

Saçlarınızı önemsiyorsanız mutlaka bitkisel bakım yağları kullanmalısınız. Saçların sağlıklı bir şekilde uzamasından hızlı uzamasına kadar nane yağının saça yararları oldukça fazladır.

Nane yağı her saça ve saç derisine uygundur

Yağlı bir kafa derisi veya kuru bir kafa derisi nane yağı hepsinde etkilidir. Nane yağının büzücü özelliklere sahip olduğu bilindiğinden, sebum sekresyonunu normalize etmeye ve kafa derisini soğutmaya yardımcı olur. Bu yağın düzenli olarak uygulanmasıyla saç derileriniz ve saçlarınızı artık yağlı hissetmezsiniz.

Öte yandan, nane yağındaki PH denge formülü de saç ve saç derisi problemlerine faydalıdır! Nemlendirici özellikleri kuru saç derisini ve kepekleri tedavi etmenize yardımcı olur, böylece güzel saçlar ve sorunsuz saç derisine sahip olursunuz. Saç derisini iyileştirir ve kaşınmayı da önler.

Saç derisini nemlendirir

Bu yağın mükemmel nemlendirme özelliklerine sahip olması nedeniyle, badem yağı veya zeytinyağı gibi en sevdiğiniz taşıyıcı yağı ile karıştırıp karışımı saçınıza uygulayabilirsiniz.

Duşa girmeden yarım saat önce saçınıza bu karışımı sürün. Sonra bone takıp yarım saat bekleyin. Duştan çıktığınızda ne kadar yumuşak saçlarınız olduğunu göreceksiniz.

Kaynak: http://www.stylecraze.com/articles/benefits-of-peppermint-oil-for-skin-hair-and-health/#gref

Yorum yapın