Hint Yağının Faydaları

Hint Yağının Faydaları

Hint yağının faydalarından en çok Hindistan ve Afrika nasipleniyor. Hint yağı antibakteriyel ve antienflamatuar barındırması sayesinde kullanımı giderek artmakta olan yağlar arasındadır.

 

Hint Yağının Sağlığa Faydaları
Hint Yağının Faydaları Ve Zararları

Hint Yağının Faydaları

 • Hint Yağı Kabızlığı Önler: 3 gün süresince günde 1 çay kaşığı Hint yağı tüketerek olası kabızlık rahatsızlığından kurtulursunuz. Hint yağının tüketim sonrasında vücutta müshil görevi görmesi kabızlığın önlenmesinde etkilidir.
 • Hint Yağı Bağışıklığı Güçlendirir: Bazı uzmanlar araştırmalar sonucunda Hint yağının bağışıklık sistemini güçlendirdiğini öne sürüyorlar. Yapılan araştırmalar sonucunda kesin bulgular oluşmasa da hastalıklara karşı direnci arttırdığı ve vücudun daha sağlıklı olmasını sağladığı bilinmektedir.
 • Hint Yağı Ağrılara İyi Gelir: Artrit rahatsızlığına iyi gelen Hint yağı eklem ağrıları, sinir iltihaplarına ve boğaz kaslarına faydalıdır. Masaj yapılarak da uygulanabilen yağ eklemlere harici olarak sürülebilir.
 • Hint Yağı Küçük Tümörlerin Düşmanı: T hücrelerini arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanan Hint yağı küçük tümörlerin etkisiz hale gelmesini sağlar. Amerikalı doktorlar Hint yağını küçük tümörlerin tedavisinde öneriyorlarmış.
 • Hint Yağı Lenf ve Karaciğer Dostu: Lenf ve karaciğer sağlığı için faydalı olan Hint yağı karaciğeri olumlu anlamda desteklerken lenflerin rahatlamasını sağlar.

 

Hint Yağının Cilde Faydaları Ve Zararları
Hint Yağı Kullanımın Cilt Sağlığına Faydaları

Hint Yağının Cilde Faydaları

 • Cilt problemlerini giderir: Cilt kuruluğu, güneş sonrası oluşan yanıklar, akne problemleri ve çatlak gibi cilt sorunlarının tedavisinde Hint yağı kullanılmaktadır. Hint yağı bunların dışında kaşıntı, siğil ve mantar gibi sorunlarda da tedavi edicidir. Kullanımı: Hint yağından 2 – 3 damla sorunlu olan bölgelere uygulayıp bekletin. Ortalama 60 dakika cildinizde beklettikten sonra cildinizi ılık su ile yıkayıp temizleyebilirsiniz. Sabah akşam her gün cilde uygulanabilir.
 • Derin çizgi ve kırışıklıklar için: Elastin ve kolajen üretimini uyaran Hint yağı cilde hızlıca nüfus ederek nemlenmesini ve yumuşamasını sağlar. Hint yağından her gece yatmadan göz çevreniz dahil tüm cilde yedirdiğiniz de kırışıklıkların giderek azaldığını göreceksiniz.
 • Yüzdeki akneler için: Risinoleik asit barındıran Hint yağı bakterilerin azalmasını sağlayarak sivilceleri önlüyor. Cilde derinlemesine işleyen Hint yağı katmanları temizleyerek sivilce oluşumunu azaltıyor. Kullanımı: Cildi ılık su ile temizledikten sonra Hint yağını cildinize yedirin ve sabah kalktığınızda cildinizi soğuk su ile yıkayın.
 • Cildi nemlendirir: Cildin nem oranını dengeleyen Hint yağı özellikle kuru ciltler için çok faydalıdır. Cilt bakımında en çok tercih edilen yağlardandır. Kullanımı: Her gece yatmadan temizlenmiş cildinize Hint yağından yedirerek sürün ve sabaha kadar cildinizde bekletip durulayın.
 • Yaralara iyi gelir: Düzenli uygulama sonucunda yara izleri için en uygun yağ olarak tavsiye edilir. Her gün ihmal etmeden uygularsanız etkisini mutlaka görürsünüz. Hücre sağlığını koruyarak düzenli dokular oluşmasını sağlayarak yara izlerini geçirir.
 • Cilt çatlaklarını onarır: Bacaklarda ve karın bölgesinde oluşan çatlaklar için Hint yağı etkili bir tedavidir. Yıllar önce oluşmuş çatlaklarda etkisini göstermese de yeni oluşan ve rengi hala kırmızımsı olan çatlaklarda düzenli uygulamada yüzleri güldürür.
 • Cilt lekelerini geçirir: Omega 3 açısından zengin olan Hint yağı lekelerin geçmesinde etkili bir tedavidir. Cildi nemlendirerek alt dokuya kadar iner ve dokuların daha sağlıklı olmasını sağlayarak cildi güzelleştirir.

 

Hint Yağı Kullanmanın Saç Sağlığına Faydası
Hint Yağı Kullanmanın Saç Sağlığına Faydası

Hint Yağının Saçlara Faydaları

 • Saç kıranı tedavi eder: Salisilik asit saç kıran tedavisi için gereklidir. Hint yağı ile yapılan bakım sonucunda saç kıran rahatsızlıkları önlenmektedir.  Kullanımı: Hint yağından 2 çay kaşığı Hindistan cevizi yağından 4 çay kaşığı çay tabağına koyup karıştırın ve sorunlu bölgeye yedirerek uygulayın. Pamuklu bezle yağ sürdüğünüz bölgeyi kapatın ve rahatsız olmayacaksanız sabaha kadar bekletin. Haftada 1 kere bu bakımı saç kıran oluşan alana uygulayabilirsiniz.
 • Saçların canlılığını arttırır: Tatlı badem yağı ve Hindistan cevizi yağı ile harmanlayarak Hint yağını saçlarınıza kullanabilirsiniz. Her banyo öncesinde saç diplerinize friksiyon şeklinde uygulayarak bekletin. Kan dolaşımının artmasında etkili olan Hint yağı saçların hızlı uzamasını ve canlanarak dolgun görünmesinde etkilidir.  Kullanımı: Hint yağından en iyi şekilde faydalanmak için geceden saçlarınıza uygulayıp sabaha kadar bekletip durulayın.
 • Kafa derisinde oluşan yaralara iyi gelir: Kafa derisinde oluşan her türlü hasar zamanla saçlarınızın dökülmesine neden olmaktadır.  Kullanımı: Kafa derisinde sık görülen mantar ve egzamanın tedavi edilmesi için gün içinde 15 dakika kafa derisine sürüp beklemeniz yeterlidir.
 • Kaş ve kirpikleri besler: Saç tedavisinde kullanılan Hint yağı kirpik ve kaşların beslenmesinde de etkilidir.  Kullanımı: Akşamları yatmadan kaş veya kirpiklerinize sürerek sabaha kadar bekletebilirsiniz.

 

Hint Yağının Zararları

 1. Hint yağı sindirin bozulmalarına neden olarak kusma ve bulantı oluşturabilir.
 2. Kabızlıkta etkisini bir hayli gösterse de ishal yapıcı özelliği bulunur.
 3. Hassas ciltlere sahip kişilerde deride tahriş yaparak döküntülere neden olabilir.
 4. Aşırı kullanım sonucunda ciltte kaşıntı ve kızarıklık oluşturur.
 5. Cilde masaj yaparak uyguladığınızda kramplara neden olabilir.
 6. Dudak kısmına değdirmeyin dudak ve dilde şişme görülebilir.
 7. Vücutta su kaybı oluşturur.
 8. Ciddi rahatsızlığı bulunanlar Hint yağını kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır.

“Hint Yağının Faydaları” üzerine 4 yorum

 1. Yanan yıpraanan saç için Liquid keratinden başka hiçbiri kalıcı ve gerçek bir tedavi yapamıyor, boşuna para ve zaman harcamayın derim.

  Yanıtla
 2. Saçlarıma kür halinde uyguladığımda saçımın inanılmaz hızlı uzadığını fark ettim. Saçtan arındırıp kuruttuktan sonra hem o elektriklenmeyi alıyor hem de yumuşacık yapıyor. saçın bakımını ve onarımını yapmak için düzenli kullanmak yetiyor

  Yanıtla
 3. Hint yağını en çok kaşlarımda kullandım. Kaşımın küsen ve uzun süredir kıl çıkmayan yerlerine düzenli uyguladığımda kaşımın çıkmasını sağladı. Kaş kalınlaştırmak isteyen, kirpik uzatmak isteyenler kesinlikle denemeli.

  Yanıtla

Yorum yapın