Adam Otunun Faydaları

Dolgun bir kazık şeklindeki kökü ve adeta kol ve bacak gibi gözüken dalları ile insan gövdesine benzeyen ve bu nedenle adam otu ismini alan bu bitki, aynı zamanda insan otu, adem otu ya da Abdüsselam otu olarak bilinmektedir. Eski Mısır uygarlıklarında büyücüler tarafından kullanılan adam otu, birçok batıl inancın gelişmesine ve günümüze kadar sürmesine de sebebiyet vermiştir. Günümüzde ise pek çok bitkisel tedavi seçeneğinde tercih edilen bir bitki olan adam otunun tek kötü yanının diğer faydalı bitkilere nazaran biraz daha kötü kokması olduğu dile getirilebilmektedir. Birçok ilacın yapım aşamalarında adam otunun faydalarından yararlanılması ve özellikle eczacılık alanında bu bitkinin çok önemli bir yere sahip olması da yine adam otu ile ilgili verilebilecek olan diğer bilgiler içerisinde gelmektedir. Tüm bunların yanı sıra adam otunun faydaları nelerdir sorusuna da aşağıdaki maddeler üzerinden yanıt verilebilir.

Adam Otunun Faydaları Nelerdir?

Adam otunun faydaları saymakla bitmemekte ve doğanın en değerli bitkilerinden olan bu ot, günümüzde pek çok hastalığın doğal yöntemler ile tedavisinde kullanılmaktadır. Buna göre adam otu,

 • Cinsel gücü ve isteği arttırıcı olarak bilinir.
 • Vücudun direncini arttırır, halsizlik hissini giderir.
 • Kabızlık ile mücadele eden kişilere iyi bir destekleyici tedavi yöntemi olabilir.
 • Kas kasılmalarını engeller ve var olan kasılmaları giderir.
 • İdrar yolu hastalıkları üzerinde olumlu etki gösterir.
 • Sivilceler üzerinde etkilidir. Yeni sivilce oluşumuna engel olur.
 • Doğurganlığı arttırır.
 • Kadın hastalıklarına iyi gelir.
 • Vücutta meydana gelen hafif ve orta şiddette ağrıları dindirir.
 • Yatıştırıcı olarak kullanılabilir.
 • Göz bebeklerini büyütücü etkisi ile bilinir.
 • Egzama ya da buna benzer pek çok deri hastalığında tercih edilebilir.

Adam Otu Nerede Yetişir?

Adam otunun faydalarını gören ve bu otu nerede bulabileceğini merak edenlere ülkemizde en çok Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde adam otu yetiştiriciliğinin olduğu söylenebilir. Antalya ya da çevresindeki boş arazilerde, kaya diplerinde ve ekilmemiş birçok tarlada da yine adam otunun örneklerine rastlanabilmektedir. Kendi kendine yetişebilmesi ve çok sık rastlanan bir ot türü olması ise adam otunun birçok manav, yerel pazar ve aktarda kolaylıkla bulunabilmesine imkan vermektedir. Bu nedenle adam otunun faydalarını değerlendirmek isteyen kişilerin özellikle Batı ve Güney bölgelerimizdeki semt pazarlarını ziyaret etmeleri ya da aktarlarına danışmaları yeterlidir.

Adam Otu Nasıl Kullanılabilir?

Adam otunun faydalarından ve nerelerde bulunabileceğinden bahsedildikten sonra merak edenler için adam otunun kullanımı hakkında da bilgilendirme yapılabilir. Buna göre sonbahar mevsiminde topraktan çıkarılan ve güneşte kurutulan adam otu daha sonra kökünün kazınması ile toz şekline getirilir. Elde edilen toz ise su ile karıştırıldıktan sonra doğrudan içilebileceği gibi merhem haline getirilerek de cilde dışarıdan uygulanabilir. Toz halindeki adam otunun birçok yerde çay şeklinde tüketildiği ve biraz şekerle ya da balla tatlandırıldığı zaman oldukça lezzetli olduğu da bilinmektedir. Ancak adam otunun zehirli bir ot olması, dikkatli kullanımını gerektirmektedir ve bu nedenle dozunda tüketimi fazlasıyla önemlidir.

Adam Otunun Zararı Var mı?

Adam otunun faydalarını öğrenen birçok kişi, olabildiğince fazla yararlanabilmek amacıyla bu otu sınırsız şekilde tüketebileceğini düşünmektedir. Ancak birçok yararının dışında aynı zamanda zehir içeren bir ot türü olması, adam otunu yararlı olduğu kadar zararlı bir bitki haline de getirebilmektedir. Bundan dolayı adam otunu doğru şekilde kullanmak isteyen kişilerin mutlaka bu konuda tecrübe sahibi olan birilerine ya da bu tür bitkiler konusunda profesyonel kişilere danışmaları tavsiye edilir. Adam otunun günlük kullanım miktarını merak edenlere ise 20 mg olacak şekilde günde 3 defa tüketilmesinin yeterli olacağı söylenebilir. Hamilelerde ve emziren annelerde kullanılması önerilmeyen bu otun aynı zamanda en güçlü doğal müshillerden birisi olduğu da göz önünde bulundurulmalı ve kullanımı konusunda dikkatli olunmalıdır.

Adam Otu ile İlgili Uyarılar

Zehirli bir bitki olan adam otu, muhakkak bir uzman kontrolünde tüketilmelidir. Rastgele ve abartılı miktarda kullanılması sonucunda meydana gelebilecek olan yan etkiler ise aşağıdaki gibidir:

 • Ağız içi kuruluğu
 • Deride kızarma
 • Hayal görmeye başlama
 • Sürekli uyku hali
 • Huzursuzluk

Bir sonraki evrede ise nefes darlığı gibi daha ciddi belirtilere neden olabilen adam otu zehirlenmesi nadiren de olsa ölümle sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle bu bitkinin kullanımının kontrol altında tutulması ve bilinçsiz bir şekilde tüketilmemesi gerçekten çok önemlidir.

“Adam Otunun Faydaları” üzerine bir yorum

 1. Belimde ve kolumda aşırı agrı oldugu içi agrıyan yerlere çok az miktarda iki gün sürdüm sürdügümde kaşıntı falan olmadı üçüncü günden sonra bu gün beşinçi gün
  dür kızarıklıkla beraber kaşıntısı devam ediyor. Ne kadar devam eder bu kaşıntı geceleri uyku uyuyamaz oldum neyle bu kaşıntıyı giderebilirim birileri yardımcı olsun lğtfen

  Yanıtla

Yorum yapın