Hayvansal GıdalarManşet

Yumurtanın Faydaları

yumurtanin-faydalari

Yumurtanın birçok faydasından bazıları, vücuda besin alımını dengelemesi, kötü kolesterol seviyesini düşürmesi, bilişsel fonksiyonu artırması, kalbi koruması, göz rahatsızlığını önlemesi, vücudu zehirden arındırması, belirli kanser türlerine karşı koruması, kilo vermeye yardımcı olması ve düzenli büyüme ve gelişmeyi garanti altına alması gibi becerilerini içermektedir.

Yumurta insanların beslenme düzeninin en etkileyici parçalarından biridir. Sırf bu nedenle çok eşsizdir. Balık yumurtaları bir takım kültür ve ulusal mutfaklarda yenirken kuş yumurtaları en yaygın olarak tüketilen yumurtalardır. Kuş yumurtaları dışında ise genel anlamda en popüler olan ise tavuk yumurtasıdır.

Yumurta, dünya genelinde beslenme düzenlerinin başlıca parçası olmuştur. Soru şudur: yaygın olarak ulaşılabilirliğinin yanında, neden yumurta küresel mutfağın doğal bir şekilde böyle bir parçası olmuştur? Yumurtanın içerisindeki gıdalar tek başına bir makale olur ancak bir takım nedenlerden dolayı insanların beslenme düzeninin önemli bir parçasını oluşturduğunu söylemek yeterlidir.

Yumurtanın Besin Değeri

Yumurta çok yaygın bir biçimde sevilir ve içerisinde besleyici öğe sağlamasından dolayı yaygın olarak kullanılır. Yumurtada tek bir hücreden bir civciv yaratacak kadar yeterli besin öğesi bulunmaktadır ve bu besin öğelerine aynı şekilde insanların da ihtiyacı vardır. Yumurta fosfor, selenyum, kalsiyum ve çinkonun yanı sıra yüksek miktarda A vitamini, b vitamin kompleksi, D vitamini, E vitamini ve K vitamini içermektedir. Dahası buna ek olarak yumurta, omega 3, antioksidanlar ve protein gibi çeşitli kilit anahtar bileşenlere sahiptir.

Yumurtanın Faydaları

  1. Büyüme ve Gelişim: Diğer önemli vitaminlerin yanı sıra yüksek protein konsantrasyonu, vücudumuzun normal bir oranda gelişmesini ve düzgün bir şekilde büyümek için gerekli olan besin maddelerinin tamamını almasını sağlar. Protein hücre oluşumu için önemlidir. Bunun anlamı, vücudun her parçası, her organı, saç, kan damarları ve kemikler var olmak için proteine ihtiyaç duyarlar. Ayrıca protein, onarım ve yeniden gelişme için önemlidir.
  2. Kalp Sağlığı: Son yıllarda yumurtanın kalp sağlığı üzerindeki potansiyel tehlikeleri hakkında tartışmalara yaşanırken birçok inşa ne kolesterol çeşidine bakar ne de onu vücut üzerindeki etkisine. Çoğu araştırma, vücuttaki kötü kolesterolü yok etmeye yardımcı olan iyi kolesterol seviyesini artırmasından dolayı yumurtanın gerçekte kalbi felce karşı koruduğunu ve kalp sağlığını geliştirdiğini ortaya koymuştur. Yumurta LDL kolesterol (kötü kolesterol) seviyesini düşürerek, damar tıkanıklığı, kan pıhtılaşması, felç, kalp krizi ve diğer kalp ve damar durumlarından kaçınmak için yardımcı olur.
  3. Kilo Vermede Faydaları: Yumurta, vücudun gelişimi için ihtiyaç duyulan proteinlerle dolu olmasından dolayı doyurucu bir gıda türüdür. Vücuda enerji ve besin sağlar ve açlığı yatıştırır. Yumurta, aşırı kalori almadan vücuttaki sağlık dengesini kazanmak için harika bir yoldur. Bu da kilo verme veya kiloyu koruma için iyi bir yöntem sunar.
  4. Zihinsel Etkileri: Yumurtanın az bilinen faydalarından biri de zihinsel sağlık üzerine etkisidir. Bu faydası, yüksek seviyede kolin varlığından kaynaklanır. Kolin, B vitaminleri içerisinde gruplandırılır ancak aslında beyinde kritik nöral yollar oluşturmada yardımcı olması özelliği çok bilinmez. Dünya nüfusunun %90’ı vücudun ihtiyacından daha az kolin aldığı hesaplanmıştır. Buna karşılık yumurta yüksek miktarlarda kolin sağlar.
  5. Antioksidan Etkinliği: Antioksidan kapasitesi olan gıdaların sağlıklı olduğunun kabul edildiği görünüyor ancak birçok insan yumurtanın A vitamini lutein ve zeaksantin gibi çeşitli antioksidanları içerdiğini unutmaktadır. A vitamini vücudun bir takım bölgelerinde bir antioksidan olarak çalışırken, lutein ve zeaksantin ise özellikle gözün sarı nokta hastalığı ve katarakt oluşumuna karşı koruma da etkilidir. Antioksidanlar, kanser ve kalp hastalığı gibi kronik rahatsızlıklarla sonuçlanan vücut organlarına oksidatif baskı oluşturmadan önce serbest radikalleri dışarı atar ve onları etkisiz hale getirir.
  6. Olağanüstü Minerallere Sahip Olması: Yumurtanın mineral bileşenleri harikadır ancak ayrıca, iyot ve selenyum gibi alması zor belirli mineraller bakımından da eşsizdir. Yumurta çok yönlüdür ve yumurta yiyerek bilmeden dengede kalacak kadar evrenseldir. Bu mineraller antioksidan aktivitesini korur (selenyum) ve tiroitteki sağlıklı hormonal fonksiyonları sürdürür (iyot).

Gezen ve Açık Alanda Dolaşan Tavukların Yumurtalarının Önemi

Yumurtanın bu önemli faydalarının tamamı kısmi olarak tavuğun yetiştirildiği şartlardan kaynaklanır. Anne tavuğun beslenme düzeni yumurtanın besin içeriğini etkiler. Bu sebeple, otlakta yetişen tavuk yumurtası tüketmek daha iyi bir seçenektir. Çünkü bu tür yumurtalar daha yüksek omega-3 içeriğine, E vitamini içeriğine, daha büyük olma eğilimine ve daha fazla besin öğesi dolu olma eğilimine sahiptir.

Gezen ve otlaklarda yetişen tavukların yumurtaları pahalı olsa da söz konusu sağlık faydalarından yararlanabilmek için yanınızda biraz fazladan para bulundurmanızda fayda vardır.

Birkaç Uyarı

Yumurta insan popülasyonu için açık bir şekilde temel besin kaynağı olmasına rağmen içerisinde yüksek seviyede kolesterol vardır. Bu da kanda aşırı kolesterol yüksekliğinden mustarip olan insanlar için tehlikeli olabilmektedir. Dahası bazı araştırmalar, tip 2 şeker hastaları ile aşırı miktarda yumurta tüketimi arasındaki negatif etkilerde artış gözlemlemiştir. Ancak bu nokta üzerinde daha fazla araştırma yapılması ihtiyacı vardır.

Yumurta Hakkında Yazılan Diğer Konular

Çiğ Yumurtanın Faydaları

Yumurta Kabuğunun Faydaları

Yumurta Akının Faydaları

3 yorum

  1. Yumurta civcive can verecek kadar besin değerine sahip. Sabahları tavsiyem yağda değil haşlama olarak tüketilmesidir. Ayrıca fiyat performans olması içinde pazardan alınmalıdır. Korkmayın Tavuktan çıkıyor bu yumurtalar markette 2 katı para ödemeniz birşey değiştirmeyecektir.

  2. Yumurtanın faydası artık tartışılacak bir şey değil. Faydaları da etkileri de ortada. Vücudu yumurtadan yoksun bırakmamak gerektiğini düşünüyorum. Vücudun yapı taşlarını oluşturan proteinin en büyük kaynağı yumurta. O nedenle küçük büyük herkes her gün tüketmeli.

  3. Yumurta herkesin vazgeçilmez sabah kahvaltı besinlerinden birisidir ve küçüklükten beri annelerimiz büyüklerimiz faydalarını hep konuşurlar buna benzer bir makale güzel olmuş.

Leave a Response