Gümüşün Faydaları

Gümüş Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Gümüş konusunda tarihte şaşırtıcı birçok doğru bilgi bulunmaktadır. Özellikle 14.YY Avrupa’sında gümüşten yararlanılarak milyonlarca insanın hayatı kurtulmuştu ve gümüşün faydası fark edilene kadar vebadan Avrupa’nın %25’i hayatını kaybetmişti.

 • 1342-1357 yıllarında Avrupa da Vebadan sadece Çingeneler bir zarar görmemişti. Çingeneler bu salgından zarar görmemek için gümüşü küçük partiküllere ayırıyor ve bunu açık bir damardan vücuda veriyorlardı. Partiküller böylece tüm vücuda yayılıp, vücuttaki bakteri ve virüsleri temizliyordu.
 • Yine aynı dönemlerde doktorlar gümüşün faydalarını bildikleri için bu detayı halk ile paylaşıyordu. Öyle ki insanlar bebeklerine ağızlarına koymak için gümüş çay kaşıkları verir hale gelmişti.

 

Gümüşün Faydaları

Gümüşün faydaları konusunda şu detayları verebiliriz :

 1. Gümüş bilinen ilk antibiyotik maddedir. Tarihe baktığımızda ilk gümüş metal yaprağın sargı bez olarak kullanıldığı bilgisine ulaşırız.
 2. Gümüş antibakteriyel bir etkiye sahip olduğu için gümüşten çatal, kaşık, bıçak, su kabı gibi mutfak gereçleri üretilmiştir.
 3. Gümüşün antimikrobiyal etkisi vardır. Bu etki sayesinde gümüş enfeksiyon kontrolü yapılması gereken yerlerde, yanık tedavisinde kullanılan ilaçlarda kullanılır.
 4. Ayrıca antibiyotik ihtiyacında gümüş suyu tedavi edici bir sıvı olarak tüketilebilmektedir.
 5. Romalılar küçük gümüş parçaları ile yara ve kesikleri tedavi etmiştir.
 6. Gümüş radyasyona karşı koruyucudur.
 7. Şeker, sedef, ayak kokusu, kaşıntı, mayasıl gibi hastalıklara gümüş ve gümüş suyu iyi gelmektedir.
 8. Bilimsel detayları göz önünde bulundurursak gümüş, 450 tür bakterinin DNA’sını yok edebilecek bir etki alanına sahiptir.
 9. Gümüş iyonlarının kemik gelişiminde bir hayli etkili olduğu ve uyarıcı özelliğinin bulunduğu belirtilmektedir.
 10. En fazla iletkenlik özelliğine sahip olan gümüş birbirine sürtünen materyalin oluşturduğu elektriklenmeyi çok çabuk önler bu sayede vücudu stresten uzaklaştırır.
 11. Gümüşün faydaları arasında gösterebileceğimiz bir diğer özelik de Greklerin su ve şarap kadehlerini temizlemek için kullanmalarıdır.

 

Gümüşün Özellikleri Nelerdir?

 • Yansıtırlık Özelliği: Kızılötesi yansıtırlığa sahip olan gümüş elementlere oranla bile yüksektir. Isı kaybını önemli derecede azaltan gümüş radyoaktif enerjinin kaynağına geri dönmesine yardımcı olur.
 • Yayıcılık Özelliği: En düşük yayıcılık oranlarına sahip olan gümüş termal enerjinin yayılmasını azaltarak bulunduğu ortamın sıcak kalmasını sağlar.
 • İletkenlik Özelliği: Isı iletkeni bulunduran gümüş ısıyı alarak düzgün ve hızlı bir şekilde dağıtarak iletimini sağlar.

“Gümüşün Faydaları” üzerine bir yorum

 1. Gümüş hem kozmetik olarak hem de antibiyotik olarak oldukça faydalı. Çatal kaşıklarda gümüş kullanmak normal kullandığımız demir çatal kaşıktan daha sağlıklı. Gümüş çatal kaşık sağlığımız için daha faydalı ne de olsa ilk antibiyotik.

  Yanıtla

Yorum yapın