Yumurta Kabuğunun Faydaları

Bir yumurta kabuğu, bazı antiasitlerin temel içeriği olan kalsiyum karbonattan oluşur. Her ortalama büyüklükteki bir yumurtanın kabuğu 750-800 miligram kalsiyuma sahiptir.

 

Yumurta kabuğu, bir yumurtanın toplam ağırlığının %9-12’sini oluşturur ve içeriye oksijen girmesine ve dışarıya karbondioksit çıkmasına yarayan gözeneklere sahiptir.

 

Yumurta kabuğunun rengi, yumurtlayan tavuğun türünü yansıtır. Beyaz tavuk beyaz yumurta, kahverengi tavuk kahverengi yumurta yumurtlar.

 

Yumurta Kabuğunun Faydaları

 • Yüz Maskesi: Yumurta kabuğu toz haline getirilerek yumurtanın beyazı ile çırpılır ve cilt sıkılaştırıcı yüz maskesi olarak kullanılır. Yüzü yıkamadan önce yüz maskesinin kuruması beklenmelidir.
 • Cilt Tahrişlerine İyi Gelir: Küçük bir kap elma sirkesi içine yumurta kabuğu ilave edilir ve birkaç gün içilir. Ayrıca karışım, ufak cilt tahrişlerine veya kaşınan cilde uygulanır.
 • Güçlü Bir Temizleyicidir: Yumurta kabuğu tortusu, kap kacak temizleme konusunda birebirdir. Güçlü bir temizlik için az bir sabunlu suyla karıştırılabilir.
 • Bahçe Gübresi: Yumurtanın içerisinde, bahçe geliştirmesi için faydalı olan kalsiyum ve diğer mineraller bulunmaktadır. Yumurta kabuğu, küçük parçalar haline getirilir ve dikimden önce her bir çukura serpiştirilir. Daha sonra her iki haftada ilave yumurta kabuğu serpiştirilir.
 • Haşere Mücadelesi: Yumurta kabukları parçalanır ve sümüklü böcek, salyangoz ve tarla kurtlarını uzaklaştırmak için sebze ve meyvelerin etrafına saçılır. Bu yaratıklar, yumurta kabuğunun keskin parçalarının üzerinde gezinmeyi sevmezler. Ayrıca yumurtanın kokusu onları uzaklaştırır.
 • Kahve Tatlandırıcı: Öğütülmüş yumurta kabukları kahve tozuna eklenerek tadının daha az acı hale gelmesini sağlar.

 

Toz Kalsiyum Takviyesi

İlaçları bir kenara bırakarak 8 dakika içerisinde 350 derecede yumurta kabuğunu kurutun. Daha sonra soğumasını bekleyin ve öğütün. Ardından favori meyvenizin püresi veya suyuna günde bir kere ekleyin.

 

Kaldırım Tebeşiri

Malzemeler:

 • Yaklaşık 5 yumurta yumurta kabuğu
 • 1 çay kaşığı un
 • 1 tatlı kaşığı çok sıcak su
 • Tebeşiri renklendirmek için gıda boyası

Yapılışı: Yumurta kabuklarını yıkayıp kurutun. Kabukları, bir kaseye parçalayın ve toz haline gelene kadar öğütün. Tüm parçaların tamamen toz haline geldiğinden emin olun. Sonraki adıma geçmeden büyük parçaları ayıklayın.

 

Diğer bir kasede un ve sıcak suyu karıştırın. Daha sonra 1 tatlı kaşığı yumurta kabuğu tozu ekleyin ve kalın bir hamura karıştırın.

 

Sevdiğiniz renk gıda boyasını ekleyin. Tebeşiri renklendirmek için sadece bir ya da iki damla ekleyin. Beyaz renk istiyorsanız herhangi bir şey eklemeyin.

 

Hamura tebeşir şekli verin ya da istediğiniz şekli verin. Son olarak tebeşiri 3 gün kurutun.

 

Yumurta Hakkında Yazılan Konular

Yumurta Akının Faydaları

Çiğ Yumurtanın Faydaları

Yumurtanın Faydaları Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

“Yumurta Kabuğunun Faydaları” üzerine 2 yorum

 1. Çöpe attığımız yumurta kabuklarının bu kadar faydası olduğunu bilmiyordum. Yüz maskesi ve temizlik yardımcısı olarak kullanmayı deneyeceğim. Bu bilgilendirmeniz için teşekkürler

  Yanıtla
 2. Yüz maskesi yapanını duymuştum burada da bunu görmek bilgimi teyit etmiş oldu farklı faydaları da varmış şaşırdım açıkçası.

  Yanıtla

Yorum yapın