Hayvansal Gıdalar

Yumurta Kabuğunu Saklamanız için 5 Neden

yumurta-kabugu

Yumurta kabuğunun faydalarını işlediğimiz bu yazımızda birbirinden şaşırtıcı bilgiler sizi bekliyor. Öncelikle yumurta kabuğunu tanıyarak başlayalım.

 • Bir yumurta kabuğu, bazı antiasitlerin temel içeriği olan kalsiyum karbonattan oluşur. Her ortalama büyüklükteki bir yumurtanın kabuğu 750-800 miligram kalsiyuma sahiptir.
 • Yumurta kabuğu, bir yumurtanın toplam ağırlığının %9-12’sini oluşturur ve içeriye oksijen girmesine ve dışarıya karbondioksit çıkmasına yarayan gözeneklere sahiptir.
 • Yumurta kabuğunun rengi, yumurtlayan tavuğun türünü yansıtır. Beyaz tavuk beyaz yumurta, kahverengi tavuk kahverengi yumurta yumurtlar.

Yumurta Kabuğunun Faydaları

 • Besleyici yüz maskesi yapılabilir.
 • Cildinizdeki tahrişleri giderebilirsiniz.
 • Mutfakta güçlü temizleyiciler yapabilirsiniz.
 • Bahçeniz için harika bir gübredir.
 • Kendi takviye Kalsiyumunu yap.

Yumurta Kabukları İçin Şaşırtıcı Kullanımlar

1. Besleyici Yüz Maskesi

Kurutulmuş yumurta kabuğunu kendi maske harcınıza katabilirsiniz, Maske kuruduktan bir müddet sonra yüzünzü su ile yıkayın. Sıkılaşmış bir cilt için harika bir üründüryumurta kabuğunun faydaları

2. Cilt Tahrişlerini Tedavi Edin

Küçük bir elma sirkesi kabına bir yumurta kabuğu damlatıp birkaç gün bekletiniz. Karışımı küçük cilt tahrişlerine veya kaşıntılı ciltlere uygulayın.

Yumurta Kabukları İçin Şaşırtıcı Kullanımlar

3. Güçlü Temizleyici

Öğütülmüş yumurta kabukları, temizlenmesi zor tencere ve tavalar için harika, toksik olmayan bir aşındırıcıdır. Güçlü bir temizlik için onları biraz sabunlu suyla karıştırın.

Yumurta Kabukları İçin Şaşırtıcı Kullanımlar

4. Bahçe Yardımcısı

Yumurta kabukları, bahçenizin gelişmesine yardımcı olan kalsiyum ve diğer mineraller bakımından zengindir, bu yüzden harika bir gübredir. Birkaç yumurta kabuğunu küçük parçalara ayırın ve ekimden önce her deliğe serpin. Sonra, her iki haftada bir bitkinizin etrafına ilave kabuklar serpin.

Yumurta kabukları, sümüklü böcek, salyangoz ve hatta başıboş kediler gibi yaygın bahçe zararlılarını engellemeye de yardımcı olabilir! Birkaç yumurta kabuğunu ezin ve onları sebzelerinizin ve çiçeklerin etrafına saçın. Kabukların dokusu, bahçe zararlılarının uzak durmasına yardımcı olacaktır.

5. Kendi Kalsiyum Desteğini Yap

Yumurta kabuklarını 8 dakika boyunca 350 derecede fırında pişirin. Soğuduktan sonra havanda ezin ve toz haline getirin. Hergün bir çay kaşığı kullanabilirsiniz. Sulu şeylerin içine karıştırıp tüketebilirsiniz.

Toz kabuğunu köpeğinizin yemeğine kalsiyum takviyesi olarak da ekleyebilirsiniz. Kalsiyum bir köpeğin beslenmesinin önemli parçalarındandır.Köpek mamasına eklemek için köpek maması  başına 1/2 çay kaşığı yumurta kabuğu ekleyin.

Yumurta Kabukları İçin Şaşırtıcı Kullanımlar

Yumurta Kabukları Nasıl Temizlenir?

Yumurta kabuklarını yeniden kullanmadan veya yeniden yerleştirmeden önce, temiz ve bakteri içermediklerinden emin olmak iyi bir fikirdir. Kabukları içine ve dışına durulayın, içeriye yapışmış olabilecek kalıntı veya zarı temizlediğinizden emin olun. Ardından kabukları bir tencerede 10 dk kaynatın.

Toz Kalsiyum Takviyesi Nasıl Yapılır?

İlaçları bir kenara bırakarak kendi kalsiyum takviyenizi yapabilirsiniz. 8 dakika fırında 350 derecede yumurta kabuğunu kurutun. Daha sonra soğumasını bekleyin ve öğütün. Ardından favori meyvenizin püresi veya suyuna günde bir kere ekleyin.

 

Kaldırım Tebeşiri Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

 • Yaklaşık 5 yumurta yumurta kabuğu
 • 1 çay kaşığı un
 • 1 tatlı kaşığı çok sıcak su
 • Tebeşiri renklendirmek için gıda boyası

Yapılışı: Yumurta kabuklarını yıkayıp kurutun. Kabukları, bir kaseye parçalayın ve toz haline gelene kadar öğütün. Tüm parçaların tamamen toz haline geldiğinden emin olun. Sonraki adıma geçmeden büyük parçaları ayıklayın. Diğer bir kasede un ve sıcak suyu karıştırın. Daha sonra 1 tatlı kaşığı yumurta kabuğu tozu ekleyin ve kalın bir hamura karıştırın. Sevdiğiniz renk gıda boyasını ekleyin. Tebeşiri renklendirmek için sadece bir ya da iki damla ekleyin. Beyaz renk istiyorsanız herhangi bir şey eklemeyin. Hamura tebeşir şekli verin ya da istediğiniz şekli verin. Son olarak tebeşiri 3 gün kurutun.

 

Yumurta Hakkında Yazılan Konular

Yumurta Akının Faydaları

Çiğ Yumurtanın Faydaları

Yumurtanın Faydaları Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

3 yorum

 1. Çöpe attığımız yumurta kabuklarının bu kadar faydası olduğunu bilmiyordum. Yüz maskesi ve temizlik yardımcısı olarak kullanmayı deneyeceğim. Bu bilgilendirmeniz için teşekkürler

 2. Yüz maskesi yapanını duymuştum burada da bunu görmek bilgimi teyit etmiş oldu farklı faydaları da varmış şaşırdım açıkçası.

Leave a Response