C Vitamini Faydaları

İnsan bedeni kendi kendine C vitamini üretemez. Bu nedenle de dışarıdan takviyesi gereken bir vitamin türüdür. C vitamini en doğal hali ile meyve ve sebzelerde yer alır. Mevsiminde doğru besinleri tüketerek herkes ihtiyaç duyduğu C vitaminini vücuduna aktarabilir.

C Vitamininin Faydaları Nelerdir?

Antioksidan Açısından Faydası: Vücudun toksinlerden kurtulması ve korunması için büyük bir fayda sağlayan C vitamini, hücrelerin korunmasını gerçekleştirir. Aynı zamanda hücre yenilenmesini ve bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesi için C vitamini takviyesi uzmanlar tarafından önerilir.

Kalp Sağlığı Açısından Faydası: Özellikle kalp krizinin engellenmesi açısından C vitaminine vücudumuz çok ihtiyaç duyar. Kalbin ritmini düzenlemesinde ve damar yollarının açılmasında da büyük faydaları mevcuttur.

Soğuk Algınlığı İçin Faydası: C vitamini özellikle kış mevsiminde soğuk algınlığından korunmak için çok faydalıdır. C vitamini içeren kış meyvelerini bol miktarda tüketmek gerekiyor.

Hamileler İçin Faydası: Hamilelik döneminde yeteri kadar C vitamini almak, bebeğin fiziksel gelişimini tamamlayabilmesi açısından çok gereklidir. Aynı zamanda emzirme dönemine de fayda sağlayan C vitamini uzmanlar tarafından hamileler için her zaman önerilir.

Sigara İçenler İçin Faydası: Sigara içenler için vücutta biriken zararlı maddelerin atılabilmesinde C vitamini çok faydalıdır. Bu nedenle sigarayı bırakamayanlar C vitamini takviyesini ihmal etmemelidir.

Göz Sağlığı İçin Faydası: C vitamini göz bozukluklarını gidermek için ideal bir vitamin türüdür. Aynı zamanda göz merceğinde oluşan donukluk rahatsızlığında da %70 oranında engelleyici bir etkisi bulunmaktadır.

Kanserle Mücadelede Faydası: C vitaminin birçok araştırmaları da kanıtlıyor ki, kanserle mücadelede yeri çok büyük. Kanser riskini azaltması ve oluşan kanserli hücrelerin iyileşmesi adına C vitamini yeterli miktarda alınmalıdır. Doktorlar tarafından da sıklıkla bu anlamda önerilmektedir.

Diş Sağlığına Faydası: C vitamini dişleri çürük oluşumuna karşı korurken aynı zamanda diş etlerinin sağlıklı kalması için de büyük bir fayda gösterir.

C Vitamini Faydaları Kısaca

  • Kanser riskini azaltır.
  • Göz sağlığını korur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Vücut direncini arttırır.
  • Soğuk algınlığına karşı korur.
  • Antioksidan etki gösterir.
  • Sigara içenler için faydalıdır.
  • Hamilelerde bebek gelişimini destekler.
  • Kalbi ve damar yollarını korur.
  • Diş ve diş eti sağlığını korur.

C Vitamini Hakkında Bilgiler

C vitaminini en iyi şekilde doğal ürünlerden almak iyi gelecektir. Bol miktarda C vitamini bulunduran meyve ve sebzeler arasında portakal, mandalina, limon, üzüm, brokoli, ıspanak, karnabahar, patates, domates ve kuşburnu sayılabilir. Bununla birlikte uzmanların onay verdiği ve eczanelerde satılmakta olan C vitaminleri de kullanılabilir.

C vitamini eksikliğinde skorbüt adı verilen bir hastalık meydana gelebilir. Diş eti kanamalaru, iltihaplar ve diş çürümeleri oluşur. Özellikle dişlerde eksiklik durumunu çok net bir şekilde gösteren bu vitamin türü, vücut direncinin azalması, soğuk algınlığına kolayca yakalanabilme ve daha birçok rahatsızlık ile de etkisini belli edecektir.

C Vitamini Zararları

Bir vitamin türünün zararından bahsedebilmek için, o vitamininin gereğinden fazla alınmış olması şartı aranmalıdır. Buna göre bakacak olursak fazla C vitamini takviyesi sonucunda, mide bulantısı ve kusma gibi durumlar meydana gelebilir. Aynı zamanda böbrekte taş oluşumuna da neden olduğu söylenmektedir.

C vitamini konusunda her bireyin ihtiyacı birbirinden farklı olacaktır. Bu nedenle bir uzman muayenesi ile C vitamini konusunda nasıl takviye sağlanması gerektiği öğrenilebilir. Özellikle günlük C vitamini alımında miktar konusunu uzmanından öğrenmek en doğrusudur.

Yorum yapın