Glucosamine Faydaları

Glucosamine Faydaları

Glucosamine kabuklu deniz hayvanlarından ortaya çıkan amino şeker maddesi olarak bilinir. Glucosamine’in son zamanlarda gündemde olmasının ana sebebi kalça ve eklem ağrılarına iyi geldiği yönünde birçok mecrada bulunan bilgilerdir.

 

Glucosamine’nin Faydası Olduğu Hastalıklar

Glucosamine faydaları konusunda şu detayları sizinle paylaşabiliriz :

  • Yapılan bilimsel araştırmalar da glucosamine kullanımında Osteoartrit hastalığından muzdarip olan hastaların şikayetlerinin azaldığı ve hastalığa fayda gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu bakımdan glucosamine faydaları kemik hastalıkları konusunda ispatlanmıştır diyebiliriz.
  • Yukarıda da belirttiğimiz üzere, Osteoartrit yani halk arasında kireçlenme ya da eklem kireçlenmesi olarak bilinen hastalığa iyi gelmektedir. Osteorartrit eklemlerdeki kıkırdak dokunun inceleşmesi ile ortaya çıkmaktadır. Yaygın bir hastalıktır ve yaşın ilerlemesi ile birlikte kendini göstermektedir. Hastaların bu ürünü kullandıktan sonra şikayetlerinde hatırı sayılır bir memnuniyeti söz konusudur.
  • Kashin-Beck hastalığına da iyi geldiği söylenen ürünün, düzenli kullanımında bu hastalığa sahip olan kişilerde de olumlu ilerlemeler görülmüştür.

 

Glucosamine Nasıl Kullanılır?

  • Glucosamine 500 mg’lık dozlar halinde, 1500 – 2000 mg’lık dozajlar halinde günlük olarak kullanılabilir. Ayrıca balık yağı ile birlikte kullanıldığı zaman eklem ve kemik sağlığı konusunda olumlu etkilerinin olduğu saptanmıştır.

 

Glucosamine Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

  • Glucosamine tek başına güçlü bir şekilde çok küçük miktarlar ile dahi etki göstermektedir. Yine de ürünün etkileri hastalın seviyesi ve kişinin genel sağlık durumuna, bünyesine göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple tek başına bir tedavi yöntemi olarak kullanılması doğru değildir.
  • Glucosamine bir supplementlerdir ve supplementler tek başlarına ilaç niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir rahatsızlığınız durumunda doktora danışmanız ve yardım almanız gerektiğini unutmayınız.

 

Glucosamine Zararları

Reçetesiz olarak kullanılmamasını tavsiye ediyoruz. Ayrıca yan etki olarak aşağıdaki durumlar görülebilir.

  1. Karın ağrısı yapabilir.
  2. Midede yanma oluşturabilir.
  3. Kusma, ishal ve bulantı gibi durumlar söz konusudur.

 

Yorum yapın