Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Çözüm Önerileri

Saç dökülmesi erkekler arasında ne kadar yaygınsa aslında kadınlar arasında da o kadar yaygındır. Sadece erkeklerin saçları döküldükten sonra yerine yenileri çıkmama olasılığı daha yüksektir. Bu da sonuçta kelliğe neden olur. Kadınlarda ise kaybedilen saçların yerine genelde yenisi çıkar. Ilerleyen yaşın etkisi ile saçları azalsa da kadınlarda kellik çok yaygın bir durum değildir.

Kellik çok ileri seviye bir saç dökülmesi durumudur. Kelliğe neden olmayan ancak zaman zaman özellikle kadınların psikolojisini bozan bir durum da saç dökülmesidir. Mevsimsel saç dökülmesi, strese bağlı saç dökülmesi ya da hamilelikten kaynaklı saç dökülmesi gibi çeşitleri olan bu durumu durdurmak, engellemek için neler yapılabilir?

Saç dökülmesine iyi gelen öneriler

 1. Diyetinizi gözden geçirin

Saç dökülmelerinin büyük bir kısmı beslenme eksikliği ya da bazı vitaminlerin ya da minerallerin yetersiz olmasından kaynaklanır. Protein, saçınız dahil vücudunuzdaki dokuların yapı taşıdır. Diyetinizde yeterli miktarda protein aldığınızdan emin olun. En iyi protein kaynakları süt, yumurta akı ve balıktır.

Ayrıca, haftada iki ya da üç kez omega-3 yağ asitleri (örneğin, somon ve uskumru) tüketmek ya da her gün salata veya mısır gevreği üzerine bir çorba kaşığı veya iki öğütülmüş keten tohumu serpmek yararlı olur.

 1. Yeterli vitamin alımını aksatmayın

A vitamini sağlıklı saçlar için çok önemlidir çünkü “yağ sentezi ile çalışır.” A vitamini açısından zengin gıda ürünleri yeşil yapraklı sebzeler, havuç ve yumurtadır.

B12 vitamini kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu destekler ve E vitamini vücudunuz için daha fazla oksijen sağlayan sağlıklı kan dolaşımını teşvik eder! Ve daha fazla oksijen = daha sağlıklı saçlar demektir.

Saç sağlığı için en önemli minerallerden bazıları – kalsiyum, bakır, demir, magnezyum ve çinkodur. Bunların çoğunu sebzelerden alabilirsiniz. Eksik kaldığı noktalarda takviye gıdalar ya da ilaçlar ile almak gerekir.

3.Doktora görünün

Hızla saç dökülmesi yaşayan insanların büyük çoğunluğu doktora gittiğinde hormonlarında dengesizlik olduğunu öğreniyor. Ayrıca hormon regülasyonu için doğal takviyeleri keşfedebilir ve sağlıklı hormon seviyelerini teşvik eden daha fazla yiyecek yiyebilirsiniz.

Hormon dengesizliğine ek olarak, stres, tiroid hastalığı, anemi gibi saç dökülmesine ve kalp hastalıkları için bazı ilaçların alınmasına yol açabilecek başka birçok durum da vardır. Sorunun bunlardan herhangi birinden kaynaklanmadığına emin olmak için doktora gidin.

 1. Kötü alışkanalıkları bırakın

Sigara içmek, aşırı yağlı ve şekerli gıdalar tüketmek, kola gibi asitli içecekler tüketmek vücudun dengesini bozar. Aşırı çay ve kahve tüketimi vücutta demir emilimini engeller. Demir eksikliği saç dökülmesinin en büyük nedenlerinden biridir. Bu tarz alışkanlıkları hayatınızdan çıkarmaya çalışın.

 1. Stresten uzak durun

Sınav dönemindeki çocuklar ve gençlerdeki saç dökülme oranı, nerdeyse yaşı ilerlemiş yetişkinler ile aynıdır. Stresten saç dökülmesine ne iyi gelir derseniz, stresten uzak durmak tabiki . bunun için yoga ya da meditasyon gibi yöntemleri deneyebilirsiniz.

 1. Düzenli spor yapın

Düzenli egzersiz, saçınızın gözeneklerinin temizlenip çıkarılmasını sağlar. Egzersiz ayrıca, daha uzun, daha güçlü kas yapısı ve vücuda neden olur.

 1. Saç derinize masaj yapın, bitkisel yağlar kullanın

Saç derisi masajları saç köklerinin büyümesini arttırmak için saç foliküllerini uyarmaya yardımcı olur ve lavanta, biberiye ve kekik gibi uçucu yağların saçın incelmesini önlediği görülmüştür.

Bitkisel yağlardan saç maskesini haftada bir kez yapın, yağları sürdükten sonra bir saat bone ile bekleyip sonra duş alın.

 1. Doğal meyve ya da sebze suları kullanın

Soğan suyu, sarımsak suyu, zencefil suyu gibi doğal sularla saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

 1.  Antioksidan kaynaklarını hayatınıza alın

Yeşil çay gibi antioksidan bakımından zengin bitki çaylarını saç maskesi olarak kullanın.

 1. Saçlarınıza karşı nazik olun
 • Saç kurutma makinesi ile düşük ısıda kurutun, saçlarınızı ütülemeyin, düzleştirmeyin. Ya da en az olacak şekilde yapın.
 • Saçınızı bir ya da iki renkten daha fazla boyamayın. Renk değişimi ne kadar şiddetli olursa, saç dökülmesi de o kadar fazla olur.
 • Saç jeli veya saç spreyi kullanırsanız, taramadan önce kurumasını bekleyin, çünkü saçlar sertleşir ve kırılma olasılığı daha yüksektir.
 • Saç ıslak olduğunda, bir fırça yerine geniş dişli bir tarak kullanın saçlarınızı çekmeyin.
 • Gereksiz fırçalama, tarama, kıvırma veya düzleştirme yapmaktan kaçının. Bu araçların ve tekniklerin aşırı kullanımı, saçı kök seviyesinde zayıflatacaktır.

Saç dökülmesine doğal çözümler

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz beslenme düzenleri ile İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki gibi uzmanların önerileri aynıdır. Düzenli beslenme, her şeyden yeterince tüketme ve saç dökülmesine iyi gelen yağlar ile saç maskeleri yaparak saçlarınızı dökülmeden koruyabilirsiniz.

Saç dökülmesine hangi şampuan iyi gelir?

Bu sorunun cevabı çok kişiseldir. Çünkü herkeste her şampuan aynı etkiyi bırakmaz. Ancak içerisinde tuz olmayan, paraben gibi silikon gibi maddeler olmayan şampuanları kullanarak saç dökülmesini azaltmak mümkündür.

kaynak: https://www.onegoodthingbyjillee.com/10-simple-remedies-for-hair-loss

“Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Çözüm Önerileri” üzerine bir yorum

Yorum yapın