İnek Sütünün Faydaları

İnek sütünü her yerde bulabilirsiniz bu yüzden de genellikle hak ettiği değeri alamaz çünkü her zaman elimizin altında olduğunu varsayarız ve sağlığa ne kadara faydalı olduğunu bu yüzden görmezden geliriz. İnek sütünün insanlar için birçok faydası bulunmaktadır, bunlar arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi, yağları azaltması, kalp sağlığına yardımcı olması, diyabeti engellemesi, ödem atıcı özelliği, daha sağlıklı kemikler ve dişlere yardımcı olması, kilo vermede yardımcı özelliği ve büyüme hormonlarını uyarıyor olması da bulunmaktadır.

Dünyanın neresinde olursanız olur muhtemelen inek sütüyle karşılaşmış ve tadına bakmışsınızdır. Dünyanın birçok yerinde insanlar tarafından tüketilen bir numaralı hayvan sütüdür inek sütü, tabii keçi sütü ya da deve sütü de oldukça popüler olanlar arasındadır.

İnek sütü B vitamini, D vitamini, proteinler, çeşitli mineraller, organik bileşikler ve birçok antioksidan açısından zengin bir süt çeşididir.

Sağlıklı Kemikler ve Dişler: Muhtemelen sütün en çok bilinen faydası kemik sağlığına olan katkısı üzerinedir. Süt piyasasının bütün reklamları da yine sütün sağlıklı kemiklere yardımcı olması üzerine kurulmuşlardır, ki bu bir gerçektir. Sütün içerisindeki yüksek miktarda kalsiyum, diğer önemli mineraller, proteinler gibi sağlıklı materyaller sütün yalnızca kemiklerinize değil aynı zamanda dişlerinize de fayda sağlamasına yardımcı olur. Yaşınız ilerledikçe kemiklerinizin mineral yoğunluğu artar, süt içmek ise gücünüzün yerinde kalması için basit bir çözüm olarak sunulabilir.

Kalp Sağlığı: Çimenle beslenen inekler genellikle sütlerinin içerisinde yüksek miktarda omega-3 bulundururlar, omega-3 miktarı ineğin nerede ve neyle beslendiğine göre değişiyor olsa da yararları elbette değişmiyor. Omega-3 asitleri vücuttaki iyi kolesterollerdendir, ki bu da kalp sağlığınıza yardımcı olur, kardiyovasküler problemlerin önüne geçer ve sizi felçten ve kalp krizinden korumaktadır.

Diyabeti Engeller: Yapılan araştırmalar düzenli süt tüketiminin vücuttaki kan şekerinin dengelenmesiyle bir ilgisi olduğunu göstermiştir. İçerisindeki yüksek B vitamini seviyesi de önemli mineraller sayesinde inek sütü metabolizmanın sorunsuz çalışmasına yardımcı olur, yiyeceklerin normal şekilde işlenmesini sağlayarak kandaki glükoz ve insülin seviyelerini dengeler. Normal kan şekeri seviyeleri diyabet hastalığının ilerlemesini engeller ya da oluşumuna karşı koyar.

Kilo Verme: Yapılan araştırmalar inek sütünün birçok şekilde kilo vermeye yardımcı özellikleri olduğunu göstermiştir. İnek sütü kendinizi tok hissetmenizi sağlar, içeriğinde bol miktarda protein ve düşük miktarda karbonhidrat bulunmaktadır bu yüzden de daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandıran etkileri ve içeriğindeki protein sayesinde enerji sağlar ve daha hareketli bir yaşam tarzına sahip olmanıza da yardımcı olur. Daha yüksek hızda bir metabolizma ve daha hareketli bir yaşam ise kilo vermeyi sağlar!

Büyüme ve Gelişme: Bildiğiniz gibi protein vücut fonksiyonları için oldukça önemli bir içeriktir, fakat birçok farklı tipte de protein mevcuttur. İnek sütünün içerisinde “tam” proteinler bulunmaktadır, ki bu da bu proteinler vücudumuza direkt olarak kullanışlı olduğunu gösterir, bu kullanış ise hem enerji sağlamada faydalıdır hem de büyüme ve gelişme konusunda. Çocuklar için düzenli olarak süt tüketmek oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki yalnızca fiziksel büyüme ve gelişme için değil, mental büyüme ve gelişme için de çocuklar için süt vazgeçilmez!

Yorum yapın