Somon Balığının Faydaları

Somon balığının içerisinde kardiyovasküler sağlığa yardımcı olan, kas ve doku gelişiminin daha iyi olmasını sağlayan, göz sağlığına yardımcı ve daha iyi bir metabolizma için gerekli olan birçok mineral bulunmaktadır.

Somon balıkları gelişme döneminin hangi kısmında olduğuna bağlı olarak hem tatlı hem de tuzlu suda yaşayabilirler.

Oldukça Zengin Bir Vitamin, Protein ve Mineral Kaynağıdır

Proteinler, ya da amino asitler, vücudumuzdaki hücreler, dokular, enzimler, hormonlar ve vücudumuzun diğer bütün kısımları için olmazsa olmaz içeriklerdir. Somonun ve diğer birçok balığın içindeki proteinler vücut tarafından kolayca sindirilebilir ve kolayca absorbe edilebilir. Herhangi bir negatif yan etkisi yoktur ve aynı zamanda kırmızı etin içerisinde bulunan kanserojen maddeler somon balığının içerisinde bulunmaz.

Somon bir “iyi” kolesterol kaynağıdır, ki iyi kolesterol da sağlıklı olmanın vazgeçilmez gerekliliklerinden biridir. Somon içerisinde demir, kalsiyum, selenyum, fosfor gibi önemli minerallerin yanında A, B ve D gibi oldukça önemli vitaminler de bulunmaktadır. Selenyum, dokuların metabolizması, saçlar ve tırnaklar için oldukça önemli olan ve özellikle hayvan etinden elde edilebilen bir mineraldir. Bu önemli mineralin oldukça zengin olan kaynaklarından biri de tabii ki somon balığıdır.

Metabolizma: Somonun içerisindeki omega-3, D vitamini ve selenyum birleşerek vücuttaki insulin seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur, şekerin emilimini yavaşlatarak daha düşük bir kan şekeri seviyesi oluşmasına da yardımcı olurlar.

Kardiyovasküler Sağlık: İçerisindeki omega 3 kolesterolü düşürmeye yardımcı olur, kan damarlarının esnekliğini artırır ve aynı zamanda kardiyak kasların güçlenmesine yardımcı olur, içerisindeki amino asitler ise kardiyovasküler dokulardaki hasarların giderilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda vücuttaki kolesterol seviyesini düşürerek, arterilerin duvarlarının sertleşmesini de önleyerek kan basıncının düşmesine de yardımcı olurlar. Bu da kalp krizi riskini gözle görülür seviyede azaltmaktadır.

Beyin ve Sinirler: Somon balığının içerisindeki omega-3 beyin fonksiyonlarının gelişmesine yardımcı olur, hafızayı güçlendirir ve daha iyi çalışan bir zihne sahip olmayı sağlar. İçeriğindeki amino asitlerle birlikte, A vitamini, D vitamini ve selenyum da yine sinir sisteminin yaşlanma ile birlikte hasar görmesini engeller, bir antidepresan etkisi gösterir, beyni rahatlatır ve aynı zamande Alzheimer ve Parkinson’s gibi hastalıklar üzerinde de pozitif bir etkisi vardır. Muhtemelen de bu yüzden balık seven kesim, kırmızı et seven kesimden zihinsel olarak biraz daha aydınlıktır.

Göz Sağlığı: Yine içeriğindeki omega 3 sayesinde maküler dejenerasyonun engellenmesi sağlanır, göz kuruluğu, görme kaybı ya da göz yorgunluğu gibi rahatsızlıkları da engeller. Düzenli olarak balık tüketen insanların, tüketmeyenlere oranla daha iyi görüş kabiliyetleri olduğu ise kanıtlanmış bir gerçektir.

Yine somon balığının içerisindeki omega 3 iltihabı önler, kanser riskini azaltır, sindirim sistemini de rahatlatır. Aynı zamanda somon cilde gözle görülür bir parlaklık verir ve saçlarınızın ve tırnaklarınızın daha sağlıklı olmasını da sağlar.

Yorum yapın