Havlıcan Nedir? Havlıcanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçledirmekten kan dolaşımının düzenlenmesine, sperm sayısının artırılmasından sindirime kadar onlarca faydası olan havlıcan bitkisi nedir? Havlıcanın saça, cilde ve sağlığa faydaları nelerdir?

Öncelikle havlıcan nedir?

Hemen hemen bütün bitkileri ya yeriz, ya çayını yaparız ya da suyunu içeriz. Hepsi hakkında da bilgimiz vardır. Ancak havlıcan bu bilindik bitkilerden biri değildir. Havlıcan, zencefil ailesinden gelen ve Alpinia cinsine ait acı bir bitkidir. Malezya, Tayland ve Endonezya’ya özgüdür. Havlıcan buralarda, baharat ve ilaç olarak kullanılır.

Günümüzde, Avrupa çapında birçok ülke, tıbbi ve lezzet özellikleri için bu bitkiyi ithal etmektedir. Özelliklerine göre bir kaç çeşit havlıcan türü bulunmaktadır.

Havlıcan bitkisinin besin değerleri

 • Havlıcanın faydaları ve zararları bir yana, içerisinde bulunan maddelerin ne kadar eşsiz olduğuna dikkat çekmekte fayda var.
 • Bir porsiyon (64 gram) havlıcan; 2 gram diyet lifi ve 45 kalori içerir.
 • Aynı zamanda iyi bir sodyum kaynağı, A ve C vitaminleri ve demir gibi vitamin ve mineral kaynağıdır.  100 gram havlıcan bitkisinde;
 • 149 kalori
 • 15 gram karbonhidrat
 • 2 gram lif
 • 1 gram protein
 • Toplam yağ 1 gram
 • 4 gram C vitamini vardır.

Havlıcanın Faydaları

Havlıcan tozu faydaları, kurusuna ve köküne göre daha azdır. Birazdan sayacağımız  faydaların çok büyük bir kısmı havlıcan kökü faydalarıdır.

 1. Havlıcan, Anti-oksidan ve anti-inflamatuar özellikleri içerir

Romatizmal hastalık tedavilerinde oldukça faydalı olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Buna ek olarak, aynı zamanda ülser ve karın iltihabının neden olduğu rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olur.

 1. Sperm sayısını artırır

Havıcan kökünün erkek üretkenliğini artırdığı bilinmektedir. Havlıcan ve cinsellik konusunda üretimsel açıdan özellikle erkekler için çok faydalıdır. Yapılan çalışmalarda bu bitkinin hem sperm sayısını hem de kalitesini artırdığı görülmüştür.

 1. Kan dolaşımını artırır

Havlıcanın, vücuttaki toksinleri temizlediği ve kan dolaşımını artırdığı bilinmektedir. Sonuç, daha fazla besinin vücuda girmesi demektir.  havlıcanın antioksidan özellikleri, serbest radikallerin cilde zarar vermesini engeller böylece cilt esnekliğini korur.

     4.Havlıcanın saça faydaları:

Havlıcan, kan dolaşımını arttırdığı için saç uzatma hızlandırıcı olarak da kullanılabilir. Saçları hızlı uzatmak için, jojoba yağı ile kombine edilmiş havlıcan suyu harika bir ilaçtır.

 1. Sindirime yardımcı olur

Havlıcan’ın en eski ve en yaygın kullanımı, özellikle Asya kültürlerinde ve Ayurveda tıbbında, mide rahatsızlığının giderilmesi içindir. Ayrıca kusma, ishal ve aynı zamanda hıçkırığı kesme konusunda da yararlıdır.

 1. Beyin fonksiyonlarını geliştirir

Havlıcan bitkisinin bileşenleri yaşlılıkla birlikte azalan beyin fonksiyonlarının korunmasında etkilidir. Ayrıca bu bitkinin depresyonla mücadelede de oldukça etkili olduğu bilinmektedir.

       7.Havlıcanın cilde faydaları:

Cilt Yanıklarını iyileştirir

Havlıcan suyu cilt yanıkları için büyü gibidir. Etkilenen bölgeye topikal olarak uygulandığında, anında rahatlama sağlar ve ayrıca yanıkları iyileştirmek için etkilidir. Yaraları azaltmak için günde 3 – 4 kez taze havlıcan dilimlerini yanmış alana sürün. 6-12 hafta arasında bir süre sonunda sonuç alabilirsiniz.

 1. Havlıcanın Sağlığa faydaları: Kanser ve kötü huylu tümörü önler

Havlıcanın yararları arasında en önemlisi budur. Baharat, birçok antioksidan ve anti-inflamatuar maddeye sahip olduğu için, toksik bileşenlerin ve vücuda giren diğer serbest radikallerin yol açtığı DNA hasarının azaltılmasına yardımcı olabilir.

 1. Kolestrolü dengeler

Yapılan bilimsel araştırmalarda havlıcan tozunun yemeklerde kullanılması kolestrolü dengelemede doğal bir etkiye sahip.

 1. Bağışıklık Sistemini güçlendirir ve Anti-HIV olarak hareket eder.

Sayısız çalışma, havlıcan bitkisinin uyarıcı bir etkiye sahip olduğunu ve vücudun bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynayan dalak hücrelerinin ve peritoneal eksulann sayısını arttırdığını ileri sürmektedir.

 1. Havlıcan kökü ateşi düşürür

Havlıcan, soğuk algınlığı veya soğuk algınlığı ile ilgili ateşin düşürülmesi için evde kullanılabilecek en iyi bitkilerden biridir.

Havlıcan zayıflatır mı?

Sindirim sisteminin hızlanmasını ve iyi çalışmasını sağlayan hemen hemen bütün bitkiler zayıflamayı destekler. Tek başına zayıflatıcı bir etkisi olmasa bile ödem atmanıza, vücudunuzdaki gereksiz şişliklerin yok olmasında etkilidir.

Havlıcanın zararları var mıdır?

Havlıcanın faydaları ve zararları birbirine paraleldir. Çok aşırı tüketilmediği sürece ortaya çıkmayan bu zararların başında sindirim sistemi problemi gelir. Faydalarından biri olan sindirim düzenlenmesi, fazla tüketildiğinde ishal gibi sorunlara yol açabilir. Ayrıca acı bir bitki olduğu için mide yanması, mide ağrısı gibi sorunlara da sebep olabilir.

Sonuç olarak; Gördüğünüz gibi havlıcan genel olarak sağlık için çok çeşitli avantajlar sunar. Bunun sadece buzdağının görünen kısmı olduğunu unutmayın. Burada saydıklarımızdan çok daha faydası olan havlıcanı, toz olarak, kök halinde tazesini çayınıza katarak, kurusunu baharat olarak tüketebilirsiniz. Mümkün olduğunca bu bitkinin beslenme sistemimizde yer alması gerekir.

İbrahim saraçoğlu gibi bitki uzmanları tarafından sık sık ne kadar faydalı olduğu, nasıl tüketilmesi gerektiği söylenen bu bitkiyi aktarlarda bulabilirsiniz. Ayrıca tazesini satın almak isterseniz havlıcan bitkisi resmini sayfa başında görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir