Arveles Kaç Dakikada Etki Eder?

Bu makalede Ulusal Biyoteknoloji Merkezince yapılmış bir çalışma üzerinden Arveles’in kaç dakikada etki edeceği ve Arveles’in etki süresini  inceleyeceğiz.

Arveles, Dexketoprofen etken maddesine sahiptir bir ağrı kesicidir. Steroid olmayan bir anti-enflamatuar ilaç olarak adlandırılır.

Arveles atkisini ne zaman gösterir, etkisi ne zaman başlar

Arveles Kaç Dakikada Etki Eder?

Baş ağrısı, diş ağrısı yada kas yaralanmaları çok ağrılı olmaktadır. Bu hayat standartlarımız çok olumsuz etkiler ve günlük yaşantımızda bize ciddi sorun teşkil eder. Bu gibi durumlarda kurtarıcı olarak ağrı kesicilere sarılırız. Aklımızdaki en büyük soru ise kullandığım ağrı kesicinin ne kadar sürede etki edeceğidir. Arveles bilindiği iyi bir ağrı kesicidir. Baş ağrısı, dış ağrısı gibi kısa süreli ağrılarda etkindir. Aşağıda Ulusal Biyoteknoloji Merkezince Ar

 

veles etken maddesi üzerine yaptığı çalışmada üzerinde Arveles’in etkisinin başlama süresi ve etkisinin ne kadar süreceği sorularına cevap aranacaktır.

Ulusal Biyoteknoloji Merkezince Arveles etken maddesi üzerine yaptığı çalışmada bu şekilde özetlenebilir. Arveles’in etken maddesi iğne yada hap olarak kullanılmasına bağlı kandaki yoğunluğu  artar. Bu durumda etki hızını değiştirecektir. Bir ilacın kandaki maksimum seviyeye ulaşması onun tam etkiliğe ulaştığı seviyedir. Buna tmax denir. Bu süre ne kadar kısa olursa ilacın etki etmesi o kadar kısa zamanda gerçekleşir. Burada yapılan çalışmada Arvelesin tmax’a ulaşma süresi en erken 15 dk en geç 45 dk’dır. Örneğin dış ağrısı için arveles kullanan  birisi 15 dk içinde dış ağrısının geçmeye başladığını hissedecektir. Bu yapılan bilimsel çalışma sonucunda  Arveles etkisini en erken 15 dakikada ortalama yarım saatte göstermeye başlamıştır.arveles ne zaman etki eder

Arveles’in etkisi ne kadar sürer?

BMC Klinik Farmakol un yaptığı bir çalışmada arveles etki süresi ortaya çıkmışıtır. 994 Hasta üzerinde yapılan çalışmada, Arveles in ağrı kesici özelliği ve orta ve şiddeli ağrılardaki etki süresine dair önemli bilgiler toplanmıştır. Yapılan bu deney sonucu olarak tek doz Arveles alımlarında başlangıçta orta veya şiddetli ağrısı olan hastalarda ve altı saat boyunca ağrı hafiflemesi yaşamışlardır.

 

 

Kaynakça:

https://www.medscape.com/viewarticle/583782_3

https://patient.info/medicine/dexketoprofen-for-pain-keral

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11155464

Yorum yapın