Balın Cilde Faydaları

Yalnızca yiyecek ve içeceklere yakışan bir besin olmakla kalmayan ve cilt için sayısız yararı ile de bilinen bal, en doğal kozmetik ürünlerden birisi olarak da tanımlanabilmektedir. Arıların çiçek ve bitkilerden topladıkları polen ve nektarların yanı sıra ağaçlardan edindikleri reçineler ile üretilen bu besin, tamamen doğal ve zararsız bir cilt bakım ürünü şeklinde de kullanılabilmekte ve faydalarını ilk uygulandığı anda dahi fazlasıyla gösterebilmektedir. Türkiye’nin birçok bölgesinde rahatlıkla yetiştirilen bal kendi içerisinde çam balı ve çiçek balı gibi farklı türlere ayrılabilmekte ve özellikle çiçek balından cilt temizliği konusunda yararlanıldığı bilinmektedir. Balın cilde faydalarının tamamından bahsetmek gerekirse de en önemlileri üzerinden örneklendirmeler yapılabilir ve akabinde bal ile hazırlanabilecek olan doğal kürlerden söz edilebilir.

Balın Cilde Faydaları Nelerdir?

Balın içerisinde yer alan vitamin, aminoasit ve şeker vücut tarafından hızlı bir şekilde emilebilmektedir. Bu da bal sayesinde cildin çok daha sağlıklı ve parlak gözükebilmesine olanak verir. Bal ayrıca çeşitli enfeksiyonlara karşı önemli bir koruyucu ve bağışıklık sistemini güçlendirici bir antioksidan kaynağı olarak da bilinmektedir. Bu özelliği, cilt kuruluğuna bağlı olarak meydana gelen tahrişin yanı sıra sivilce ve akne problemlerini önleme konusunda da balı oldukça değerli bir konuma getirir.

Son olarak balın cilde faydaları arasında nemlendirici etkisinden söz edilebilirken cildin temel yapı taşlarından olan elastin ve kollajen oluşumuna destek vermesinin de özellikle ilerleyen yaşlarda meydana gelebilecek kırışıklık ve deri sarkmalarında olumlu etki gösterebileceği belirtilebilmektedir.

Bal Cilde Nasıl Uygulanabilir?

Nemlendirici, esneklik veren, canlandıran, arındıran ve ışıltı veren bal ile zamanla, çeşitli etkenler nedeniyle ve çevresel kirlilik kaynaklı meydana gelen yıpranmaların onarılması mümkün olmaktadır. Bilinen en eski güzellik formülleri arasında yer alan ve oldukça sağlıklı ve doğal kürler eşliğinde cilde uygulanabilecek olan bal, günümüzde kozmetik sanayisi için de oldukça değerli doğal bir ürün yerine geçmektedir.

Balın cilde faydalarını görebilmek amacıyla uygulanabilecek yöntemler ise kullanım alanlarına göre çeşitlilik göstermektedir. İlk olarak balın herhangi bir ek işleme tabi tutulmadan doğrudan yüze sürülerek bir müddet beklenmesi ve akabinde ılık su eşliğinde yıkanması, cildin temizlenmesine ve çok daha yumuşak olmasına olanak vermektedir. Doğal bir makyaj temizleme ürünü yerine de geçebilen bal, birkaç damla kadar Hindistan cevizi yağı ve jojoba yağı ile birleştirilerek parmak uçları ile yüze sürüldüğünde yüzde bulunan makyaj kalıntılarının temizlenmesini de sağlamaktadır. Ciltteki sivilce ve tahriş için hazırlanabilecek olan ballı karışımlarda ise balın yine cilde doğrudan uygulanması halinde sorunlu deriyi yumuşatarak nemlendirmesi ve ona kaybettiği esnekliği geri kazandırması mümkün olmaktadır.

Bal ile Hazırlanabilecek Doğal Reçeteler

Ballı Yumurta Maskesi

Malzemeler:

  • 1 yumurtanın akı
  • 1 yemek kaşığı çiçek balı

Yapılışı:

Organik bir yumurtanın akı alınarak bir yemek kaşığı bal ile güzelce karıştırılır ve sonrasında yüze sürülür. Ortalama 10 dakika kadar bekletildikten sonra ise ılık su eşliğinde yüzden temizlenir. Bu maskenin haftalık olarak tekrar edilmesi kısa sürede yumuşacık bir cilde sahip olunmasına imkan verebilir.

Ballı Banyo Kürü

Malzemeler:

  • Çeyrek çay fincanı çiçek balı
  • 2 çay fincanı süt
  • Hoş kokulu bitkisel herhangi bir yağ türü

Yapılışı:

Çeyrek çay fincanı çiçek balı, 2 çay fincanı süt ve hoş kokan bitkisel bir yağ türü bir kap içerisinde karıştırılır ve sonrasında sıcak su doldurulmuş bir küvet içerisine dökülür. Karışımın küvetin içerisine yayılmasının ardından bu su içerisinde en azından yarım saat kadar dinlenerek beklenir ve bu banyo kürü haftada 2-3 kere tekrar edilebilir.

Ballı Elma Maskesi

Malzemeler:

  • 1 orta boy elma
  • 5 yemek kaşığı bal

Yapılışı:

İlk olarak elmanın çekirdekleri çıkarılır ve bir mikser içerisine atılarak 5 yemek kaşığı ölçüsünde bal ile karıştırılır. Orta kıvamda bir macun haline geldiğinde ise yüze uygulanır ve 15 dakika kadar ciltte kalması sağlanır. Akabinde ılık su ile yıkanabilecek olan ballı elma maskesi haftada birkaç kez olacak şekilde tekrar edilebilir.

Yorum yapın