Üzüm Çekirdeğinin Faydaları

Üzüm en popüler meyvelerden biridir ancak birçok insan belki de en faydalı kısmı olan çekirdeklerini yemeyi ihmal eder. Üzüm çekirdeği güçlü antioksidanlar bakımından ve oligomerik proantisiyanidin kopleksleri (OPCs) bakımından zengindir.

Oligomerik proantisiyanidin kompleksleri antioksidan hareketliliği ile bilinir. Bunun anlamı üzüm çekirdeği vücuttaki serbest radikalleri yok etmeye yardımcı olur. Böylece erken yaşlanma ve belirli kronik rahatsızlıklardan kaçınmaya yardımcı olur.

Buna ek olarak üzüm çekirdeği, lipid peroksidasyonu, trombosit agregasyonu, kılcal geçirgenlik ve kırılganlığı engeller ve enzim sistemini etkiler. Hatta üzüm çekirdeği kanserin önlenmesinde de rol oynar. Yapılan araştırmalarda üzüm çekirdeğinin prostat kanseri hücrelerinin yayılmasını engellediği ortaya çıkmıştır. Ayrıca üzüm çekirdeği özünün de meme, mide, kolon, prostat ve akciğer kanser hücrelerinin büyümesini önlediği bulunmuştur.

Üzüm Çekirdeğinin Faydaları

 1. Yüksek Tansiyon: Üzüm çekirdeğinde bulunan antioksidan, linoleik asit ve fenolik prokyanidinler kan damarlarını yüksek tansiyona neden olan zararlardan korumaya yardımcı olur. Üzüm çekirdeği kan damarlarını açar ve metabolik sendrom olan kişilerde tansiyonu düşürür.
 2. Kronik Venöz Yetersizliği: üzümde bulunan oligomerik proantisiyanidin kompleksleri kronik venöz yetersizliğine faydalıdır. Oligomerik proantisiyanidin kompleksleri tüketen kişilerin yaklaşık %80’i tedavinin ilk 10 gününün ardından iyileşmelere sahip olur. Kasvet, kaşıntı ve ağrı hisleri gözle görülür şekilde azalır.
 3. Kemik Gücü: Üzüm çekirdeği kemik oluşumu ve kemik üçünü geliştirir.
 4. Ödem: Üzüm çekirdeği uzun süre oturma sonucunda oluşan bacak ödemini önler. Buna ek olarak ödem meme kanseri ameliyatı sonrası yaygın olarak görünür. Ameliyattan sonra 6 ay boyunca günlük 600 gram üzüm çekirdeği tüketimi ödemi ve ödemden kaynaklanan ağrıları azaltır.
 5. Bilişsel Zayıflama: Üzüm çekirdeği oksidatif baskıyı azaltarak ve mitokondriyel fonksiyonu koruyarak beyindeki hipokampal fonksiyon bozukluğunu tersine çevirir. Üzüm çekirdeği ayrıca Alzheimer hastalığında koruyucu ve tedavi edici madde olarak da kullanılır.
 6. Ağız Sağlığı: Üzüm çekirdeği mineral oluşumunu artırır. Mineralleşme diş çürümesi durdurmak için etkilidir ve ağız sağlığında önemli rol oynar.
 7. Şeker Hastalığı: Üzüm çekirdeği lipit profilini, kilo vermeyi, tansiyonu ve diğer şeker hastalığı komplikasyonlarını geliştirir. Araştırmacılara göre üzüm çekirdeği şeker hastalığı komplikasyonlarına uygun ve ucuz tedavi sağlar.

Diğer Faydaları

 • Gece görüşünü artırır.
 • Ciltteki kolajen ve elastini korur.
 • Hemoroidi tedavi eder.
 • Oksidatif ekşime ve bakteriyel patojenlere karşı korur.

“Üzüm Çekirdeğinin Faydaları” üzerine 7 yorum

 1. Daha önce de duymuştum üzümün çekirdeğiyle birlikte tüketilmesi gerektiğini. Üzüm yerken çekirdeğini çıkarmak yerine çekirdekleri de çiğniyorum ve okuduğum kadarıyla doğru yapıyormuşum 😀 ayırt edilmesini doğru bulmuyorum

  Yanıtla
 2. Üzüm çekirdeğinin bu kadar faydalı olduğunu bilseydim hergün yaşınıda kurusunuda tüketirdim.
  Her türlüsü ve heryeri yararlı bu harika meyvenin.
  yazın tazesi kışın kurusu her türlü iyi gidiyor.

  Yanıtla
 3. Üzüm ve kişi üzüm tüketirken özellikle çekirdeğini hep yemezdim. Simdi burada ki bilgileri okuyunca çok iyi anladım ki asıl faydasi çekirdeğinde artik onuda yemem gerektiğini düşünüyorum.

  Yanıtla
 4. Üzümün faydaları saymakla bitmiyor. hele birde çekirdeğin faydalarını öğrenince mutfaktan yıkayıp yedim. her derde deva. benim gibi şeker hastalarının daha fazla kullanması gerektiğini düşünüyorum. şeker seviyesini düzenliyor.

  Yanıtla
 5. Üzümü çok seviyorum fakat üzümün çekirdeğini tüketmiyordum çekirdeksiz üzümü tercih ediyordum fakat bu kadar faydalı olduğunu bilmiyordum bukadar faydalı olduğunu öğrendikten sonra çekirdekli tüketirim artık.

  Yanıtla
 6. Çok sevdiğim üzüm çekirdeğinin bu kadar faydalı olduğunu öğrenmemden sonra sık sık tüketmem gerektiğini düşünüyorum artık 😀

  Yanıtla
 7. Üzümün tek başına faydalarının dışında beğenmediğimiz o çekirdeklerin bile yararları olması oldukça şaşkınlık verici bir durum. Doğanın mucizesi bu olsa gerek

  Yanıtla

Yorum yapın