Soya Sütünün Mucizevi Faydaları

Bu makalede soya sütünün faydalarını,  ne kadar kullanılması gerektiğini, cilt için faydalarını ve zayıflamaya etkilerini inceleyeceğiz.

      Soya fasulyesi nedir?

 • Soya, baklagiller familyasından 1 – 1,5 m boyunda, tek yıllık bir bitkidir.
 • Çin ve Japonya’da geniş ölçüde ziraati yapılan bir bitkidir.
 • Tohumlarından sıvı yağ ve margarin hâlinde kullanılan yemeklik bir yağ çıkarılır.

Soya sütü nedir? Nasıl elde Edilir?

 • Soya fasülyesinin  su ile ıslatılması, öğütülmesi ve kaynatılmasıyla elde edilen sıvıya soya sütü denir.
 • Soya sütünü faydaları arasında  çok besleyici bir içecek olmasını sayabiliriz. İçerisinde esansiyel yağ asitleri, proteinler, lif, vitaminler ve mineraller bakımından zengin bir besin maddeleri vardır. Bu besinler enerji sağlar ve vücudunuzun optimum seviyede çalışmasını sağlar.

Soya sütünün sağlığa yararları

 1. Kandaki kolestrolü düşürür

Soya sütünün en önemli özelliği kan lipit profilini geliştirebilme özelliğidir. Doymuş yağ ve kolesterolü yüksek günlük sütten farklı olarak, soya sütü yağı çoğunlukla sıfır kolesterol ile doymamış yağlar içerir. Soyadaki tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitleri, kolesterolün kan akışınıza taşınmasını engelleyebilir.

Yapılan çalışmalar, düzenli soya alımının, trigliserit ve düşük yoğunluklu lipoproteinlerin  kan konsantrasyonlarını önemli ölçüde azaltabildiğini ve yüksek yoğunluklu lipoproteinlerin (HDL) seviyesini yükseltebildiğini göstermiştir. Bu birleşik etki, yüksek kolesterolünüz varsa veya aile koroner kalp hastalığı öykünüz varsa, soya sütünü sizin için ideal bir içecek haline getirir.

 1. Kan damarlarında tıkanıklık oluşumunu engeller

Omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin yanı sıra soyadaki güçlü fito-antioksidanlar kan damarlarınızı lezyonlardan ve kanamalardan koruyabilir. Bu bileşikler kan damarlarına bağlanır ve astar hücrelerinizi serbest radikal atakları ve kolesterol birikimlerinden korur. Bu besin maddelerinin bağlanması, kan damarlarının akışkanlığını ve esnekliğini de arttırır, böylece kan basıncı değişikliklerine karşı daha dirençli olurlar.

Yani soya sütünün en önemli faydalarından biri damar tıkanıklığını önlemesidir.

 1. Soya sütü zayıflamaya yardımcı olur

Soya sütünün şeker içeriği normal süte göre daha düşüktür. Soya sütünde birim başı 7 gram şeker varken günlük inek sütünde 12 gram şeker vardır.  Bu nedenle, bir fincan soya sütü yağsız sütte eşdeğer olan sadece 80 kaloriye sahiptir. Ayrıca, soya sütü içindeki tekli doymamış yağ asidi, bağırsak emilimini engelleyebilir ki bu da kilo kaybı için bir başka avantajdır. Soya sütü içmek aynı zamanda ekstra bir doz lif verir ve bu da daha uzun bir süre tokluk sağlar.

 1. Soya sütü prostat kanserinden korur

Soya sütü, erkeklerde testosteron üretimini engelleyebilen eşsiz bir bitki hormonuna sahiptir. Azaltılmış testosteron seviyeleri, prostat kanseri riskini önemli ölçüde azaltabilir.

Yapılan çalışmalar, soya açısından zengin bir diyet yapan erkeklerin prostat hipertrofisi veya prostat kanseri gelişimi daha düşüktür.

 1. Menopozun etkilerini azaltır

Menopoz sırasında, bir kadının doğal östrojen üretimi minimum seviyeye düşer. Östrojenin ani düşmesi, postmenopozal kadınlar için bir dizi sağlık problemi yaratır. Postmenopozal kadınlarda kalp hastalığı, diyabet ve obezite riski daha yüksektir. Ayrıca depresyon, ruh hali değişimleri, uykusuzluk ve diğer psikolojik rahatsızlıklara karşı daha savunmasızdırlar. Soyadaki fitoöstrojen etkili bir östrojen replasmanıdır. Soyaların düzenli olarak alınması, bu menopoz sonrası sendromları önlemek ve hafifletmek için harika bir yoldur.

 1. Soya sütü, osteoporozu önler

Osteoporoz ise başka bir yaş ve hormonla ilişkili hastalıktır. Soyadaki fitoöstrojen, vücudunuz tarafından kalsiyum emilimini hızlandırmaya ve kemik kütlesi kaybını önlemeye yardımcı olabilir. Maksimum fayda için, ekstra kalsiyum ve D vitamini takviyeli soya sütü satın aldığınızdan emin olun.

Soya sütü zayıflatır mı?

Soya sütü tokluk hissi vermesi, normal süte göre daha az şeker içermesi ve daha düşük kalorili olması sebebiyle zayıflamaya yardımcı olur. Ancak soya sütü normal şartlar altında çok lezzetli bir süt olmadığı için genelde içerisine şeker eklenir. Şeker eklenmiş soya sütlerinin zayıflatması mümkün değildir. Eğer soya sütünü zayıflamak için kullanıyorsanız kesinlikle şeker eklenmemiş olanlarını tercih etmelisiniz. Tadı biraz daha kötü olsa bile o daha sağlıklıdır.

Soya sütü mucizesi ve faydalarının bir kısmı bu şekildedir. Içeriğindeki mineraller ve vitaminler sayesinde soya fasülyesinin kendisinden alabildiğimiz bütün faydaları sütünden de alabiliriz.  Ancak tabi ki faydaları olduğu gibi yan etkileri daha doğrusu zararları da vardır.

Soya sütü için öneriler, sütü sütünü nerelerde kullanabilirim ?

* Sade ya da aromalı soya sütünü ferahlatıcı bir içecek olarak kullanabilirsiniz.
* Soya sütünü sıcak ya da soğuk tahıl gevreklerinin üzerine dökebilirsiniz.
* Kolestrolsüz ve doymuş yağ oranı düşük bir krema olarak soslara ekleyebilirsiniz.
* Lezzetli pancake ve gevrek çeşitlerinde kullanabilirsiniz.
* Kendi lezzetli milk shakelerinizi dondurma veya tofu ve meyve ekleyerek hazırlayabilirsiniz.
* Kremalı çorba hazırlamak için soya sütü kullanabilirsiniz.
* Düşük kalorili hardal ya da kabak tatlılarında süt yerine kullanabilirsiniz.
* Soya sütü inek sütünün kullanıldığı hemen hemen her yerde kullanılabilir.

Soya sütünün zararları nelerdir?

 1. Alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Soya sütünde bulunan proteinler alerjen gıda grubunda yer alır. Bu sebeple de bir çok kişinin soya sütüne alerjisi vardır. Soya sütünü tüketirken alerjiniz olup olmadığına çok dikkat etmelisiniz.

 1. Soya sütü sperm sayısını azaltabilir.

Soya sütü içerisinde izoflavon denilen bir protein vardır. Yapılan bazı deneylerde bu proteinin hayvanlarda sperm sayısını azalttığı gözlenmlenmiştir. İnsanlar üzerinde bu tarz bir bulgu görülmese de tüketimi konusunda dikkatli olmak gerekir.

3.Soya sütü tiroit ilaçlarının etkisi azaltabilir.

Tiroit hastalığı ya da benzer bir hastalığı olup ilaç kullananların çok fazla soya sütü tüketmemesi gerekir. Bu süt, tiroit için kullanılan ilaçların emilimini azaltır.

Soya sütü markaları ve fiyatları nelerdir?

Soya sütü ülkemizde yerel bir marka tarafından üretilmediği için genelde fiyatları yüksek bir gıda maddesi olarak geçer. Vegan ve vejeteryan diyelerde yetersiz protein alımını dengelemek için özellikle tercih edilen bu sütü bir çok markette çok farklı marka adları altında bulabilirsiniz. 

Evde soya sütü yapılabilir mi?( Saraçoğlu tarifi)

Aslında soya sütü yapmak oldukça kolaydır. Ancak satın aldığımız soya sütleri içerisine bir çok farklı maddeler katılmış, protein ve vitamin bakımından zenginleştirilmiş sütlerdir. Soya sütü, soya fasulyesinin kaynatılması ya da soya fasulyesinin suda uzun süre bekletilip öğütülmesi ile yapılır. Bu hali ile yeterince protein ve mineral zengini olduğu söylenemez.

Saraçoğlu tarifi

 • akşamdan soya fasulyesi ıslatın
 • 1 bardak soya fasulyesine 3 bardak su katarak bilendirda 3-4 öğütün.
 • Karışımın süt kıvamı ve rengine eriştiğini göreceksiniz. Bu karışımı bir bez yardımıyla süzün
 • Buruk tat olmasın istiyorsanız. köpük kısmını kaşık yardımıyla alabilirsiniz. Fakat köpük kısmı antioksidandır.
 • Posa kısmından köfte yapabilirsiniz.
 • Süt kısmını 20 dk pişirin kaşıkla da karıştırın.
 • Kavanoza koyarak buz dolabında saklayabilirsiniz.
 • Ayrıca soya için Prof.Dr.İbrahim saraçoğlu Soya için zararsız tam aksine çok yararlıdır şeklinde yorum yapmıştır.

Soya sütü ve östrojen ilişkisi Nedir? Soya kanser yapar mı?

Organik soya sütü yani genetiği değiştirilmemiş soya fasulyesi ile yapılan soya sütünün kanser yapıcı etkisi yoktur tam aksine antioksidan etkisiyle kanser önleyicidir. Yaygın inanış soya sütünden östrojen alındığını ve bunun kanser yaptığı yönündedir. Fakat soya da östrojen yoktur. Öncü maddesi olan pitoöstrojen vardır. Sadece soya da değil yumurta dahil bir çok besinde yer almaktadır. Pitoöstrojen vücuttaki işlevi karmaşıktır. Ama araştırmalar görtermiştir ki soyadan alınan pitoöstrojenin kanser yapıcı etkisi yoktur.

Soya sütünün besin değeri

230 GR SOYA SÜTÜNDE BULUNAN BESİN MADDELERİ

Normal Soya Sütü Light Soya Sütü
Kalori 140 100
Protein (gm) 10,00 4,00
Yağ (gm) 4,00 2,00
Karbonhidrat (gm) 14,00 16,00
Sodyum (mg) 120,00 100,00
Demir (mg) 1,8 0,60
Riboflavin (mg) 0,1 11,00
Kalsiyum (gm) 80,00 80,00

 

Soya sütünü ne kadar içmeliyim?

Soya sütünü bitkisel bir süt olarak düşünebilirsiniz. İçerisinde daha az şeker bulunması ve lif oranının yüksek olması diyet açısında daha iyidir. Üstelik içerisinde laktoz olmadığı için süte çok iyi bir alternatiftir. Günlük ne kadar içmeliyim sorusuna gelince sütü günlük olarak ne kadar kullanıyorsanız soya sütünü de o kadar kullanabilirsiniz. Herhangi bir zararı yoktur.

 

Kaynak: https://www.fitday.com/fitness-articles/nutrition/healthy-eating/6-health-benefits-of-soy-milk.html

Yorum yapın