Silikon Mineralinin Faydaları Nelerdir?

Silikon güzelleştirici bir mineral olarak bilinir ve bununla ilişkili faydas da vardır. Bağ dokusu ve kemiklerin güçlendirilmesine yardımcı olur, aynı zamanda cilt, tırnak ve saç bakımında da yararlıdır.Bu element ayrıca ateroskleroz, uykusuzluk, tüberküloz ve alüminyum toksisitesinin önlenmesinde hayati bir rol oynar.

Silikon minerali nedir?

Silikon (Si), yer kabuğunda bulunan oksijenden sonra en verimli elementtir ve yüksek teknoloji cihazlarında ve yarı iletkenlerde kullanılan en önemli elementlerden biridir. Güçlü ve esnek eklemler, parlak ciltler ve daha güçlü kemikler için vücudun ihtiyaç duyduğu hayati bir iz mineralidir. İnsan vücudunda silanat veya silisik asit türevi şeklinde bulunur. D vitamini, glukozamin ve kalsiyumun genel faydalarını arttırdığı için diyet için de gereklidir.

Bu element kil ve kumda bulunur ve ayrıca kuvars ve granit gibi kayaların önemli bir parçası olarak da yer alır.

Silikonun sağlığa faydaları

Silikon, insanlık tarihinde daha önce, hayvan ve bitki dokularındaki önemli varlığından dolayı fizyolojik olarak önemli bir unsur olarak görülmemiştir. Ancak, devam eden araştırmalar ile, bu unsurun sağlığa yararları açıkça gösterilmiştir. Silikonun önemli faydalarına ayrıntılı olarak bakalım:

Silikon kemikleri güçlendirir

Silikonun eklemlerin ve kemiklerin büyümesi, bakımı ve esnekliği için kalsiyumun desteklenmesinde hayati bir rol oynadığı tespit edilmiştir. Silikon, kemiklerin protein bileşeni olan kollajen miktarını arttırarak kemiklerde esnekliği uyarır. Aynı zamanda kemik çıkıklarının ve kırıklarının iyileşme hızını arttırır.İskelet sağlığının korunması için gereklidir.Kemik dokularında kalsiyum gibi farklı minerallerin birikimini arttırır.

Saç kıranı iyileştirir, tedavi eder

Alopesi (kellik veya saçın incelmesi), özellikle silikon olmak üzere, bu tarz mineraler içermeyen rafine bir diyet yapılmasından kaynaklanır. Bu mineral, kalın ve sağlıklı saçların büyümesini sağlar. Ayrıca saçın parlaklığını artırır.

Silikonun cilde faydaları

Silikon, cildin bağ dokularının elastikiyetini ve gücünü arttırır ve yaşlanmayı durdurur. Cildin doğal parlaklığını geri kazandırır ve kolajen oluşumunu artırarak kırışıklıkları önler.Gözlerin parlamasını sağlar.

Tırnaklar için faydalıdır

Silikon, tırnak sağlığının korunmasında çok önemli bir rol oynar. Tırnakları güçlendirmek ve tırnak yatağını besleyici maddelerle donatma kabiliyetine sahiptir. Ayrıca kırılgan tırnak ve enfeksiyon problemlerini önler.

Damar tıkanıklığını önler

Silikon takviyeleri plağın oluşumunu azaltmaya yardımcı olur. Kolesterol plakları i atardamarın sertleşmesi ile kalp krizi ve felce neden olabilir.

Mukozayı iyileştirir

Silikonun sağlığa yararları arasında, vücut dehidrasyondan muzdaripse, solunum yollarının mukozasının restorasyonu yer alır.

Yaraların iyileşmesini hızlandırır

Silikon, tüberküloz gibi birçok hastalığa ve mukoza zarlarıyla ilgili olanlara karşı korunmada kilit bir rol oynar. Kırıklar sırasında iyileşme hızının artırılmasına da yardımcı olur. Ekleri, damar tıkanıklığı, kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere çeşitli kardiyovasküler hastalıklar riskini azaltmaya yardımcı olur.

Alüminyum toksisitesini önler

Alzheimer hastalığından muzdarip hastaların beyin lezyonlarında daha yüksek alüminyum bulunmuştur. Silikon, alüminyum ile birleşerek sistemde alüminyum birikmesini önler.

Silikon minerali kaynakları nelerdir?

Çok bilinmeyen ancak aslında vücut için son derece önemli olan silikon mineralini nerelerden alacağımızı da pek bilmiyoruz. Günlük diyetimizde olması gereken önemli silikon minerali kaynakları şunlardır;

  • Bu elementin yüksek miktarı yumuşak suya kıyasla sert suda bulunur.
  • Meyveler: Elma, kiraz ve portakal
  • Sebzeler: Çiğ lahana, havuç, soğan, salatalık ve balkabağı
  • Kuruyemişler; Fındık: fıstık ve badem
  • Rafine edilmemiş ürünler ve tahıllar

Silikon minerali eksikliğinin belirtileri nelerdir?

  • Eksiklik belirtileri, bağ dokuları ile yakından ilişkili oldukları için oldukça belirgindir.Görünür belirtilerin bazıları;
  • Kemiklerde zayıflama,
  • Saç tellerinin incelmesi,
  • Tırnakların kırılganlaşması,
  • Kırışıklık oluşumu,

Silikon mineralinin zararları

Silikon takviyeleri almadan önce doktorunuzla konuşmanız tavsiye edilir. Hamile ve emziren kadınların yanı sıra, bir mide ameliyatı geçirmiş olanların silikon tüketimini dikkat etmesi tavsiye edilir. Bunun dışında, bu mineralin bilinen önemli bir yan etkisi yoktur.

kaynak : https://www.organicfacts.net/health-benefits/minerals/health-benefits-of-silicon.html

Yorum yapın