Salatalık Suyunun Faydaları

Salatalık suyu içmek, sağlığınızı iyileştirmek için kesin bir yol gibi görünmeyebilir, ancak bir dizi şaşırtıcı fayda sağlar ve hazırlanması çok kolaydır. Bakalım salatalık suyunun bu şaşırtıcı faydaları nelermiş?

Salatalık suyu nedir?

  • Basit olarak, salatalık suyu salatalıklarla doldurulmuş sudır. Bu çok basit gelse de, salatalık etkenlerinin birçoğu suda beslenerek, genel besin alımınızı arttırır. Düzenli su içmek bütün diyetlerin olmazsa olmazıdır, salatalıklı su bu diyetlere destekleyici özelliktedir.
  • Salatalık, öncelikle sudan oluşur, bu yüzden detoks temizlemede bu tip sular çok popülerdir.Bu içecek, diğer birçok besleyici ve aktif içeriğin yanı sıra, salatalıkların yeryüzünde ferahlatıcı lezzetine de sahiptir.
  • Salatalık suları, C vitamini seviyenizin yanı sıra beta-karoten, manganez, molibden ve cucurbitacin de dahil olmak üzere çeşitli diğer antioksidanları da artıracaktır.Salatalık da vücut üzerinde bir dizi olumlu etkiye sahip silika içerir. En önemli ise lezzetlidir, daha fazla su içmenizi sağlayacaktır.

Salatalık suyunun faydaları

Salatalık suyunun bir çok faydası arasında cilt bakımı, kilo kaybı, kronik hastalık, kardiyovasküler sağlık ve kemik yoğunluğu bulunur.

Salatalık suyunun cilde faydaları

Içerisindeki antioksidanlar sayesinde cildi sıkılaştırır, kırışıklıkları azaltır, cildin gençleşmesini sağlar, nem dengesini korur ve elastikiyet kazandırır.

Salatalık suyu zayıflamaya yardımcı olur

Uzun süreli tokluk hissi sağlar. Sık acıkmanızı ve çok yemenizi engeller. Su, bu konuda doğal olarak iyidir çünkü susuzluk genellikle açlıkla karıştırılır.Salatalık suyunu diyetinizin daha büyük bir bölümü yaptığınızda, herhangi bir diyetin demirliğini kaldırabilecek yemekler arasında aşırı ve gereksiz yiyecekler alınmasını engeller.

Salatalık suyunun kalp sağlığına faydaları

Salatalık suyu içmek, genel sağlık için hayati bir elektrolit olan potasyum seviyenizi arttırmanın mükemmel bir yoludur. Potasyum ayrıca, kan basıncını düşürmek ve kardiyovasküler sistemdeki daha düşük zorlamayı azaltmak için vazodilatatör görevi görür ve böylece ateroskleroz, kalp krizi, inme ve koroner kalp hastalığı riskinizi azaltır.

Salatalık suyu kemikleri güçlendirir

Salatalık suyunda pek çok mineral olmasa da, diğer eser elementler arasındaki silika ve manganez içerir. Bu, kemikleri güçlendirmeye ve yaşlandıkça osteoporoz riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Salatalık suyu kanseri önler

Salatalık, vücutta güçlü bir antioksidan görevi gören cucurbitacin adlı eşsiz bir bileşik içerir.Son yıllarda, bu bileşik çok sayıda araştırmaya konu olmuştur ve salatalık suyunun içilmesinin prostat kanseri riskini azalttığı bulunmuştur.

Mükemmel bir arındırıcıdır

Salatalık suyu içmek, vücudu temizlemek ve iştahı arttırmak için çok miktarda su içilmesi anlamına gelir. Bu, vücudunuzdaki toksinlerin daha hızlı ortadan kaldırılacağı ve metabolik sisteminizdeki zorlanmanın azaltılacağı anlamına gelir.

Kasları geliştirir, dayanıklı hale getirir

Salatalık suyunun eşsiz bileşenlerinden biri, insan sağlığı ile ilgili olarak nadiren tartışılan bir mineraldir. Bununla birlikte, vücuttaki bağ dokusunun hayati bir parçasıdır ve bu nedenle kas büyümesine ve tonuna yardımcı olabilir.

Salatalık suyu nasıl yapılır?

Kendi salatalık suyunu evde yapmak ucuz ve çok kolay olduğu için bu içeceği içmek için tercih edilen yöntemdir.

  1. Bir salatalık soyun ve dilimleyin (bir bardak için 3-4 dilim veya sürahi için tüm salatalık).
  2. Bir sürahi / bardağı soğuk suyla doldurun ve salatalık ekleyin.
  3. Salatalıkların su altında kalmasını sağlamak için buz ekleyin, besinlerin suya bırakılmasını sağlayın.
  4. İçmeden önce içeceği en az 10-15 dakika bekletin.
  5. Aynı salatalıkları 24 saat boyunca tekrar su ekleyerek kullanabilirsiniz.

Kaynak: https://www.organicfacts.net/cucumber-water.html

Yorum yapın