Meyvelerin Faydaları

Salatalık Suyu Zayıflatır Mı? Cilde ve Sağlığa Faydaları:

Salatalık suyunun faydaları arasında en önemlileri detoks etkisi ve cilde olan yararıdır. Salatalık suyu içmek, sağlığınızı iyileştirmek için kesin bir yol gibi görünmeyebilir, ancak bir dizi şaşırtıcı fayda sağlar ve hazırlanması çok kolaydır. Bakalım salatalık suyunun bu şaşırtıcı faydaları nelermiş? Salatanın içinde neler varmış, vücudumuz için faydaları nelermiş diye merak ederseniz. 

Salatalık suyunun faydaları

 • Cildin arınmasını ve gençleşmesini sağlar
 • zayıflama yardımcı olur.
 • Kalp sağlığı için yararlıdır.
 • Kemikler için yararlıdır.
 • Anti-kanserojendir.
 • Mükemmel bir arındırıcı detoks etkisi vardır.
 • Kas sağlığı için yararlıdır.

Salatalık suyunun bir çok faydası arasında cilt bakımı, kilo kaybı, kronik hastalık, kardiyovasküler sağlık ve kemik yoğunluğu bulunur.

1-Salatalık suyunun cilde faydaları

Içerisindeki antioksidanlar sayesinde cildi sıkılaştırır, kırışıklıkları azaltır, cildin gençleşmesini sağlar, nem dengesini korur ve elastikiyet kazandırır. Salatalığı cilde sürmek yada salatalık maskesi yapmakta. Cilt için çok faydalıdır. Yüksek su oranı ile cildi nemlendirir. Cilt gözeneklerini küçültür. Antioksidan özelliği sayesinde siyah noktaları ve cilt lekelerini önlemede etkilidir. 

2-Salatalık suyu zayıflamaya yardımcı olur

Uzun süreli tokluk hissi sağlar. Sık acıkmanızı ve çok yemenizi engeller. Su, bu konuda doğal olarak iyidir çünkü susuzluk genellikle açlıkla karıştırılır.Salatalık suyunu diyetinizin daha büyük bir bölümü yaptığınızda, herhangi bir diyetin demirliğini kaldırabilecek yemekler arasında aşırı ve gereksiz yiyecekler alınmasını engeller.

3–Kalp sağlığına iyi gelir

Salatalık suyu içmek, genel sağlık için hayati bir elektrolit olan potasyum seviyenizi arttırmanın mükemmel bir yoludur. Potasyum ayrıca, kan basıncını düşürmek ve kardiyovasküler sistemdeki daha düşük zorlamayı azaltmak için vazodilatatör görevi görür ve böylece ateroskleroz, kalp krizi, inme ve koroner kalp hastalığı riskinizi azaltır.

4-Kemikleri güçlendirir

Salatalık suyunda pek çok mineral olmasa da, diğer eser elementler arasındaki silika ve manganez içerir. Bu, kemikleri güçlendirmeye ve yaşlandıkça osteoporoz riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

5-Kanseri önlemeye yardımcı olur

Salatalık, vücutta güçlü bir antioksidan görevi gören cucurbitacin adlı eşsiz bir bileşik içerir.Son yıllarda, bu bileşik çok sayıda araştırmaya konu olmuştur ve salatalık suyunun içilmesinin prostat kanseri riskini azalttığı bulunmuştur.

6-Mükemmel bir arındırıcıdır

Salatalık suyu içmek, vücudu temizlemek ve iştahı arttırmak için çok miktarda su içilmesi anlamına gelir. Bu, vücudunuzdaki toksinlerin daha hızlı ortadan kaldırılacağı ve metabolik sisteminizdeki zorlanmanın azaltılacağı anlamına gelir. Bu şekilde vücuttaki toksinleri tonik etki ile atar.

7-Kasların gelişimine destek olur

Salatalık suyunun eşsiz bileşenlerinden biri, insan sağlığı ile ilgili olarak nadiren tartışılan bir mineraldir. Bununla birlikte, vücuttaki bağ dokusunun hayati bir parçasıdır ve bu nedenle kas büyümesine ve tonuna yardımcı olabilir.

Salatalık suyu nasıl yapılır? Tarif-1

Salatalık suyu yapımı çok kolaydır. Üstelik bir o kadar da ucuzdur. Tüm bunlara rağmen sağlık iksiri gibidir.

 1. Bir salatalığı pijama deseninde soyun ve dilimleyin (bir bardak için 3-4 dilim veya sürahi için tüm salatalık).
 2. Bir sürahi / bardağı soğuk suyla doldurun ve salatalık ekleyin.
 3. Salatalıkların su altında kalmasını sağlamak için buz ekleyerek, içeriğini suya bırakılmasını sağlayın.
 4. İçmeden önce içeceği en az 10-15 dakika bekletin.
 5. Aynı salatalıkları 24 saat boyunca tekrar su ekleyerek kullanabilirsiniz.

Salatalık Suyulu- Detoks Tarifi-2

 1.  Yaklaşık on adet maydanozu sapıyla birlikte parçalara ayırıp miksere koyun.
 2. Miksere bir adet limonunun suyunu ekleyin.
 3. Mikser kabının içine bir bardak su ekleyin.
 4. İsteğe göre bir veya iki adet salatalık dilimleyip ekleyin
 5. Mikseri yeşil suyu görene kadar çalıştırın
 6. Karşıma su ekleyerek surahiye alın.
 7. ayrıca isteğe göre surahide ki detoks içeceğinizi bir kaç adet karanfil ve yeşil elma dilimleriyle zenginleştirebilirsiniz.
 8. Salatalık sulu detoks içeceğinizi 1-2 gün içerisinde süzerek tüketin. Yaz aylarında buz ilave edebilirsiniz.

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu Salatalık Sütü Maskesi

 • Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu  salatada sinagron denen bir madde ile cildimizdeki kırışıklıktan kurtulabileceğimizi söyler.
 • Salatanın sapının iki cm gerisinden salatalığı ikiye bölün
 • Kesilen iki parçayı daire hareketleriyle birbirine sürün
 • İşlemi yaklaşık 1 dk devam ettirin
 • Ortaya beyaz bir köpük çıkacak
 • Bu köpüğü direk cildinize uygulayabilirsiniz. Ve durulamanıza gerek yoktur.

Salatalık suyu  ile ilgili diğer bilgiler

 • Basit olarak, salatalık suyu salatalıklarla doldurulmuş sudur.  Düzenli su içmek bütün diyetlerin olmazsa olmazıdır, salatalıklı su bu diyetlere destekleyici özelliktedir.
 • Salatalık, öncelikle sudan oluşur, bu yüzden detoks temizlemede bu tip sular çok popülerdir. Bu içecek, diğer birçok besleyici ve aktif içeriğin yanı sıra, salatalıkların yeryüzünde ferahlatıcı lezzetine de sahiptir.
 • Salatalık suları, C vitamini seviyenizin yanı sıra beta-karoten, manganez, molibden ve cucurbitacin de dahil olmak üzere çeşitli diğer antioksidanları da artıracaktır.Salatalık da vücut üzerinde bir dizi olumlu etkiye sahip silika içerir. En önemli ise lezzetlidir, daha fazla su içmenizi sağlayacaktır.

Kaynak: https://www.organicfacts.net/cucumber-water.html

Leave a Response