Papatya Çayının Faydaları

Yüzyıllar boyunca papatya bitkisinin birçok hastalığa iyi gelmesinin yanında, son 30 senedir yapılan bilimsel araştırmalar ile mide ve uykusuzluk problemlerine de çok iyi gelen bir içeriği olduğu kanıtlanmıştır. Her gün bir bardak papatya çayı ile güne başlamanın önerilmesi ve papatya bitkisinin ilaç dünyası dahil birçok alanda kullanılıyor olması da, bu bitkinin ne kadar etkili olduğunu kanıtlar niteliktedir. 2-3 yemek kaşığı papatya bitkisinin üzerine yaklaşık olarak 500 ml su eklenmeli ve iyice kaynatılmalıdır. Daha sonra süzerek papatya çayı içilmeye hazır hale gelir. Tat vermesi açısından bal ya da limon ile birlikte içilebilir. Ara öğünlerde atıştırmalıklar ile içilebilecek lezzetli bir bitki çayı türüdür.

Kökeni Mısır’a dayanan ve tanrılar için yapılan ayinlerde kullanılan papatya çayı, yine o dönemlerde şifa verici etkisi ile hastalarda sıklıkla kullanılmıştır. Romalılar da hem papatya çayını içerek tüketmiş hem de hoş kokusundan dolayı tütsü haline getirilerek ev içerisinde yakılmıştır. Antik Yunan döneminde ise daha çok ağrılara iyi gelmesi özelliğinden faydalanma sağlanmıştır. Papatya bitkisi ile merhemler üretilmiş ve romatizma ağrıları için kullanılmıştır. Bitki çayının faydaları insanlığın en eski tarihlerinden beri bilinmesi ve bugüne dek de aynı etkileri sağladığı bilgileri ile gelebilmesi de, gerçekten bu bitki türünün kalıcı etkileri olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Papatya Çayı Uyku Bozukluklarına İyi Gelir

Papatya çayı ve faydaları düşünüldüğünde akla ilk gelecek olan, uyku bozukluklarına iyi gelmesi özelliğidir. Uykuya dalamama sorunu yaşayan ve uyku ilaçlarına bağımlı hale gelmek istemeyenler için yatmadan önce papatya çayı içmeleri önerilir. Kasların gevşemesini sağlayan ve uykunun gelmesinde etkili olan yapısı aynı zamanda kaliteli bir uyku sürecinin yaşanmasını da sağlayacaktır. Mutlaka stresli zamanlarda yaşanan uyku problemleri için papatya çayının doğal etkisinden herkes faydalanmalıdır.

Romatizma ve Eklem Ağrılarına İyi Gelir

Romatizmaya bağlı ağrılar ve çeşitli rahatsızlıklar için de çok iyi gelen bir çay türüdür. Papatya çayı ile eklem ağrıları azalacak, oluşabilecek ağrıların önüne geçmede de yeterli olacaktır. Stres ve gerginlik gibi durumlardan dolayı eklem ağrıları meydana gelebilir. Kas ve eklemlerde yarattığı gevşeme ve rahatlama hissi sayesinde ağrılar da yaşanmayacaktır. Stres ya da eklemsel durumlara bağlı olarak zaman zaman kramp oluşumları yaşayan insanlar için de papatya çayı iyi gelecektir. Sırt ve bel ağrılarında da iyi geldiği bilinmekte, ağır işlerde çalışan bireyler için de her gün bir bardak tüketilmesi önerilmektedir.

Gastrit, reflü, ülser ağrılarına ve mide problemlerine iyi gelir!

Çeşitli mide problemlerine de iyi gelmesi sayesinde papatya çayı birçok insan tarafından her gün tüketilmektedir. Mide spazmı olarak da bilinen kasılmalar, ağrının mide üzerinde sıklıkla gidip gelmesi gibi durumlar karşısında bir bardak papatya çayı içmek mide kaslarının da rahatlamasını sağlar. Bununla birlikte gastrit, reflü ve ülser ağrılarında da papatya çayı gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Mide problemleri için kullanılan ilaçların birçoğunda da papatya bitkisi kullanılmaktadır. Yemeklerden sonra da bitki çayı tüketmek sindirime yardımcı olacağı için, henüz mide ağrısı yaşamadan önlem alma sağlanabilir. Bağırsak problemi yaşayanlar için de papatya çayının büyük faydası mevcuttur. Bağırsak hareketlenmesinde ve tuvalet problemlerini çözmede de papatya çayı tüketimi önerilir. Ayrıca mide bulantısı problemi yaşayanlarda da bulantı kesici bir etkisi olduğu bilinir. Özellikle sabah kalkıldığında başlayan mide bulantılarına kahvaltıda çok iyi gelecektir.

Ciltteki problemleri kontrol altına alır!

Bazı cilt hastalıklarının sonucunda deri döküntüleri meydana gelir. Pul pul deri döküntüleri, soyulmalar ve cilt hastalığı sonrasında kalan izlerin yok olması için de bitki çayının deriyi iyileştirici bir etkisi olduğu bilinmektedir. Uzman kontrolünde her gün bir bardak bitki çayı tüketerek ciltteki problemler kontrol altına alınabilir. Kalıcı bir iz oluşumunun önüne bu şekilde geçilebilir. Aynı şekilde yine deriye bağlı olarak meydana gelebilen alerjik reaksiyonlar için de tedavi edici bir etkisi vardır.

Cilde güzellik verir: Temizlenmiş bir cilde haftada birkaç kez pamuk yardımı ile bitki çayının cilde sürülmesi ve bir süre bekletilmesi yeterli olacaktır. Ancak sıcak olarak kullanmaktan ziyade, kaynattıktan sonra süzülüp bir süre soğuması beklenmeli ve o şekilde yüze sürülmelidir. Ayrıca yine papatya bitkisinden faydalanılarak hazırlanan birçok cilt maskesi de mevcuttur. Hassas ciltler için de papatya çayının yatıştırıcı etkisi kullanılabilir. Cildi arındırıcı, sıkılaştırıcı ve canlandırıcı bir içeriği vardır. İlaçlarda olduğu gibi birçok kozmetik ürünü ve cilt bakım malzemelerinde papatya bitkisi kullanılmaktadır. Ayrıca papatya suyunun saça sürülmesi ve güneşe çıkılması da, doğal bir açıcı etkisi sağlar. Sarı saçlar için de doğal aydınlatıcı etkisi olduğu bilinir.

Yağ yakıcı ve Tok Tutucu Özelliğe Sahiptir.

Zayıflama sürecinde bitki çayı tüketimi sıklaştırılabilir. Yeşil çayda olduğu gibi vücudun metabolizmasını hareketlendirme konusunda etkileri mevcuttur. Egzersizlerden sonra bir bardak bitki çayı ile sağlıklı yiyecekler tüketilmelidir. Tok tutucu ve yağ yakımında da etki edecek türde özellikleri olan bir bitki çayıdır.

Sinirleri Yatıştırıcı ve Sakinleştirici Özelliğine Sahiptir.

Kaygı oluşumu anlamında problem yaşayan ve kontrol altına almakta zorlanan insanlar için de papatya çayı tüketimi önerilmektedir. Sinirleri yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi doğal bir antidepresan görevi görmektedir. Özellikle yoğun stres altında geçirilecek günlerde tüketilerek, ruhsal bir dinginlik sağlamasından faydalanılmalıdır. Zor geçen bir günü papatya çayı içerek sonlandırmak, doğru bir tercih olacaktır.

Ağız İçi Hastalıklarına İyi Gelmektedir.

Ağız içi hastalıklar ve diş eti hastalıklarında da bitki çayının iyileştirici ve iltihapları önleyici bir etkisi olduğu bilinmektedir. Uçuk ve iltihap birikiminde mutlaka tüketilmeli, diş etlerinde oluşabilecek problemler için de tedavi amaçlı kullanılmalıdır. Hatta bir pamuk yardımı ile papatya çayının iltihap üzerine yavaşça bastırılması da iyi gelebilir.

Regl Ağrısına İyi Gelir.

Kadınlar için regl döneminde ağrı ve kramplar çekilemez hale gelmektedir. Karın ve rahim bölgesinin rahatlamasını sağlayacak, kasılma ve ağrı durumunu büyük ölçüde azaltacak olan papatya çayı, bu dönemde daha sık olacak şekilde tüketilebilir. Ağrıyı engellemek için ağrı kesici ilaçlar almak yerine, bitkisel tedavilere yönelmek gerekiyor. Hiçbir kimyasal etkisi olmayacağı için, regl sürecine zararı da olmayacaktır.

Boğaz Ağrısına İyi Gelir

Boğaz ağrıları ve apse sorununda sıcak papatya çayı içimi iyi gelecektir. Kış aylarının etkisinden kurtulmak için sık sık papatya çayı içilmeli ve boğaz bu şekilde sıcak tutulmalıdır. Ayrıca gargara suyu olarak da papatya çayı kullanılabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Bu kadar çok faydası olduğu bilinen papatya çayı için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar da mevcuttur. Araba kullanma, ders çalışma ve bunun gibi dikkat gerektiren durumlardan önce papatya çayı tüketimi çok önerilmez. Uyku getirici etkisi ve sakinleştirici yapısından dolayı dikkat dağınıklığı yaratabilir. Hamile ve çocuklarda da papatya çayı bitkisi tüketimi için mutlaka hekimlerden bilgi alınması gerekir.

Ayrıca papatya bitkisinin polenleri bazı insanlarda saman nezlesine neden olabilmektedir. Bu konuda önce uzman muayenesi sağlanabilir ve buna göre tüketimi gerçekleştirilebilir. Ayrıca piyasada satılmakta olan hazır papatya çaylarının gerçekten başka bir ürün içermiyor olmasına dikkat edilmesi gerekir. Mutlaka doğal ürünler tercih edilmeli ve satın alınan papatya çayının da doğal yollar ile kurutulmuş olmasına dikkat edilmelidir.

“Papatya Çayının Faydaları” üzerine 3 yorum

  1. Eşim benden araştırmamı istedi gayet güzelmiş eşim zaten güzel ama güzelleştirici etkisi ilgimi çekmedi değil,ayrıca bana da şart gibi sinirli yapımı biraz olsun hafifletecek gibi.Teşekkürler.

    Yanıtla

Yorum yapın