Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çayın iyi bilinen sağlığa faydaları yeşil çayı, kanser, kalp problemleri, kalp ve damar hastalıkları, yüksek kolesterol seviyesi, romatizmal eklem iltihabı, enfeksiyon, diş çürümesi ve diğer birçok rahatsızlığın önlenmesi ve tedavisi için beslenme düzenine eklenen muhteşem bir içercek haline getirmişitir. Yeşil çay, bir çok hastalığın tedavisinde yardımcı olan epigallokateşin-3 gallate olarak adlandırılan antioksidanlar içerir. Yeşil çay içecekler arasında prestijli bir yere sahiptir ve antioksidan bileşenler bağlamında ilk akla gelen içeceklerden biridir.

Birçokları tarafından bilinmemesine rağmen yeşil çay normal çay ile aynı bitkiden gelmektedir. Aslında aynı çaydır ancak farklı şekilde süreçlerden geçer. Normal siyah çay, çay yapraklarının mayalanmasıyla elde edilir. Bu mayalama çayın kafein ve tanin miktarını yükseltirken tadını ve kokusunu değiştirir. Diğer taraftan Yeşil çayda ise çay yaprakları kurutulur veya hafif bir şeklide buharlanır ancak mayalanmaz. Bu onun demlendiğinde neden yeşil göründüğünün sebebidir.

Yeşil Çayın Faydaları

 • Yaşlanma Önleyici: Vücutta üretilen serbest radikaller çeşitli yollarla vücudu aşındırmaktan sorumludur ve bunlardan birini yaşlanma ve yaşlanma ile ilgili semptom belirtileri olarak görülür. Antioksidanların temel görevi oksidanları veya serbest radikalleri etkisiz hale getirmektir ve yeşil çay da antioksidanlar bakımından zengindir.
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Araştırmalar, düzenli olarak yeşil çay içen kişilerin içmeyenler gibi kolayca genel bakteriyel ve viral enfeksiyonlara yakalanmadığını ortaya koymaktadır. Yeşil çay bağışıklık sisteminin gücünü artırmaktadır. Yeşil çayda bulunan kateşinler virüs ve baterilerin hücre duvarına girmesine karşı korur. Bu kateşinler mikroplar tarafından salınan toksinlerle mücadele eder.
 • Anti Karsinojen: Serbest radikaller belirli kanser türlerine neden olurlar. Yeşil çayda bulunan kateşinler bu serbest radikalleri etkisizleştirir, karsinojenlerin oluşumunu engeller ve böylece kanser riskini azaltır. Yeşil çay şu an klinik olarak kullanılmakta ve kanserin önlenmesi için evde tedavi yöntemi olarak önerilmektedir.
 • Kolesterolü Düşürür: Yeşil çay muhtemelen alkalilik nedeniyle, bazı ölçülerde kolesterolü düşürmede etkilidir.
 • Kalp ve Damar Sağlığı: Yeşil çaydaki bazı belirli içerikler kanın yoğunlaşmasını engeller ve böylece damar sertliği, tromboz ve kalp krizi şansını azaltır.
 • Şeker Hastalığını Önler: Eğer şekerle birlikte alınmazsa yeşil çayın alkali doğası kan şekeri seviyesini azaltmada yardımcı olur. Dahası yeşil çayın antioksidan ve kanamayı durdurucu özellikleri iyi bir sağlığı ve daha iyi bir pankreas fonksiyonunu sağlar. Pankreas fonksiyonunun geliştirilmesi ise insülin insülin salgısını düzenler. Bu da şeker hastalığı oluşumunu önlemeye yardımcı olur.
 • Kilo Verme: Yeşil çay metabolizmayı güçlendirerek kilo vermeye yardımcı olur ve böylece vücudun yağ depolama tüketimini artırır. Yeşil çay Batı dünyasında kilo vermeye yardımcı olan içeceklerin yerini almıştır.
 • Zehirden Arındırıcı Özelliği: Yeşil çay, alkolü içecek tüketiminde kaynaklanan yorgunluklar için en iyi tedavidir.

Yeşil Çayın Zararları

Yeşil çayın sağlığa olan zararları, siyah çay, beyaz çay vs. gibi diğer çay türleri ile aynıdır ve öncelikli olarak kafein ve tanin içeriğinden kaynaklanmaktadır. Sağlığa olan faydalarının etkili olup olmaması kafein ve tanin içeriğinin oranına göre değişmektedir.

 • Triperten Saponinler: Bu bileşenler alyuvarları yok eder. Bu da anemi rahatsızlığı oluşumunu ateşler ve yorgunluğa neden olur.
 • Kafein: Herkes kafeinin dış uyarıcı olduğunu ve kan basıncını artırdığını bilir. Kafein ayrıca doğası gereği bir zehirlidir. Ayrıca bağımlılık yapar ve karaciğerde ve iç organlarda uzun yıllar sonunda kötü etkiler bırakır.
 • Taninler: Vücuttaki kompleks proteinlerin basit proteinlere dönüşmesine yol açar.
 • Ksantin Alkaloidler: Bu alkaloidler vücuttaki ürik asit oluşumunu kışkırtır ve güdüler. Böylece böbreklerde taş oluşumunu tetikler.
 • Diğer Zararları: Aşırı miktarlarda uzun süre tüketilmesi bulantı, huzursuzluk, sinirlilik, baş ağrısı, yüksek tansiyon, anormal kalp atışı, iştah kaybı, spazm, kabızlık ve kafeine karşı aşırı bağımlı olma gibi zararlara neden olur.. Kafeine karşı bağımlı olan insanlar bu madde olmadan normal hissedemez ve aşırı kabızlıktan mustarip olurlar.

“Yeşil Çayın Faydaları” üzerine 2 yorum

 1. Çok severek içeni de var, Tadından nefret edeni de. Ama özellikle yemeği fazla kaçırdığım günlerde böyle midemi rahatsız hissettiğimde hazmı kolaylaştırması için muhakkak içiyorum. Tadını hiç sevmesem de etkisini seviyorum. Sindirimi inanılmaz kolaylaştırıyor.

  Yanıtla
 2. Her gün bir bardak içerim açıkçası baya faydasını gördüm 110 kiloyken 90 a kadar düştüm tabi diğer ürünleri de almamın bir faydası var diyebilirim ayrıca yemekten sonra alınması durumunda kilo düşürücü etkisi daha fazla oluyor tavsiye ederim 🙂

  Yanıtla

Yorum yapın