Kudret Narının Faydaları

Kudret narının en iyi bilinen faydaları şeker hastalığını kontrol altında tutma, kanser belirtilerini önleme veya azaltma, basurun etkilerini azaltma, solunum sağlığını geliştirme, cilt sağlığını artırma ve bağışıklık sistemini güçlendirmede yardımcı olma becerileridir. Ayrıca, iltihap önleyici, mantar önleyici, antibiyotik, alerji önleyici, virüs önleyici, antiparaziter ve balgam söktürücü özelliklere sahip olduğu kanıtlanmıştır.

Kudret narı; kabak, kavun ve su kabağı ile aynı familyanın (kabakgiller) bir üyesidir. En yaygın olarak Afrika, Asya ve Karayipler’de bulunur. Kökenleri Hindistan alt kıtasına kadar dayanmaktadır ve 600 yıl önce yayılmaya başlamıştır.

İsmini tamamen hak etmiştir ve en acı meyvelerden bir tanesidir. Acılığı gittikçe arttığı için ideal olarak olgunlaşmadan önce hasat edilir. Salatalık gibi uzun, çıkıntılı dış yapısı olan bir meyvedir. Faydası etli kısmındadır. Olgunlaşmasına izin verilirse açık kırmızı öz ortaya çıkar ve bazı kültürlerin mutfaklarında kullanılır.

Kudret Narının Faydaları

 • Şeker Hastalığı Tedavisi: Kudret narı birkaç sebepten dolayı şeker hastalığını kontrol altına almada en kuvvetli meyvelerden birdir. Kudret narının içerisinde charntin (kudret narı özü), insüline benzeyen peptid ve alkaloid vardır. Tüm bu içerikler aktif bir şekilde kan şekeri seviyesini etkiler, yani düşürür. Metabolizmayı düzenleyerek insülin seviyesindeki beklenmeyen ani artış ve düşüşleri önlemeye yardımcı olur. Güçlü bir hipoglisemik madde olarak kudret narı, kan şekerini düşüren diğer tıbbi ilaçlarla tüketilmemesi tavsiye olunur. Çünkü vücutta kan şekeri yoksunluğuna sebep olabilir.
 • Basuru Hafifletir: Birkaç araştırma içerisindeki iltihap önleyici varlığının kudret narını, basurun rahatsız edici durumu için çok iyi bir çare haline getirmektedir. Kudret narı köklerinden elde edilen kremi, lokal olarak uyguladığınızda iltihaplanmayı önler ve ağrı ve kanamayı keser. Kudret narı suyunu içtiğinizde benzer faydaları görürsünüz, tabi tadına katlanabilirseniz!
 • Bağışıklık Sistemi Sağlığı: Kudret narı, kendisini vücuttaki hastalıklara karşı güçlü bir savunma mekanizması haline getiren birçok farklı antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar, birçok farklı hastalığa neden olan serbest radikalleri vücuttan temizler. Kudret narını beslenme düzeninize ekleyerek, kalp krizi, böbrek taşı zararları ve karaciğer yetmezliği dahil olmak üzere çok ciddi hastalıklara karşı savunma şansını artırır.
 • Kanseri Önler: Kudret narındaki antioksidan varlığı bazı kanser türevlerini de içeren hastalıklara neden olan serbest radikalleri yok eder. Ancak bu, kudret narının kanser bağlamında sahip olduğu tek fayda değildir. Araştırmalar kudret narı tüketmek ile boyun, prostat ve göğüs kanseri hastalarda tümörü önleme veya azaltma arasında pozitif bir korelasyon olduğunu ortaya koymuşlardır. Bunun bazı sebepleri, kudret narının kanserli hücreleri öldürme kudretidir.
 • Solunum Rahatsızlıkları: Birçok araştırma, kudret narının astım, bronşit ve bahar nezlesi gibi solunum rahatsızlıklarından kurtulmada yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Anti histamin, önleyici ilaç, iltihap önleyici, balgam söktürücü ve virüs önleyici özellikleri kudret narını solunum sağlığını güçlendirme de ideal hale getirmektedir. Yatmadan önce bir miktar kudret narı yenmesi tavsiye edilmektedir. Böylece uyurken sakinleştirici etkisi ortaya çıkmaktadır.
 • Mantar Enfeksiyonları: Kudret narının mantar önleyici ve antibakteriyel özellikleri çeşitli mantar enfeksiyonlarından kurtulmada ideal hale getirmektedir ve ayrıca bu toksinlerin daha fazla zarar vermeden vücuttan atılmasına yardımcı olur. Daha spesifik olarak, enfeksiyonlar ve cilt sağlığı bağlamında, kudret narı kellik ve sedef hastalığı için faydalıdır. Dahası, iltihap önleyici özellikleri bu tür cilt rahatsızlıkları ile bağlantılı rahatsız edici kaşıntıları azaltır. Yapraklarından elde edilen su bu tür rahatsızlıklar için en iyi merhem veya çaredir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kudret narının içerisindeki kimyasallar, güçlü sağlık araçlarıdır. Ancak aynı şekilde dikkat edilmelidir. Adet kanamasını artırdığı için hamile kadınlar kudret narı tüketmekten kaçınmalıdır. Daha önce bahsedildiği gibi kudret narı kan şekerini düşürmede çok güçlüdür. Bu yüzden cerrahi operasyonlardan önce ve sonra tehlikelere sebebiyet verebilir.

Yorumlar 2

 • Basuru olan biriyim ve kudret narının beni rahatlattığını hissettim dedim bi bakayım gerçekten öyle bir şey var mıymış hakikatten varmış.Tabi doktor kontrolüyle alın bunun kremini sürekli doktora görünmek şart 🙂

 • Bu meyveyi daha önce duymuştum ama faydalarından haberim yoktu.
  Adı gibi kendiside kudretliymiş.
  Tadı falan nasıl çok merak ettim.
  Onca hastalığın tedavisi için takviye niteliğinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir