Mide bulantısına ne iyi gelir ?

Günümüzde en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan birisi olan ve toplumun neredeyse her kesiminde görülebilen mide bulantıları, çok farklı nedenlerle meydana gelebilen problemler olmalarına rağmen genelde çözümü ihmal edilen ve uzun saatler boyunca kişilerin kendilerini çok kötü hissetmelerine neden olan sağlık sorunlarıdır. Kişilerde kusma isteği, baş dönmesi ve benzeri belirtilere sebebiyet verebilen mide bulantıları, aslında çeşitli yöntemler ile tamamen doğal şekilde giderilebilen bir rahatsızlık türü oldukları için bu konuda tavsiye edilen tedavi tekniklerine de mutlaka kulak asmak gereklidir. Mide bulantısı gibi sorunlarda ilaç kullanımından nefret eden kişilere özellikle tavsiye edilebilecek olan bu terapi yöntemleri ile kısa sürede yaşanan olumsuz durumlar giderilebilmektedir. ‘’Mide bulantısına ne iyi gelir?’’ diye merak edenleri bazı alt başlıklar üzerinden yanıtlandırmak gerekirse öncelikle mide bulantısına iyi gelen yiyeceklerin neler olabileceği ile ilgili bilgiler verilebilir.

Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler

Özellikle hafif mide bulantılarını giderme konusunda etkili olan bazı yiyecekler, tüketildikleri andan itibaren mideyi rahatlatıcı ve kas kasılmalarını giderici etki gösterirler. Mide bulantısına iyi gelen yiyeceklere belli başlı bazı örneklendirmeler yapılabilmektedir.

 • Zencefil

Hamilelik dönemindeki bulantılar ya da araç tutması gibi durumlarda meydana gelen mide bulantıları için tercih edilebilecek olan zencefil, her gün düzenli olarak tüketildiğinde mide bulantılarını genel olarak engelleyici etki gösterir. Toz zencefil yerine taze zencefil şeklinde tüketimi ise bu besinden alınan verimi en üst seviyeye çıkarabilmektedir.

 • Limon

Hamile kadınlarda görülen sabah bulantılarını önleme konusunda limon iyi bir yardımcı olabilir. Ekşi tadı sayesinde mideye kısa sürede etki etmesi ile bilinen limon suyu, taze olarak sıkılıp tüketildiğinde birkaç dakika içerisinde yaşanan mide bulantılarını hafifletir. Dileyen kişiler limonun sadece kokusunu içlerine çekerek bile mide bulantıları konusunda az da olsa rahatlama sağlayabilirler.

 • Elma

Bol miktarda lif içeren bir besin türü olması neticesinde mideye girdiği anda mide suyunu çekerek mide bulantıları üzerinde büyük etki gösteren elma, bu nedenle sık sık uzmanlar tarafından da mide bulantısına iyi gelen yiyeceklerden birisi olarak tavsiye edilmektedir. Fakat bol lifli diye tek bir defada 2-3 elma yemek zaten var olan mide bulantısını daha da arttırabileceği için bu konuda özellikle dikkatli olmak gereklidir.

 • Kuruyemiş

Protein ve faydalı yağ asitlerini barındıran kuruyemiş çeşitleri, mide bulantısı sorunlarında az miktarda tüketildikleri zaman bir müddet sonra bulantıyı hafifletici etki gösterirler. Mide bulantısı yaşandığı sırada yenebilecek 1 avuç fıstık, fındık ya da badem bu konuda iyi birer destekçi olabilmektedirler.

 • Pirinç Lapası

Yağsız ve tuzsuz şekilde hazırlanabilecek beyaz pirinçten yapılma pirinç lapası, yine elma gibi midede bulantıya neden olan suyu çekerek midenin rahatlamasına ve bulantı belirtilerinin hafiflemesine yardımcı olabilir. Bu nedenle mide bulantısı yaşayan kişiler bir çay bardağı pirinci yağ ya da tuz atmadan haşlayıp doğrudan tüketmeyi deneyebilirler.

Mide Bulantısına İyi Gelen Çaylar

Mide bulantısı şikayetlerinde mide bulantısına iyi gelen çayların gücünden de faydalanabilmek mümkündür. Uzman doktorlar tarafından da mide bulantısı problemi yaşayan hastalara önerilen bu çayları dileyen herkes evinde kolaylıkla hazırlayabilir ve destekleyici bir tedavi yöntemi olarak uygulayabilir.

 • Nane Çayı

Normalde yemeklere atıldığında yiyeceklerin midede çok daha rahat ve hızlı sindirilebilmelerine olanak sağlayan kuru nane, çay gibi demlenip içildiği zaman da mide bulantısına karşı doğal çözüm yöntemi olabilir. İçerisinde barındırdığı bol miktarda mentol ve spazm giderici bileşenler ile mide bulantıları üzerinde içildiği andan itibaren etki göstermeye başlayan bu mucizevi çay, hoş kokusu ile ayrıca sinirleri de yatıştırarak mide bulantısı yaşayan kişilerin genel gerginliğini alabilir. Karın ağrısı ve mide ekşimesi gibi durumlarda da kullanılabilen nane çayı, birkaç tutam kuru nanenin bir cezvede kaynatılmasının ardından rahatlıkla tüketilebilir.

 • Zencefil Çayı

Toz zencefil çayı mide bulantısına iyi gelen çaylar arasında en sık tercih edilenlerindendir. Midede meydana gelen ağrı ve şişliği de gidermesi ile bilinen bu çay türünde mide bulantısına bağlı kusma problemlerinin de önüne geçilebilir. Zencefilin aktardan toz şeklinde alındıktan sonra birkaç tutam şeklinde sıcak su ile kaynatılması ve sonrasında ılık şekilde tüketilmesi, bu baharatın tam etkisini gösterebilmesi adına yeterlidir.

 • Papatya Çayı

Oldukça hafif bir bitki çayı olan papatya çayı, mide bulantısına iyi gelen çaylardan birisi olarak içildikten sonraki yarım saat içerisinde belirtileri hafifletici ve mideyi rahatlatıcı etki gösterir. Papatya çayını yapabilmek için aktarlarda kuru şekilde satılan papatya çiçeklerinin demlenmesi ve sonrasında limon sıkılarak tüketilmesi kısa sürede mide bulantısı sorunlarında iyileştirici özelliktedir.

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Hamilelik dönemi her ne kadar benzersiz bir süreç olsa bile bu dönemde özellikle sabah saatlerinde yaşanan mide bulantıları kadınlar için oldukça can sıkıcı olabilir. Böyle durumlarda büyüyen karnının da etkisi ile kusmaktan nefret eden ve ‘’Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir?’’ diye merak eden bayanlara belirtileri hafifletici bazı önerilerde bulunulabilir. Bu bağlamda hamilelikte mide bulantısı yaşayan bayanlar;

 • Tuzlu kraker yiyerek belirtileri hafifletebilirler.
 • Şekersiz taze meyve suları içerek belirtileri hafifletebilirler.
 • Az yağlı ve sindirimi kolay gıdalar tüketerek mide bulantısı problemlerini en aza indirebilirler.
 • Bol bol su içerek mide bulantısı sorununu giderebilirler.
 • Hafif tuzlu bir tavuk suyu çorbası hazırlayıp içerek mide bulantısını tamamen kesebilirler.

“Mide bulantısına ne iyi gelir ?” üzerine bir yorum

 1. Mide bulantısı şikayeti üzerinden doktora gitmeden önce çıkın bi dışarı temiz hava alın. Duş alın, bir bardak yavaş yavaş su için. Parfüm gibi kuvvetli kokulardan kaçınmaya çalışın. Kafein, alkol ve gazlı içeceklerden uzak durun. Son olarak kusarken kusmamak için kendinizi engellemeyin.

  Yanıtla

Yorum yapın