Faranjite Ne İyi Gelir?

Tedavide geç kalınması durumunda bronşite dönüşme olasılığı olan faranjit,boğazda yutak kısmının ilhitaplanmasıdır. Evde bir çok doğal malzeme ile kolayda tedavi edilebilen ya da ağrıları azaltılabilen faranjite neler iyi gelir hep beraber bakalım.

Faranjite iyi gelen bitkiler, doğal tedaviler nelerdir?

Faranjit için ev evde yapılabilecekler arasında sarımsak, limon, fesleğen, bal, üzüm, soğan ve turunçgiller gibi meyve sebze tüketimi vardır. Bunlar, ağrının azaltılmasında etkili olabilir ancak zaman içerisinde ağrı artarsa kesinlikle acilen doktora gidilmesi gerekir.

Bunların dışında faranjite ne iyi gelir?

Sebze tüketmeye çalışın

Koyun etinde kolestrol yüksektir, bu sebeple mümkün olduğunca koyun eti tüketmeyin. Benzer şekilde, süt ürünlerinin tüketimi azaltılmalıdır. Daha az yağ ve daha az kolesterol içeren yiyeceklerle beslenirseniz, faranjit ağrısının belirtilerini azaltabilirsiniz. Ayrıca, daha fazla sebze tüketmeye çalışın. Yeşil sebzeler sadece fanajiti  kontrol etmekle kalmaz, aynı zamanda genel sağlığın korunmasına da yardımcı olur.

Limon tüketin

Faranjit için en basit tedavi yöntemlerinden biri limon tüketmektir. Her gün yemeğinize bir limon eklemeye çalışın. Salataların üzerine sıkabilir veya taze limon suyu olarak alabilirsiniz. Limon suyu, kolesterol yükselmesini önlemenize yardımcı olur, böylece kan damarlarında herhangi bir tıkanıklığı önler.

Sarımsak tüketin

Sarımsak tüketimi, dünya çapında her türlü kalp rahatsızlığı için en iyi tedavi yöntemidir. Sabahları 2-3 diş sarımsak çiğnemek sizi faranjite karşı korur. Limonn gibi sarımsağı da günlük beslenme listenize almanız gerekir.

Taze Fesleğen tüketin

Hindistan’da “Tulsi” yaprakları olarak bilinen bu bitki birçok yönden çok etkilidir. Sadece semptomlara yönelik bir tedavi değil, faranjit için gerçek tedavilerden biri olarak kabul edilir. Sabah birkaç adet taze fesleğen yaprağı çiğnemek en iyisidir. Tazesini alamıyorsanız, birkaç kaşık kurusunu ya da konsantre fesleğen suyu ile ılık suyu karıştırarak fesleğen suyu yapıp tüketebilirsiniz.

Bal

Bal, faranjit tedavisinde en etkili doğal besin maddelerinden biridir. Bir bardak ılık suya bir adet limon sıkın içine de bal ekleyin. Sabah aç karnına tüketin. Bu içecek; kan damarlarının temizlenmesine yardımcı olur ve kolesterol oluşmasını engeller. Ayrıca, yağ içeriğinin kontrol edilmesine de yardımcı olur.

Üzüm

Üzümün  kalbi güçlendirdiği bilinmektedir. Kalp krizini engeller, faranjit ağrısı riskini azaltır ve daha iyi nefes almanızı sağlar.

Soğan

Taze soğan suyunu tadı pek güzel olmayabilir, ancak sabah alındığında kolesterol düzeyinizi anında düşürmenize yardımcı olur. Bu suyu içtikten sonra günün geri kalanı için kolesterol veya faranjit için endişelenmenize gerek yok!

Turunçgiller

Faranjit için limon yanında ananas, portakal ve üzüm de yiyebilirsiniz. Çünkü C vitamini de kolesterol seviyesini kontrol etmeye yardımcı olur.

Maydanoz

Maydanoz faranjit tedavisi en yaralı bitkilerden bir tanesidir. Kurutulmuş ya da taze olarak alınabilir.  Faranjit haslarına, hoş bir tada ve aromaya sahip olduğu için maydanoz çayı içmesilmesi de tavsiye edilir.

Faranjit ağrılarını gidermek ve kendinizi faranjitten korumak için sağlıklı beslenip egzersiz yapın. Faranjit başlangıcında bu ve benzeri evde tedavi yöntemleri işe yarasa da ilerlemesi durumunda kesinlikle doktora gitmelisiniz.

kaynak:https://www.organicfacts.net/home-remedies/home-remedies-for-angina.html

Yorum yapın